Povežite se sa nama

OKO NAS

Klikom do cilja

Objavljeno prije

na

Za neznatne pare na stranim aukcijskim sajtovima možete pazariti djelove naše istorije. Na najpopularnijem od njih, e-Bay, za nekoliko eura možete kupiti dobro očuvane perpere sa početka prošlog vijeka, razglednice Cetinja, komplet poštanskih maraka ili značaka sa tematikom Crne Gore ili udžbenik za gađanje iz puške i revolvera, štampan 1910. godine za potrebe Ministarstva vojnog.

Dok se ovakve stvari nesmetano razvijaju ne samo u svijetu, već i u susjedstvu gdje dobrih primjera ove prakse ima toliko da su se počeli specijalizirati za pojedine oblasti, kod nas je drugačija priča.

Svi pokušaji pokretanja aukcijskih sajtova su se ili završavali transformacijom u obične oglasne sajtove ili su nestajali nakon par mjeseci isprobavanja terena. Kakva je situacija na ovom polju pokazuje primjer najnovijeg domaćeg aukcijskog sajta. U sekciji često postavljanih pitanja savjetuju se korisnici da prilikom plaćanja uvijek kada su u mogućnosti pođu lično za ono što kupuju i da plaćaju predmet na ruke, nakon provjere ispravnosti istog. Priča podsjeća na onu staru o uvođenju telefona sredinom prošlog vijeka, kada su se starine dovikivale sa brda na brdo i najavljivale poziv na „aparaturi”.

U ovoj priči postoji i druga strana. Zemlja nam je još u nekoj vrsti blokade kada je plaćanje preko interneta u pitanju. Naravno, postoje servisi poput moneybookersa koji funkcioniše slično Paypallu i plaćanja direktno sa kreditne kartice. Ipak Paypalla još uvijek nemamo, a još prije tri godine smo riješili sve stvari koje su bile na nama da riješimo.

Početkom ove godine ponovo je najavljena aktivacija ovog servisa. Ministar za informaciono društvo i telekomunikacije Vujica Lazović najavio je da će do kraja ove godine i naš internet saobraćaj biti bogatiji za ovaj sistem plaćanja. Ministar je u razgovoru za CdM otkrio i krivce za naše čekanje. ,,U saznanju smo da su Srbija, Makedonija i Moldavija, takođe ispunile sve ono što je ta kompanija zatražila od njih, a da se čeka još Gruzija, koja radi na uklanjanju spornih propisa, nakon čega više neće biti prepreka”, otkriva Lazović.

Iako je priča o ovom servisu mnogima važna, 89,8 odsto domaćih korisnika interneta po istraživanju Monstata online kupovina nije zanimala u 2011. godini. U protekloj godini ta brojka se, po Monstatu, smanjila za neka četiri procenta.

Za domaće uslove jedan od popularnijih vidova onlajn trgovine i poslovanja odvija se preko društvenih mreža preko kojih prodavnice nude svoje proizvode klasičnim sistemom dostave. Zukerbergova mreža, očigledno svjesna ovakvog razvoja situacije razmatra opciju dugmeta sličnog popularnom lajku koje bi animiralo firme i preduzeća. Klikom na dugme want korisnik bi dodao određeni predmet na listu želja. Ova aplikacija je još u probnoj fazi.

Kod nas najveći procenat poslovanja na društvenim mrežama funkcioniše po principu „ponude u inbox”. Slikovit primjer ovih online trgovaca daje pojašnjenje koje stoji u „izlogu” jedne od njihovih prodavnica. „Na ovoj stranici prodajemo stvari, stvari su naše ali nisu nijedamput iskorištene, neke stvari smo izradile. vrlo je jednostavno”. Kome nije dovoljno jasno prodavačice dodaju: ,,Stavljamo slike tih stvari i ako vam se nešto sviđa ispod slike nappišete ime stvari i mi cemo vam se javiti u inbox. stvari šaljemo preko puta pošte”.

Zbog svoje interaktivnosti društvene mreže su pogodne za započinjanje trgovine, pa profili – prodavnice sa ponudom unikatnih predmeta, suvenira, odjeće i obuće, galanterije, knjiga… bez problema funkcionišu. Jedan od online prodavača uz uslov da ostane anoniman nam je pojasnio da najčešće funkcioniše tako što u toku dana dobija poruke sa porudžbinom i mjestom isporuke, da bi pred kraj radnog vremena isplanirao rutu kojom će najlakše obići sve klijente i izvršiti dostavu. S obzirom da su troškovi vezani isključivo za nabavku materijala od kojeg izrađuje predmete i gorivo potrošeno tokom isporuke, zarada je, kako kaže, zadovoljavajuća. Pravna strana priče se još ne poteže.

Svoj kutak na društvenim mrežama pronašle su i berze. Ima i tu svega, od onih specijalizovanih za knjige, nekretnine ili muzičke instrumente, pa do berzi radnika i poslova. Za razliku od ovih poslednjih koje više liče na oglasne table, ostale su znatno konkretnije. Najbolje stvar vezana za ovaj vid kupovine i razmjene je što se tokom „pregovora” može dobiti komentar od ostalih posjetilaca o kvalitetu, cijeni ili dostupnosti tog proizvoda. Oni koji češće prate ove vidove online trgovine upućuju nas na to da se na njima mogu naći dosta rijetki predmeti, a što je najbolje može se proći veoma jeftino.

Nekoliko domaćih menadžera nam je potvrdilo da upravo preko ovih berzi rada i provjeravanjem korisničkih profila dolaze do prvih informacija o onima koji se prijavljuju za posao u njihovim firmama. Nerijetko već na osnovu aktivnosti na društvenim mrežama vrši se eliminacija kandidata, a stručnjaci iz okruženja odavno upozoravaju one koji su u potrazi za poslom da na društvenim mrežama za početak svoje naloge očiste od neprikladnih komenatara i previše opuštenih fotografija, ali i da paze šta piše u njihovom CV-u, a šta na profilu, jer su te informacije lako provjerljive.

Hedhantersi – menadžeri u potrazi za dobrim kadrom nijesu samo prisutni u ozbiljnim kompanijama. Na sličan način funkcioniše se i sa one strane zakona. S obzirom na svakodnevni porast broja korisnika na društvenim mrežama sve teže postaje kontrolisati ono što se na njima nudi.

U skladu sa pravilima o korišćenju društvenih mreža svakako nije ponuda poslovne pratnje, ali je ona itekako prisutna svuda u svijetu, pa tako i kod nas. Prošlogodišnji slučaj „ženskog makroa iz Bara” doveo je ovu temu makar kratkotrajno u žižu javnosti. Profil na kome je stajalo da osoba koja iza njega stoji „ne pruža seksualne usluge, već samo skuplja brojeve kurvi iz Crne Gore” je ubrzo bio nedostupan. To naravno ne znači da i dalje ne funkcioniše pod drugim imenom. Tada su iz Sigurne ženske kuće upozoravali da je ovakva online ponuda znatno raširenija nego što se misli. „Ovakvi posrednici funkcionišu već nekoliko godina. Čak smo jednom dobili i ime žene koja iz Rusije dovodi djevojke koje bi htjele da se udaju ovdje. Ona posreduje u tome”, tvrdili su iz SŽK.

Poslovanje preko mreže je svakodnevica. To što većinom funkcioniše po principu ulične prodaje je uslovljeno tehničkim mogućnostima i nepovjerenjem u sigurnost podataka pri online plaćanju. S obzirom na veličinu naše zemlje nije isključeno da će i nakon uključivanja u svjetske tokove online plaćanja ovo biti dominantan vid funksionisanja trgovine na mreži.

Dragan LUČIĆ

Komentari

Izdvojeno

NOVA BITKA ZA SINJAJEVINU: Umjesto vojnog poligona vjetroelektrane

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iako, formalno, još nije okončana višegodišnja  borba mještana i civilnih aktivista protiv ideje da se na Sinjajevini gradi vojni poligon,  isti su ovih dana prinuđeni na  otpor novom potencijalno devastirajućem projektu koji je država namijenila toj planini

Pripremni radovi za projekat vjetroelektrane na Sinjajevini počeli su tokom minule sedmice. Mehanizaciju  su zaustavili ekološki aktivisti i mještani, a sa nadležnih adresa nije bilo obješnjanja da li je, probijanjem puta preko planine i kopanjem rupa,  prekršen zakon. Izvođači radova, pak,  tvrde, da su na planinu došli na osnovu  dozvole za istraživanje i mjerenja vjetra, koje je Ministarstvo kapitalnih investicija dalo  preduzeću Permonte.

Iako, formalno, još nije okončana višegodišnja  borba mještana i civilnih aktivista protiv ideje da se na Sinjajevini gradi vojni poligon,  isti su ovih dana prinuđeni na  otpor novom potencijalno devastirajućem projektu koji je država namijenila toj planini. Oko 8,5 miliona “kvadrata” zemljišta na Sinjajevini predviđeno je, urbanističko tehničkim uslovima (UTU), za gradnju 61 vjetrogeneratora (VE) za proizvodnju struje, koji treba da budu ukupne instalisane snage 402 MW. Istovremno, država i opštine kojima pripada Sinjajevina nikada, navodno,  nijesu odustale od ideje da se to područje proglasi Parkom prirode, a ispunjava sve uslove da bude stanište Natura 2000.

Pripremni radovi za buduću vjetroektranu (VE) u utorak su počeli probijenajem 350 metara puta i kopanjem dvije ogrmne rupe. Bageri su sa planine otišli tek nakon što su aktivisti Građanske incijative  (GI) Sačuvajmo Sinjajevinu i mještani stali pred radnike i mehanizaciju.

Na toj planini  nema izgrađene prenosne mreže za priključenje VE, nema ni valjane planske dokumentacije, nijesu riješeni imovinski odnosi… Ipak, za izgradnju VE Sinjajevina Part I urbanističko tehnički uslovi (UTU)  izdati  su u decembru prošle godine podgoričkoj firmi  Energy 2. Njima je predviđena gradnja 17 vjetrogeneratora ukupne instalisane snage 112 MW. Prethodno je tadašnja manjinska vlada, usred tehničkog mandata, provela tender za davanje u zakup državnog zemljišta na Sinjajevini na 30 godina. Lokacija se nalazi u Lipovskoj Bistrici u Kolašinu, površina je oko 279 hektara. Drugi UTU izdati su ove godine i odnose se na izgradnju 44 vjetrogeneratora ukupno instalisane snage 290 MW, a obuhvataju lokaciju na istoj planini  na području Kolašina i Šavnika. Javni podaci pokazuju da je ponuđeno zemljište   dijelom  privatno, a dijelom vlasništvu države. UTU su izdati podgoričkim firmama N1, Sistem – MNE i Permonte.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 25. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ODRŽAN TREĆI MUNDIJAL PRIJATELJSTVA: Ulcinj ponovo okupio legende sporta

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ulcinj je početkom ove sedmice bio glavni sportski grad Evrope. Bilo je to mjesto na kojem su se našli i družili osvajači više od stotinu medalja na svjetskim, olimpijskim i evropskim takmičenjima pod motom:  Samo nam je ljubav potrebna

 

 

Koliko god govorio, ljudi će teško vjerovati šta se to dešavalo u Ulcinju, To jednostavno treba doživjeti”, kaže, Mirko Puzović,  proslavljeni bokser iz Kragujevca, osvajač šest medalja na najvećim takmičenjima

Prvi put na ovoj manifestaciji je bio poznati fudbaler i prvi selektor fudbalske reprezentacije Crne Gore Zoran Filipović. “Ovo je fenomenalno. Susrećeš se sa svim sportistima, s drugovima za cio život. Jer, sport je jedna stvar koja spaja i to drugarstvo i prijateljstvo se nikada ne zaboravlja i održava se”, ističe on.

Puzović i Filipović su bili članovi „olimpijskog sela“ od oko 300 legendi koji su učestvovali na ovogodišnjem festivalu sporta u Ulcinju. Prve dvije godine su u centru pažnje bili fudbaleri, dok su ove godine bajračili proslavljeni jugoslovenski vaterpolisti.

Uz niz asova ovog sporta (Dragan Andrić, Mirko Vičević, Veselin Đuho, Deni Lušić, Andrija Popović, Goran Sukno, Božo Vuletić, Zoran Mustur, Veljko Uskoković, Tomislav Paškvalin, Goran Rađenović, Damir Polić…), u Ulcinj je došao trener svih trenera, Ratko Rudić, čovjek koji je uz blistavu igračku karijeru, najviša odličja osvajao sa reprezentacijama nekadašnje SFRJ, potom Italije, Brazila, SAD i, na kraju, Hrvatske. Ulcinjani i njihovi gosti mogli su da odgledaju crnogorsku premijeru dokumentarnog filma „Dogodilo se – Ratko Rudić” zagrebačkog reditelja i producenta Dejana Aćimovića o ovom znamenitom jugoslovenskom vaterpolisti i hrvatskom treneru.

Oduševljen prijemom u Ulcinju na svakom koraku, Rudić je rekao da ovaj festival sporta ima veliku perspektivu. “On omogućava sportu da živi, da ostvaruje svoju osnovnu funkciju – kontakt sa društvom”, istakao je on dodajući da će pomoći da se “ova manifestacija, možda među najboljim u sportskom svijetu, i dalje održava”.

Upravo je to bila namjera organizatora Mundijala kada su 2022. godine krenuli u avanturu – da u  mali grad na Jadranu, saobraćajno udaljen od velikih centara, okupe velikane sporta i podstaknu mlade da se više posvete sportu.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 25. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

REFORMSKA AGENDA U OBRAZOVANJU: Mijenjati i formu i sadržaj

Objavljeno prije

na

Objavio:

U naredne dvije godine iz Vlade obećavaju da će značajno poboljšati školski infrastrukturu  – izgraditi nove škole, te omogućiti korišćenje jednog kompjutera na 11 učenika. Najavljeno je i jačanje nastavnog kadra i mijenjanje zastarjelih nastavnih planova i programa. Srednjoškolci koji će do tada završiti školu govore o brojnim problemima – nasilju, problemima zavisnosti, preopterećenju gradivom, nekompetentnosti pojedinih nastavnika, te nemogućnošću da se njihovo mišljenje čuje

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija planira da do kraja 2027. izgradi više vaspitno-obrazovnih ustanova na teritoriji države, a sredstva će obezbijediti kroz projekte sa međunarodnim bankama, iz kapitalnog budžeta ili donacija. Izgradnja novih i dogradnja pojedinih postojećih objekata trebalo bi da obezbijedi da đaci nastavu pohađaju u dvije smjene, odnosno da prošire kapacitete za više od 9.000 učenika. Sada imamo situacije da pojedine škole u Podgorici i na primorju rade i u pet smjena.

Planirana je i nabavka računara za obrazovne ustanove kako bi se, stoji u Reformskoj agendi Crne Gore za period od 2024. do 2027., dostigao cilj – jedan uređaj (kompjuter, laptop, TV, tablet) na 11 učenika. Trenutna situacija je takva da se kompjuter, mimo računarskih sala, rijetko može naći u kabinetima za nastavu iz drugih predmeta. Prema zvaničnim statistikama u crnogorskim školama je 15 učenika na jedan komjuter.

U prije mjesec dana objavljenom podkastu Organizacije KOD srednjoškolci su iznosili svoje utiske o obrazovanju. Neki od odgovora su bili: ,,Ne uče nas uopšte da koristimo kritičko mišljenje, a to je glavni razlog zašto su ljudi neobrazovani”; ,,Način na koji učimo je dosta loš, učimo lekcije samo radi odgovaranja. Većina predmeta je predstavljena na dosadan način i uči se samo radi ocjena. Gradivo se zaboravi za par dana”; ,,Učenici idu u korak sa vremenom ali profesori ne baš”;  ,,Praktične nastave nema skoro uopšte”; ,,Toliko profesora ne bi trebali da budu profesori. To je vrlo specifično zanimanje i mislim da bi trebali to da rade strastveni i inteligentni ljudi, a ne ljudi bez cilja”.

Pored učenika ovakvim obrazovanjem nezadovoljni su i nastavnici. Analize koje su rađene navode da se oni žale na  društveni status, zarade, materijalne i pedagoške uslove u školama, sve veću prijetnju nasiljem…

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 25. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo