Kada čovjek živi u svijetu prepunom paradoksa, više ih i ne primjećuje. Na primjer, današnji svijet smatra sebe demokratskim i liberalnim, slobodnijim nego ikada ranije u istoriji. Kakva suprotnost u poređenju sa koncepcijom Tomasa Hobsa, tom notornom ilustracijom totalitarnog i apsolutističkog modela državne vlasti. Ali, eto paradoksa: Hobsova država, olicetvorena u starozavjetnom čudovištu Levijatanu, koje prijeti da proguta sve svoje podanike, suštinski je slobodnija od bilo koje države u istoriji svijeta, pa i od svih savremenih država! Jer kod Hobsa, slobodni ljudi sklapaju ugovor kojim suverenu ustupaju svoju slobodu, za bezuslovnu garanciju prava na život. Ako ih, na primjer, suveren želi poslati u rat, podanici mogu raskinuti dogovor o poslušnosti. U ratu se gine, pa bi naredbom da se ide u rat, suveren prekršio svoju obavezu da garantuje pravo na život!
Ali u stvarnosti, država je apsolutni gospodar života svojih građana! Dok podanici Hobsove države daju svoju slobodu u zamjenu za svoj život, sve savremene liberalne demokratske države kao i sve države u istoriji, bez izuzetka, utemeljene su na dijametralno suprotnom principu od Hobsovog Levijatana. One pruzimaju vlast nad životom podanika, a za uzvrat im ostavljaju slobodu u beznačajnim stvarima. Dok bi Hobsov teorijski model države isključio rat kao mogućnost, jer ni jedan suveren nema pravo nikoga poslati u rat protiv njegove volje, sve realne države objektivno su gospodari života i smrti svojih podanika: Time su ne samo stimulisale rat kao legitimni modus masovnog ubijanja, nego su i omogućile pojavu vojskovođa – jedne potpuno nove i nevjerovatno paradoksalne podvrste ljudi. Vojskovođa je, naime, čovjek koji ima zakonsko pravo da po volji raspolaže sa životima svih zdravih i za rat sposobnih muških podanika jedne države! Kada on naredi da se gine, mora se ginuti! Ko odbije naređenje – biće streljan kao dezerter.
Kada se paradoks prividne slobode i realne totalne vlasti nad životima građana/podanika u savremenim državama, spoji sa paradoksima u sferi politike, kao produžetka ratovanja drugim sredstvima (fon Klauzevic), tek tada počinju nevjerovatni paradoksi, koje, – što je posebno paradoksalno – malo ko, ako iko – uopšte još i vidi! I koliko se tek tu namnožilo voskovođa! Istinska inflacija, nezapamćena ni u najcrnjim danima ekonomskih kriza. Koliko god bilo paradoksalno, ove ideološke vojskovođe danas bi bili spremni da objave rat čak i samo zbog imena nekog čovjeka.
Sada kada su utihnuli predsmrtni krici u klancima francuskih Alpa, vrijedi razmisliti, delikatno i uz dužni pijetet za poginule, šta bi se desilo da se pilot, koji je namjerno srušio avion i tako ubio 149 ljudi, nije zvao Andreas Lubic, nego recimo Mustafa Mehmed!? Uz potpuno iste okolnosti, ipak bi ovaj zločin, najprije kvalifikovan kao nesrećan slučaj, zatim kao samoubistvo (dugo skrivana bolest, nesrećna ljubav, mentalno stanje?), smjesta i bezuslovno bio proglašen za grozomorni teroristički akt. Nije isključeno da bi, uprkos hiljada telegrama saučešća, podrške žrtvama i distanciranja od počinitelja koje bi neumorno slali šefovi islamskih država i vjerski lideri muslimanskih zajednica širom svijeta, uslijedila brza i energična vojna akcija protiv matične države ovog hipotetskog MM pilota. O razmjerama međunarodne policijske istrage u toj državi, ne treba trošiti riječi.
I upravo tu je poenta još jednog paradoksa. Desio se klasičan teroristički čin mega proporcija u kom je ubica umislio da je vojskovođa i hladnokrvno usmrtio 149 ljudi, a cijeli svijet je odahnuo! I to samo zato što ime ubice (smije li se reći ,,srećom”, a da se ne povrijedi sjećanje na poginule?!), nije bilo onakvo nego ovakvo!?
Kada ćemo shvatiti da između masovnih ubica i vojskovođa nema razlike, bez obzira kako se zovu, i da se tu ništa neće promijeniti sve dok neprikosnovenu vlast nad ljudskim životom imaju države i vojskovođe.
Ferid MUHIĆ