Vladin Predlog dopune zakona o eksproprijaciji je neustavan, ocijenio je i crnogorski ombudsman Šućko Baković. Ombudsman je svoj sud dao 9. marta ove godine, a nakon obraćana grupe građana iz Petrovca i Budve, koji bi mogli biti pogođeni najnovijom namjerom Vlade da otima privatnu imovinu pozivajući se na javni interes.
,,Usvajanjem Vladinog predloga povrijedila bi se osnovna ljudska prava i slobode zajemčena Ustavom Crne Gore i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda”, navodi se u dokumentu ombudsmana.
Monitor je prvi objavio da je Vlada, odnosno premijer Đukanović, u pokušaju da se nametne kao jedini pregovarač sa zainteresovanim investitorima za valorizaciju Buljarice, krajem prošle godine na sjednici pripremio Predlog zakona o eksproprijaciji kojim bi, ukoliko se usvoji mogao oduzeti bilo koju privatnu imovinu kad mu se prohtje.
Vlada bi, ukoliko se zakon usvoji, mogla da uzme bilo koju imovinu ukoliko utvrdi ,,utvrdi javni interes u oblasti od strateškog značaja za ekonomski razvoj ili za realizaciju projekata koji doprinose smanjenju javnog duga”.
„Predlogom zakona, a ni važećim zakonom nije određeno šta se smatra javnim interesom u oblasti od strateškog značaja za ekonomski razvoj, kao i projektom koji doprinosi smanjenju javnog duga, što dodatno stvara opštu nesigurnost građana i pravnih lica”, navodi se u mišljenju ombudsmana.
Posjed se, po Vladinoj zamisli, otima ekspresno u roku od osam dana. Raniji vlasnik ima pravo na naknadu. A dok je čeka obezbijedio bi mu se privremeni smještaj ili nepokretnosti za obavljanje djelatnosti. U protivnom ima pravo na mjesečnu naknadu za stanovanje. U Predlogu zakona piše ,,na način da mu se ne pogoršaju uslovi života”. Ovako ,,suptilni” nijesu bili ni komunisti kada su poslije Drugog rata radili isto što je sad naumila Vlada. S tim da su oni na toj zemlji gradili škole, bolnice, hidroelektrane, a aktuelna vlast planira da oduzima tuđe da bi ga prodavala privatnim kompanijama.
Predlog je donesen ,,radi otklanjanja biznis barijera u toj oblasti, efikasnijeg i cjelishodnijeg ostvarenja javnog interesa”, objasnili su u Ministarstvu finansija. Pomoćnica ministra finansija Ana Cerović kazala je da su odlučili da mijenjaju zakon zato što su do sada dugo trajali postupci za upis neke eksproprisane svojine na ime države.
U Ministarstvu su ustavni osnov za ovaj predlog pronašli u članu 16 tačka 5 Ustava. On glasi ,,Zakonom se, u skladu sa Ustavom,uređuju: … druga pitanja od interesa za Crnu Goru”. Ističu da je Predlog dobio pozitivno mišljenje Sekretarijata za zakonodavstvo.
U dijelu opozicije su ocijenili da je Predlog zakon neustavan i da Vlada ne može svojim odlukama lišavati nekoga privatne svojine. ,,Ne možete uzeti privatnu svojinu jednoj grupi ljudi i dati je drugoj. Ne može se propisati zakonom da Vlada odluči o privatnoj svojini nekog čovjeka. Prešli ste liniju”, upozorio je Nebojša Medojević.
On je kazao da se ovim otvara zakonska mogućnost da ,,Kinezima damo Buljaricu u zamjenu za ratu kredita uzetog za gradnju autoputa kod kineske Exim banke, odnosno da se zajam plati domaćim resursima”.
Na to je reagovao Zoran Jelić (DPS) ponavljajući da je Predlog u skladu sa Ustavom i da Medojević pokušava da zamijeni teze da se javni interes stavlja u kontekst komercijalnog. Te da ako nešto zna podnese inicijativu za procesuiranje nezakonitih poslova.
Brojni advokati upozoravaju da bi ovo rješenje dovelo do nezadovoljstva građana jer bi im povrijedilo Ustavom zagarantovano pravo na privatnu svojinu. Mještani Buljarice koji bi prvi bili pogođeni ovom mjerom ističu da ,,ukoliko ne postoji institut imovinskih prava, to može imati posljedice i na strane investitore”.
Poslanik Mladen Bojanić strahuje da se predloženom dopunom otvara veliki prostor za zloupotrebe i boji se da će se svako parče zemlje preprodati kako bi se smanjio javni dug. ,,Poučeni dosadašnjom praksom kako je sve funkcionisalo, bojim se da će se sve pretvoriti u suprotnost, odnosno da će doći do zloupotrebe zakona”, naveo je Bojanić.
Odbor za ekonomiju, finansije i budžet će se o Predlogu dopune zakona o eksproprijaciji izjasniti nakon što dobije dodatna pojašnjenja ministra finansija Radoja Žugića, ali i nakon što stav o predloženom saopšte predstavnici svih poslaničkih klubova u tom skupštinskom tijelu.
Na koncu, u Skupštini će, kao i mnogo puta do sada, zavisiti od SDP-a. A evo što oni misle o ovom predlogu.
Draginja Vuksanović iz SDP-a kazala je da naš sistem ne poznaje predloženu praksu. ,,Pravni sistem ne poznaje pravilo da Vlada sama piše i briše prava na nepokretnost”, poručila je Vuksanovićeva.
Potpredsjednik Opštine Budva Ljubomir Filipović iz SDP-a, bio je još konkretniji i kazao je da ako nekoga iselimo iz kuće da bi napravili most ili autoput, moramo biti stopostotno sigurni da će mu, shodno Ustavu, biti isplaćena pravična naknada. Filipović navodi da novo predloženo rješenje omogućava da uradimo isto – iselimo nekoga da bi neko drugi gradio hotel. ,,Jedini uslov je da se utvrdi javni interes da je hotel ovog drugog važniji od kuće ovog prvog”, kazao je Filipović.
I pored toga, stav SDP-a, najavili su, biće poznat kad se usaglase u okviru poslaničkog kluba. Dok porazmisle još malo.
Grupa vlasnika zemlje u Buljarici uputila je pismo poslanicima u kojem im predočava brojne nepravilnosti u pokušajima Vlade da im oduzme zemlju. Pozivajući se na dosadašnje slučajeve eksproprijacije, na Luštici i uvali Trešte, u kojima je kažu država prekršila ljudska prava vlasnika, oni predlažu poslanicima da ne izglasaju predloženi zakon: ,,I ne izlažu nas višegodišnjim sudskim procesima za koje smo ubijeđeni da će se na kraju morati završiti na Međunarodnom sudu za ljudska prava. Prihvatanje predloženog zakona značilo bi nastavak pljačke privatnih vlasnika i na drugim atraktivnim lokacijama kao što su Jaz, Valdanos, Velika plaža itd”.
Ukoliko je za utjehu, Ustavni sud je 2002. odbacio slične odredbe koje je sadržao Zakon o eksproprijaciji uz obrazloženje da ,, utvrđivanje i isplata naknade mora prethoditi prenosu prava svojine ili se mora izvršiti najkasnije istovremeno sa prenosom tog prava”.
No to su bila druga vremena i višestruko manji dug, koji se mora namirivati, makar i hajdučijom.
Predrag NIKOLIĆ