Povežite se sa nama

DRUŠTVO

KAKO ZAUSTAVITI KUPOVINU DIPLOMA: I za godinu završe fakultet

Objavljeno prije

na

Na crnogorskim univerzitetima u prosjeku godišnje diplomira oko dvije hiljade studenata. Toliko ih završi fakultete i u inostranstvu. Prošla godina je bila rekordna, pa je Ministarstvu prosvjete stiglo čak 2.400 zahtjeva za priznavanje diploma, uglavnom stečenih na fakultetima u okruženju.

Ministar prosvjete Predrag Bošković kazao je da nije problem to što posljednjih godina jednak broj studenata diplomira u Crnoj Gori i van nje, ali jeste to što postoje fakulteti ,,na kojima se studije, koje traju četiri godine, završavaju za godinu”.

Bošković je sa svojim kolegama iz Srbije i Republike Srpske Srđanom Verbićem i Danom Maleševićem o ovom problemu razgovarao ove nedjelje u Podgorici. Najavljeno je da će se Bošković uskoro sastati i sa ministrom obrazovanja Kosova, a do jeseni i sa kolegom iz Federacije Bosne i Hercegovine.

Ministarstvo prosvjete je kao ključni problem crnogorskog obrazovnog sistema detektovalo priliv diploma sa strane, čiji je kvalitet sumnjiv i njegovo rješavanje okarakterisalo kao prioritet svog rada. Prema podacima Ministarstva zahtjev za priznavanje inostranih diploma tokom prošle godine podnijelo je 57 odsto osoba starosne dobi do 30 godina, a čak 35 odsto osoba starosti između 30. i 40. godine i osam odsto osoba starijih od 45 godina života. Najviše diploma bilo je sa društvenih nauka – pravnih i ekonomskih, a prednjače menadžeri.

Najviše zahtjeva za nostrifikaciju diploma, čak 310, Ministarstvu prosvjete stiglo je sa visokih škola strukovnih studija, koje najčešće daju zvanja bečelor. Menadžeri se u regionu najviše školuju na visokim školama strukovnih studija. U prošloj godini bilo ih je 310 – na Fakultetu za industrijski i poslovni mendžment u Beogradu 169, na Unverzitetu u Novom Pazaru 87, Beogradskoj poslovnoj školi 61, Visokoj školi Istočno Sarajevo Sokolac 50, Internacionalnom i Evropskom univerzitetu u Brčkom 42…

,,Od 2.400 diploma koje smo prošle godine nostrifikovali, ni nekoliko procenata nije iz onih kvalitetnih univerziteta iz Beograda, Zagreba Sarajeva, Ljubljane, već su to univerziteti ili fakulteti koji su osnivani po ko zna kojim kriterijumima, ali su dobijali licence matičnih država i po osnovu konvencija bili smo obavezni da te diplome nostrifikujemo”, izjavio je ministar Bošković

Ministar često izjavljuje da smo kao država-potpisnica Bolonjske deklaracije i raznih preporuka obavezni da shodno Lisabonskoj deklaraciji i potpisanim međunarodnim ugovorima priznajemo diplome koje se stiču na univerzitetskim jedinicama u regionu i šire. Međutim, stručna javnost upozorava da je Lisabonska deklaracija preporuka, znači nije obavezujuća, te da ostavlja slobodu da svaka zemlja u skladu sa svojim potrebama kreira politiku priznavanja diploma sa inostranih obrazovnih ustanova.

Ministarstvo je označilo fakultete sa kojih najčešće dolaze sumnjive diplome: Visoka škola Istočno Sarajevo Sokolac, Univerzitet u Sarajevu, Univerzitet u Novom Pazaru, Univerzitet u Novom Sadu, Nacionalni i evropski univerzitet u Brčkom. ,,To su različita znanja, različitih menadžera”, saopštili su iz Ministarstva prosvjete.

U Crnoj Gori se diplome sa strane nostrifikuju od 2008. godine. Sa provjerom se počelo nakon što su u javnost izbili brojni skandali oko lažnih diploma – najčešće u opštinskoj i državnoj administraciji, ministarstvima, policiji, školama…

Tako je tokom 2009. u Elektroprivredi provjerom 2.000 diploma otkriveno da je svaka deseta falsifikat. Slične rezultate pokazala je i provjera diploma u Kombinatu aluminijuma. Lažne fakultetske diplome „štancovane” su najčešće u Srbiji, a srednjoškolske su bile domaće radinosti – u školama na Cetinju, Pljevljima…

Prema podacima Ministarstva prosvjete, od 2008. do marta 2014. godine podnijeto je 12.154 zahtjeva za priznavanje inostrane obrazovne isprave o stečenom višem i visokom obrazovanju radi zapošljavanja u Crnoj Gori. Više od polovine diploma stiže iz Srbije, slijede BiH, Rusija, Albanija, SAD… Uz zahtjev za nostrifikaciju plaća se i administrativna taksa od 150 eura.

Iz Ministarstva prosvjete ističu da zahvaljujući provjeri diploma u Crnoj Gori nije moguće zapošljavanje uz pomoć falisifikovanih diploma iz inostranstva.

Iako se nakon uvođenja nostrifikacije manje priča o lažnim diplomama, rezultati u prethodnim godinama nijesu imponzantni. Ministarstvo prosvjete je od 2008. do 2014. godine odbilo samo 30 zahtjeva za priznavanje inostranih diploma o stečenom visokom obrazovanju. U pet slučajeva se radilo o diplomama stečenim na nepostojećim ustanovama visokog obrazovanja. Podnijeto je i pet krivičnih prijava protiv osoba koje su podnijele zahtjev za priznavanje stranih diploma za koje se osnovano sumnja da su falsifikovane. Iako krivični zakon predviđa i kaznu zatvora za ovaj prekršaj, nije poznato da se do sada neko zbog falsifikata ili kupovine znanja našao iza rešetaka.

Tokom protekle tri godine u Srbiji i Bosni i Hercegovini vodile su se polemike o kvalitetu diploma iz Evropskog i Internacionalnog univerziteta u Brčkom. Zanimljivo je da je u Crnoj Gori samo prošle godine nostrifikovana 41 diploma iz Brčkog.

Za razliku od Crne Gore, Novosadski univerzitet odbio je da nostrifikuje diplome sa univerziteta u Brčkom. Rektor Univerziteta u Novom Sadu Radovan Pejanović, koji je nedavno boravio u Podgorici, kazao je da studenti iz Crne Gore kupuju diplome na brojnim fakultetima u Srbiji. On je istakao da su jako oprezni kod priznavanja diploma sa strane, jer u toj oblasti vlada pravi haos. ,,Nažalost, univerziteti bi trebalo da budu neprofitne organizacije, a postali su polja biznisa. Imate u Srbiji slučajeve da su pojedini doktori nauka stekli diplome iz kuće, onlajn učenjem. To je katastrofa. O tim problemima treba otvoreno govoriti… Jer, danas je svaka ‘šuša i maruša’ došla do diplome, do doktorata i ne znaš koga ćeš kojom izjavom i potezom ‘načepiti”, naglasio je Pejanović.

Ministarstvo prosvjete, kako je najavljeno, priprema izmjene Zakona o priznavanju obrazovnih isprava kako bi se spriječio ili barem smanjio priliv diploma sa sumnjivih fakulteta iz okruženja.

Da je ispitivanje neophodno posebno u državnoj administraciji potvrdili su i iz vlasti. Početkom godine ministar policije Raško Konjević obavijestio je članove Odbora za bezbjednost i odbranu da je primjetno da se u posljednje vrijeme pojavio jedan broj sumnjivih diploma koje su priložili pojedini policijski inspektori.

U istoj nedjelji kada je ministar Bošković najavio borbu protiv falsifikata, njegova koleginica iz Vlade Sanja Vlahović izjavila je da je već godinu dana izložena medijskom linču. Optužbe za plagijat odavno ne komentariše. Samo da se po tom receptu ne krene u najavljenu još rigorozniju provjeru diploma.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

MMF O NAJAVAMA PROGRAMA EVROPA SAD 2: Visokorizično i inflatorno

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok iz Vlade ponavljaju šta sve neće (zaduženja, povećanje PDV-a), nikako da saznamo šta namjeravaju uraditi kako bi, nakon obećanog povećanja minimalnih i prosječnih zarada, državne finansije ostale održive. To je razlog više da upozorenjima iz MMF-a posvetimo dužnu pažnju

 

Vladin program Evropa sad 2 i dalje je tajna. Ipak, klub onih koji upozoravaju na neželjene posljedice najavljenog povećanja zarada na račun smanjenja ili potpunog ukidanja doprinosa za penziono osiguranje, dobio je još jednog člana. Međunarodni monetarni fond (MMF).

Značajan dio nedavnog izvještaja MMF-a za Crnu Goru odnosi se na izborna obećanja pokreta Evropa sad Milojka Spajića „koja nijesu sadržana u prijedlogu budžeta za 2024. godinu ili u srednjoročnim projekcijama vlasti, uključuju i djelimično ili potpuno ukidanje penzijskih doprinosa“. Prije svega, iz MMF-a su u fokus svoje analize stavili najavljeno povećanje minimalne plate sa  sadašnjih 450 na 700 eura, i prosječne zarade  sa februarskih 820 na 1.000 eura mjesečno.

Ni analitičarima MMF-a nijesu poznati detalji „reforme“ koju Spajić i njegovi najbliži saradnici najavljuju za kraj ove ili početak naredne godine. Ali su i oni, poput većine ovdašnjih analitičara, došli do zaključka da se tajna najavljenog povećanja minimalne i prosječne zarade krije u prevođenju bruto u neto platu. Čime bi državna kasa ostala bez, još uvijek nepoznatog, dijela prihode koji je ove godine planiran na 560 miliona. „To bi dovelo do značajnog pogoršanja fiskalne pozicije (države Crne Gore – prim. Monitora)“, navodi se u Izvještaju. Uz konstataciju: „Povećanje plata takođe bi dovelo do veće inflacije“.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

POLITIKA U LOKALU: Novi izbori, stari principi   

Objavljeno prije

na

Objavio:

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija

 

Bliže se izbori u dvije crnogorske opštine, Budvi i Andrijevici. Izbori u Budvi održaće se 26. maja, a oni u Andrijevici  2. juna.  I bez izbora, Ulcinj je promijenio vlast. Dok u Šavniku izbori i dalje traju. Gotovo dvije godine.

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja trenutne političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija.

U Budvi će građani te primorske opštine moći da glasaju za devet lista. Analitičari ne očekuju da bi neka od izbornih lista sama mogla osvojiti vlast, koja će se u tom slučaju morati organizovati kroz postizborne koalicije.

Da pobjeda jedne liste ne garantuje stabilnost, u Budvi smo već imali prilike da vidimo. Iako je na prethodnim lokalnim izborima apsolutnu pobjedu u tom gradu odnio bivši Demokratski front, njihov mandat protekao je u svađama i konačnom raskolu, što je Budvu dovelo do hronične krize. Plus hapšenje bivšeg gradonačelnika Mila Božovića, koji je dugo ključna gradska pitanja rešavao iz Spuža.

Bivši DF ovog put ide u dvije kolone.  Na jednoj strani je široka koalicija nekadašnjih članica tog političkog saveza. Lista nosi naziv Za budućnost Budve – Budva otvoreni grad, a čine je – NSD, PzP, DNP, SNP, Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Slobodna Crna Gora i Demos.  S druge strane je Grupa građana Budva naš grad  koju predvodi aktuelni predsjednik Skupštine opštine Nikola Jovanović. Svađe dojučerašnjih saboraca, kako iz lokala izvještvaju mediji, nastavile su se u predizborno doba i pretvorile u prljavu kampanju u kojima se rivalima spočitava  seksualna orijentacija ili porijeklo.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SEZONSKI RADNICI U TURIZMU: Manjak ,,goriva” u motoru crnogorske privrede

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priča o hroničnom manjku radnika u turizmu zatiče nas i pred ovogodišnju sezonu. Iako crnogorska ekonomija zavisi od turističke sezone, prosječna plata u turizmu iznosi 760 eura i niža je od prosječne na državnom nivou

 

I ove, kao i svake godine, očekuje se rekordna turistička sezona. A najave protiču uz upozorenja o hroničnom nedostatku radne snage.

I dalje nema zvaničnih podataka koliko nedostaje sezonaca. Umjesto toga imamo procjene koje govore da će ih nedostajati više nego prošle godine i da ta brojka prelazi 30.000.

Iz Zavoda za zapošljavanje najavljuju da će izdati oko 20.000 radnih dozvola za strance, a očekuje se da će strancima za sezonski rad u  turizmu biti izdato oko 5.000 dozvola. Iz MUP-a stižu informacije da je ovogodišnja kvota dozvola za privremeni boravak i rad stranaca 29.000, od čega je za sezonsko zapošljavanje planirano samo 2,5 hiljada dozvola.

Tokom prošle godine izdato je 2.710 sezonskih radnih dozvola. Najviše za državljanje Srbije 1.603, BiH 283, Kosova 234, Sjeverne Makedonije 152, a ispod sto za državljanje Turske, Rusije, Albanije, Indije, Meksika, Argentine.

Iako je broj nezaposlenih u Crnoj Gori krajem aprila bio preko 36.000, dovoljan da podmiri sve potrebe za radnom snagom, podsticaji za nezaposlene da rade sezonski se nijesu bitno promijenili u odnosu na prethodnu godinu.

Posebno za mlade, Hrvatska je atraktivnija za sezonske poslove u odnosu na Crnu Goru. U 2023. godini u Hrvatskoj je izdato 1.488 dozvola za boravak i rad crnogorskim državljanima, a u prava dva mjeseca 2024. godine 194 dozvole, navodi Forbes Crna Gora.

U Hrvatskoj kuvari/ce zarađuju od 1.400 do 2.500 eura, pica i roštilj majstori zarađuju oko 1.500 eura, pomoćni radnici u kuhinji od 1.000 do 1.300 eura, sobarice 1.200 eura, a zarada konobara/ca kreće se od 1.000 eura plus bakšiš.

Većina oglasa na sajtu Zavoda za zapošljavanje Crne Gore nema u opisu visinu plate. Oglasi u kojima se zainteresovanima daje uvid u platu govore od tome da su one niže od onih u Hrvatskoj. Tako u oglasima Zavoda za zapošljavanje sobaricama se nude plate od 450 do 600 eura, kuvarima od  450, 950 i 1.200, šankerima 600, perač suđa 600, noćni recepcionar 600, pomoćni radnik u kuhinji 1.000, pomoćna kuvari/ica od 700 do 850, poslastičarka 700…

Prema podacima Monstata plate u turizmu u prvom kvartalu ove godine su iznosile 760 eura i niže su od prosječne na državnom nivou koja iznosi 821 euro. Državni službenici, na primjer, imaju veće prosječne plate od turističkih djelatnika iako crnogorska ekonomija zavisi od turizma. Prema podacima Centralne banke, prošla turistička sezona je bila rekordna, ostvaren je prihod od 1,5 milijardi eura. Ukupno učešće turizma u bruto domaćem proizvodu Crne Gore je najveće u Evropi, prošle godine je iznosilo 22 odsto. Zato, turistički poslenici i ističu da je turizam motor crnogorske privrede, koji generiše saobraćaj, trgovinu, poljopriivredu i ostale usluge.

Pored većih zarada, sezonci iz Crne Gore i regiona više idu u Hrvatsku jer tamo sezona duže traje, pa su često angažovani šest i više mjeseci. Tokom mjeseci kada se ne radi, u Hrvatskoj država ovim radnicima plaća dio plate da bi se oni i sljedeće sezone vratili. O ovoj ideji i uvođenju kategorije ,,stalni sezonski radnik“ u Zakonu o radu govoreno je i prethodne godine.

Iz Privredne komore Crne Gore su istakli da  bi se uvođenjem ove kategorije ublažio problem nedostatka sezonskih radnika, jer bi se nezaposlene osobe motivisale da se prekvalifikuju i imaju sigurno stalno sezonsko zaposlenje i primanja tokom cijele godine u skladu sa pozitivnim iskustvima zemalja EU. Prema tom konceptu rješenje je da sezonski radnik radi pola godine, dok bi dio plate preostalih šest mjeseci plaćala država. U prevodu imali bi osiguranje, sigurnost radnog mjesta, mogli nešto da planiraju, da dignu kredit…

Nade da će ovo rješenje zaživjeti tokom ove sezone izjalovile su se, a ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić najavila je da bi ovaj model mogao biti spreman za uvođenje tek sljedeće godine. Slijede analize, promjene Zakona o radu i drugih zakona, pa dokle se stigne.

Nedavno je iz Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) navedeno da je i pored rekordnih prihoda, prethodne sezone zabilježen rast troškova u dijelu zarada, nedostatka radne snage i nabavke, zbog čega poslovni rezultati nijesu bili na očekivanom nivou, ali da su turistički poslenici, uprkos svemu, zadovoljni.

Poslodavci svake godine i pored hroničnog manjka radnika apostrofiraju troškove zarada. Česta su i čuđenja kako i zašto niko neće da radi iako su plate koje oni nude ,,astronomske”. Novina je da su, uprkos svemu, zadovoljni i svojim profitom.

Zbog nemanja snijega, zimske turističke sezone skoro da nije bilo. U prvih par mjeseci zabilježena je manja posjeta nego protekle godine. Iz Ministarstva turizma tvrde da je razlog tome i veći odlazak Rusa i Ukrajinaca iz Crne Gore.

Predsjednik Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) Ranko Jovović najavaljuje da bi predstojeća ljetnja turistička sezona, prema bukingu i rezervacijama hotelskih kapaciteta, trebalo da nadmaši prošlogodišnju. Optimistična očekivanja, prema njegovim riječima, potvrđuju saobraćajne gužve i izletničke ture u predsezoni, kao i dobar buking hotelskih kapaciteta i najave za glavnu sezonu. Ova predviđana je potvrdila i dobra posjećenost za prvomajske praznike.

Da bi preduprijedili rizike, kao i protekle godine kada su na primorju pred sezonu podigli cijene usluga za 15 odsto, rast cijena ponavlja se i ove godine. Zvanični podaci govore da je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle u segmentu smještaja i ishrane rast cijena bio 13,5 odsto. Kako se sezona približava rast će biti veći.

 

Šta sezonci traže

Hrvatski mediji su nedavno izvjestili da je prema podacima prikupljenim istraživanjem koje je MojPosao sproveo na temu sezonskog zapošljavanja, u kojem je učestvovalo više od 500 ispitanika, tri četvrtine Hrvata (76 odsto) je barem jednom tokom svoje karijere radilo u sezoni.

Prema istraživanju, najveće prednosti sezonskog posla su sticanje novih znanja i vještina (68 odsto ispitanika), upoznavanje novih ljudi (61 odsto). Tek na trećem mjestu je plata, koja je po pravilu osjetno viša nego u slučaju cjelogodišnjeg zaposlenja (54 odsto). Tu su još boravak na moru (45 odsto) te zanimljivost i atraktivnost posla (44 odsto), a svega šest odsto ljudi smatra da sezonski posao nema prednosti.

Kad je riječ o plati u prosjeku, očekivana mjesečna neto plata za sezonski posao iznosi 1307 eura, što je šest odsto više u odnosu na prošlu godinu.

Očekivanja govore da konobari u prosjeku očekuju mjesečnu platu od 1.408 eura, kuvari bi za svoj rad htjeli minimalno 1.482 eura, sobari mjesečno u prosjeku očekuju minimalno 1.145 eura, recepcionari smatraju da bi za svoj rad trebalo da dobiju minimalno 1.259 eura, prodavci u prosjeku očekuju platu od 1.105 eura, skladištari u sezoni očekuju 1.050 eura, a pomoćni radnik u kuhinji očekuje 1.322 eura.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo