Povežite se sa nama

INTERVJU

DR PREDRAG SIMIĆ, PROFESOR POLITIČKIH NAUKA U BEOGRADU: Izvjesna koalicija Tadića i Nikolića

Objavljeno prije

na

U Srbiji se vode debate oko sudbine zemlje poslije 9. decembra. Na jednom od takvih razgovora dr Predrag Simić, stručnjak za međunarodne odnose i bivši ambasador Srbije i Crne Gore u Francuskoj, rekao je da se jasno radi o tri mogućnosti. Razgovarali smo o tome ali i o situaciji u EU i posljedicama njenih odluka. ,,Srbija ima tri opcije:da odustane od EU, da sačeka da Merkelova i CDU odu sa vlasti što je uradila i Velika Britanija 60-ih zbog De Gola ili da nastavi sa dosadašnjom politikom koja je naišla na zid ili onom koju predlaže Preokret. Koliko je sve to realno, teško je reći.Ne samo zbog stava oko Kosova nego i zbog situacije u EU. Mnogi su u iskušenju da odustanu pre svega zbog EU koja prolazi duboku krizu…”

MONITOR: Čuli smo izlaganje šefa Fondacije Fridrih Ebert, Mihaela Erkea, o tome da će u EU biti tri grupe zemalja?
SIMIĆ: To je mišljenje nekoga ko je dobro upoznat. U EU se dešava ono što se znalo kada je uvođen evro.Tada se pitalo kako će to izvesti Italija sa tradicionalno inflatornom lirom i velikim budžetskim deficitom. Ako evro uopšte ima šanse da preživi EU će se vratiti na onaj prvobitni deo,od 6-8 zemalja-Frnacuska, Nemačka, zemlje Beneluksa i verovatno ove skandinavske zemlje koje su u EU.

MONITOR: One koje će uspeti da zadovolje nove fiskalne propise?
SIMIĆ: Ni Francuska nije u mnogo boljem položaju zbog svojih banaka koje su poslovale u Italiji.To generiše krizu jer otpisivanje dugova Grčkoj smanjuje kapital nemačkih i francuskih banaka, a ako bi se nešto dogodilo Italiji to bi iz temelja uzdrmalo Francusku. U suštini samo zemlje ovog severnog pojasa EU još su na nogama.Nemačka pre svih,jer ona sada ubira plodove Šrederove reforme. S tim da bi one napravile još korak prema EU odnosno federaciji time što bi koordinirale svoje politike kao zajednički nadzor i čak i penalizaciju država koje naruše te dogovore.

Sa druge strane je Britanija koja ni sama nije sigurna da li je Kameron napravio dobar potez ili ne.Onda dolaze zemlje mediteranskog pojasa Grčka, Italija, Španija, Portugalija sve do Irske pa i Belgije, države koje to ne mogu podneti. Pitanje je kakav bi uopšte bio odnos između te tri grupe zemalja. Šta bi ih povezivalo?

U suštini ta federacija ne bi bila daleko od dejtonske BIH. Nekakva asimetrična federacija bi jako teško funkcionisala. Došle bi do izražaja neranoteže između razvijenog severa i nerazvijenog juga. Ne zaboravimo, EU je pre svega nastala kao mirovni projekat. Šumanov plan, ma koliko da je imao svoju ekonomsku logiku, pre svega je imao mirovni cilj.

MONITOR: Da se ne ponovi rat u Evropi?
SIMIĆ: Stvaranjem prve zajednice za ugalj i čelik, stvorena je neka vrsta blizanca od Francuske i Nemačke, koje su se fizički toliko uvezale da nisu bile u mogućnosti da više naprave rat. Padom Berlinskog zida i posle proširenja ka Italiji, Španiji i Portugaliji, EU je imala razvojnu dimenziju. Ogromna sredstva su tu uložena. Bilo je to vreme intenziviranog straha od Istoka, pa je Žak Delor sredinom 80-ih doneo kao zajednički evropski akt tzv.Plavu knjigu, koja je trebalo da otvori tu perspektivu. EU je trebalo da posluži da se evropske zemlje, pomalo umorne i stagnantne, suoče sa globalizacijom i istočnim i američkim izazovom.

Sada dolazimo do treće faze, to je stabilizacija. Stabilizacija nije razvojni koncept. Stabilizacija praktički znači i stagnaciju. Po svemu sudeći, ne samo naredne 2012. nego i u godinama posle, stope rasta u Evropi će biti relativno niske. Prošli smo dolarsku krizu , ušli smo u evro krizu koja se pokazala neuporedivo složenijom, dubljom i komplikovanijom.

MONITOR: Gdje tu Balkan?
SIMIĆ: Mi ne možemo očekivati velike dotacije ni iz IPA fondova ni iz strukturnih fondova. Budžet je utvrđen i dobili mi kandidaturu ili ne dok se ne promeni situacija i čak i posle toga, pitanje da li će EU u toj stabilizacionoj fazi, kada se svi troškovi smanjuju, biti spremna da snažno podržava strukturne fondove za ujednačavanje.

EU danas može da pruži mnogo manje nego što je to mogla pre deceniju ili dve. I to je ono što je za Srbiju izazov, čak i ako dobije kandidaturu.Hrvatska je dobila sve što mi u ovom trenutku samo možemo da poželimo, ali euforije nema. Izgleda da u Hrvatskoj evro- entuzijasti,političari i intelektualci vide da je prijem u EU samo prvi korak od kojeg počinje put ka onome što bi EU trebalo da za njih bude.

MONITOR: EU više ne garantuje prosperitet?
SIMIĆ: Prosto znači da se put produžava.Za Srbiju koja ne samo da nije kandidat već još uvek nije ni pridružena članica jer još nekoliko zemalja nije ratifikovalo SSP, o čemu niko više ne govori, EU postaje neka vrsta pokretne mete: što se mi više približavamo, ona se više udaljava.Ispred nas su ne samo Hrvati već i Crnogorci koje to čeka na leto. Faktor Kosovo tu menja stav. SPC u vezi sa tim kaže da je ulazak u EU opravdan u geostrateškom i ekonomskom smislu ali ako je cena odricanje od Kosova ,onda ne bi trebalo na tome insistirati.

MONITOR: Ali i vladajuća stranka tu nije sasvim jasna?
SIMIĆ: Druga grupacija koja računa sa iskustvom Velike Britanije …

MONITOR: I čekati da se SPD vrati na vlast u Nemačkoj?
SIMIĆ: Najveće uporište u Nemačkoj imaju demokrati.To je Đinđićevo nasleđe. Interesantno je da je Đinđić dugo oklevao da li DS da bude u narodnjačkoj evropskoj partiji ili socijalističkoj internacionali. Odlaskom CDU, Srbija bi u Nemačkoj imala drugačijeg partnera. Naravno, pitanje je da li će se DS održati na vlasti posle narednih izbora ako ne reši pitanje kandidature.

Meni je odavno jasno da nećemo ući u EU dok srpske stranke ne budu članice evropskih političkih porodica. Problem u Srbiji je što nema evropsku desnicu.Ova srpska desnica je uglavnom fiksirana za Kosovo.Tako da nema dobrih veza sa evropskom desnicom.

MONITOR: To smanjuje šanse Srbije?
SIMIĆ: Da. Ja ne verujem ni u veliku budućnost SNS ukoliko u dogledno vreme ne uđe u porodice evropske desnice. To je strukturni deficit Srbije,11 godina posle Miloševića.

MONITOR: Ali, sada je i Tomislav Nikolić na poziciji i Evropa i Kosovo ?
SIMIĆ: Na kratak rok 9. decembar neće destabilizovati Srbiju.Jer su na toj politici i Tadić i Nikolić.Tu je već bar 50 odsto srpskog biračkog tela.Ja vidim da je najverovatnija postizborna varijanta velika koalicija DS-SNS.

MONITOR: Koalicija za „spas Srbije”?
SIMIĆ: Pa to je legitimno, takvu su koaliciju imali Nemci pre par godina.Naravno, to će u Srbiji napraviti rusvaj jer vidimo tu bitku za treće mesto, između Čede Jovanovića i Ivice Dačića. Ako se ta koalicija napravi,treći će biti suvišan.

Međutim, šta sada to znači: odustati od Kosova zbog EU ili nastaviti nepromenjeno?Nastaviti nepromenjeno sada će teško ići.”Preokret” je jedini dao odustajanje od Kosova kao jedino rešenje, što je ranije praktički uradio Milošević kada je zbog odustajanja RS od Vens Ovenovog plana, uveo embargo na Drini.Ali,i to će teško ići. U predizbornoj kampanji će dominirati zalaganje da se ne odustaje od Kosova što će prvi orkestrirati DSS,SRS,a drugi se tome neće moći suprotstaviti.Tu je ,naravno, i crkva.Glavno će biti ipak ekonomsko pitanje,da li će Srbija imati ekonomske snage da izdrži troškove za Kosovo jer tu se radi o sumi od oko 600 miliona evra,a Srbija je na klimavim nogama.Ona hitno mora da traži investicije bilo gde jer se poslednjih godina intenzivno zaduživala.Došlo se do 46 odsto javnog duga.

MONITOR: Da li bi moglo doći do rušenja vlade? Da li bi to mogao da bude Dačić?
SIMIĆ: Ne verujem jer bi ih to skupo koštalo. Ne isključujem mogućnost da aktuelna kaolicija izgura pun mandat ali je situacija veoma komplikovana, pa odlazeća vlada neće biti u situaciji da pravi nekakve velike poteze. A ići na izbore bez kandidature je za DS opasno.Vidimo da je i na GO DS bilo varnica oko toga ko je kriv za nedobijanje kandidature.

MONITOR: Imamo EU koja nije orna za još skorašnjih proširenja, Sloveniju na ivici krize, u Hrvatskoj nema euforije, imamo Crnu Goru kojoj se odlaže početak pregovora, Makedoniju s problemom grčkog veta, BIH bez vlade, Albaniju na neizvesnom čekanju, Kosovo puno bezbednosnih ali i ekonomskih problema. Da li bi trebalo da strahujemo za mir na Balkanu?
SIMIĆ: Posle 2000. kada su otišli glavni protagonisti ratova, prostor Zapadnog Balkana počeo je da liči na nešto.Pojavio se Mesić koji je u premošćivanju politike od Tuđmana do Josipovića imao značajnu ulogu. Hrvatska se tako udaljava od nacionalizma.

Pitanje je koliko će to Brisel gurati? Mislim da hoće, ali ćemo imati dve brzine u Briselu: briselska birokratija će gurati proširenja jer je za nju važan projekat EU. Ali, EU je kao bicikl – dok se pedale okreću ona postoji.Za njih je važno što mi još hoćemo da uđemo u EU: dok mi to hoćemo,znači da je EU opravdan projekat. To je kao što je povratak Francuske u vrh NATO bio jako važan za NATO. Prema, tome tu su Rompej, File, Barozo…

Mislim da su i pojedine zemlje veoma raspoložene, kao Italija. Mi smo se uvezali sa Italijom,oko Fijata. Ako se u Italiji desi ono što je u Grčkoj, ode nama Fijat, ode nam pola radnih mesta u Šumadiji. Ode nam tržište za stoku, vojvođansku pšenicu i ode nam lobista. A i Italiji Srbija treba.

MONITOR: Treba joj i Crna Gora.
SIMIĆ: Treba. Pa Monitor o tome stalno piše. Tu postoje realni interesi. To nije jedan već dva posla – i srpska bi struja išla onim kablom. A ako zaglavi Italija, kome će Srbi graditi Južni tok? On se ne završava u Srbiji.On ide za Italiju. Interesi su uvezani.

Ima interesa u EU da se nastavi širenje,ali mi tu nismo u prvom planu.Jer, u trenutku kada gori kuća ne razmišlja se o dvorištu.

MONITOR: Kakav je uticaj SAD na politiku EU Balkanu? Crnogorska vlast tvrdi da su oni ovdje glavni američki partner.
SIMIĆ: Albanci su glavni, ali Crna Gora je uspela da izbegne svoje probleme sa Albancima i na taj način, ma koliko ta politika bila nepopularna u Srbiji i nanosila joj povremeno i štetu, Crna Gora spasava samu sebe.

Ona to dosta plaća, sada je poslala 30-ak ljudi u Avganistan, a to nije jeftino. Ali, Crna Gora ide hrvatskim stopama.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

DRAGAN KOPRIVICA, IZVRŠNI DIREKTOR CDT: Kod nas se nije desila promjena, nego zamjena vlasti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vidimo da je anahroni dio ove vlasti preuzeo kontrolu nad mnogim procesima i da demokratija i njene vrijednosti nazaduju. Zato sve više ljudi razumije da će se teško desiti da eventualni povratak DPS-a može učiniti da u ovom segmentu bude gore, pa je i mantra o toj opasnosti sve manje učinkovita

 

 

„Za one koji pažljivije i bez pristrasnosti prate dešavanja na našoj političkoj sceni, možemo reći da prošlonedjeljna dešavanja u zgradi SO Budva nijesu iznenađenje. Budva predstavlja kontinuitet podrivanja demokratskih procesa na koje smo pripremani, odnosno drilovani kroz operacije Šavnik, Andrijevica, ali i one sa neustavnim odlaganjem izbora i sličnim poduhvatima“, kaže u razgovoru za Monitor Dragan Koprivica, izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju. „Cilj tih priprema je da nam nezamislive i neprihvatljive stvari postanu normalne i da svako kome se ne sviđa izborni rezultat može, pod firmom volje naroda, nasiljem spriječiti formiranje vlasti koje ne podrazumijeva da i oni dobiju svoje parče.

MONITOR: Da li se tako zaista brani ‘volja birača’ ili su u pitanju neki drugi, lakše mjerljivi interesi?

KOPRIVICA: U pitanju je neutaživa potreba za vlašću. I to je početak i kraj svih dilema. Samo što je za odbranu te vlasti volja naroda dobra zavjesa koja može, za manji broj ljudi, prikriti nečasne i nedemokratske namjere aktera.

Frazom ”branimo volju naroda” pokušavaju se pokriti kriminalne aktivnosti i nasilje kojima se žele blokirati demokratski procesi, a Budvu pretvoriti u Šavnik, koji je događaj bez presedana u zemljama koje su odmakle na putu pristupanja EU. Takav princip udario je temelje i pokušao normalizovati pristup da kad god se nekom ne sviđaju rezultati izbora ima legitimno pravo da nasiljem ostvaruje svoje partikularne interese.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ASIM MUJKIĆ, PROFESOR FAKULTETA POLITIČKIH NAUKA U SARAJEVU: Ono što je Medvedev Putinu, to je Vulin Vučiću

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ni jedna odluka Dodikovih predstavnika u institucijama BiH, ne može biti donijeta bez odobrenja Vučićevog režima

 

 

MONITOR: Iz Sarajeva je upućena i protestna nota Beogradu u vezi sa učešćem najviših funkcionera Srbije na proslavi Dana RS. Potpredsjednik Vlade  Srbije i senator RS, Aleksandar Vulin, stavio je ulogu RS u centar srpskog sveta. Koliko politika „a la Vulin“- a koliko ponašanje zvaničnog Sarajeva utiču na raspoloženje i političke stavove Srba u BiH?

MUJKIĆ: Kada otvoreno podržavate protivustavne aktivnosti u susjednoj zemlji vi činite otvoreni neprijateljski akt prema toj državi koji se nikakvom slatkorječivošću o poštovanju Dejtona i suvereniteta ne može prikriti. Ono što je Medvedev Putinu, to je Vulin Vučiću, dakle-glasnogovornik one stvarne politike, politike koju taj režim valja „ispod tezge“. Vulin je Vučićeva dvorska-ili bolje reći radikalska luda koja, kreveljeći se, govori sve kako jeste. Od njega se, po potrebi, Vučić može ograditi, može ga javno izgrditi, ali to političko dvoglasje postiže  cilj koji je vidno narušavanje sigurnosne situacije u cijelom regionu. Zvanično Sarajevo u ovom odnosu snaga, gdje preko satelitskog režima Milorada Dodika i njegovih ljudi u institucijama BiH nijedna odluka ne može biti donesena bez odobrenja Vučićevog režima, ima uglavnom inferiornu i reaktivnu poziciju. Te reakcije su najčešće infantilne.

MONITOR: Posle junskog Svesrpskog sabora i Deklaracije, Vučić kao da pokazuje još veću lojalnost Dodiku. Mimo sabora, proslava i deklaracija, koliko ih je povezala novootkrivena uzajamnost- posebno kada se radi o glasanju Srba iz RS na lokalnim izborima u Srbiji?

MUJKIĆ: Kriza u koju je zapao Vučićev režim u posljednju godinu ili dvije ga izbacuje na čistinu. On mora dodatno mobilizirati snage pa se tješnje, na obostranu korist, uvezuje s Dodikom. Platforma te združene mobilizacije krunisana je Deklaracijom Svesrpskog sabora- koja je u operativnoj dimenziji, u stvari mehanizam za očuvanje anahronog, autoritarnog radikalsko-nacionalističkog režima i s jedne i s druge strane Drine, a ogleda se u osiguravanju glasača kako u Srbiji, tako-kad zatreba i u Srebrenici, u osiguranju mitingaškog tijela, a pogotovo u osiguranju unosnih profita. Vučić je oličenje kontinuiteta radikalske politike i kao pravi izdanak te opcije-onda kada se nađe priklješten ili nadjačan, počinje da kuka i da drami, da se prikazuje kao žrtvom, da se sprema atentat na njega i može čak da nas zavara tom svojom prijetvornošću. Onda glumi nekog racionalnog političara hladne glave, poziva na dijalog. Ali koordinate njegovog političkog djelovanja dubinski su određene rečenicom, koju bilo ko normalan ne bi rekao ni u šali- ubiti sto Muslimana za jednog Srbina ili onim sramotnim lijepljenjem imena Ratko Mladić preko imena  Zorana Đinđića. To je kontinuitet krvavih režimskih ruku kojeg hrabri studenti širom Srbije ovih dana izvode na čistac.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ERIK GORDI, PROFESOR POLITIČKE I KULTURNE SOCIOLOGIJE, UNIVERZITETSKI KOLEDŽ-LONDON: Nova vlada SAD neće riješiti ni globalne sukobe, ni sukobe unutar sopstvene stranke

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pojavljuje se pitanje da li će UK pokušati ponovo da se približi Evropi u vrijeme kada SAD postaju manje pouzdane. Možda će biti značajna razlika između evropskog i američkog javnog mnjenja, jer u Evropi postoji veća simpatija prema Palestincima nego u SAD

 

 

MONITOR: Kako ocjenjujete spoljnu politiku laburističke vlade Kira Starmera? Šta bi danas-posebno poslije pada sirijskog režima Bašara al Asada, trebalo da znači stav premijera Starmera u razgovoru sa Mahmudom Abasom iz jula 2024-3, da priznanje države Palestine vidi u sklopu mirovnog procesa na Bliskom istoku?

GORDI: Bilo je razloga da se mnogo očekuje od Starmera na početku, s obzirom da se on afirmisao kao pravnik specijaliziran za ljudska prava, i njegov ministar inostranih poslova je sin imigranata iz Guyane. Njih su dvojica bila u stanju da pokažu razumevanje za teška iskustva civila, za neophodnost primene međunarodnog humanitarnog prava i za političke probleme koji dolaze zajedno s okupacijom teritorije. Kad je ova vlada tek bila izabrana izgledalo je kao da će od nje nečega od toga biti. Ali uglavnom su se povukli od tih početnih stavova u strahu da se ne zameraju SAD. Sad je pitanje da li će Starmer imati isto poštovanje prema Trampu kao što je imao prema Bajdenu. I i isto tako se pojavljuje pitanje da li će UK pokušati ponovo da se približi Evropi u vreme kada SAD postaju manje pouzdane. Možda će biti značajna razlika između evropskog i američkog javnog mnjenja, jer u Evropi postoji veća simpatija prema Palestincima nego u SAD-u.

MONITOR: Starmera i druge evropske lidere uznemirila je ofanziva „političkih direktiva“ Ilona Maska. Od UK Mask je tražio da iz zatvora pusti Tomija Robinsona, lidera krajnje desnice. Podržao je i njemačku ultra-desničarsku AFD, sve sa pozicije spoljnjeg savjetnika Donalda Trampa. Da li Mask nagovještava Trampovu politiku prema Evropi?

GORDI: Najbolje bi bilo zaboraviti malo na Maska. Radi se o osobi koja priziva sažaljenje, ideje su mu loše i vidi se da u društvu nije ni voljen ni poštovan. Sada izigrava vrhunac hubrisa, a to jedino može završiti u degutantnom poniženju. Neprijatno je gledati tu jeftinu dramu.

Iza njegove aktivnosti stoji stari projekt o ujedinjenju evropske pa onda svetske desnice. Drugi ljudi su to pokušavali, nikada nije išlo dobro. Prvo treba imati na umu da su možda svi desničari nacionalisti, ali za “svoje” nacije, pritom su šovinisti pa se međusobno ne podnose. Drugo, možda jesu desničari rasisti i sve što ljudi poput Trampa vole, ali uglavnom su i antiamerički.

MONITOR: Lideri konzervativaca Liz Trast i Boris Džonson bili su i na Republikanskoj konvenciji u julu… Nazire li se stav vladajućih Laburista prema novoj američkoj administraciji?

GORDI: Očigledno im ne ide lako. S jedne strane Tramp predstavlja čistu negaciju svih socijaldemokratskih vrednosti za koje se Laburistička stranka zalaže, pa čak i negaciju liberalnih vrednosti Starmerovog krila stranke. S druge strane, Britanija gaji istorijski bliske odnose sa SAD-om i ne bi bilo preterano reći da u određenoj meri zavisi od SAD-a u ekonomskoj i političkoj sferi. Britanski političari pokušavaju da nađu odmeren način da čuvaju taj odnos a da pritom ne gube sav integritet i svo samopoštovanje. Više je nego očigledno da će UK morati da popravi svoje odnose s Evropom. U nekom smislu pomaže to što ovih dana Trampov glasnogovornik Mask napada Starmera i druge britanske zvaničnike, i podržava domaće rasiste u Britaniji, jer to Starmeru daje slobodu da pravi veću distancu od američke politike.

MONITOR: Može li se očekivati da Tramp i njegova administracija-odmah na početku mandata, iskoriste krize vlasti u više evropskih zemalja- posebno u Francuskoj i Njemačkoj, i nametnu već nagoviještene carinske i druge restrikcije?  Šta će biti sa starim evro-atlantskim savezništvom?

GORDI: Ne znam šta će biti s carinskim merama. Razumno bi bilo očekivati nešto nekoherentno u kojemu se ideološko samopokazivanje meša s očiglednim izuzecima od carinske politike za političke podržavaoce i prijatelje.

Alijansa s Evropom svakako ne zauzima visoko mesto na spisku prioriteta dolazeće administracije. Ako gledate onu malu programsku dokumentaciju koju imaju, na primer “Projekat 2025,” videćete da oni gledaju na svet kao na plen koji treba biti podeljen između tri velike sile: SAD, Kine i Rusije. Nema tu mesta za saveznike u Evropi, naročito ne za saveznike koji bi mogli pružati nekakvu alternativu desničarskom fundamentalizmu.

MONITOR: Djeluje da se za Trampov povratak-bar verbalno, najbolje pripremio Mark Rute, generalni sekretar NATO. On je još prije Trampove pobjede rekao da se nje ne treba bojati. Kako se očekuje da SAD krenu da rješavaju pitanja globalnih ratnih žarišta, može li se očekivati da se promijeni stari kritički odnos Trampa prema NATO?

GORDI: Naravno da neće nova vlada SAD-a rešiti globalne sukobe! Neće rešiti ni sukobe unutar sopstvene stranke.

Na pitanje-da li se treba bojati, uglavnom čujem dve priče. Prva priča vam je već poznata, a to je da preti velika opasnost od administracije koju će voditi jedan potpuni ignoramus bez osnovnih vrednosti, koji prezire i demokratiju i fundamentalna načela civilizacije. Druga priča je da su sve te strepnje preterane, da nismo videli do sada nikakve dokaze da taj čovek može da izvede nešto sasvim obično a kamoli nešto ambiciozno-i da će se, uglavnom, nova administracija ponašati kao sve američke administracije do sada, samo u karikaturalnoj formi.

MONITOR: Emanuel Makron je rekao da bi Ukrajina trebalo da smanji svoja očekivanja u vezi sa teritorijalnim aspektom mirovnog rješenja. U vrijeme krize svoje Vlade, Olaf Šolc je telefonom razgovarao sa Vladimirom Putinom. Da li se EU priprema da ne ispusti kakav-takav uticaj na budućnost Ukrajine ali i Evrope?

GORDI: Više je verovatno da će se Evropa potruditi da podržava Ukrajinu i bez američke podrške. I, verovatno, Evropa ima kapacitet za takvu podršku. Ali to neće biti dovoljno da Ukrajina izvojuje pobedu u ratu, ako pod pobedom podrazumeva povratak cele teritorije i eliminaciju opasnosti od nove agresije s ruske strane. Ne može pobediti ni Rusija, ako imamo na umu da je njihov početni cilj bila promena režima u Ukrajini-i to u roku od tri dana. Politički pritisak od SAD-a će, verovatno, učiniti da zaraćene strane moraju da idu na pregovore. Naravno da ne mogu predvideti ishod takvih pregovora, ali najverovatnije će Rusija pristati da vrati neke teritorije u Ukrajini, a Ukrajina će vratiti Kursk.

MONITOR: EU snažno verbalno ali ne tako jasno u svojim aktivnostima, podržavaju integraciju Zapadnog Balkana u njihov prostor. Hoće li Tramp-kako neki polušaljivo komentarišu  –  i u svojoj politici prema ZB, najviše brinuti o svom, i krugu svojih rođaka i prijatelja, političkom  i materijalnom interesu?

GORDI: Rođaka malo ima u regionu, tu bi bila porodica njegove supruge u Sloveniji, pa možda neke sumnjive investicije njegovog zeta po Srbiji i Albaniji. Sve u svemu, nije lako pronaći neki materijalni interes u regionu koji bi mogao značajno uticati na politiku američke administracije. Jedino, kao što je bio slučaj kada je podržao državni udar u kosovskom parlamentu i iskoristio rezultirajuću kratkoročnu vladu da napravi neki spektakl sa šatro dogovorom između Kosova i Srbije, možda će se naći neki trenutak u kojemu neke države u regionu  budu korisne za propagandu. Inače će mu Balkan, srećom, ostati nebitan. Vara se režimska štampa u Srbiji koja misli da je njihova strana nešto dobila izborom Trampa.

MONITOR: Tramp se,-za sada, drži predizbornog obećanja da će carina na kinesku robu biti 60 posto.  Da li Tramp zbog svojih ekonomsko-političkih interesa ali i globalnog uticaja, ovim navodima samo ucjenjuje Si Đinpinga kojeg je, neuobičajeno, pozvao i na svoju inauguraciju?

GORDI: Greška bi bila računati da njegova predizborna obećanja znače bilo šta.

MONITOR: Koliko će pad Al Asada u Siriji i povlačenje Rusije (sem baza), uticati na sudbinu Bliskog istoka i posebno na palestinsko pitanje?

GORDI: Ne mogu predvideti budućnost, naravno, ali jasno je da je uticaj Rusije u regionu u padu, kao i da će Izrael da iskoristi situaciju da ojača svoju poziciju spram Sirije i Libana. Treba napomenuti da novonastala situacija dosta povećava i uticaj Turske u regionu. Teško je ići dalje od toga, pogotovo kada još uvek nisu konsolidirane nove vlasti u Siriji, pa još i ne znamo kakav će im biti politički karakter.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo