Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Debela hladovina

Objavljeno prije

na

Posljednji parlamentarni izbori bili su 29. marta 2009. Naredni bi, dakle, trebali biti u martu 2013. Mjesecima se, međutim, govori kako će izbori zapravo biti na jesen – u oktobru, pominje se i kraj septembra. Navodno će Demokratska partija socijalista, ako Crna Gora dobije datum pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, pokušati da na tom valu osvoji još četiri godine vladanja. Prema toj računici, do izbora su ostala tri-četiri mjeseca. Dok DPS vrijedno radi, opozicione partije malo čime pokazuju da su tu činjenicu primile k znanju.

Sama izborna kampanja, iz izbora u izbore sve primjetnije, za DPS je tek ukrašavanje već spremljenog delikatesa. Otpjevaju po jednu porciju na sjeveru i jugu i jednu u Podgorici, odvrte neuporedivo skromnije neko nekad reklamne spotove u medijima i – to je to. Njihov stvarni rad počinje i završava se mjesecima prije izbora, podalje od očiju javnosti. Za malo biračko tijelo, kakvo čini Crna Gora važne su i banalne kupovine ličnih katara, ali tajna uspjeha DPS-a krije se u suptilnijim vidovima trgovine. Od milionskih poslova do socijalne pomoći, svaki stub i svaka nit, čine armirani temelj korupcije koja je postala ne samo preovladavajući način, nego često i jedina mogućnost opstanka. Živim u Crnoj Gori, dakle, korumpiran sam. Nekako. Neđe. Takvu smo zemlju napravili.

DPS više i ne pokušava da ubijedi ljude kako su oni najbolji. Mjesecima unaprijed, najvažnija karika njihove propagande je tihi šapat da će – ponovo pobijediti. Duša svakog birača u Crnoj Gori zna šta to znači: oni će kontrolisati novce, poslove, zemlju, vodu, vazduh. Svaki otpor je uzaludan, najstrašnija je i najuspješnija poruka vlasti.

Manje-više tehničko je pitanje hoće li vladajuća koalicija ponovo nastupiti zajedno ili će Socijaldemokratska samostalno izaći na izbore. Sami su sebi godinama kopali i na kraju iskopali poziciju da, bez DPS-a ostaju – sirak tužni bez iđe ikoga. Najnoviji događaji u Podgorici potvrđuju da postoje samo dva pojavna oblika esdepeovca: kupljen ili marginalizovan. Onima koji su uopšte raspoloženi da se sjete devedesetih pomalo je tužno što se od SDP-a napravila partija koju može da zamijeni Slaviša Guberinić. Šta ćeš.

Razgledanje opozicionih slika uoči izbora znatno je komplikovanije, ali boja koja bode oči je – kašnjenje. Opozicija gunđa da zakoni propisuju četvorogodišnji mandat i da nema razloga da izbori budu prije proljeća, ali, naravno, nema nikakvu ideju o tome kako odgovoriti na argument vlasti da svaka opozicija jedva čeka izbore, samo naša ih želi što kasnije.

Najjača opoziciona, Socijalistička narodna partija, iako to uporno demantuje, očigledno prolazi kroz unutarpartijske bitke. Podgorički odbor SNP-a pozvao je sopstveno stranačko rukovodstvo da onemogući namjeru vlasti u Crnoj Gori da se parlamentarni izbori održe u terminu i ambijentu koji samo njoj odgovaraju i da se obezbijedi korektna komunikacija svih antirežimskih snaga.

Zvanično je saopšteno da se Odbor SNP Glavnog grada “upoznao sa ocjenama i zahtjevima članstva o potrebi ofanzivnijeg političkog djelovanja i jasnog isticanja da je SNP od osnivanja bila, i da je ostala na poziciji nepokolebljivog borca za rušenje DPS-SDP režima demokratskim sredstvima”.

„Odbor SNP-a glavnog grada smatra da predsjednik i rukovodstvo SNP-a treba da hitno preduzmu aktivnosti koje pripadaju SNP-u, kao najjačoj i najorganizovanijoj opozicionoj političkoj partiji u Crnoj Gori, kako bi se stvorile pretpostavke za korektnu i odgovornu komunikaciju svih relevantnih antirežimskih snaga, sa ciljem iznalaženja optimalnog modela nastupa na parlamentarnim izborima koji će garantovati pobjedu nad režimom Mila Đukanovića”, piše u saopštenju SNP-a.

Podgorički odbor bavio se i predsjednikom poslaničkog kluba SNP-a Aleksandrom Damjanovićem. Nijesu pokazali razumijevanje za njegovu ,,korektnu građansku komunikaciju” sa porodicom Đukanović. Damjanović je, očigledno, postao simbol onakvog SNP-a kakav jedan dio članstva ne želi. Esdepeovanog SNP-a, reklo bi se.

Doduše, predsjednik SNP-a Srđan Milić poručio je nakon izbora u Herceg Novom i Tivtu da njegova partija ne smije preuzimati rizik učestvovanja na izborima gdje nijesu obezbijeđeni fer i demokratski uslovi. ,,Da sam ovo rekao prije lokalnih izbora bio bih optužen sa raznih strana da sam se prepao rezultata. Danas svima jasno poručujem – igrati se demokratije sa SNP-om neće niko”, rekao je Milić.

Pozive na bojkot parlamenta dio opozicije prihvatio je u načelu, ali ne i u pojedinosti koja bi podrazumijevala napuštanje Skupštine. O eventualnom bojkotu izbora, niko još nije progovarao.

Šta tačno za crnogorsku opoziciju znače fer i demokratski uslovi za izbore precizno nije znano. Istinski fer i demokratski bilo bi da pola buduće poslaničke liste DPS-a pristane na fer i pošteno suđenje. Samo je teško izvodljivo.

Poslanički klubovi Nove srpske demokratije i Pokreta za promjene tražili su da posmatračka misija Savjeta Evrope bude proširena za naredne parlamentarne izbore u Crnoj Gori. U tim partijama izgleda su zaboravili kako su posmatrači, nakon izbora 2009. zaključili da su ,,osjetili dozu pritiska prema običnim građanima, pogotovo onima koji zavise od države, državnih institucija i vlasti, direktno ili indirektno”, ali da oni ocjene ne mogu da daju na osnovu indirektnih ili neprovjerenih navoda. Generalno, bili su impresionirani demokratičnošću izbora u Crnoj Gori. Šef delegacije Parlamentarne skupštine savjeta Evrope Andreas Gros izjavio je kako se optužbe o kupovini ličnih karata mogu čuti u svim zemljama u regionu. ,,Nekada se pitam da li se te glasine namjerno šire sa ciljem da se destabilizuje razvoj i ometu dalje demokratske promjene”. Svako slovo bi potpisao DPS.

Na prethodnim izborima biralo se između 16 izbornih lista, pola nije ušlo u parlament. Rasutih glasova bilo je, prema ocjenama stručnjaka, između 12 i 15 odsto. Za glasove građana ovoga puta će konkurisati još minimum tri nove partije. To, naravno, ne znači da će baš njihovi glasovi biti oni koje će pojesti DPS. Zvijeri oko hrane nijesu probirljive.

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo