OKO NAS
KOLAŠIN: KONZUMIRANJE ALKOHOLA NIJE NEPOZNANICA NI OSNOVCIMA: Sa čašicom od malih nogu

Kolašinska policija od ljetos intenzivno kontoliše poštovanje zabrane točenja alkoholnih pića maloljetnicima. Ta akcija, tvrde, daje dobre preventivne rezultate, pa je, bar u ugostiteljskim objektima pristup djece i omladine alkoholu znatno ograničen. Ugostitelji ne znaju kada će policija tim povodom ući u njihov objekat, što je mnoge uplašilo i natjeralo da povedu računa o zakonskim odredbama u toj oblasti.
Iako nema zvaničnih podataka o tome kada i koliko mladi Kolašinci potežu za alkoholom, prema riječima nastavnika, policije i aktivista nevladinog sektora, ta granica je alarmantno pomjerena, pa čak i neki osnovci redovno konzumiraju alkohol.
,,Kontrole smo počeli od ljetos i sada su one nenajavljene. Ugostitelji ne znaju kada će naša patrola ući u lokal. Kontrolišemo sve lokale, uglavnom, vikendom, ali nijesu isključeni ni drugi dani. To, prema našim informacijama, daje rezultate, pa je točenje alkohola maloljetnicima znatno smanjeno”, tvrde u policiji.
Kažu da za sada rade samostalno, ali i da očekuju da će im se uskoro pridružiti i inspektori iz nadležnih službi. Važno je, napominju, da će se aktivnosti temeljno i ažurno nastaviti i u narednom periodu.
Kolašinski ugostitelji tvrde da ni do sada nisu točili alkohol mlađima od 18 godina, ali kažu da je ulazak policije u lokal ,,određena neprijatnost”. Mogućnost ulaska policije unosi, pojašnjavaju, nelagodu i među konobarima i među gostima.
Vlasnik paba John Muliran Andrija Račić drugačijeg je mišljenja. On smatra da je kontrole trebalo odavno uvesti, a poštovanje zakona ,,nikada ne može ugroziti ničije poslovanje”. Policijske kontrole doživljava kao podršku.
,,Potpuno podržavam tu aktivnost policje. Neće nam smetati kontrola, to su na vrlo profesionalan način obavljali tokom vikenda. U našem lokalu nikada se nije točio alkohol maloljetnicima. Istina, naši gosti su, uglavnom, stariji. Nadam se da će i ostale kolege podržati to što radi policija, kao što vjerujem da se i do sada poštovala zabrana”.
On tvrdi, s obzirom na to da se u Kolašinu svi poznaju, da zaposleni u kafićima, i bez lične karte, znaju ko je od njihovih gostiju maloljetan. To, siguran je on, dobronamjernima olakšava poštovanje zakona.
Nekoliko osnovaca i srednjoškolaca kažu da alkohol mogu slobodno kupiti u skoro svakoj prodavnici u Kolašinu. Skoro nikada im prodavci nijesu pravili probleme, niti odbili da prodaju pivo, koje, uglavnom, mlađi konzumiraju.
,,To je problem koji treba da rješava cijela zajednica. Neophodno je s više nivoa i bez kompromisa pristupiti tom problemu. Očekujemo dobru saradnju s nekim NVO, koje su izrazile spremnost da osmislimo projekte, kojima ćemo mijenjati svijest mladih, ali i tražiti podršku roditelja, nastavnika i svih odraslih koji su svjesni te opasnosti”, najavljuju u Odjeljenju bezbjednosti.
Nastavnici osnovne i srednje škole objašnjavaju da je veliki problem to što, kao i roditelji, posljednji saznaju koji učenici konzumiraju alkohol, ali i narkotike i cigarete. Djeca su, napominju, jako ,,solidarna”, pa svoje drugove kriju i ne daju nikakve informacije. Odrasli za problem saznaju tek nakon nekih incidentnih sitauacija. Takođe, i kad saznaju, roditelji često nijesu spremni za saradnju.
,,Roditelji teško prihvataju istinu o svojoj djeci, naročito u ovako malim sredinama. Često više energije troše da sakriju da njihovo dijete ima problem, nego da se uključe u rješavanje. Smatram da je i tolerancija prema konzumiranju alkohola u ovom gradu, tradicionalno, vrlo visoka”, priča jedna od nastavnica OŠ Risto Manojlović.
U toj školi, odnedavno organizuju interaktivne radionice, na kojima mladima predočavaju opasnosti od alkohola, duvana i narkotika. Ispovijest o svojim iskustvima s drogama i alkoholom osnovcima je nedavno ispričao i njihov sugrađanin Nebojša Ćetković. Taj četrdesetčetvorogodišnjak bivši je narkoman i alkoholičar, koji namjerava da ostatak života posveti prevenciji tih bolesti, ali i pomoći onima koji žele da pobjegnu od tih problema.
,,Noćima nisam spavao nakon što sam čuo na koji način osnovci pričaju i kakav stav imaju o alkoholu i cigaretama. Saznao sam i da neki od učenika šestog razreda puše. Osnovci ne kriju da konzumiraju alkohol i imaju prilično pogrešnu sliku o posljedicama koje mogu imati zbog toga”, kaže Ćetković . Preduslov da se dijete sačuva od poroka, tvrdi on, jesta porodica i podrška oba roditelja. Vrlo je bitno, napominje, obezbijediti da maloljetnicima ne bude dostupna ni kap alkohola.
Svoje iskustvo alkoholičara i narkomana, on iskreno priča djeci i očekuje da će ih uplašiti pakao kroz koji je prošao.
,,Nije nimalo lako stati pred djecu i pričati o svojim životnim padovima. Međutim, imam vrlo jaku motivaciju. Ispričam i onu ljepšu stranu kada sam prikupio snagu da se izvučem iz toga. Nadam se da će moja priča imati efekta i da će bar nekima zauvijek napraviti otklon od poroka”, kaže Ćetković.
Vrlo je korisno, smatra on, to što je policija uključena. Kontrola ugostiteljskih objekata je dobar način da se ,,ugostitelji i maloljetni gosti nikada ne opuste”.
Od trovanja alkoholom, nakon izlaska tokom vikenda, kažu u Hitnoj pomoći, maloljetnici nerijetko završe u toj službi. Do sada su im, po pomoć tim povodom dolazili samo srednjoškolci. Omladina alkohol najčešće miješa s energetskim pićima, a iz Hitne pomoći o svakom tom slučaju obavještavaju roditelje.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
Izdvojeno
SKANDAL OKO PUTA MLADIH FIZIČARA U TOKIO: Nebriga o talentima

Sve je i dalje po starom – političari uživaju u privilegijama i „slavi“, a mladi ako što iznude do prve prilike kada će pobjeći iz ovakvog sistema
Da se znanje, talenat i rad isplate samo ako politika tako odluči, opet je pokazala afera oko odlaska mladih fizičara na Međunarodnu olimpijadu iz fizike u Tokiju.
Luka Ristanović, Jovan Janković, Andreja Popović i Vuk Čurović, uz čestitke za ostvarene rezultate na državnom takmičenju, obaviješteni su 7. aprila da će predstavljati Crnu Goru na 53. Međunarodnoj olimpijadi iz fizike, koja će se održati u Tokiju od 10. do 17. jula.
Iz Ispitnog centra im je saopšteno da će sa njima ići profesor/ica sa UCG i predstavnik/ica Ispitnog centra i da domaćin takmičenja snosi troškove smještaja i ishrane, a crnogorske obrazovne institucije troškove puta, vize, članarina i zdravstvenog osiguranja.
Mladi fizičari, koji se sa svojim mentorima cijelu školsku godinu spremaju i uče, tako su dobili satisfakciju da se trud i obrazovanje isplate. Ali, iz Ispitnog centra potom – muk. Roditelji su se, protekle sedmice, obratili Ispitnom centru da saznaju da li je sve u redu.
Tek na insistiranje roditelja, odgovoreno je da „nema mogućnosti da se organizuje odlazak tima”.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 2. juna ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
STANJE ŽIVOTNE SREDINE NA SJEVERU: Deponija po glavi stanovnika
U posljednje dvije decenije vlasti su konstantno najavljivale da će se za potrebe opština na sjeveru graditi regionalna deponija za odlaganje komunalnog otpada. Međutim, do toga još uvijek nije došlo, zbog čega se i dalje pribjegava alternativnim rješenjima u vezi sa pronalaženjem lokacija za deponovanje smeća
Ogroman broj smetlišta na sjeveru Crne Gore, od kojih neka godinama i decenijama nazivaju „privremenum odlagalištem otpada”, odaju ružnu sliku neuređene države koja sebe naziva ekološkom, upozorili su ekolozi ovih dana.
U preporukama Evropske unije, koje se tiču zaštite životne sredine, izričito je zahtijevano da se u Crnoj Gori mora odustati od dosadašnjeg načina odlaganja otpada, uz naglasak da postojeće deponije u velikoj mjeri remete prirodnu ravnotežu.
U posljednje dvije decenije vlasti su konstantno najavljivale da će se za potrebe opština sa sjevera države graditi regionalna deponija za odlaganje komunalnog otpada. Međutim, do toga još uvijek nije došlo, zbog čega se i na ovom području godinama pribjegavalo alternativnim rješenjima u vezi sa pronalaženjem lokacija za deponovanje smeća.
Iz beranske lokalne uprave potvrđuju da se zbog nepostojanja regionalne sanitarne deponije, smeće odlaže na nužni način koji ne zadovoljava evropske standarde.
„Da bismo došli do odgovarajuće lokacije za odlaganje otpada i izgradnje regionalne deponije, potrebna je veća posvećenost države, koja do sada nije pokazala potrebnu spremnost za realizaciju ovog krupnog i izuzetno značajnog projekta. Znam da su vođeni određeni razgovori u vezi sa ovim pitanjem, ali konkretnog rješenja nema, iako se radi o problemu koji se mora urgentno rješavati, jer na to ukazuju i preporuke koje stižu od međunarodnih institucija. S druge strane, imamo i nesavjesne građane koji odlažu otpad na mjesta koja za tako nešto nijesu propisana, što dodatno usložnjava problem” – ističe predsjednik opštine Berane Vuko Todorović.
U preporukama Evropske unije je u cilju rješavanja ovog problema nedvosmisleno se naglašava da se mora graditi regionalna deponija i u okviru nje reciklažni centar gdje bi se vršila selekcija otpada i proizvodio određeni energent koji ima višestruko korisnu namjenu.
Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 2. juna ili na www.novinarnica.net
Komentari
OKO NAS
POLICAJCI NA OPTUŽNICI – OPET: Prljavi niz

Od prošle godine Specijalno tužilaštvo formiralo je nekoliko predmeta u kojima su među osumnjičenima pripadnici policije. Opis djela koja im se tužilačkim aktima stavljaju na teret ravni su onima za koje se terete najtraženiji svjetski kriminalci. A broj optuženih samo raste
Imena oficira policije i šefa uniformisane podgoričke policije Darka Kneževića i komandira u OB Podgorica Dalibora Živkovića, posljednja su koja su ispisana na sada već podugom spisku policijskih službenika osumnjičenih da su počinli neko krivično djelo. Za razliku od njihovih kolega koji se mjesecima nalaze iza spuških bedema, Knežević i Živković su nakon saslušanja kod sudije za istragu podgoričkog Višeg suda pušteni da se u daljem postupku brane sa slobode.
Knežević i Živković se terete „samo“ za zloupotrebu službenog položaja. Navodno je Knežević prije nekoliko godina vratio sada odbjeglom kolegi Ljubu Miloviću pištolj koji mu je prethodno oduzet. Njihove kolege iz Podgorice i Kotora, koji su uhapšeni sredinom marta, u sklopu akcije Specijalnog državnog tužilaštva protiv „prljavih” policajaca, terete se da su radili za kavački klan koji je nadaleko poznat po surovim likvidacima.
Knežević je i tada saslušavan jer su se na spisku onih policajaca koji su sarađivali sa kriminalnom grupom kojom komanduju odbjegli Radoje Zvicer i Milan Vujotić, našli njegov kum Nebojša Bugarin i prijatelj Ivan Stamatović. Njih dvojica su takođe u bjekstvu, a do danas nije, makar da je javnosti poznato, utvrđeno da li su Stamatović i Bugarin znali da se sprema njihovo hapšenje. I ako jesu, da li im je neko od kolega dojavio da treba da se sklone.
Ako se to dokaže, spisak osumnjičenih policajaca bi bio pozamašan, jer je i u ovom trenutku riječ o dvocifrenom broju. Dok su nekada službenici policije krišom obavljali poslove obezbjeđenja lokala i diskoteka kako bi zaradili dodatni novac, pa se umorni vraćali policijskim obavezama, nova generacija onih koji su obukli policijsku uniformu imala je plan da lakše i brže zarade novac. To pokazuju i podaci Specijalnog tužilaštva, prema kojima je jedan od organizatora kriminalne grupe, čiji su pripadnici postali službenici policije, upravo bivši policajac Ljubo Milović, za kojim se već godinu traga. Članovima policijskog narko kartela SDT je označio i pripadnike policije Petra Lazovića (33), Gorana Stojanovića (40), Miloša Mišurovića (41) Marka Novakovića (36), Ivana Nikolića (37) i Milana Popovića (40).
Od prošle godine Specijalno tužilaštvo formiralo je nekoliko predmeta u kojima se među osumnjičenima nalaze i pripadnici policije. Opis djela koja im se tužilačkim aktima stavljaju na teret ravni su onima za koje se terete najtraženiji svjetski kriminalci. Tako se u jednom predmetu pripadnici policije sumnjiče da su za račun kriminalne grupa poznatije kao kavački kriminalni klan, učestvovali u švercu kokaina iz Južne Amerike na teritoriju Evrope i Australije, švercovali cigarete, odavali im povjerljive podatke o istragama koje su vođene protiv njih. Terete se i da su novac stečen od šverca kokaina koristili i radi uticaja na rezultate parlamentarnih izbora u avgustu 2020. godine, ali i da bi postavljali svoje ljude na čelna mjesta u Upravi policije. Tu se ne završava opis dodatnih poslova koja su odrađivali za kriminalne grupe.
Tako se odbjegli policajac Marko Novaković sumnjiči da je, kao službenik kotorske policije, preko kriptovanog telefona u avgustu 2020. godine, javljao „kavčanima” lokaciju šefa suprostavljenog škaljarakog kriminalnog klana Jovana Vukotića, a sve sa ciljem da bude likvidiran. U spisima predmeta postoji i informacija o tome da je čak u oktobru iste godine kao aktivni službenik kotorske policije naredio službenicima saobraćajne policije da zaustave blindirao vozilo u kojem se nalazio Vukotić, a zatim tražio pisanim putem da odmah pristupi u prostorije policije, navodno radi obavljanja informativnog razgovora. Novaković je, sumnja se, istovremeno obavještavao Milovića o tome gdje se Vukotić nalazi, a ovaj je dalje informacije prenosio Zviceru, da bi Zvicer, Slobodan Kašćelan i Milan Vujotić, pripremili Petra Mujovića da puca u Vukotića i ubije ga nakon što napusti zgradu policije. Za tu kriminalnu aktivnost, Mujoviću su prethodno dali pištolj „češka zbrojevka“ sa 15 metaka. Kriminalni plan nije uspio, jer su pripadnici policije uhapsili Mujovića, nakon čega je osuđen samo zbog nedozvoljenog držanja oružja i to na pet mjeseci zatvora.
Za sada, javnosti i dalje ostaje jedino nepoznato šta je to, po sumnjama istražitelja, uradio doskorašnji pomoćnik direktora policije Dejan Knežević koji je po nalogu specijalnih istražitelja uhapšen u martu ove godine.
Svetlana ĐOKIĆ
Komentari
-
HORIZONTI3 sedmice
NJUJORK TAJMS – MRAČNE VEZE VUČIĆA I BELIVUKA: Europol pokvario poslove države i podzemlja
-
INTERVJU1 sedmica
DR MAIDA BURDŽOVIĆ, SPECIJALISTA PSIHIJATRIJE: Nebriga o mentalnom zdravlju došla na naplatu
-
Izdvojeno3 sedmice
SDT ISPITUJE ŽIVOTNI STIL CRNOGORSKIH FUNKCIONERA: Luksuz pod lupom
-
INTERVJU1 sedmica
DR SRĐAN PUHALO, SOCIJALNI PSIHOLOG IZ BANJA LUKE: Naš je problem što nas, najčešće, ujedinjuju tragedije
-
FOKUS3 sedmice
POLA DRŽAVE NA BUDŽETU: Proizvodnja zavisnika od vlasti
-
INTERVJU2 sedmice
MILOŠ BEŠIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR: Ništa neće biti kao prije
-
Izdvojeno1 sedmica
BEZ VOLJE ZA OBRAČUN SA FALSIFIKATORIMA: Lažnim diplomama do državnog posla
-
ALTERVIZIJA3 sedmice
Deportacije