Ponekad, kao iz sna, izroni i pridruži mi se. Malo govorimo. Zapravo, ja jedva nešto da kažem. I on ćuti. Kad progovori, to bude ili odmah na dolasku, ili kad već odlazi. Nikada dok koračamo zajedno. Zovem ga Moj Saputnik. Ne samo zato što mu ne znam ime (uostalom, nikada ga nisam ni upitao kako se zove), nego i zbog toga što mi se čini da mu ime koje sam mu ja dao, savršeno pristaje. Ne mogu dokučiti ni gdje živi. Ponekad pomislim da to mora biti u blizini ulice u kojoj ja stanujem. Pridružio mi se nekoliko puta čim sam izlazio iz zgrade u kojoj stanujem, ili na povratku kući. U takvim prilikama uvjerio sam se da odlično poznaje svaku uličicu u mom kvartu, sve prodavnice, čajdžinice i restorane, a zapazio sam i da zna skoro sve ljude koji tamo rade, i da ga oni poznaju isto toliko dobro koliko i mene. Bez obzira na to, ne mogu se opkladiti da sam u pravu. Najprije zato što ja nikada nisam njega ugledao prvi, izdaleka ili slučajno. Uvijek on iznebuha iznikne i onda jedan dio puta koračamo zajedno. Protiv mog nagađanja, govori i to što mi se pridružio nekoliko puta ne samo daleko od moje ulice ili grada u kom živim, nego i veoma daleko od njih; u drugim gradovima ili čak i na drugim kontinentima. Tako se neobjašnjivo otkud, obreo na jednom vjenčanju u Rochesteru, država New York, na koje sam ja bio pozvan. Otac mlade, inače predsjednik jedne kompanije u Rochesteru, završio je svoju zdravicu u čast mladenaca, napomenom da će ovo vjenčanje ujedno biti i najbolji most koji će povezati ne samo njih dvoje, nego i naše dvije kompanije. Tako smo nas nekolicina neupućenih doznali da je i otac mladoženje predsjednik druge kompanije koja se bavila sličnim poslovima kao i ova prva. Brak je spojio i dvoje mladih, a poslužio je i kao most između ove dvije jake firme. Kada sam, poslije par prijatnih sati provedenih na svadbi, pozdravio ljubazne domaćine da bih se vratio nazad u grad Siracuse, gdje sam tada boravio, moj saputnik me ispratio do automobila. Znam da vas to ne zanima, ali moram se pohvaliti: tada sam vozio ,,Porsche” targa 911. Pozdravili smo se, i samo što sam stavio ključ u bravu od motora, očekujući onaj uzbudljivi ,,Brrruuum!” – kucnuo mi je na prozor. Nagnuo se i kroz otvoreno staklo mi rekao: ,,Most je ponekad nasilje nad pravom obala da ostanu razdvojene!”
U roku kraćem od šest mjeseci oba mosta izgrađena na onoj svadbi srušila su se, a obale su vratile svoje pravo da ostanu razdvojene. Najprije su se razveli mladenci, a malo zatim raskinut je i dogovor o spajanju dvije kompanije, uz velike gubitke i za jednu i za drugu firmu. Nisam bio iznenađen kada sam to doznao.
Zatekao sam se u Austinu, Texas, kada je tamo izrečena jedna od najoštrijih kazni u odnosu na težinu prekršaja: uhvaćen po treći put u krađi u samoposluzi (shop lifting), čovjek je bio osuđen na doživotni zatvor. Disproporcija je bila tolika da su mnogi svjetski državnici zatražili ublaživanje ove drakonske kazne, između ostalih i sam papa. Presuda je ipak proglašena pravosnažnom. Poslije predavanja na lokalnom univerzitetu, predmet Filozofija prava, dok sam deprimiran krenuo niz Marshall Street da kupim pakovanje Balkan Sobranie, ako mene pitate, najboljeg duhana za lulu, nečujno mi se pridružio (da, da, pogodili ste!) – Moj Saputnik. Pred samom prodavnicom duhana University Pipe dodirnuo mi je rame, pogledao me u oči i izgovorio ove riječi: ,,Kad smo već kod kazne, znaj, niko nije tako loš da mu nije gore nego što zaslužuje!” Ovaj put sam i ja progovorio: ,,A šta je sa onima koji dobiju zasluženu nagradu?” Sklonili smo se na stranu od ulaza. Miris prvoklasnog duhana zapahnuo mi je nozdrve. ,,Nagrada, kažeš!? Znaj da niko nije toliko dobar da mu nije bolje nego što zaslužuje!”
Malo kasnije, uz lulu i omiljeni burbon ,,Old Weller”, The Original 107 Proof, razvedrio sam se:
,,Živ si!” – rekoh sebi. ,,Kud ćeš gore! I kud ćeš bolje!”
Ferid MUHIĆ