,,Čekaćemo na odluke vaših institucija još nekoliko mjeseci. Ada je prekrasna i u našoj viziji ona treba biti magnet za veliki broj turista iz svih krajeva svijeta, posebno naturista, saopštili su ove sedmice gradonačelniku Ulcinja Fatmiru Đeki i njegovim saradnicima čelnici AGN agencije iz francuskog grada Kap Dagd (Cap d’Agde). Francuzi su već nekoliko puta boravili na Adi, a ranije su imali kontakte sa najvišim crnogorskim zvaničnicima o svojim projekcijama sa ovim prekrasnim ostrvom na ušću rijeke Bojane u Jadransko more, veličine 550 hektara, koje je u cjelosti u vlasništvu države Crne Gore.
Oni, naime, žele da Adu uzmu u dugoročni zakup, a, kako navode, sve potrebne objekte sagradili bi za tri godine. Za početak, bilo bi upošeno oko 500 radnika, dok bi kasnije broj zapošljenih prešao hiljadu.
Nije ovo bila još jedna u nizu posjeta nakon koje, u pravilu, ništa ne bude, a kakvih je u posljednjih deset godina bilo na stotine u Ulcinju. Jer, sjedište ove kompanije, specijalizovane za nudizam, je u gradiću na jugu Francuske, poznatijem kao ,,grad golih”, jer se u njemu nalazi jedna od najvećih nudističkih kolonija u Evropi. Tokom ljeta Cap Dagd je zaista ,,grad golaća”, ali i ,,seksualne demokratije” gdje sve tada funkcioniše po pravilima nudizma – ljudi goli idu u trgovine, banke, pošte, frizerske salone… To je grad koji nigdje drugdje ne postoji.
Istina je takođe da je izuzetno teško pronaći u Evropi mjesto slično Adi, gdje postoji naturistički međunarodni centar već 42 godine. Zato su Francuzi, prije nego što preusmjere potencijalna ulaganja u Južnoafričku Republiku, tako zagrijani za ovaj lokalitet na kojem je Master planom predviđen razvoj visokokvalitetnog turizma, kao i izgradnja oko 2,5 hiljada kreveta.
Već duže vrijeme interesovanje za Adu iskazuje konzorcijum koji čine velike regionalne kompanije uz podršku najpoznatijih njemačkih turoperatora. Njihovi predstavnici su već imali niz razgovora sa najvišim crnogorskim zvaničnicima, a kao rezultat tih razgovora je odluka Vlade Crne Gore da usvoji niz olakšica za poslovanje u hotelskoj industriji. Prema njihovim projekcijama, samo mali dio Ade imao bi isključivo naturistički karakter.
Vlada u Podgorici je objavila da za dugoročni zakup i valorizaciju Ade očekuje investiciju od oko 200 miliona eura, te da će se ovaj lokalitet valorizovati putem javno-privatnog partnerstva. Iz tih razloga formirana je i Tenderska komisija za ovaj lokalitet u kojoj se nalazi i predsjednik ulcinjske lokalne uprave.
Čini se da je sada mnogo više ozbiljnosti nego u vrijeme ,,investicionog buma”. Naime, prethodni tender za pokazivanje interesovanja za turističku valorizaciju Ade poništen je u oktobru 2009. godine, nakon što u predviđenom roku nije dostavljena nijedna ponuda.
Ranije ove godine je izvršni direktor HTP Ulcinjska rivijera Radomir-Mikan Zec kazao da je kompanija Rojal grupa iz Ujedinjenih Arapskih Emirata iskazala interesovanje da u Ulcinju izgradi aerodrom, a na Adi deset hotela sa pet i više zvjezdica. ,,Ukoliko posao bude dogovoren, Royal grupa će osposobiti putnu infrastrukturu u ovom dijelu primorja, čime će se poboljšati saobraćajna povezanost Ulcinja sa ostalim dijelom države, ali i svijeta. Takva investicija unaprijedila bi kapacitet poljoprivrede i trgovine i povećala kvalitet turističke ponude”, rekao je on.
Dodatan impuls ulcinjskom turizmu bi svakako predstavljala izgradnja akva-parka, u neposrednoj blizini Ade, na što se već mjesecima čeka zbog otaljavanja posla u Regionalnoj komisiji za restituciju u Baru.
U nevladinim organizacijama koje se bave ekologijom smatraju da je još važnije očuvati biodiverzitet u ekološki veoma bogatoj, ali i osjetljivoj delti rijeke Bojane. Nedavno je Vlada Crne Gore objavila spisak od 32 potencijalna Emerald područja kojima je potrebna specijalna zaštita, u prvom redu biljnog i životinjskog svijeta. Na tom spisku potencijalnih specijalno zaštićenih područja, koja su objavljena na sajtu Savjeta Evrope, se nalazi i šest lokaliteta u ulcinjskoj opštini: Velika plaža, Solana, Šasko jezero, rijeka Bojana, Knete i Ada.
„Ova područja predstavljaju potencijalna NATURA 2000 područja-ekološka mreža od značaja za Evropu, čiji prijedlog smo obavezni da dostavimo Evropskoj komisiji prije ulaska naše zemlje u EU, kao jedan od uslova”, navodi se u Vladinom dokumentu.
Iz Grin houma dodaju da je Velika plaža sa Adom Bojanom jedno od 27 identifikovanih IPA područja, odnosno područja od međunarodnog značaja za biljke u Crnoj Gori. ,,Ona predstavlja najbolje očuvano stanište psamofitne vegetacije na crnogorskoj, ali i na cijeloj istočnoj obali Jadranskog mora. Takođe, posljednje je stanište određenih populacija biljaka, koje su sa ostalih lokaliteta iščezle usljed intenzivne urbanizacije”, ističu iz te renomirane organizacije.
Kada je Ada pripala Crnoj Gori
Ada na Bojani je počela da nastaje nakon što je na ušću te rijeke u more 1858. godine potonuo brod, vlasništvo Antuna Alegretija iz Trogira, kojim je zapovijedao kapetan Naporeli. Taj sprud je godinama rastao, ali se međunarodne komisije za razgraničenje 1881. i 1883. godine nijesu njime posebno bavile. Tek kada je postao otočić i kada se na njemu pojavila vegetacija, počele su razmirice između Osmanske imperije i Crne Gore za Adu. Pitanje vlasništva nad ovim ostrvom je ostalo otvoreno do završetka Prvog svjetskog rata. Na traženje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (kasnije Kraljevine Jugoslavije), velesile su joj ga arbitražno dodijelile.
Mustafa CANKA