„Ovo je Srbija”, odjekivalo je prošle nedjelje na glavnom zagrebačkom trgu, uz lomljenje izloga i flaša. To tvrde hrvatski mediji, opisujući nerede koje su izazvali navijači iz Podgorice, poznati pod imenom Varvari, uoči utakmice košarkaša Budućnosti i Cedevite.
Varvari, opet, tvrde da su događaji na i oko trga u Zagrebu „klasičan proizvod medijske fabrikacije i zlonamjernog portretisanja navijačke akcije kao nacionalističkog pira”.
Jedno je, ipak, sigurno – vijest o tom događaju obišla je region.
Hrvatski portal 24sata.hr objavio je da je privedeno 57 osoba od kojih je 12 završilo pred Prekršajnim sudom i da su deset državljani Crne Gore, a dvojica Srbije. Protiv ostalih 45 osoba izdat je prekršajni nalog zbog kršenja Zakona o sprječavanju nereda na sportskim takmičenjima i Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, to jest zbog podsticanja na mržnju pjesmama, tuče i alkoholisanja. Hrvatska policija je saopštila da im je zabranjen ulaz u tu zemlju u sljedeće tri godine.
Hrvatski mediji su prenijeli da je gradom odjekivalo i Ubij ustaše. Policija je upotrijebila sredstva prisile i bacila suzavac na navijače. Tokom nereda zapaljen je i kombi crnogorske registracije.
Neki očevici tvrde da Varvari nisu lupali izloge i okolne kafiće, već da su samo stradali kontejneri i staklene flaše.
No Index.hr, pozivajući se na izvore sa lica mjesta, piše da su navijači Budućnosti porazbijali nekoliko kafića na putu do Trga Jelačića i tamo „ludovali i pjevali” dok nije došla policija.
Ogasili su se i Varvari. Objavili su i video snimak uz napomenu: ,,Pjesma Varvara kroz Zagreb, posvećena isključivo našoj Budućnosti i Podgorici.”
U saopštenju ističu se da su ih isprovocirali neki građani Zagreba.
,,Zapanjeni reakcijom javnosti na lažno izvještavanje neozbiljnih portala, i horsko prihvatanje neprovjerenih informacija od strane crnogorskih medija, navijačka grupa Varvari saopštava da su događaji na i oko centralnog trga u Zagrebu klasičan proizvod medijske fabrikacije i zlonamjernog portretisanja navijačke akcije kao nacionalističkog pira”, navode u saopštenju.
Oni tvrde da je njihova „pjesma posvećena isključivo slavi Podgorice i Budućnosti dočekana povicima – ,,Zakolji četnika, hapsi Srbe” na što smo i mi odgovorili adekvatno”.
Ministar sporta Crne Gore Nikola Janović apelovao je, povodom incidenta u Zagrebu, na navijače i sve one koji idu da bodre crnogorske klubove i reprezentaciju van Crne Gore da se ponašaju uzorno.
,,Kao što sportisti moraju da vode računa o ponašanju, tako moraju i oni koji idu da navijaju za naše selekcije”, kazao je ministar Janović.
Poznato je da se širom svijeta navijači sportskih klubova često ponašaju nasilnički. Stručnjaci upozoravaju da živimo u vremenu u kojem fenomen nasilja postaje simbol društva, dobija ritualni značaj i, na neki način, postaje sastavni dio životne filozofije, prije svega, mladih ljudi. Posebno kad se radi o nasilju koje se dešava u sportu i oko sporta. Oni kažu – ako postoji jedan određeni oblik nasilja, koji se obično povezuje sa sportom i navijačima, to je huliganstvo.
Istraživanja pokazuju da je eskalacija nasilja u sportu u porastu u posljednjoj deceniji i da svi subjekti nasilja u jednom trenutku mogu biti akteri, a u drugom žrtve nasilja.
Još je ljubiteljima fudbala u svježem sjećanju utakmica Crna Gora – Rusija (kvalifikacije za Evropsko prvenstvo), igrana 27. marta 2015. godine, koja je, kako su je prokomentarisali crnogorski sportski novinari, označila kraj fudbala kao civilizovanog sporta u Crnoj Gori u dogledno vrijeme. Sve je počelo u 10. sekundi utakmice, kada je golman Rusije pogođen bakljom pravo u glavu. Njemački sudija poslao je igrače oba tima u svlačionicu i odsvirao kraj utakmice u 67. minutu, nakon sveopšteg haosa koji je puna dva sata vladao na tribinama stadiona u Podgorici.
U svijetu je problem ovakvih tamnih strana sporta odavno u žiži interesovanja javnosti i stručnjaka. Radi se o huliganizmu i drugim oblicima nasilja koji skoro legitimno egzistiraju u sportskim sredinama. Pa, i u našoj. Naš poseban problem je što čitavim društvom dominira nasilnički duh.
Martovski performansi
Koliko je nasilje navijača uzelo maha svjedoči i ovih nekoliko njihovih performansa koje su izveli tokom marta.
Grupa srpskih navijača uz pomoć Grka i Rumuna upala je u ponedjeljak veče na fudbalsku utakmicu između Kosova i Madagaskara, koja je igrana u Parizu, i prekinula nakratko meč. Srpski navijači na tribinama su raširili transparent „UEFA podržava terorizam”, a kasnije su poslali poruku sa Trokadera „Nema predaje. Kosovo je Srbija”.
Srpski navijači su 23. marta blokirali Nemanjinu ulicu u Beogradu protestujući zbog rukometne utakmice Srbija – Kosovo. Vlada Srbije je zabranila odigravanje meča. Navijači su istakli i transparente: „Zabranite savezima da se takmiče sa nepostojećom državom” i „Naša i vaša je bruka i sramota da lažna država igra u Srbiji”.
U Amsterdamu je prije nekoliko dana grupa engleskih navijača, čiji se huligani izdvajaju u navijačkom svijetu, sačekala brodić koji je prevozio turiste, uglavnom starije gospođe, a onda su ih ispolivali alkoholom.
Devetnaestog marta došlo je do nereda i incidenata sa policijom u Novom Sadu, u neposrednoj blizini stadiona FK Vojvodine, a potom i na stadionu za vrijeme meča Zemun – Vojvodina.
Istog dana navijači Olimpika iz Marseja napravili su potpuni haos u Španiji uoči utakmice sa Atletik Bilbaom.
Jedanaestog marta došlo je u Beogradu do velike tuče navijača Zvezde i Partizana. Letjele su baklje na obje strane.
Grčka vlada odlučila je dvanaestog marta da prekine fudbalsko prvenstvo na neodređeno vrijeme nakon skandala u Solunu, kada je sudija morao da prekine utakmicu zbog upada na teren nezadovoljnog Savisa zbog poništenog gola PAOK-u.
Navijači Pari Sen Žermena napravili su veliku bakljadu 6. marta u Parizu na startu drugog poluvremena sa Real Madridom. Upaljeno je najmanje 50 baklji. Mediji prenose da tako nešto nije viđeno na mečevima Lige šampiona.
Veseljko KOPRIVICA