Povežite se sa nama

DRUŠTVO

VISOKA PROSTITUCIJA I ISTRAGE BEZ REZULTATA: Seks, laži i video trake

Objavljeno prije

na

Kotoranka Željka Rolović, uhapšena u policijskoj akciji Lutka zbog sumnji da je učestvovala u organizovanju visoke, tzv. elitne prostitucije u više primorskih gradova, puštena je iz pritvora nakon četiri dana, iako joj je bio određen pritvor od mjesec dana.

U crnogorskim medijima pojavile su se spekulacije da je Rolovićeva puštena da se brani sa slobode nakon što je navodno na pravu adresu poslala poruku da posjeduje video snimke koji mogu biti kompromitujući za neke crnogorske političare i moćnike. Kako su objavili mediji, izvor istrage kazao je da je ona zaprijetila da će objaviti snimke ,,ako je puste da trune u zatvoru”.

Rolovićevoj je pritvor bio određen na trideset dana, a osnov određivanja pritvora bio je strah od bjekstva. Ona je pred sudijom negirala krivicu.

,,Puštena je iz pritvora nakon što je odbrana ponudila kauciju od četiri hiljade eura. Prema zakonu, strah od bjekstva je jedini osnov za pritvor kod kog je moguća kaucija, pa sam odobrio da se brani sa slobode uz ponuđeno jemstvo”, kaže za Monitor Špiro Pavićević, sudija Osnovnog suda u Kotoru, koji je bio sudija istrage u tom slučaju. ,,Pretpostavka je da će ostati u zemlji zbog tog novca, koji će uzeti država ako napusti zemlju. U tom slučaju, naravno, bila bi raspisana potjernica”, kaže Pavićević.

Pravnici koje je Monitor kontaktirao kažu da je ukidanje pritvora uz kauciju u tom slučaju zakonito. Oni napominju da je iznos kaucije manji nego što bi se očekivalo, ali da zakon ne uređuje visinu jemstva.

Rolovićeva nije do zaključenja ovoga broja odgovorila na pitanja Monitora oko medijskih navoda da je prijetila kompromitujućim video snimcima, te da je to navodno bio mogući razlog njenog puštanja iz pritvora, iako je pitanja koja smo joj uputili – primila.

Rolovićeva je uhapšena 20. avgusta u policijskoj akciji Lutka, po nalogu kotorskog tužioca. Istraga je tereti da je u više crnogorskih primorskih gradova ugovarala i organizovala pružanje seksualnih usluga u hotelima, privatnim smještajima, na jahtama i drugim lokacijama.

,,Ona je u te svrhe, sumnja se, koristila više punoljetnih ženskih osoba mlađe dobi”, saopšteno je iz policije.

Madam, kako je zovu, je, prenose mediji, bila rado viđen gost u brojnim primorskim lokalima u kojima su je viđali sa svojim ,,djevojkama”.

Posao Rolovićeve, tvrde u civilnom sektoru, odavno je javna tajna. Ljiljana Raičević, izvršna direktorica Sigurne ženske kuće, kaže za Monitor da su iz te NVO odavno upozoravali policiju na to.

,,Za Madam sam znala ima nekoliko godina. Ne samo ja, nego i mnogi policajci, a neki su mi rekli da zapravo ona ne bi mogla ni raditi taj posao da nema pomoć određenih policajaca, što nije ništa neobično, jer ovi poslovi su uvezani”, kaže ona.

O tome da u Crnoj Gori cvjeta prostitucija, pa i elitna, posebno u primorskim gradovima, odavno se govori. Navodno su u posao VIP prostitucije uključene ovdašnje ali i djevojke sa strane, motivisane brzom i velikom zaradom. Inače su starlete, studentkinje, umjetnice… No osim priča da ih sačekuju na aerodromima, odvoze skupim automobilima do vila i jahti, te da se radi o skupim uslugama koje sebi osim dobrostojećih turista mogu priuštiti uglavnom lokalni moćnici, i biznismeni iz regiona, malo se zna o tome kako zaista ovdje funkcioniše taj posao, pod čijim se okriljem odvija i ko od njega ima najveću korist. I konačno, da li je sve tako ,,dobrovoljno” kako se čini.

,,Prostitucija generalno, a posebno u postkomunističkim zemljama, je sastavni dio tzv. ekonomije organizovanog kriminala i iza nje stoji mafija i korumpirani djelovi bezbjednosnih službi. I u Crnoj Gori godinama, prostitucija funcioniše jer je pod zaštitom korumpiranih djelova bezbjednosnih službi”, upozoravao je nedavno za Monitor Nebojša Medojević, član skupštinskog Odbora za bezbjednost, kada se govorilo o mogućoj legaizaciji prostitucije kod nas. Medojević, kao i najveći broj ovdašnjih aktiivsta i aktivistkinja smatraju da legalizacija ne bi bila dobro rješenje u zemlji u kojoj je korupcija endemski problem.

Rijetke akcije crnogorske policije usmjerene na visoku prostituciju završene su ili bez sudskog epiloga ili sa neprimjereno blagim kaznama za makroe. Oni koji štite posao ostali su van dometa zakona. Kao i moćnici koji koriste usluge visoke prostitucije, a koji su u slučaju Crne Gore svjedoci kriminala s obzirom na to da je prostitucija po zakonodavstvu kažnjiva. Njih zakon međutim ne tretira kao kriminalce, već samo one koji pružaju usluge.

Policijske akcije i hapšenja pokazale su da su ne samo u ,,posao” uključene policijske strukture, kao zaštitari, već i da unosni biznis nerijetko vode bivši policajci sa dobrim vezama.

Prošle godine je u akciji Marina u Budvi uhapšen Rade Božović, bivši policajac, pod teretom da je u lokalu San Remo u Budvi organizovao visoku prostituciju. Mediji su pisali da je taj lokol bio ,,centar” iz kog su djevojke odvožene u brojne hotele, vile, privatne kuće, apartmane i na jahte, gdje su, za nadoknadu, klijentima pružale seksualne usluge.

Božović se ubrzo nagodio sa kotorskim tužilaštvom, pa ga je Osnovni sud u Kotoru kaznio sa – 100 dana zatvora! Božović je priznao da je u svom lokalu San Remo u Budvi, ali i izvan njega, organizovao prostituciju i ilegalno držao oružje.

Božović posjeduje i lokal Valentino u Podgorici, odavno čuven po prostituciji i bezuspješnim racijama.

Nekoliko mjeseci prije hapšenja u Budvi, Božović je zbog posredovanja u prostituciji u Valentinu uhapšen i u Podgorici. I opet se dogovorio sa tužilaštvom o sporazumnom priznanju krivice.

Sud u Podgorici ga je potom na osnovu tog sporazuma osudio na pet mjeseci zatvora, i novčanu kaznu od 1.500 eura – za podvođenje, kriminalno udruživanje i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija!

Prema optužnici, Božović je organizovao grupu koja je podvodila djevojke, zaposlene kao plesačice u klubu, radi pružanja seksualnih usluga za novac.

Iz Sigurne ženske kuće su tada saopštili da je postalo smiješno da država ponovo privodi Rada Božovića. „Svi znaju šta radi i čime se bavi. Više puta je privođen, ali on to nastavlja bez adekvatne kazne”, kazala je Ljiljana Raičević i upozorila da se kazne za tu vrstu kriminala moraju pooštriti.

,,Slučaj vlasnice kafane Plavi 10 je takođe interesantan”, kaže direktorica SŽK za Monitor podjećajući na još jednu policijsku akciju sprovedenu ljetos, kada je uhapšena šezdeset petogodišnja Stojanka Jovović pod optužbom da je u svom lokalu u Zeti organizvala prostituciju.

,,Odjednom svi su znali što radi i da je bilo maloljetnica koje su dolazile od svuda. To su inače kafane u kojima zalaze i policajci”, kaže Ljiljana Raičević. Ona upozorava da se ignoriše i to da je prostitucija, pa čak i ona VIP, najčešće usko povezana sa trgovinom ženama.

Kako to u praksi izgleda, kada usluge prostitucije koriste oni koji bi trebalo da je suzbijaju, možda je najbolje opisao bivši zamjenik državnog tužiioca Zoran Piperović, jedan od uhapšenih u aferi trgovine moldavskom državljankom S.Č.

„Ja sam otprilike četiri puta mjesečno posjećivao ovaj klub (Oskar, noćni klub – striptiz bar, aktuelan kada i Božovićev Valentino ) i to sa društvom iz Amadeusa odemo nas 5-6, gdje smo nakon zatvaranja ostalih lokala dolazili tamo, ostajali po sat-dva. Ja sam 3-4 puta ukupno koristio usluge ovih djevojaka, tačnije imao seksualne odnose”, govorio je u istrazi Piperović.

Priča o trgovini državljankom S.Č, je nakon brutalne medijske propagande režima, te različitih pritisaka na nju i odbranu, okončana nejnim odlaskom iz zemlje. Uhapšeni su oslobođeni , a S.Č. je u odsustvu osuđena za klevetu.

Tokom istrage u slučaju S. Č. govorilo se da je klijentela djevojaka prisiljenih na prostituciju bila sami ,,krem društva” – tužoci, policajci, visoki funkcioneri i njihovi bogati prijatelji, a da su djevojke primoravane na pružanje seksualnih usluga i u njihovim vilama, jahtama… Ko bi želio da se takve tajne saznaju?

Madame i podvodači ne moraju da brinu ako čuvaju tajne moćnih.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo