S proljećem se na Balkanu osjeća nova atmosfera. U toku je proces otopljavanja odnosa, rješavanje otvorenih pitanja, transfer evropskog znanja. Po običaju, ton i ritam ponovo određuje Vašington. Politika koju je u maju prošle godine posjetom regionu inaugurisao potpredsjednik Džozef Bajden, nastavlja se ovih dana boravkom na Balkanu zamjenika američke državne sekretarke Hilari Klinton, Džejmsa Stajnberga.
APLAUZ: Njega prati ministar spoljnih poslova Španije Miguel Anhel Moratinos, čija zemlja predsjedava EU. ,,To govori upravo o tome da SAD žele da dovrše posao na Balkanu uz pomoć evropskih saveznika”, kaže profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Beogradu dr Predrag Simić.
On smatra da uskoro treba očekivati inicijative kojima će se zemlje regiona, koje to žele, pripremiti za ulazak u NATO, a mnogo više priprema slijedi za one koje su u paketu za EU.
Čini se da se ti signali primaju u svim balkanskim prijestonicama. U Briselu i Vašingtonu naročito su zadovoljni pozitivnim vibracijama iz Beograda i Zagreba. Predsjednici Boris Tadić i Ivo Josipović krajem marta čak su se dva puta sreli.
Na forumu održanom prije desetak dana u Briselu oni su se predstavili kao ,,nova generacija lidera sa zapadnog Balkana”, koji su ,,voljni da se u evropskom duhu suoče s preostalim izazovima”.
Za iskazanu ,,spremnost da rade zajedno u duhu evropskog partnerstva i evropskih vrijednosti”, predsjednici Josipović i Tadić dobili su od svih prisutnih gotovo petominutni aplauz!
Upravo je to ono što Zapad sada želi izmučenom Balkanu: stabilizacija prilika, saradnja i razvoj regiona kako bi on u doglednom periodu postao dijelom velike evropske zajednice država.
INICIJATIVA: Beograd je, dakle, nakon odbijanja učešća zbog prisustva predstavnika Kosova skupu na Brdu kod Kranja, ubrzo uvidio grešku. Čak je i preuzeo inicijativu. Tadić najavljuje skori boravak u Crnoj Gori i u Bosni i Hercegovini (koja, kako kažu na Zapadu, konačno mora da stane na noge), kao i ,,istorijsku posjetu” Albaniji.
Ali, pred Srbijom su dva veoma teška zadatka. Ona što prije mora uvažiti realnost postojanja nezavisnog Kosova i obuzdati secesionističke planove premijera Republike Srpske Milorada Dodika. I to upravo u trenutku kada ,,otac nacije” Dobrica Ćosić kaže da je Dodik političar ,,kakvog danas nema u srpskoj politici”!
Naime, na skupu u Sloveniji pokrenuta je inicijativa za stvaranje kluba zemalja s jugoistoka Evrope, koje bi se međusobnom saradnjom i podrškom ubrzano pripremale za članstvo u Uniji. Uspjeh zajedničkog puta prema članstvu i plodnost međusobne pragmatične saradnje dovela je zemlje Višegradske inicijative (Poljska, Češka, Slovačka i Mađarska) veoma brzo do EU.
,,Da je bila članica te skupine, Hrvatska bi vjerovatno već bila u Uniji, a Slovenija ne bi propustila prvi krug širenja NATO-a i ne bi (u vrijeme dok je blokirala hrvatski pristupni proces) ostala tako usamljena među članicama EU”, kaže politički analitičar iz Zagreba Davor Đenero.
IZAZOVI: On tvrdi da je riječ o početku procesa kojeg će zemlje članice morati autonomno oblikovati, bez svojevrsnog ,,evropskog tutorstva”.
Kao simboličan gest početka djelovanja inicijative uzima se gest predsjednice hrvatske vlade Jadranke Kosor, koja je premijerima zemalja južnoslovenskog govornog područja predala hrvatski prijevod ,,Zajedničke pravne baštine EU”.
Zvanična Podgorica prepoznaje taj politički iskorak i nastoji bar retorički da ga prati. Predsjednik Vlade Milo Đukanović obećava pomoć za ukroćavanje Dodika, sprema se da pošalje ambasadora u Prištinu, ali zateže odnose s Beogradom.
No, šestostruki crnogorski premijer u Briselu se doživljava kao isluženi lider. U sjedištu EU više ne stoluje njegov zaštitnik i prijatelj Havijer Solana, dok Oli Ren obavlja neki manje zahtjevan posao.
Zapad, posebno Njemačka, više ne želi da zatvorenih očiju prelazi preko demokratskog deficita u Crnoj Gori i traži efikasnu akciju protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Kritike u evropskoj štampi sve su učestalije.
,,Predstojeći proces biće zahtjevniji i s više izazova”, neuvijeno poručuje evropski komesar za proširenje Štefan File.
UMOR: Zbog svega toga raste nervoza crnogorskih zvaničnika, koja se ovih dana najočitije ispoljava kod ministarke za evropske integracije Gordane Đurović.
Zna ona odlično: Crnu Goru tek čekaju prave obaveze. Potrebno je bez izuzetka sprovesti sve ono što je dogovoreno s Evropskom komisijom.
A, malo je sposobnih ,,rukah i malena snaga” u Vladinoj administraciji, koja je zatrpana dodatnim pitanjima iz Brisela, dok se istovremeno najavljuju nova. Nije uopšte laka ,,misija” vođenja građana u obećanu budućnost.
I onda se nevladin sektor, eksperti i akademici usuđuju da joj usred Crne Gore postavljaju dodatna pitanja i traže objašnjenja umjesto da izriču hvalospjeve.
,,Glavni mašinovođa crnogorskog evropskog voza” je, dakle, malo umoran. Umorili su je ne samo evrobirokrate, već prije svega strukture u vlasti koje žele da zadrže sistem u kojem su rasli a koji ima malo veze s evropskim vrijednostima i standardima.
Za to svakako odgovornost snosi i sama ministarka, jer se čitav proces pridruživanja odvija netransparentno i daleko od očiju javnosti. Umjesto, dakle, da prizna neuspjeh u preobražaju Crne Gore, ministarka, predizborno valjda, uvjerena je da će naša zemlja biti spremna za članstvo u EU 2014. godine!
Bilo bi to divno, ali je daleko od realnosti.
Mustafa CANKA