Kako to misliš: ,,Kad nam je Nova godina”!? Pa bar se to zna! Cijeli svijet to zna! Zanimljiva je ta osobina polu-znanja da onome ko nešto zna polovično, daje najveću sigurnost i nadmenost. U očima javnosti bolje će proći i najkorumpiraniji političar koji je pokrao milione (,,Svaka mu čast, ne može to svako!”), od baksuza kome se omaklo da pita nešto nekog polu-znalca, na primjer ‘Kada nam je Nova godina?’ Pa još ako pita koja je ovo po redu Nova godina, je li Nova godina svima Nova, ili je samo nekima…? – njegovu bruku raširiće polu-znalac preko fejsbuka, tvitera, votsapa, sms, emejla, a pronosiće je i njegovi potomci barem do trećeg koljena. Razumije se, uz hvalospjeve sebi, što je znao ono što cijeli svijet zna. Kad mu se posrećilo da naleti na nekog ko čak ni to ne zna!
A ipak, isti taj cijeli svijet strada od boljke zvane polu-znanje. Nemaju pojma da ne samo što ne slave svi narodi Novu godinu istog dana u godini, nego čak i kad bi je slavili, Nova godina ni teorijski ne bi mogla nastupiti istog dana, a pogotovo ne u istom trenutku u cijelom svijetu! Oko Nove godine ima toliko nejasnih stvari, da bi nam bilo mnogo pametnije da se pitamo kad je nama – lično i personalno – Nova godina, jer sve one druge varijante nemaju nikakve veze sa nama i našim željama. Imamo li mi svoju, ali baš svoju Novu godinu, i ako imamo, kad je nama naša Nova godina?
Ova koju slavimo misleći da je slavi cijeli svijet, baždarena je na 31. decembar po gregorijanskom kalendaru. Na ovom zrnu praha na kom svi živimo od pamtivijeka, nazvanom planeta Zemlja, po našim opet proizvoljno iscrtanim meridijanima, Nova godina će najprije stići na ostrvo Samoa, a poslednje mjesto gdje će doći biće ostrvo Bejker, u Tihom okeanu, na pola puta između Havaja i Australije. To imaginarno ,,SADA!”, koje ćemo uskliknuti poslije odbrojavanja (10,9, ..2,1.0: SADA), jednostavno niti postoji, niti je moguće. Svijet ne živi u simultanom vremenu. Kad Nova 2017. godina u subotu u ponoć stigne na Samoa ostrva, u Podgorici i u Skopju biće još petak 2016. godine, kao što će biti petak 2016. godine i u Atlanti, kada već uveliko bude nastupila Nova 2017. godina u Oklandu na Novom Zelandu.
A i o kalendarima se ima štošta reći što potvrđuje da i po ovom osnovu zapravo ne postoji jedna Nove godine, zajednička za cijeli svijet. Pravoslavna (Stara) Nova godina, slavi se 13. januara; islamska Nova godina se slavi u mjesecu Muharemu, po lunarnom kalendaru, po kom godina ima 354 dana. Tako se datum islamske Nove godine mijenja svake godine, a pošto je za jedanaest dana kraća od godine po gregorijanskom kalendaru, desilo se da u toku 2008. godine muslimani proslave čak dvije Nove godine. Najprije 1429. godinu, dočekali su 9. januara 2008, da bi 29. decembra iste godine proslavili i 1430. godinu po svom kalendaru.
Kineska Nova godina obilježava se kada se pojavi mladi mjesec prvog lunarnog mjeseca, što znači između 21. januara i 21. februara, sa dodatnim ciklusima od po 60 godina. Korejska Nova godina (Seolal), takođe pada prvog dana lunarnog kalendara; Vijetnamci slave Novu godinu (Tet Ngujen Đan), istog kalendarskog datuma kao i Kinezi i Korejci, ali ne u isto vrijeme. Tibetska Nova godina (Losar), bilježi veći raspon i pada između januara i marta. Actečka Nova godina koja se slavi u cijeloj Srednjoj Americi fiksirana je na 23. februar. Sjeverna Indija čeka Novu godinu (Mizo), 29-30. septembra, ali Hindu Nova godina (Nava Varsha), varira u danima između marta i aprila. Iranska Nova godina (Nowruz), povezana je sa datumom sjeverne ravnodnevnice (ekvinocija), dakle 20-21. marta. Kašmirska se rukovodi isiom astronomskom pojavom ali je fiskirana na 19. mart. Engleski spiritist Alister Krouli odredio je 21. mart kao datum za Telemičku Novu godinu, ravnajući se po kalendaru dravnih Persijanaca, sljedbenika Zaratustre. Tamilska Nova godina na Šri Lanki slavi se 13, 14. ili 15. aprila. Žitelji Pendžaba, u skladu sa odredbama Guru Naneka, Novu godinu slave 14. aprila. U Nepalu, u indijskoj pokrajini Asam, kao i Bengalu, Nova godina se čeka između 12-15. aprila.
Ako nema i ne može biti jedne Nove godine zajedničke za sve, ipak svako od nas ima svoju Novu godinu. Za svakog čovjeka, datum njegovog rođenja je, razumije se, njegova Nova godina. 350.000 djece rodi se u svijetu svakog dana! Njihova Nova godina stigne poslije 365 dana. Koliko od njih dočekaju svoju prvu Novu godinu?
Poželimo svim živim ljudima da dočekaju svoju Novu godinu i ove, svejedno dali 2017, ili 1439, ili 5084, iranske ili kineske, tamilske, bengalske ili pendžabske – u dobrom zdravlju i veselju, i neka dodaju novi krug godovima na svom stablu života.
Ferid MUHIĆ