Po vladarskoj tradiciji, naslijeđenoj od prethodnika, Ivan Crnojević je novosagrađeni Cetinjski manastir, namijenivši ga za sjedište Mitropolije, obdario poklonima, u skladu s raspoloživim mogućnostima, piše Dragoje Živković u Istoriji Crne Gore. Početkom 1485. godine Ivan je izdao Manastiru osnivačku povelju. Tekst povelje darodavac je sastavio na Obodu 4. januara 1485. godine. SKLANJANJE KOSTIJU OD TURAKA: Ivanova darovna povelja manastiru ušla je u naučnu literaturu, ali sa pojedinim formulacijama koje su u suprotnosti s istorijskim činjenicama. Osim takozvane originalne, postoji i kasnija šira verzija darovne povelje. U toj proširenoj ispravi, unijetoj u Cetinjski ljetopis (u početku se zvao Crnogorski ljetopis), umetnut je spisak prinovljenih manastirskih imanja, dodatih onima koja je ranije Ivan zavještao.
,,Kako se iz sadržaja povelje vidi, manastirsko imanje se sastojalo od obradivih površina, livada, pašnjaka (meteha), šuma, ribnjaka, mlinova i drugih nekretnina u samom Cetinju, njegovoj bližoj i daljoj okolini, oko uvira Rijeke Crnojevića, i na Lovćenu. Osnivačkom poveljom bili su fiksirani i dodatni manastirski prihodi u koje su spadali: 30 perpera vladarevih kotorskih carina, 10 kablova soli iz grbaljskih solana, desetak od prihoda s Ivanovog dijela crnojevićkih šuma, količina drva koju su tada Ugnjani i Vreljani dopremali vladaru. Kao kmetove, koji su radili na manastirskim imanjima, Ivan je odredio Strugare, oslobađajući ih regalnih dažbina, uz uredno ispunjavanje zakupničkih obaveza prema manastiru”, navodi se u Istoriji Crne Gore Dragoja Živkovića.
Cetinjskom manastiru su, dalje, pridodate Komska i Gorička crkva sa svim svojim nekretninama, pravima i obavezama.
Pavle Rovinski u svojoj prvoj knjizi o Crnoj Gori, koja je štampana 1888. godine, piše da je Ivan Crnojević ,,sahranjen u svojoj crkvi, ali za vrijeme prve najezde Turaka na Cetinje njegovo tijelo je otkopano i negdje sakriveno, a gdje – upravo za sve ostaje tajna”. Arheolog i istoričar Rovinski govori o sklanjanju Ivanbegovih kostiju 1692. godine ispred Turaka.
Rovinski kaže da ,,pri tome postoji mišljenje da su crnogorski monasi, vidjeći zlodobni kraj, iznijeli iz manastira sve što je bilo vrijedno, a takođe i ostatke u njemu sahranjenoga Ivanbega i negdje sakrili…” Tu tvrdnju Rovinski je ponovio nekoliko puta uz napomenu da pomenute kosti nikada nijesu pronađene. To njegovo mišljenje važilo je u nauci posljednjih desetak decenija.
Turci su opsjedali Cetinjski manastir 1692, 1712. i 1785. i grob Ivana Crnojevića bio je u opasnosti. Crnogorci su stoga njegove kosti prenosili s mjesta na mjesto da bi ih sačuvali. Tek je kralj Nikola, pošto je završio crkvu na Ćipuru, na dan njenog osveštavanja, pohranio tu i kosti Ivanbega, o čemu svjedoče zapisi Mitrofana Bana.
Mitrofan Ban piše da je Ivan Crnojević ,,sahranjen u svetome hramu njegove zadužbine”.
OTKOPAVANJE ĆIPURA: Kosti Ivanbega otkopane su 1986. godine, u crkvi na Ćipuru, zatim su bile pohranjene u trezoru Službe društvenog knjigovodstva, da bi kasnije bile premještene iz sigurnosnih razloga u depo Narodnog muzeja.
Iskopavanja lokaliteta Ćipur počela su 1986. godine. Istraživačka ekipa, kojom je rukovodio istoričar umjetnosti Veljko Đurić, ispod poda sadašnje crkve, koju je sagradio 1886. godine knjaz Nikola, naišla je na grob iz XV vijeka. U grobu, građenom identično kao i grobnice mnogih srednjovjekovnih vladara, pronađen je kovčežić luksuzne izrade sa, kako se pretpostavljalo, zemnim ostacima gospodara Zete Ivana Crnojevića.
Kovčežić je, zatvoren, prenesen u zgradu Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, čiji je direktor bio dr Čedomir Marković. Osnovana je komisija na čijem je čelu bio dr Božina Ivanović, akademik CANU-a, a otvaranje kovčežića obavila je ekipa Zavoda. Tada je izrađen novi kovčežić, sa identičnim elementima, pošto je stari bio dotrajao.
U Zapisniku sačinjenom tom prilikom navedeno je da u sanduku, osim ostataka kostiju, nije bilo drugih priloga.
,,Kosti u sanduku su loše očuvane, nijedna nije sačuvana u kompletnoj formi, već u fragmentima… Pronađene kosti su jako kalcificirane, pojedini fragmenti srasli…”, navodi se, između ostalog, u Zapisniku od jedne kucane stranice. U Zapisniku se kovčežić ne pominje.
Na sastanku komisije, koji je trajao dva i po sata, odlučeno je da zemni ostaci Ivana Crnojevića ostanu u Zavodu.
U Komisiji su se, pored Božine Ivanovića i Čedomira Markovića, nalazili predsjednik Republičkog komiteta za obrazovanje, nauku i kulturu Miodrag Lekić, predsjednik Skupštine opštine Cetinje Slobodan-Puro Đurić, potpredsjednik Izvršnog vijeća Skupštine SRCG Svetozar Jovićević, mitropolit crnogorsko-primorski Danilo Dajković, predsjednik Izvršnog odbora SO Cetinje Jovan Markuš, predsjednik Republičke komisije za odnose sa vjerskim zajednicama Vukoslav Dobrilović, rukovodilac Sektora za investicije SIZ-a kulture Petar Tomanović i Veljko Đurić.
Otvaranje kovčežića obavila je ekipa Zavoda u sastavu: konzervator-hemičar Miodrag Koljević, konzervator biolog Marija Marković, istoričar umjetnosti Tatjana Pejović, arheolog Marina Perović, istoričar umjetnosti Aleksandar Čilikov, fotograf Zavoda Branko Dragićević i Milisav Milenković.
U zapisniku je navedeno da je odlučeno da zemni ostaci gospodara Zete ostaju u Zavodu na ,,dalje proučavanje, čuvanje” do inhumacije, ,,prilikom koje će se obaviti i adekvatan crkveni obred”. Računalo se da će ispitivanja biti završena do oktobra 1989. i zato je istovremeno sa grobnicama kralja Nikole i kraljice Milene i nadgrobnim pločama princeza Ksenije i Vjere i princa Mihaila napravljena i nadgrobna ploča za gospodara Ivana Crnojevića. Očekivalo se da se istog dana pohrane zemni ostaci kraljevske porodice i Ivana Crnojevića.
Drveni kovčeg na dnu grobnice
Nekropolu na Ćipuru u potpunosti je u svojim radovima obradio dr antropolog, Božina Ivanović. Najstariji grobovi su pronađeni u unutrašnjosti Crkve u istočnom dijelu naosa. To je niz od tri groba ispred oltarske pregrade, srednji, ispred oltarskih dveri, bio je u dva nivoa. U donjem nivou nalazio se vjerovatno najstariji očuvani skelet u tom kompleksu. Južno od njega otvorena je grobnica istovjetnih dimenzija i načina zidanja, koju je još graditelj iz 1886. godine, u postojećem podu označio bijelom nadgrobnom pločom. Ova grobnica je ozidana od kamenih tesanika vezanih malterom preko kojih je presvučen sloj krečnog maltera. Grobnica je imala izmalterisano dno, konstatovano na relativnoj dubini od 1,04 m u odnosu na nivo praga postojeće Crkve. Na dnu ovog groba pronađen je drveni kovčeg. Kovčeg je malih dimenzija i specijalno izrađen, sa poklopcem, bravom i ključem obavijen i sav opšiven luksuznom satenskom tkaninom, a potom pažljivo obložen tankim plehom. U ovom sanduku bili su smješteni posmrtni ostaci Ivana Crnojevića, napisao je Ivanović.
(Nastavlja se)
Pripremio: Veseljko Koprivica