Povežite se sa nama

ZNACI

Maroviću od penzije odbijaju štetu koju je nanio gradu

Objavljeno prije

na

Opština Budva na kraju svakoga mjeseca preko javne izvršiteljke naplaćuje dio od penzije Svetozara Marovića. Do sada su uspjeli da naplate 22 hiljade eura, a nenaplaćeno je 780 hiljada. Maroviću je presuđeno da naplati štetu od 1,1 milion eura i to do oktobra 2017.

 

Devet godina od kada je osuđen da je bio šef budvanske kriminalne grupe, Svetozaru Maroviću Opština Budva, kojoj je nanio višemilionsku štetu sa svojom kriminalnom mrežom koja je uključivala sina, rodbinu, prijatelje, kumove i poslovne saradnike, mjesečnim ,,skidanjem” dijela penzije uspjela je do sada da naplati svega 22.412 eura.

To je Vijestima potvrđeno u Opštini, čiji Sekretarijat za zaštitu imovine i dalje vodi pravnu borbu kako bi se naplatilo preostalih 780 hiljada eura, koliko je Marović ostao dužan od 1,1 miliona eura presuđene novčane kazne, na ime imovinske koristi koju je stekla njegova krimi grupa, a koju je dužan bio da do oktobra 2017. isplati u budžet rodnog grada.

Opština na kraju svakoga mjeseca preko javne izvršiteljke naplaćuje dio od penzije  Marovića, koji je sada, nakon povećanja, dostigao iznos od 317,91 eura.

Javna izvršiteljka Snežana Pavličić je u izvještaju sačinjenom 27. marta, obavijestila Opštinu, da na račun ,,izvršnog povjerioca (Opština Budva) radi naplate novčanog potraživanja od 1.096.481,39 eura od izvršnog dužnika Svetozara Marovića prenijet ukupan iznos od 22.412,99 eura”.

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović kazao je Vijestima da će biti preduzeti svi mehanizmi kako bi Opština naplatila od Marovića kompletan iznos.

Marović se uspješno krije u Beogradu godinama. Crna Gora je za njim raspisala potjernicu, i više puta bezuspješpno tražila od režima Aleksandra Vučića da ga izruči.

Lokalna uprava je, do sada, uspjela višegodišnjim postupkom, osporavanim pred sudom, da proda imovinu koju je  Marović založio, kao i njegov sin Miloš, i da naplati svega 300 hiljada eura. Preostalo je da se namiri još 780 hiljade eura, a to se svakako ne može namiriti ni prodajom imovine brata Dragana. On je takođe založio dio svoje imovine, mada i on to sudski osporava.

Marović je uhapšen u decembru 2015. godine, da bi u maju sljedeće bio pušten iz spuškog zatvora, nakon što je priznao krivicu i zaključio sporazum koji je verifikovao Viši sud. Marović je otišao u Beograd, gdje se i sada nalazi, a tamošnje vlasti nijesu ga izručile Crnoj Gori i pored urgencija tri Vlade. Glavna kazna, kojom je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od tri godine i devet mjeseci, apsolutno zastarijeva 10. oktobra 2026.

R.M.

Komentari

Izdvojeno

ZNACI: Način

Objavljeno prije

na

Objavio:

„Nije bitan način, bitan je rezultat“, kroz polusmiješak jekomentarisao Danilo Mićović, predsjednik Advokatske komore kritike nekih advokata zbog netransparentno utrošenih milion eura za kupovinu objekta bivše Invest banke u stečaju.  Dok je u pozadini išao slajd sa idiličnim fotografijama kako će prostor izgledati u  budućnosti.  Možda će i Komora u budućnostiizgledati drugačije. Biće joj važne procedure i način

 

 

Subota, godišnja skupština Advokatske komore Crne Gore, Muzički centar u Podgorici.U sali stotinjak advokata, od više od hiljadu članova. Na dnevnom redu  – završni račun za prethodnu, i poslovanje Upravnog odbora tokom ove godine. U materijalima koje je rukovodstvo Komore advokatima dostavilo neposredno pred  skupštinu, tek je u jednoj rečenici pomenut milionski posao kupovine objekta bivše Invest banke u stečaju Duška Kneževića od strane Upravnog odbora, bez saglasnosti i obavještenja članstva i Skupštine Komore. Ugovor o kupoprodaji i dokumentacija o tome kako je Komora ljetos kupila ovaj objekat u sivoj zoni, koji je godinama stečajna uprava bezuspješno pokušavala da proda,  nijesu im uopšte dostavljeni.  Kao ni ugovor o kreditu, obzirom da  se AKCG, radi ove kupovine zadužila preko pola miliona eura. Monitor je o tome već pisao.

„Nije bitan način, bitan je rezultat“, kroz polusmiješak je prokomentarisao Danilo Mićović, predsjednik Advokatske komore, kritike nekih  advokata zbog netransparentno obavljenog posla, i oduzimanja kontrolne funkcije Skupštini AKCG.Dok je u pozadini išao slajd sa idiličnim fotografijama kako će prostor izgledati u  budućnosti.  Istina, one iz sadašnjosti nijesu baš reprezentativne.

Mićovićubi procedure postajale bitne  kada bi neko od advokata detaljnije obrazlagao zašto je taj posao morao biti odobren od strane skupštine AKCG. Odsječno bi se pozvao na  prekoračenu minutažu.

Među onima koji su tražili dodatne informacije i ukazivali na član Statuta koji kaže da Skupština usvaja Plan rashoda i prihoda( koji Upravni odbor nije  ponudio),  kroz koji je trebalo predočiti i namjeru milionske investicije i kreditnog zaduživanja, bili su advokat Veselin Radulović, Dragoljub Petrović, te advokatica Danijela Zarubica, članica Komisije za kontrolu poslovanja koja je na prethodnoj sjednici tog tijela izdvojila mišljenje, ukazavši da smatra da je odluku o kupovini trebalo da donese Skupština.

Njihova izlaganja uglavnom su prekidana pozivanjem rukovodstva na minutažu i kontra stavovima advokata koji su glasno hvalili posao Upravnog obora. Oponirajući kritičarima, advokat Damir Lekić se čak ponudio da kupi objekat, kao nevjerovatno povoljnu investiciju. Nije objašnjavao otkud mu milion viška. I sam je Mićović natuknuto članstvu da je mogao za sebe da kupi ovaj objekat,  al mu je na prvom mjestu  Komora. Bilo je ponuda i da se doniraju sredstva. Rukovodstvo se zadovoljno smješkalo. Poručujući da su investirali „za našu djecu“ koja će se baviti ovim poslom.  Da rukovodstvo Komore drži do porodičnih vrijednosti, govori i to što je  kupoprodajni ugovor ovjeren kod notarke Tanje Čepić, supruge advokata Vanje Mugoše, člana Upravnog odbora.

Konačno, glasovi kritičara ostali su u manjini i pošlo se na ručak.

Možda će Komora jednom u budućnosti održavati skupštinu u zgradi sa slajdova. Valjalo bi, ipak, i da skupštine izgledaju drugačije. Da budu važne procedure i način.   Jednom.

M. PEROVIĆ

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo