Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠIN: KONZUMIRANJE ALKOHOLA NIJE NEPOZNANICA NI OSNOVCIMA: Sa čašicom od malih nogu

Objavljeno prije

na

Kolašinska policija od ljetos intenzivno kontoliše poštovanje zabrane točenja alkoholnih pića maloljetnicima. Ta akcija, tvrde, daje dobre preventivne rezultate, pa je, bar u ugostiteljskim objektima pristup djece i omladine alkoholu znatno ograničen. Ugostitelji ne znaju kada će policija tim povodom ući u njihov objekat, što je mnoge uplašilo i natjeralo da povedu računa o zakonskim odredbama u toj oblasti.

Iako nema zvaničnih podataka o tome kada i koliko mladi Kolašinci potežu za alkoholom, prema riječima nastavnika, policije i aktivista nevladinog sektora, ta granica je alarmantno pomjerena, pa čak i neki osnovci redovno konzumiraju alkohol.

,,Kontrole smo počeli od ljetos i sada su one nenajavljene. Ugostitelji ne znaju kada će naša patrola ući u lokal. Kontrolišemo sve lokale, uglavnom, vikendom, ali nijesu isključeni ni drugi dani. To, prema našim informacijama, daje rezultate, pa je točenje alkohola maloljetnicima znatno smanjeno”, tvrde u policiji.

Kažu da za sada rade samostalno, ali i da očekuju da će im se uskoro pridružiti i inspektori iz nadležnih službi. Važno je, napominju, da će se aktivnosti temeljno i ažurno nastaviti i u narednom periodu.

Kolašinski ugostitelji tvrde da ni do sada nisu točili alkohol mlađima od 18 godina, ali kažu da je ulazak policije u lokal ,,određena neprijatnost”. Mogućnost ulaska policije unosi, pojašnjavaju, nelagodu i među konobarima i među gostima.

Vlasnik paba John Muliran Andrija Račić drugačijeg je mišljenja. On smatra da je kontrole trebalo odavno uvesti, a poštovanje zakona ,,nikada ne može ugroziti ničije poslovanje”. Policijske kontrole doživljava kao podršku.

,,Potpuno podržavam tu aktivnost policje. Neće nam smetati kontrola, to su na vrlo profesionalan način obavljali tokom vikenda. U našem lokalu nikada se nije točio alkohol maloljetnicima. Istina, naši gosti su, uglavnom, stariji. Nadam se da će i ostale kolege podržati to što radi policija, kao što vjerujem da se i do sada poštovala zabrana”.

On tvrdi, s obzirom na to da se u Kolašinu svi poznaju, da zaposleni u kafićima, i bez lične karte, znaju ko je od njihovih gostiju maloljetan. To, siguran je on, dobronamjernima olakšava poštovanje zakona.

Nekoliko osnovaca i srednjoškolaca kažu da alkohol mogu slobodno kupiti u skoro svakoj prodavnici u Kolašinu. Skoro nikada im prodavci nijesu pravili probleme, niti odbili da prodaju pivo, koje, uglavnom, mlađi konzumiraju.

,,To je problem koji treba da rješava cijela zajednica. Neophodno je s više nivoa i bez kompromisa pristupiti tom problemu. Očekujemo dobru saradnju s nekim NVO, koje su izrazile spremnost da osmislimo projekte, kojima ćemo mijenjati svijest mladih, ali i tražiti podršku roditelja, nastavnika i svih odraslih koji su svjesni te opasnosti”, najavljuju u Odjeljenju bezbjednosti.

Nastavnici osnovne i srednje škole objašnjavaju da je veliki problem to što, kao i roditelji, posljednji saznaju koji učenici konzumiraju alkohol, ali i narkotike i cigarete. Djeca su, napominju, jako ,,solidarna”, pa svoje drugove kriju i ne daju nikakve informacije. Odrasli za problem saznaju tek nakon nekih incidentnih sitauacija. Takođe, i kad saznaju, roditelji često nijesu spremni za saradnju.

,,Roditelji teško prihvataju istinu o svojoj djeci, naročito u ovako malim sredinama. Često više energije troše da sakriju da njihovo dijete ima problem, nego da se uključe u rješavanje. Smatram da je i tolerancija prema konzumiranju alkohola u ovom gradu, tradicionalno, vrlo visoka”, priča jedna od nastavnica OŠ Risto Manojlović.

U toj školi, odnedavno organizuju interaktivne radionice, na kojima mladima predočavaju opasnosti od alkohola, duvana i narkotika. Ispovijest o svojim iskustvima s drogama i alkoholom osnovcima je nedavno ispričao i njihov sugrađanin Nebojša Ćetković. Taj četrdesetčetvorogodišnjak bivši je narkoman i alkoholičar, koji namjerava da ostatak života posveti prevenciji tih bolesti, ali i pomoći onima koji žele da pobjegnu od tih problema.

,,Noćima nisam spavao nakon što sam čuo na koji način osnovci pričaju i kakav stav imaju o alkoholu i cigaretama. Saznao sam i da neki od učenika šestog razreda puše. Osnovci ne kriju da konzumiraju alkohol i imaju prilično pogrešnu sliku o posljedicama koje mogu imati zbog toga”, kaže Ćetković . Preduslov da se dijete sačuva od poroka, tvrdi on, jesta porodica i podrška oba roditelja. Vrlo je bitno, napominje, obezbijediti da maloljetnicima ne bude dostupna ni kap alkohola.

Svoje iskustvo alkoholičara i narkomana, on iskreno priča djeci i očekuje da će ih uplašiti pakao kroz koji je prošao.

,,Nije nimalo lako stati pred djecu i pričati o svojim životnim padovima. Međutim, imam vrlo jaku motivaciju. Ispričam i onu ljepšu stranu kada sam prikupio snagu da se izvučem iz toga. Nadam se da će moja priča imati efekta i da će bar nekima zauvijek napraviti otklon od poroka”, kaže Ćetković.

Vrlo je korisno, smatra on, to što je policija uključena. Kontrola ugostiteljskih objekata je dobar način da se ,,ugostitelji i maloljetni gosti nikada ne opuste”.

Od trovanja alkoholom, nakon izlaska tokom vikenda, kažu u Hitnoj pomoći, maloljetnici nerijetko završe u toj službi. Do sada su im, po pomoć tim povodom dolazili samo srednjoškolci. Omladina alkohol najčešće miješa s energetskim pićima, a iz Hitne pomoći o svakom tom slučaju obavještavaju roditelje.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo