Kolašinska policija od ljetos intenzivno kontoliše poštovanje zabrane točenja alkoholnih pića maloljetnicima. Ta akcija, tvrde, daje dobre preventivne rezultate, pa je, bar u ugostiteljskim objektima pristup djece i omladine alkoholu znatno ograničen. Ugostitelji ne znaju kada će policija tim povodom ući u njihov objekat, što je mnoge uplašilo i natjeralo da povedu računa o zakonskim odredbama u toj oblasti.
Iako nema zvaničnih podataka o tome kada i koliko mladi Kolašinci potežu za alkoholom, prema riječima nastavnika, policije i aktivista nevladinog sektora, ta granica je alarmantno pomjerena, pa čak i neki osnovci redovno konzumiraju alkohol.
,,Kontrole smo počeli od ljetos i sada su one nenajavljene. Ugostitelji ne znaju kada će naša patrola ući u lokal. Kontrolišemo sve lokale, uglavnom, vikendom, ali nijesu isključeni ni drugi dani. To, prema našim informacijama, daje rezultate, pa je točenje alkohola maloljetnicima znatno smanjeno”, tvrde u policiji.
Kažu da za sada rade samostalno, ali i da očekuju da će im se uskoro pridružiti i inspektori iz nadležnih službi. Važno je, napominju, da će se aktivnosti temeljno i ažurno nastaviti i u narednom periodu.
Kolašinski ugostitelji tvrde da ni do sada nisu točili alkohol mlađima od 18 godina, ali kažu da je ulazak policije u lokal ,,određena neprijatnost”. Mogućnost ulaska policije unosi, pojašnjavaju, nelagodu i među konobarima i među gostima.
Vlasnik paba John Muliran Andrija Račić drugačijeg je mišljenja. On smatra da je kontrole trebalo odavno uvesti, a poštovanje zakona ,,nikada ne može ugroziti ničije poslovanje”. Policijske kontrole doživljava kao podršku.
,,Potpuno podržavam tu aktivnost policje. Neće nam smetati kontrola, to su na vrlo profesionalan način obavljali tokom vikenda. U našem lokalu nikada se nije točio alkohol maloljetnicima. Istina, naši gosti su, uglavnom, stariji. Nadam se da će i ostale kolege podržati to što radi policija, kao što vjerujem da se i do sada poštovala zabrana”.
On tvrdi, s obzirom na to da se u Kolašinu svi poznaju, da zaposleni u kafićima, i bez lične karte, znaju ko je od njihovih gostiju maloljetan. To, siguran je on, dobronamjernima olakšava poštovanje zakona.
Nekoliko osnovaca i srednjoškolaca kažu da alkohol mogu slobodno kupiti u skoro svakoj prodavnici u Kolašinu. Skoro nikada im prodavci nijesu pravili probleme, niti odbili da prodaju pivo, koje, uglavnom, mlađi konzumiraju.
,,To je problem koji treba da rješava cijela zajednica. Neophodno je s više nivoa i bez kompromisa pristupiti tom problemu. Očekujemo dobru saradnju s nekim NVO, koje su izrazile spremnost da osmislimo projekte, kojima ćemo mijenjati svijest mladih, ali i tražiti podršku roditelja, nastavnika i svih odraslih koji su svjesni te opasnosti”, najavljuju u Odjeljenju bezbjednosti.
Nastavnici osnovne i srednje škole objašnjavaju da je veliki problem to što, kao i roditelji, posljednji saznaju koji učenici konzumiraju alkohol, ali i narkotike i cigarete. Djeca su, napominju, jako ,,solidarna”, pa svoje drugove kriju i ne daju nikakve informacije. Odrasli za problem saznaju tek nakon nekih incidentnih sitauacija. Takođe, i kad saznaju, roditelji često nijesu spremni za saradnju.
,,Roditelji teško prihvataju istinu o svojoj djeci, naročito u ovako malim sredinama. Često više energije troše da sakriju da njihovo dijete ima problem, nego da se uključe u rješavanje. Smatram da je i tolerancija prema konzumiranju alkohola u ovom gradu, tradicionalno, vrlo visoka”, priča jedna od nastavnica OŠ Risto Manojlović.
U toj školi, odnedavno organizuju interaktivne radionice, na kojima mladima predočavaju opasnosti od alkohola, duvana i narkotika. Ispovijest o svojim iskustvima s drogama i alkoholom osnovcima je nedavno ispričao i njihov sugrađanin Nebojša Ćetković. Taj četrdesetčetvorogodišnjak bivši je narkoman i alkoholičar, koji namjerava da ostatak života posveti prevenciji tih bolesti, ali i pomoći onima koji žele da pobjegnu od tih problema.
,,Noćima nisam spavao nakon što sam čuo na koji način osnovci pričaju i kakav stav imaju o alkoholu i cigaretama. Saznao sam i da neki od učenika šestog razreda puše. Osnovci ne kriju da konzumiraju alkohol i imaju prilično pogrešnu sliku o posljedicama koje mogu imati zbog toga”, kaže Ćetković . Preduslov da se dijete sačuva od poroka, tvrdi on, jesta porodica i podrška oba roditelja. Vrlo je bitno, napominje, obezbijediti da maloljetnicima ne bude dostupna ni kap alkohola.
Svoje iskustvo alkoholičara i narkomana, on iskreno priča djeci i očekuje da će ih uplašiti pakao kroz koji je prošao.
,,Nije nimalo lako stati pred djecu i pričati o svojim životnim padovima. Međutim, imam vrlo jaku motivaciju. Ispričam i onu ljepšu stranu kada sam prikupio snagu da se izvučem iz toga. Nadam se da će moja priča imati efekta i da će bar nekima zauvijek napraviti otklon od poroka”, kaže Ćetković.
Vrlo je korisno, smatra on, to što je policija uključena. Kontrola ugostiteljskih objekata je dobar način da se ,,ugostitelji i maloljetni gosti nikada ne opuste”.
Od trovanja alkoholom, nakon izlaska tokom vikenda, kažu u Hitnoj pomoći, maloljetnici nerijetko završe u toj službi. Do sada su im, po pomoć tim povodom dolazili samo srednjoškolci. Omladina alkohol najčešće miješa s energetskim pićima, a iz Hitne pomoći o svakom tom slučaju obavještavaju roditelje.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ