Kad malo pogledate, italijanska A2A ni po čemu ne ispunjava crnogorske privatizacione standarde za strateškog partnera, a ipak se jedina kandidovala za kupovinu manjinskog paketa akcija Elektroprivrede. A2A nije registrovana na egzotičnoj adresi pred samo raspisivanje našeg tendera. Nema tajnog vlasnika, a iza zvučnog imena ne skrivaju se domaći igrači. A2A novac nije stekla preko noći zahvaljujući vezama sa Kremljom, švercujući cigarete ili prodajući oružje. Na njenom je računu više od dvije funte. Vlasnike ne juri Interpol. Ne planiraju da potope i betoniraju pola naše domovine… A2A se kvalifikovala za Elektroprivredu, a sve ukazuje da nije u direktnoj vezi sa familijom. Vladajućem bratstvu bio je bliži, preko članova borda Prve banke i poslova, grčki konzorcijum Golden Energy. Golden Energy je odbijen zbog, i za naše prilike, skandalozne ponude. Umjesto da odgovore na uslove tendera, Grci su sami postavljali uslove. Za akcije EPCG ponudili su najveću cijenu, ali su istovremeno tražili dozvolu za gradnju termoelektrane, eksploataciju rude u Maoču, zamrzavanje opštinskog poreza, povećanje cijena struje, slobodu da otpuštaju radnike…
Konzorcijom u čijem je sastavu grčki Golden Energy ovdje već ima razgranatu mrežu poslova. Od Amana su upravo preuzeli zakup nad Svetim Stefanom. Ranije su kupili Rudnik mrkog uglja u Beranama. U njihovom je vlasništvu First Financial Bank. Planiraju i druge velike poslove. Da su dobili Elektroprivredu, uz Ruse, Grci bi imali dominantnu poziciju u crnogorskoj privredi.
Italijanima je ovo (ako ne računamo proces u Bariju) prvi veliki posao u Crnoj Gori. Dobro je kada imate investitore iz više zemalja, kada niko nema monopol…
Čitav se cirkus digao oko toga što je Grčka ponuda odbijena. Zbog cijena akcije ustali su manjinski akcionari. Razumljivo, oni hoće veću cijenu za svoju robu. Ali, zašto je dio opozicije pao na priču da su Grci bolji, samo zato što su ponudili više za akcije EPCG? Kao da nije važno šta sve treba da damo za tu cijenu… Držite otvorene oči, naši nešto već spremaju grčkim prijateljima kao utješnu nagradu…
Jedna stvar u čitavoj priči ne valja. Nije dobro što su na tenderu svi ostali eliminisani. Kada imate samo jednu ponudu, onda je vaša pregovaračka pozicija oslabljena i kupac može da vas ucjenjuje. Posebno, ako vam gori pod nogama, kao Đukanovićevoj Vladi kojoj fali živog novca da popunila budžetske rupe.
Prva banka i dalje kao tempirana bomba prijeti da sruši finansijski sistem zemlje. Kredit od 44 milona bio je samo kap u moru dubioza. Đukanović bježi od pomoći MMF-a, jer Fond traži sređivanje u bankarskom sektoru, prije svega Prvoj, kresanje javne potrošnje, smanjenje plata administraciji… Kako da krešu administraciju, izbornu bazu i jednu od poluga vlasti.
Novac od prodaje resursa ne može riješiti probleme, jer su oni strukturni. U kolapsu su – KAP, Željezara, Boksiti, Luka, mnoga mala i srednja preduzeća. Kao što nije smogao snage da reformiše administraciju, Đukanović u godinama privrednog rasta nije sproveo reformu energo-metalsko-rudarskog kompleksa. Umjesto restrukturiranja, ove su kompanije održavane u životu tako što su kontinuirano vukle subvencije. Neke, kao Željezara, KAP i Boksiti, prodate su lošim partnerima koji su samo isisavali profit, a druge tavore i čekaju privatizaciju.
Naš premijer tokom dugih godina vladanja nije rješavao probleme, samo ih je proizvodio. Vidjeli smo kako je švercovao, s kim se družio i gdje je novac trošio. Gradio je kule u vazduhu. Zanosio se mega projektima koji su trebalo preko noći da donesu milijarde. Sjetite se samo kako je, dok je cvjetala berza i građevinarstvo, maštao da jezero spoji sa Buljaricom i zaposli 60.000 ljudi…
Đukanoviću stižu računi. Prodaja dijela Elektroprivrede može samo na tren održati brod koji tone. Špekuliše se da je naš premijer trgovao sa Berluskonijem i da je za ustupanje dijela EPCG kupio sopstvenu slobodu. Ali, i da je to tačno, Italija odavno nije Đukanovićev glavni problem. Njega muče insajderske priče. Ova, Ratka Kneževića samo je uvertira u dramu. Šta ako sjutra progovore Stanko Subotić i drugi kumovi.
Milka TADIĆ MIJOVIĆ