U predloženim izmjenama i dopunama zakona za one koji protestuju i time onemogućavaju ili otežavaju odvijanje saobraćaja i kretanje ostalih građana, predviđene su novčane kazne u iznosima od 500 do 10.000 eura. Opozicija i nevladin sektor tvrdi da se guše slobode, a vlast da je sve po evropskim regulama
Ove sedmice u Skupštini Crne Gore poslanici su raspravljaju o Predlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama.
Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Seid Hadžić je ukazao da predlog zakona predstavlja korak u uspostavljanju ravnoteže između dva prava – prava na slobodu javnog okupljanja i prava drugih građana na bezbjednost i slobodno kretanje: ,,ijedno pravo, pa ni pravo na protest, ne smije ugrožavati druga prava”, dodao je.
Hadžić je istakao da se radi o preventivnom mehanizmu, te da se odgovornost mora preuzeti.
Šef kluba poslanika PES-a Vasilije Čarapić je kazao da žele da uspostave red kada su u pitanju javna okupljanja, te da je sve u skladu sa praksom Evropskog suda pravde. ,,Praksa Evropskog suda za ljudska prava podržava ono što je predlog parlamentarne većine kad je u pitanju ovaj zakon. Ovim zakonom se ne dira pravo pojedinca da protestuje, već se uvodi red”, istakao je.
Šef kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić je ocijenio da ,,Vlada zna da je predlog neustavan i ostavila je paralmentarnoj većini da odradi prljav posao”, on je saopštio da su “ove zabrane suprotne Ustavu”.
,,Cilj ovih mjera je da se većina obračuna sa građanskim buntom… Niko ne boravi na magistrali na 40 stepeni jer mu je tamo lijepo, već što osjećaju nužnost. Jeste li razmišljali o tome šta rade emotivno ranjeni građani na Kruševom ždrijelu na Cetinju? Traže pravdu i političku odogovrnost jer su izgubili svoje najbliže”, kazao je. Nikolić je dodao da je pravo na okupljanje mjera demokratije.
Boris Mugoša (SD) je vlastima zamjerio što ,,I sad kažete da oni ljudi koji od muke i tuge protestuju sprečavaju turističke sezone. Znate kad ste se sjetili toga? Kad ste riješili problem sa vašima iz Šavnika. Ovaj zakon će tek u septembru doći na red, jer će ga predsjednik vrlo vjerovatno vratiti”, dodao je.
Nevladine organizacije Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za ženska prava (CŽP) i Institut alternativa (IA) i dalje protestuju protiv izmjena i dopuna Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama, koje predlažu poslanici političkih partija iz vlasti.
Kako su kazali, naknadno predloženi amandmani nijesu ublažili osnovne nedostatke predloga koji apsolutno – u svakom slučaju – zabranjuje okupljanja na javnim saobraćajnicama (u međuvremenu su izostavljeni samo lokalni putevi).
,,Nije svaki protest na saobraćajnicama nezakonit i neopravdan, kako se sada želi propisati protivno međunarodnim standardima prava na mirno okupljanje. I dalje se predlaže da se apsolutna zabrana okupljanja na saobraćajnicama podržava drakonskim novčanim kaznama, u cilju zastrašivanja i odvraćanja od okupljanja, što je poseban problem i dodatno nesrazmjerno”, navodi se u saopštenju.
Kazali su da ponovo ističu da je o važnom pitanju uspostavljanja ravnoteže između prava na mirno izražavanje protesta i slobode kretanja učesnika u saobraćaju prije izmjene zakona trebalo povesti stručnu raspravu, uz uvažavanje prakse Evropskog suda za ljudska prava, kako to od Crne Gore zahtijeva Evropska Unija u postupku pridruživanja.
U predloženim izmjenama i dopunama zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama koje su predložili poslanici vladajuće većine stoji da su, za one koji protestuju i time onemogućavaju ili otežavaju odvijanje saobraćaja i kretanje ostalih građana, predviđene novčane kazne u iznosima od 500 do 10.000 eura.
R.M.