Ni ova studijska godina neće na Univerzitetu Crne Gore (UCG) proći bez problema. Studentima kojima su predavali profesori Srđan Vukadinović, Bogoljub Šijaković, Mihailo Mijanović i Slavica Perović, koji su krajem protekle studijske godine otpušteni sa UCG, mogli bi da budu poništeni ispiti koje su polagali kod predavača koji su dovedeni kao njihove zamjene.
Profesor Vukadinović, koji je zbog otkaza tužio UCG, najavio je da će u septembru od prosvjetne inspekcije tražiti izjašnjenje da li je zakonito da studenti polažu ispite kod lica koja nijesu birana u zvanje i koja im nijesu predavala.
Iz Rektorata UCG su kratko saopštili da samo studenti mogu podnijeti prigovor na ocjene.
Četvoro pomenutih profesora su, krajem aprila, kažnjeni za primjer ostalima jer su na UCG ,,dobili nesumnjivih dokaza da su imali duple angažmane sa punim radnim vremenom”.
O duplim zaposlenjima univerzitetskih profesora Monitor piše već godinama, a javnost su o tome upozoravale nevladine organizacije Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Centar za monitoring i istraživanje (CEMI).
Vukadinović, široj javnosti poznat kao analitičar, je tako imao 17 časova na četiri fakulteta UCG, a istovremeno je bio i redovni profesor na Akademiji dramskih umjetnosti Univerziteta u Tuzli. Šijaković je na fakultetu u Nikšiću bio u stalnom radnom odnosu, a redovni je profesor i Bogoslovskog fakulteta u Beogradu. Uz to bio je ministar vjera u Vladi SRJ, pa Vladi Srbije, pa državni sekretar…
Kažnjeni profesori nijesu jedini na UCG koji imaju duplo zaposlenje. O profesorima koji ne smiju biti stalno zaposleni na dva radna mjesta govorio je i prethodni rektor Predrag Miranović. Ipak ništa nije činjeno, sve dok kormilo UCG nijesu preuzeli dvojac Radmila Vojvodić i Duško Bjelica.
Nakon što su prelomili i selektivno podijelili otkaze, nastao je pravni galimatijas. Slučaj je došao i u Skupštinu. Iz Ministarstva rada su ocijenili da univerzitetski profesori mogu biti u radnom odnosu na dva fakulteta u dvije države. Iz Rektorata su odgovorili da mišljenje Ministarstva predstavlja ,,neprofesionalan čin i neprimjerenu praksu…”.
Iz resora ministarke Zorice Kovačević su saopštili da su sa UCG još 2012. tražili tumačenje, te da su im proslijedili isti odgovor jer se te odredbe Zakona o radu nijesu mijenjale. Pojasnili su da Zakon ne reguliše rad sa punim radnim vremenom kod dva poslodavca u dvije države, pa zbog toga smatraju da nema smetnji da univerzitetski profesori mogu biti u radnom odnosu na dva fakulteta u dvije države.
Iz CEMI-ja je saopšteno da Vrhovno državno tužilaštvo treba da istraži nezakonite radnje iz 2011. rukovodstva UCG i tadašnjeg ministra rada i socijalnog staranja Suada Numanovića, koji su, kako se navodi, nezakonitim zapošljavanjem profesora nanijeli milionsku štetu budžetu Univerziteta.
Uključila se i Inspekcija za rad. Nakon nadzora koji je početkom maja sproveden na Filozofskom fakultetu, Dragan Koprivica je kazao da je Inspekcija potvrdila da Vojvodićeva proganja njega i ostale profesore sa Filozofskog fakulteta, nezakonito im prijeteći otkazom. A Vukadinović je pozvao tužilaštvo da se uključi u rješavanje ,,pravnog nasilja koje sprovodi rukovodstvo UCG”.
,,Zakon o radu Crne Gore ne uređuje radni odnos kod dva poslodavca u različitim državama. Takve odnose treba da uređuju međudržavni sporazumi između država koji ne postoje. Crna Gora ih nije potpisala ni sa jednom državom u regionu”, ponavlja Vukadinović. I oštro napada rukovodstvo UCG: Ko je krivac za izgubljeni spor sa zaposlenima UCG za neisplaćeni dio zarada koji je bespotrebno na ime sudskih troškova i vještačenja (bez kamata) UCG koštao dodatnih oko 120.000 eura? Kako to da rektorka nije u sukobu interesa kada je i danas direktor svoje i partijske agencije MAPA, koja uzima poslove FDU?
Iz Rektorata na ova pitanja ne odgovaraju, već tvrde da nikada nijesu osporili dopunski angažman profesora, ,,naravno uz pribavljenu saglasnost organa UCG, što je predviđeno univerzitetskim pravilima”.
Neophodnu saglasnost Senata UCG za angažovanje na drugim visokoobrazovnim ustanovama za prošlu studijsku godinu dobilo je 16 predavača. Sporni su dupli angažmani bez saglasnosti Senata, profesora: Borisa Brajovića, Rešida Hadžića, Ane Mijanović, Marije Knežević, Draga Perovića, Nikole Mijanovića, Igora Lakića, Lazara Pejovića, Aleksandra Čilikova, Anđelka Lojpura, Dragana Čukića, Ranka Popovića, Dragana Koprivice, Natalije Brajković, Vladimira Kašćelana, Miomira Jovanovića.
Profesori UCG u pismu koje je potpisao predsednik Sindikata UCG Vukašin Zogović ukazali su na diskriminaciju. Navodeći primer da su određeni profesori sa fakulteta dobili saglasnost od Senata da rade na nekom drugom fakultetu u regiji, dok se drugi profesori sa tog istog fakulteta, koji su u dopunskom radnom odnosu na fakultetima u regiji, bez saglasnosti Senata, tretiraju kao neko ko krši klauzulu zabrane konkurencije. Zbog više pravnih propusta tražili su od rukovodstva UCG da obustavi pokretanje postupaka o raskidu ugovora o radu.
Apelujući na to da se zaustavi hajka na profesore ovog fakulteta protesno pismo rektorki uputilo je i Vijeće Filozofskog fakulteta. Profesori su naveli da je poražavajuće što njihove kolege dobijaju otkaze, a rektorka tog univerziteta ima 12 predmeta, a ne drži predavanja. ,, Vojvodić ostvaruje četvorostruke norme na Fakultetu dramskih umjetnosti, kao da radi na četiri fakulteta istovremeno”, naveli su i da njen suprug ambasador Crne Gore u Srbiji Branislav Đaga Mićunović, na FDU predaje pet predmeta. Pitaju: ,,Da li putovanja njenog supruga od Beograda do Cetinja padaju na teret državnog univerziteta ili ambasade u Beogradu”. Upitali su i zašto je profesor Slavica Perović sa Instituta za strane jezike, kojoj je nedostajalo nekoliko mjeseci za penziju, dobila otkaz zbog toga što predaje na drugom univerzitetu?
Ljeto je i vrijeme odmora pa se sa odgovorima ne žuri, osim onih partijskih, pa je rektorka izjavila da je ,,prilikom raskida ugovora sa profesorima postupala po zakonskim i moralnim propisima”.
Vukadinović traži da rektorka i predsjednik Upravnog odbora UCG Duško Bjelica podnesu ostavke. Kao i da se na UCG uvede prinudna uprava. Valjda po receptu koji su ovo dvoje, do sada, sprovodili na pojedinim fakultetima, shodno zakonskim, partijskim i moralnim principima.
Crna Gora kao inostranstvo
Pojedinim partijskim perjanicama ne trebaju dupli angažmani u inostranstvu, oni jedva mogu stići da svojim znanjem zadovolje i domaće potrebe.
Ministarka nauke Sanja Vlahović na tri državna fakulteta predaje po jedan predmet, a pored toga drži časove i na privatnom Univerzitetu Mediteran. Na Ekonomskom predaje Preduzetničko liderstvo, na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje u Nikšiću Liderstvo u sportu i na Fakultetu za pomorstvo Menadžment u pomorstvu. Prema prijavi Komisiji za konflikt interesa njen mjesečni honorar na Mediteranu iznosi od 280 do 572 eura, a na ostalim fakultetima ,,u zemlji i inostranstvu” dodatnih 239. Skromno – liderski i menadžerski.
I pored utemeljenih tvrdnji da je plagirala naučni rad, Univerzitet Mediteran se proglasio nenadležnim za utvrđivanje validnosti njenog rada. Poput privatnog univerziteta i tužilaštvo je, 21. avgusta, odbacilo krivičnu prijavu CGO-a protiv Vlahovićeve zbog plagijata. Navodno je prijava zastarjela! Plagijat nije.
Prezauzeti potpredsjednik Vlade i ministar informacionih tehnologija Vujica Lazović kao vanredni profesor na podgoričkom Ekonomskom fakultetu ima punu normu časova, a njegov mjesečni honorar iznosi oko 623 eura.
Kako ministri pored brojnih obaveza, sjednica Vlade, i brige o sveobuhvatnim reformama, stižu na predavanja i kakav je kvalitet istih, o tome se ne govori.
Iako nije ministar, jeste rekorder po broju časova. Predsjednik Upravnog odbora UCG Duško Bjelica predaje preko 20 predmeta na Fakultetu za sport – Teorija sporta, Teorije fudbala, Komunikacije u sportu, Resursi u sportu, Istraživanja u sportu, i još sijaset predmeta koji imaju u nazivu teoriju, tehniku, taktiku… Skoro pa sve.
Predrag NIKOLIĆ