Nezadovoljstvo koje se rađa kod lokalnog stanovništva zbog sporosti u gradnji kolektora i vraćanju ulica u prvobitno stanje, od uva do uva usmjerava se prema opozicionoj Opštini Berane, koja je u svemu tome samo korisnik i nijemi posmatrač.
Izvođačima radova na ruku su išle idealne vremenske prilike tokom ljeta i jeseni, ali su uprkos tome neka gradska i prigradska naselja ostala zarobljena prekopanim ulicama. Ogorčenje lokalnog stanovništva kako se približava zima raste iz dana u dan.
Iz Savjeta mjesne zajednice Donje Luge zbog toga su ovih dana zatražili da se radovi maksimalno ubrzaju i ukazali na tešku situaciju u njihovom dijelu opštine, na kojem se nalaze četiri mjesne zajednice s oko četiri hiljade stanovnika.
Svima je, kažu, već preko glave kruženja okolnim ulicama i strahovanja za djecu koja se po mraku vraćaju iz škole.
Oni naglašavaju da su glavna ulica koja prolazi kroz Donje Luge, kao i nekoliko sporednih, potpuno raskopane što pričinjava ogrom-ne smetnje učesnicima u saobraćaju, te da je prilikom izvođenja ra-dova došlo i do oštećenja postojećih vodovodnih i kanalizacionih cijevi zbog čega su brojni potrošači danima ostajali bez vode.
,,Građani su jedva dočekali da počne izgradnja nove kanalizacione mreže. Međutim, ti radovi su se neopravdano odužili. O tome naj-bolje svjedoči situacija na području mjesne zajednice Donje Luge, gdje su svi rokovi odavno probijeni. Glavna saobraćajnica, u dužini od oko dva kilometra, kao i nekoliko sporednih ulica u pravom su haosu. Asfaltna podloga potpuno je uništena, a rupe je teško zao-bići”, žali se predsjednik ove Mjesne zajednice Dejan Bašić.
On ističe da su na kolovozu otvorene šahte, tako da se automobili na putu k mjesnim zajednicama Zagorje, Kaludra i Donja Ržanica jedva mimoilaze.
,,Od izvođača radova, investitora, Vlade i ostalih nadležnih instituci-ja zahtijevamo da poslove privedu kraju u što kraćem roku. Ukoliko se to ne desi primorani smo da preduzmemo radiklane mjere tako što ćemo blokirati puteve”, upozorio je Bašić.
Radovi na realizaciju projekta „Izgradnja postrojenja za prečišćava-nje otpadnih voda i kanalizacione mreže i unapređenje vodosnab-dijevanja” u Opštini Berane počeli su prije godinu. U zvaničnim do-kumentima je zapisano da se radi o investiciji vrijedanoj 13,2 milio-na eura, od čega bespovratna sredstva Evropske unije iznose 8,3 miliona eura, dok ostatak sredstava izdvaja Crna Gora.
Povjerenje investitora da izvodi radove dobila je španska firma Aqualia Infraestructuras.
Mještani Donjih Luga ističu, međutim, da se na terenu nalaze radni-ci nekoliko firmi koje su angažovane kao podizvođači. Oni tvrde da su ti podizvođači krajnje neplanski pristupili postavljanju nove kana-lizacione mreže.
,,Umjesto da se raskopavanje ulica i postavljanje novih kanalizacio-nih cijevi odvija postupno, dionica po dionica, izvođači su odjed-nom raskopali cijelo naselje. To su uradili krajnje neplanski, bez ika-kvog reda. Za sve to vrijeme mještani su ćutali i trpjeli. Međutim, svjedoci smo da neko, uz angažovanje nestručnih firmi, namjerno opstruira ove poslove”, smatra mještanin Donjih Luga Milan Bojović.
Prema njegovim riječima, u svemu tome mještani su se našli u velikim neprilikama jer, jednostavno, ne mogu da dođu do svojih kuća.
,,Ukoliko bi se desilo da padne snijeg prije nego što se ponovo as-faltiraju oštećene ulice, onda bi nastupio kolaps, jer bi u tim okolno-stima bilo nemoguće očistiti sniježne nanose. Zato poručujemo da više nemamo vremena za čekanje”, kaže Bojović.
Mještani su istakli da od izvođača radova i investitora zahtijevaju da nakon obavljenih poslova postave novu asfaltnu podlogu duž svih oštećenih saobraćajnica.
,,Nezvanično smo saznali da izvođač radova planira da asfaltira samo onaj dio kolovoza kuda su postavljene kanalizacione cijevi. Mi to sigurno nećemo dozvoliti, jer su ceste oštećene do te mjere da ih jedino kompletno asfaltiranje može vratiti u prvobitno stanje. Zbog toga zahtijevamo da investitori, odnosno ljudi iz Evropske uni-je, koji su obezbijedili novac za realizaciju ovog projekta, dođu u Berane i doprinesu da se ovaj problem što prije riješi na obostrano zadovoljstvo”, poručili su mještani više gradskih naselja u Beranama.
Iz lokalne uprave naglašavaju da Opština ni u kom slučaju nije kri-va za nastale propuste i da građani s punim pravom negoduju ka-da je u pitanju način i dinamika realizacije ovog projekta.
Podsjetili su da Opština Berane nije bila u mogućnosti da utiče na izbor ni izvođača ni podizvođača radova.
,,Proteklih mjeseci u svakodnevnoj smo komunikaciji s predstavni-cima Direkcije javnih radova Crne Gore, firme za nadzor izvođenja radova, kao i firme za izvođenje radova. Tražili smo da ubrzaju di-namiku sprovođenja projekta, jer je evidentno da se radovi odvijaju sporo”, kaže opštinski menadžer Darko Stojanović.
On dodaje da se na posljednjem sastanku u Direkciji javnih radova čulo čvrsto uvjeravanje da će do polovine novembra sve raskopa-ne saobraćajnice biti vraćene u prvobitno stanje, odnosno da će se do tog roka postaviti novi asfaltni zastor.
,,Ukoliko se takvo obećanje ne ispuni neko će morati da snosi od-govornost. Zato pozivamo građane za još malo razumijevanja kako bismo realizaciju ovog veoma korisnog projekata priveli kraju”, kaže Stojanović.
Opština je u ovaj projekat koji se finansira iz međunarodnih sredstava ušla optimistično, ali nije računala na to da bi trebalo da ima veću ulogu u njegovoj realizaciji od one koja joj je pripala, a to je da bude nijemi posmatrač.
Postavlja se pitanje zašto je Direkcija za javne radove ustupila izvođenje radova španskoj firmi sumnjivog kredibiliteta. Ista firma sličan projekat realizuje i u Pljevljima i takođe kasni s radovima. Plaća penale zbog toga i nikom ništa.
Berane je zakoračilo u drugu polovinu novembra s raskopanim ulicama. Nezadovoljstvo građana raste. Da li državna Direkcija za javne radove svjesno doprinosi podizanju tog nezadovoljstva u susret lokalnim izborima. U ovoj opozicionoj opštini kriza vlasti mogla bi dovesti da se izbori zakažu i prije marta, kada im je redovni termin.
Prekopane ulice i građansko nezadovoljstvo idealni su za manipulacije koje bi mogle uticati na izbore. Španci se zbog toga ne sjekiraju.
Tufik SOFTIĆ