Povežite se sa nama

ZNACI

Uvođenje reda kroz ugrožavanje prava na protest

Objavljeno prije

na

U predloženim izmjenama i dopunama zakona za one koji protestuju i time onemogućavaju ili otežavaju odvijanje saobraćaja i kretanje ostalih građana, predviđene su novčane kazne u iznosima od 500 do 10.000 eura. Opozicija i nevladin sektor tvrdi da se guše slobode, a vlast da je sve po evropskim regulama

 

 

Ove sedmice u Skupštini Crne Gore poslanici su raspravljaju o Predlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama.

Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Seid Hadžić je ukazao da predlog zakona predstavlja korak u uspostavljanju ravnoteže između dva prava – prava na slobodu javnog okupljanja i prava drugih građana na bezbjednost i slobodno kretanje: ,,ijedno pravo, pa ni pravo na protest, ne smije ugrožavati druga prava”, dodao je.

Hadžić je istakao da se radi o preventivnom mehanizmu, te da se odgovornost mora preuzeti.

Šef kluba poslanika PES-a Vasilije Čarapić je kazao da žele da uspostave red kada su u pitanju javna okupljanja, te da je sve u skladu sa praksom Evropskog suda pravde. ,,Praksa Evropskog suda za ljudska prava podržava ono što je predlog parlamentarne većine kad je u pitanju ovaj zakon. Ovim zakonom se ne dira pravo pojedinca da protestuje, već se uvodi red”, istakao je.

Šef kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić je ocijenio  da ,,Vlada zna da je predlog neustavan i ostavila je paralmentarnoj većini da odradi prljav posao”, on je saopštio da su “ove zabrane suprotne Ustavu”.

,,Cilj ovih mjera je da se većina obračuna sa građanskim buntom… Niko ne boravi na magistrali na 40 stepeni jer mu je tamo lijepo, već što osjećaju nužnost. Jeste li razmišljali o tome šta rade emotivno ranjeni građani na Kruševom ždrijelu na Cetinju? Traže pravdu i političku odogovrnost jer su izgubili svoje najbliže”, kazao je. Nikolić je dodao da je pravo na okupljanje mjera demokratije.

Boris Mugoša (SD) je vlastima zamjerio što ,,I sad kažete da oni ljudi koji od muke i tuge protestuju sprečavaju turističke sezone. Znate kad ste se sjetili toga? Kad ste riješili problem sa vašima iz Šavnika. Ovaj zakon će tek u septembru doći na red, jer će ga predsjednik vrlo vjerovatno vratiti”, dodao je.

Nevladine organizacije Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za ženska prava (CŽP) i Institut alternativa (IA) i dalje protestuju protiv izmjena i dopuna Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama, koje predlažu poslanici političkih partija iz vlasti.

Kako su kazali, naknadno predloženi amandmani nijesu ublažili osnovne nedostatke predloga koji apsolutno – u svakom slučaju – zabranjuje okupljanja na javnim saobraćajnicama (u međuvremenu su izostavljeni samo lokalni putevi).

,,Nije svaki protest na saobraćajnicama nezakonit i neopravdan, kako se sada želi propisati protivno međunarodnim standardima prava na mirno okupljanje. I dalje se predlaže da se apsolutna zabrana okupljanja na saobraćajnicama podržava drakonskim novčanim kaznama, u cilju zastrašivanja i odvraćanja od okupljanja, što je poseban problem i dodatno nesrazmjerno”, navodi se u saopštenju.

Kazali su da ponovo ističu da je o važnom pitanju uspostavljanja ravnoteže između prava na mirno izražavanje protesta i slobode kretanja učesnika u saobraćaju prije izmjene zakona trebalo povesti stručnu raspravu, uz uvažavanje prakse Evropskog suda za ljudska prava, kako to od Crne Gore zahtijeva Evropska Unija u postupku pridruživanja.

U predloženim izmjenama i dopunama zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama koje su predložili poslanici vladajuće većine stoji da su, za one koji protestuju i time onemogućavaju ili otežavaju odvijanje saobraćaja i kretanje ostalih građana, predviđene novčane kazne u iznosima od 500 do 10.000 eura.

R.M.

Komentari

ZNACI

Desant na CBCG

Objavljeno prije

na

Objavio:

Zakon ne zabranjuje da se za članstvo u Savjet Centralne banke  izaberu bivši političari, poslanici ili lideri partija, što otvara prostor za infiltriranje partijskih kadrova koji to zvanično nijesu. Monitorovi sagovornici ukazuju da je upravo to namjera poliitčke većine

 

 

Maske se tope. Ove sedmice obavljeni su i završeni u razgovori sa kandidatima za Savjet Centralne banke Crne Gore (CBCG) pred skupštinskim Odborom za ekonomiju, finansije i budžet.

Prema Zakonu o CBCG Savjet ima osam članova – guvernera, tri viceguvernera i četiri člana koji nijesu zaposleni u Centralnoj banci, a koje imenuje Skupština. Za četiri upražnjena mjesta u Savjetu, koji se imenuju na predlog skupštinskog Odbora  kandidati su  Srđan Milić, Šućo Orahovac, Ismet HadžićTamara BackovićMladen Bojanić Zarija Pejović. U međuvremenu  su od kandidature odustale Hadži Vesna Vujošević i Brankica Mosurović.

Prema Zakonu o CBCG  član Savjeta ne može biti član političke organizacije, poslanik u Skupštini, član Vlade ili lice koje obavlja neku drugu funkciju ili dužnost na koju ga je imenovala Skupština ili Vlada, osim u međunarodnim finansijskim institucijama. Zakon ne zabranjuje da se na te pozicije prijave i izaberu bivši političari, poslanici ili lideri partija, što otvara prostor za infiltriranje partijskih kadrova koji to zvanično nijesu. Monitorovi sagovornici ukazuju da je upravo to namjera političke većine.

Među kandidatima ima i onih koji su i dalje partijci. Tako je Srđan Milić, bivši lider SNP, kog je ta partija kandidovala za poziciju u Savjetu CBCG  pred Odborom potvrdio da je i dalje dio SNP.

“Ja sam pravi primjer zašto bi trebalo mijenjati uslove za izbor, mada je kod mene sve jasno. Ja sam bio i ostao SNP, nisam nigdje prelazio i postavlja se pitanje: za nas za koje se zna da pripadamo partiji, šta će da urade članovi Odbora za one koji kažu da nisu članovi partije…”, kazao je Milić pred Odborom.

Kandidati Šućo Orahovac i Ismet Hadžić kazali da više nijesu članovi partije. Orahovac PES-a, a Hadžić  Bošnjačke stranke.

“Eventualnim izborom partijskih kadrova, bez odgovarajućeg profesionalnog kredibiliteta, u Savjet CBCG suprotno zakonu, najbrutalnije bi se narušila nezavisnost CBCG i njeno funkcionisanje”, kazao je za Vijesti bivši guverner Centralne banke Ljubiša Krgović. On je ukazao i da to što bez primjedbe na  biografiju kandidata koje je  za viceguvernere ranije predložila guvernerka Irena Radović,  oni nijesu u parlamentu izabrani, ostavlja prostor za sumnju da vladajuća većina namjerava da suprotno odredbama Zakona o CBCG nametne svoje partijske kadrove za viceguvernere i politički kontroliše tu instituciju.

“Nezavisnost centralnih banaka je opšteprihvaćen međunarodni standard u svim demokratskim društvima koji je, kroz nezavisnost Evropske centralne banke i centralnih banaka država članica, uspostavljen pravom Evropske unije kao ključni princip na kome se zasniva monetarna unija. Nezavisnost nije sama sebi cilj, već nužnost radi očuvanja finansijske stabilnosti. Ključni segment nezavisnosti centralne banke je personalna nezavisnost članova organa koji upravljaju centralnom bankom, odnosno guvernera i članova Savjeta i podrazumijeva njihov lični integritet i profesionalni kredibilitet”, kazao je Krgović.

Krgović je ocijenio da neizbor viceguvernera i izbor partijskih kadrova u Savjet, unosi, prije svega, nestabilnost u funkcionisanje CBCG i donosi rizike koji se mogu preliti na ukupan finansijski sistem. Takođe, ocijenio je da se urušavanjem nezavisnosti CBCG može dovesti u pitanje pristupanje Crne Gore u Evropsku uniju.

Vlast već ogoljeno pokazuje namjeru da zatvara poglavlja, a radi neevropski.

M.P.

Komentari

nastavi čitati

ZNACI

U Dubaiu uhapšeni Delić i Keković

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ivana Delića, koji je ove sedmice uhapšen u Dubaiu, SDT  sumnjiči da je dio kriminalne organizacije odbjeglog Radoja Zvicera,   kojoj se na teret stavlja šverc skoro 2,5 tone kokaina iz Južne Amerike. Aleksandar Keković  dio je procesa protiv bivšeg predsjednika Opštine Budva Mila Božovića

 

 

Odbjegli Budvanin Ivan Delić uhapšen je u Dubaiju, a lisice na ruke stavljene su i odbjeglom Podgoričaninu Aleksandru Kekoviću zvanom Arkan.To je saopštio vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović nakon akcije u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

,,Na operativnom sastanku koji je v. d. direktora Uprave policije održao sa šefom Interpola Policije Dubaija majorom Shuaibom Alhammadijem, potvrđena je bliska i intenzivna saradnja koju nadležne službe dvije države ostvaruju na planu razmjene informacija. Tom prilikom, predstavnici Interpola Dubai potvrdili su da su postupili po zahtjevu crnogorskih organa, te da su na osnovu crvene međunarodne potjernice raspisane od strane NCB Interpola Podgorica i u okviru intenzivne razmjene obavještajnih i operativnih podataka, službenici Interpola Dubai locirali i lišili slobode dvojicu crnogorskih državljana, visokorangiranih članova organizovanih kriminalne grupa – Aleksandra Kekovića i Ivana Delića, koje Crna Gora potražuje zbog izvršenja više krivičnih djela, te da će o istom uslijediti zvanična komunikacija pravosudnih organa, kao i dalji koraci u procedurama ekstradicije“, saopšteno je iz Uprave policije. Podsjetili su da je protiv Delića Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo više optužnica i da se potražuje u okviru akcije ‘General’ zbog krijumčarenja narkotika na transnacionalnom nivou.

Specijalno državno tužilaštvo sumnjiči Ivana Delića da je dio kriminalne organizacije odbjeglog Radoja Zvicera i pritvorenih Vasa Ulića i Slobodana Kašćelana, kojoj se na teret stavlja šverc skoro 2,5 tone kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Australiju.

Aleksandar Keković  dio je procesa, odnosno optužnice koju je tužilaštvo podiglo protiv bivšeg predsjednika Opštine Budva Mila Božovića i još 20 osumnjičenih, koji se terete za pranje novca i šverc 4,3 tone kokaina.

Monitor je ranije pisao da je ime Ivana Delića decenijama  poznato mnogim službama bezbjednosti u regionu. Dovođen je u vezu sa ubistvom bivšeg saveznog ministra unutrašnjih poslova SRJ Pavla Bulatovića u Beogradu, a roditelji Marije i Darija Šurine optuživali su ga da je učestvovao u ubistvu .

Kao svjedok je saslušavan i povodom ubistva Aleksandra Bulatovića 2003. godine u Amsterdamu. Srpski mediji su objavili da je član takozvanog “Zemunskog klana” Sretko Kalinić svjedočio  kako je Delić bio prava meta ispred budvanskog kafe-bara „Palma“, kada je 11. avgusta 2008. greškom (zamjenom identiteta) ubio 28.godišnjeg Nikšićanina Gorana Pejovića.

R.M.

Komentari

nastavi čitati

ZNACI

Maroviću od penzije odbijaju štetu koju je nanio gradu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Opština Budva na kraju svakoga mjeseca preko javne izvršiteljke naplaćuje dio od penzije Svetozara Marovića. Do sada su uspjeli da naplate 22 hiljade eura, a nenaplaćeno je 780 hiljada. Maroviću je presuđeno da naplati štetu od 1,1 milion eura i to do oktobra 2017.

 

Devet godina od kada je osuđen da je bio šef budvanske kriminalne grupe, Svetozaru Maroviću Opština Budva, kojoj je nanio višemilionsku štetu sa svojom kriminalnom mrežom koja je uključivala sina, rodbinu, prijatelje, kumove i poslovne saradnike, mjesečnim ,,skidanjem” dijela penzije uspjela je do sada da naplati svega 22.412 eura.

To je Vijestima potvrđeno u Opštini, čiji Sekretarijat za zaštitu imovine i dalje vodi pravnu borbu kako bi se naplatilo preostalih 780 hiljada eura, koliko je Marović ostao dužan od 1,1 miliona eura presuđene novčane kazne, na ime imovinske koristi koju je stekla njegova krimi grupa, a koju je dužan bio da do oktobra 2017. isplati u budžet rodnog grada.

Opština na kraju svakoga mjeseca preko javne izvršiteljke naplaćuje dio od penzije  Marovića, koji je sada, nakon povećanja, dostigao iznos od 317,91 eura.

Javna izvršiteljka Snežana Pavličić je u izvještaju sačinjenom 27. marta, obavijestila Opštinu, da na račun ,,izvršnog povjerioca (Opština Budva) radi naplate novčanog potraživanja od 1.096.481,39 eura od izvršnog dužnika Svetozara Marovića prenijet ukupan iznos od 22.412,99 eura”.

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović kazao je Vijestima da će biti preduzeti svi mehanizmi kako bi Opština naplatila od Marovića kompletan iznos.

Marović se uspješno krije u Beogradu godinama. Crna Gora je za njim raspisala potjernicu, i više puta bezuspješpno tražila od režima Aleksandra Vučića da ga izruči.

Lokalna uprava je, do sada, uspjela višegodišnjim postupkom, osporavanim pred sudom, da proda imovinu koju je  Marović založio, kao i njegov sin Miloš, i da naplati svega 300 hiljada eura. Preostalo je da se namiri još 780 hiljade eura, a to se svakako ne može namiriti ni prodajom imovine brata Dragana. On je takođe založio dio svoje imovine, mada i on to sudski osporava.

Marović je uhapšen u decembru 2015. godine, da bi u maju sljedeće bio pušten iz spuškog zatvora, nakon što je priznao krivicu i zaključio sporazum koji je verifikovao Viši sud. Marović je otišao u Beograd, gdje se i sada nalazi, a tamošnje vlasti nijesu ga izručile Crnoj Gori i pored urgencija tri Vlade. Glavna kazna, kojom je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od tri godine i devet mjeseci, apsolutno zastarijeva 10. oktobra 2026.

R.M.

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo