Brod sa 53.760.000 cigareta marke Kleopatra koje su grčke vlasti kao švercovane zaplijenile krajem prošle godine u luci Krismos, na putu iz Bara za Libiju, o čemu je nedavno izvijestili i naši mediji, tek su dio mjesečne proizvodnje Kleopatre u Duvanskom kombinatu Podgorica (DKP) u stečaju. Kuda ide ta proizvodnja i ko ima koristi od toga, misterija je.
Prema informacijama Monitora, policija je konačno upala i počela istragu. Šta će od svega biti i šta istražuju ostaje da se vidi. Sigurno je međutim da je neko moćan svih ovih godina štitio sumnjive poslove u ovoj fabrici.
,,DKP mjesečno proizvede oko 180 tona cigareta Kleopatre, ali i drugih misterioznih brendova. Iz Duvanskog se čak ne smije iznijeti ni škart, da se ne bi saznalo šta se unutra proizvodi”, kaže za Monitor Žarko Knežević, predsjednik Udruženja manjinskih akcionara DKP. Preračunato u paklice, ispada da DKP u stečaju proizvodi oko devet miliona kutija mjesečno”. Ako se uzme da se jedna kutija proda za najmanje 35 centi, imajući u vidu da se u DKP proizvodi za 26 centi po paklici, Duvanski mjesečno zaradi minimum oko tri i po miliona eura”.
To znači da Duvanski u stečaju godišnje zaradi najmanje oko 40 miliona eura. Ko stavlja te novce u džep? DKP je za prošlu godinu prijavio gubitak od dva i po miliona eura. Kako?
Isto pitanje nedavno je u parlamentu uputio ministru poljoprivrede Petru Ivanoviću poslanik SNP Velizar Kaluđerović. Kaluđerović je ukazao da osim zarada za 200 radnika, Duvanski nema nikakvih dodatnih troškova, pošto je između ostalog kada je ušao u stečaj rasprodata sva imovina fabrike.
Prema finansijskom izvještaju, DKP je 2012. za zarade izdvojio nešto preko dva miliona eura, skoro duplo manje od mjesečne zarade. Gdje onda završava profit?
,,U Duvanski ne sigurno, pretpostavljam na inostrane račune”, kaže za Monitor Knežević.,,Radnicima se duguju dvije plate, iako novca ima. Tako ih disciplinuju i pripremaju za konačni scenario” .
Knežević odavno upozorava da su gubici DKP fiktivni i da su oni dio scenarija duvanskog lobija da na štetu manjinskih akcionara i uz pomoć vlasti DKP gurne u likvidaciju, a sa njegovom opremom i imovinom nastavi unosni posao u Novom duvanskom kombinatu (NDKP). NDKP su Vlada i Opština Podgorica osnovali nakon sto je Duvanski uveden u stečaj zbog duga od 100 hiljada eura prema EPCG, iako su mnogo veći dužnici EPCG nastavljali da posluju. Na taj način manjinski akcionari koji posjeduju čak 49 posto akcija istjerani su iz igre, ostali bez svoje imovine, koju teško mogu da povrate iz opustošene stečajne mase.
NDKP je nedavno preuzeo konzorcijum tek osnovanih i anonimnih kompanija bez iskustva u duvanskoj proizvodnji, ali povezanih sa Branislavom Mićunovićem i Svetozarom Marovićem što ukazuje na osnovanu sumnju da Šelzijeva lista legalizuje posao, o čemu je Monitor već pisao. Mićunović je Đukanovićev prijatelj sa itaijanske potjernice za šverc cigareta. Šelzi, italijanski tužilac je kao šefa organizovane skupine koja je švercovala cigarete označio crnogorskog premijera Mila Đukanovića. Novi vlasnici NDKP uz blagoslov vlasti već kasne sa preuzetim obavezama. Rok da uplate 7, 1 miliona eura koliko je dogovoreno pomjeren je za kraj avgusta.
Dok je DKP u stečaju prikazivao gubitke, Kleopatra je punom parom izvožena. Brod koji je krajem prošle godine, nakon dojave britanskog diplomate da se radi o krijumčarenju, uhvaćen u Grčkoj nije jedini tovar Kleopatre proizveden u Duvanskom koji je iz Bara pošao za Libiju.
Tokom suđenja u Grčkoj, izvještavali su tamošnji mediji, saopšteno je da su samo tokom nekoliko posljednjih mjeseci 2012. četiri tovara Kleopatre iz Bara pošla u Libiju. Sud je utvrdio i posebno ukazao na to da se na paklicama Kleopatre koje su zaplijenjene u luci Krismos ne nalazi ime kompanije FZE Liberty za koju navodno Duvanski proizvodi Kleopatru. Utvrđeno je da je na paklicama pisalo da su cigarete proizvedene u Egiptu, kao i ime kompanije Eastern company koja inače proizvodi ovaj brend i koja je još ranije najavila tužbu odgovornih, tvrdeći da nikome nije dala licencu za proizvodnju Kleopatre. U izvještaju Svjetske carinske organizacije za 2012. jasno se navodi da se radilo o krijumčarenoj robi, iako uprava DKP tvrdi da je ta roba neosnovano zaplijenjena, te da je kasnije poslata na odredište.
Pravni zastupnik FZE Liberty na sudu u Grčkoj nije priložio licencu te kompanije za proizvodnju Kleopatre, pišu grčki mediji. Licenci je kako je tvrdio navodno bio istekao rok. Ovdašnji mediji su već objavili da kompanija FZE LIberty ne postoji u privrednom registru UAE, bar ne kao kompanija koja se bavi proizvodnjom duvana.
Čitav posao ne bi bio moguć da Vlada nije inicirala dopune Zakona o akcizama koji su „po skraćenom postupku” usvojene u Skupštini. Zakonu je dopisan član da „duvanski proizvodi koji se izvoze ne moraju biti obilježeni posebnom izvoznom markicom, pod uslovom da zakonom države uvoznice nije propisana obaveza da se duvanski proizvodi obilježavaju akciznom markicom”. Kleopatra se otuda izvozi bez akcizne markice.
Knežević je i ranije za Monitor tvrdio da šverc u Duvanskom nikada nije prestao. ,,Šverc je u jednom periodu bio manje vidljiv zahvaljujući ilegalnoj fabrici cigareta u Mojkovcu koju je Duvanski 10 godina servisirao”
O švercu cigareta u Mojkovcu govorilo je više svjedoka, od bivšeg rožajskog načelnika policije tragično stradalog Ernada Kalača za kojeg njegova porodica sumnja da je ubijen, do policajaca koji su morali da napuste zemlju. Nedavno je pretučen i Muharem Fejzić, još jedan od svjedoka šverca na sjeveru koji je o tome progovorio. Opozicija je više puta tvrdila da iza fabrike u Mojkovcu stoji tzv. mojkovački klan predvođen Duškom Markovićem i Veselinom Veljovićem, bivšim direktorom Uprave policije. Nebojša Medojević ocijenio je da se šverc odvija uz blagoslov i pomoć državnog vrha. Prema Monitorovim izvorima u Mojkovcu se proizvodi dodatnih oko 40 tona cigareta mjesečno.
Bivša državna tužiteljica Ranka Čarapić još je 2011. godine, nakon serije tekstova u Vijestima o ilegalnoj proizvodnji cigareta u Mojkovcu, najavila istražne radnje, ali ništa od toga.
Sumnju da se radi o organizovanom poduhvatu i širem planu pokazuje i to što je imovina Duvanskog rasprodala i prije nego se osušila tinta na planu za njegovu reorganizaciju. ,,Nije se čekalo ni da počne realizovati plan reorganizacije, stečajni upravnik prodaje cjelokupnu imovinu bez obzira što se planira da do kraja 2014. godine Duvanski kombinat, proizvodeći, radeći, vrati cjelokupni dug koji je prema državi bio 30,6 miliona evra i naravno da se vrati na zdrave noge. Kako će ga vratiti na zdrave noge bez imovine” , primijetio je Kaluđerović u parlamentu.
Stečajni upravnik Veselin Raičević prodao je zemlju Duvanskog za samo 13 miliona eura podgoričkoj kompaniji Zetagradnja. Manjinski akcionari tvrde da je to urađeno nezakonito i da je Zetagradnja tako ne samo jeftino preuzela zemlju, već i tri miliona eura dobila gratis pošto DKP posjeduje vise zemlje nego što je prikazano. Takođe, Udruženje je došlo do dokumenata koji pokazuje da je Zetagradnja dobila i oko šest hiljada kvadrata poslovnog prostora više nego što stoji u kupoprodajnom ugovoru. Oni su zbog toga dopunili ranije podnijetu tužbu protiv države, glavnog grada, DKP, Zetagradnje i Novog duvanskog kombinata i stečajnog upravnika DKP. ,,Ne mogu nas kupiti ni zaustaviti. Borićemo se za ono što nam pripada. Za Duvanski. Kad tad tražićemo da krivično odgovaraju svi koji su ga uništavali”, kaže Knežević. ,,Posebni krivci su ministri poljoprivrede Tarzan Milošević, Milutin Simović i Petar Ivanović, kao i Branko Vujović”.
Zna se ko je njihov šef.
I duvanski kao limenka?
Velizar Kaluđerović je u parlamentu naveo da država od 1. marta ove godine Zetagradnji plaća mjesečno 100 hiljada eura, jer zemljište DKP nije oslobođeno. Prvi mart bio je rok za to predviđen kupoprodajnim ugovorom. ,,Zetagradnji je data mogućnost i da šest miliona koje nije izmirio od ukupne cijene od 13 miliona evra ne plati dok se lokacija koju je kupio kompletno ne oslobodi. A kako da se osobodi, gospodine ministre, kada Novi duvanski koji ste formirali, država i glavni grad, još nije počeo da se gradi”, obratio se Kaluđerović aktuelnom ministru poljoprivrede Petru Ivanoviću. ,,Desiće nam se slični scenario kao što se desio sa Limenkom kada je Aco Đukanović, brat premijerov, ustao sa tužbom i u prvostepenom postupku uspio da ostvari višemilionsku naknadu zbog navodno izgubljene dobiti jer država nije dislocirala Limenku već nekoliko godina. Već smo duže od pola godine u docnji prema Zetagradnji i gradimo argumentaciju da i Zetagradnja na sličan način ustane sa tužbom.” Da je taj scenario moguć nedavno je za Monitor ustvrdio i Dejan Milovac, zamjenik direktora MANS-a.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ