Najstariji stanovnik Beransela, i među najvremešnijima u Limskoj dolini, devedesetpetogodišnji Đorđije Tomović, nije dovoljno veliki kriminalac da bi bio pomilovan i oslobođen izdržavanja osmodnevne zatvorske kazne, za koju mu je poziv stigao ovih dana. To proizilazi iz odgovora koji je stigao iz kabineta predsjednika države Filipa Vujanovića, u kojem se pojašnjava da su Beranselci, među kojima je i Đorđije, kažnjeni prekršajno a ne krivično.
Iz tih razloga, navodno, Vujanović, koji je tokom svoja prva dva mandata pomilovao više zatvorenika nego svi predsjednici država regiona zajedno u posljednjih deset godina, ne može pomilovati još i nekoliko ,,prekršajaca javnog reda i mira iz Beransela”.
Starina Đorđije uvijek je bio među prvim mještanima ovog naselja na blokadi gradskog smetlišta na Vasovim vodama, nadomak njihovih kuća, i među prvim su mu stigli i pozivi za informativne razgovore u policiji, zatim za Sud za prekršaje, i sada i za zatvor. Zatvorske kazne čekaju još desetak mještana Beransela, dok je njih još sedamdeset kažnjeno opomenom ili novčano.
Vlasti pokušavaju tako da zaplaše pobunjene mještane ovog beranskog prigradskog naselja, i rastjeraju ih s barikada na deponiji, koju zaposjedaju već tri godine braneći pravo na zdravu životnu sredinu.
Upravo zbog ovog posljednjeg ekološki pokret Ozon, podržan sa pedeset dvije nevladine organizacije, zatražio je od predsjednika države Filipa Vujanovića da Beranselce pomiluje, jer su samo mirno protestvovali štiteći prava garantovana Ustavom, zakonima i međunarodnim ugovorima.
Direktor ekološkog pokreta Ozon Aleksandar Perović objašnjava za Monitor zašto je obrazloženje koje je stiglo iz Vujanovićevog kabineta neprihvatljivo.
,,To je apsurdno jer se u članu dva Zakona o pomilovanju jasno navodi da se pomilovanje daje poimenično određenom licu, kojem je izrečena krivična sankcija za krivično i drugo kažnjivo djelo određeno zakonima Crne Gore. Kako pored krivičnih, druga kažnjiva djela osim prekršaja u Crnoj Gori ne postoje, nijesmo mogli prihvatiti ovakvo tumačenje pravne osnovanosti inicijative za pomilovanje, pa smo pripremili i predsjedniku države poslali dopunjeni dopis s obrazloženjem opravdanosti inicijative”, kaže Perović.
Milan Joksimović, poznati advokat koji je zastupao Beranselce u mnogim sporovima, ocijenio je da je zatvorska presuda devedesetpetogodišnjem starcu najveća bruka za crnogorsko pravosuđe. Kao dugogodišnji sudija Višeg suda u Bijelom Polju, Joksimović kaže da sličan slučaj nije imao u praksi, niti je čuo da se nešto slično dogodilo u analima crnogorskog pravosuđa. „Nema nikakve sumnje da je ovaj slučaj bio prioritet i da se vjerovatno radi o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Drugog objašnjenja za ovo nema”, kaže Joksimović ironično.
Do sličnog zaključka došao je i poslanik Pozitivne Crne Gore Goran Tuponja, koji je konstatovao da naša država sve više liči na državu apsurda.
,,Nadamo se da Đorđije Tomović neće biti prezentovan međunarodnoj zajednici kao krucijalni dokaz da je ova vlast najzad krenula u obračun s bezakonjem koje vlada u ovoj zemlji, kako bi se
‘kvalifikovali’ za otvaranje poglavlja 23 i 24. Nadamo se da će se neko makar malo postidjeti od ovakvih poteza vlasti, a gospodinu Tomoviću želimo da uživa svoje staračke dane slobodno, dostojanstveno i u zdravoj životnoj sredini”, navodi se u reagovanju poslanika Tuponje.
Monitor je pokušao da dobije komentar od predmetnog sudije, ali je iz Suda za prekršaje stiglo objašnjenje da je „sudiji Veselinu Kljajiću istekao mandat i da nije na poslu”. Predsjednik ovog suda Veselin Došljak nakon toga u pisanoj formi dostavio je hronologiju „slučaja Tomović”, u kojoj se podsjeća da je Đorđije još u junu kažnjen sa dvjesta eura „zbog počinjenog prekršaja iz čl. 11 stav 1 Zakona o javnom redu i miru”, i da je tu presudu Vijeće za prekršaje Crne Gore u septembru potvrdilo.
Navodi se i da Tomović nije u ostavljenom roku platio novčanu kaznu pa je Područni organ za prekršaje tu kaznu zamijenio u kaznu zatvora u trajanju od osam dana, o čemu ga je i obavijestio.
„Kažnjeni nije tražio odlaganje izvršenja kazne zatvora shodno odredbama Zakona o izvršenju krivičnih sankcija” – piše u odgovoru predsjednika Suda za prekršaje.
Objašnjava se i da je u postupku izvršenja novčane kazne zatražen izvještaj od Fonda PIO Berane da li je kažnjeni korisnik penzije i utvrđeno je da nije.
„Ukoliko se eventualno pribave podaci da kažnjeni prima penziju iz inostranstva, Područni organ za prekršaje će na zahtjev podnosioca zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka (policije) ili na zahtjev kažnjenog odložiti izvršenje kazne zatvora, a radi izvršenja novčane kazne na penziji imenovanog” – zaključuje se u odgovoru predsjednika beranskog Suda za prekršaje.
Građanski aktivista i predstavnik Beranselaca Gojko Cimbaljević postavlja pitanje: ,,Koliko treba da bude nesposoban komunalni policajac, odnosno četvorica njih, pa da ih omete stogodišnji starac, i koje su to službene radnje oni radili”? Takođe pita: ,,Koliko treba da je bezobrazan Sud za prekršaje da osudi stogodišnjeg starca?”
„Zamislite kakvo je moralo biti to obrazloženje na koji je način jedan stogodišnji starac omeo četiri komunalna policajca u vršenju poslova. Sud je to prihvatio i na osnovu toga ga osudio. Mi to naravno ne možemo dozvoliti i zato smo s Ozonom uputili molbu za pomilovanje, i za čika Đorđija i za sve Beranselce koji su kažnjeni zatvorom. Naravno, ako bi porodica prihvatila, pošto tu molbu može samo porodica da podnese. Ali, oni to možda neće htjeti jer bi to značilo da prihvataju da je starac kriv”, kazao je Cimbaljević.
U porodici Tomović, ovo je, inače, treća kazna zbog protesta i učešća u blokadama gradskog smetlišta na Vasovim vodama.
„Moja supruga Tijana nije kažnjena zatvorski, već novčano. Ali zato mene čeka četrnaest dana zatvora, kada se novčane kazne, koje ne mogu da platim, pretvore u zatvorske dane. Zagrliću se sa tatom, i idemo zajedno u zatvor”, priča Đorđijev sin Svetislav, prosvjetni radnik.
On naglašava da se ne radi o grupici ljudi, kako to vlasti žele da predstave, već da je peticiju protiv smetlišta na Vasovim vodama potpisalo preko osamsto građana ovog naselja. „ Razmišljamo i o tome da sve kazne međusobno raspodijelimo, i da onda svako od nas odleži u zatvoru po tri-četiri sata. Organizovaćemo se jednog dana i svi zajedno poći autobusima u Bijelo Polje. Ako imaju toliko mjesta. Ali nas neće pokolebati u našoj borbi za zdravu životnu sredinu, što nam garantuju Ustav i sve međunarodne konvencije”, kaže Svetislav Tomović.
Porodica Tomović još nije donijela odluku da li starca poslati u zatvor ili prihvatiti eventualno Filipovo pomilovanje koje je uz to i pod znakom pitanja. Tako je još neizvjesno da li će Đorđije Tomović biti najstariji zatvorenik prekršajac u analima crnogorskog pravosuđa. On poručuje da je spreman da ide u zatvor. „Nijesam kriv, pa nek se čune da su zatvorili jednog starca na pravdi Boga. Vasove vode su dvjesta metara od prvih kuća. Božja priroda tako daje da svakoga dana od četiri sata poslije podne duva noćnik, koji dim, otrovne i neprijatne mirise sa deponije tjera najprije prema ovim kućama, pa onda prema naseljima i čitavom gradu. To je velika šteta, to ne treba samo ja da branim nego i čitav grad da skoči. Ali, ljudi neote, nego šute. Boje se od vlasti”, kaže Đorđije.
Tufik SOFTIĆ