Herceg Novi je čitavu nedjelju dana u znaku protesta i potpisivanja peticije –Sačuvajmo hercegnovsko pozorište. Peticiju je za samo jedan dan potpisalo više od 300 ljudi, gotovo 900 potpisa je na peticiji online i 1600 poruka podrške na društvenoj mreži Fejsbuk. Hercegnovsko pozorište, osnovano početkom prošlog vijeka, pročulo se prošle sedmice po informaciji o deložaciji. Za sedam dana treba da se iseli iz zgrade, smještenoj u centru grada. Razlog – presuda Osnovnog suda, koji je takvu odluku donio na predlog Škole za osnovno muzičko obrazovanje koja je na ovaj objekat uknjižena kao nosilac prava korišćenja, i koja je u toj zgradi radila do zemljotresa.
Čitav grad je iznenađen – u rekordno kratkom roku doneseno je rješenje o izvršenju, odnosno iseljenju Pozorišta iz zgrade u kojoj „stanuje” 23 godine. Najčešći komentari su da je propust napravilo Ministarstvo prosvjete, koje očigledno nema moći da se suprotstavi direktorki Muzičke škole u Herceg Novom Nadi Karadžić. Rješenje je donijeto na njen predlog, kao izvršnog povjerioca Muzičke škole Herceg Novi, a bez valjane izvršne isprave u smislu Zakona o izvršnom postupku Crne Gore. Preko noći im je uručeno rješenje za iseljenje, bez mogućnosti žalbe!
,,Donošenjem ovakvog rješenja povrijeđeno je ustavno pravo kojim se garantuje ravnopravnost u svakom postupku, pred bilo kojim državnim organom, a posebno sudskim, kao i pravo na fer i pravično suđenje u razumnom roku”, saopšteno je iz uprave Pozorišta.
Hercegnovsko pozorište zgradu u kojoj radi 23 godine nije smatralo svojom, niti danas želi da je prisvoji, ali s obzirom na to da su je koristili uz saglasnost nadležnih i s ljubavlju održavali i u njoj radili ne žele da ih iz nje istjeruju! To je i dio saopštenja Upravnog odbora Pozorišta.
Dogovorom čelnika Opštine Herceg Novi i Ministarstava za kulturu i prosvjetu 1988. godine zgrada je data na korišćenje Hercegnovskom pozorištu. Zna se da je u njoj prije toga bilo obdanište i samostan crkve Sv. Antuna, potom je do zemljotresa u njoj radila Muzička škola. Zbog toga što je zgrada u zemljotresu bila značajno oštećena, pa u njoj nije bilo moguće organizovati nastavu, Opština Herceg Novi je svojim i sredstvima samodoprinosa renovirala i opremila novi objekat za Muzičku školu, u Starom Gradu. Tada je to bila najsavremenija Muzička škola u Crnoj Gori, a i danas je u vrhu.
U međuvremenu, hercegnovsko pozorište je održavalo staru zgradu u funkcionalnom stanju i to pune 23 godine. Imali su čitaće probe za preko 60 predstava, tu su izrađivali scenografije, deponovali dekor, pripremali svoj renomirani festival – Hercegnovske aprilske pozorišne svečanosti, priređivali predstave, koncerte, promocije, izložbe…
Atelje ove zgrade i sada koriste slikari Izabela Matoš, Vojislav Kilibarda, Nada Arnaut, Nikola Ćurčin, gdje se organizuje rad dramskog studija i škole crtanja, a u Amfiteatru programi Filmskog festivala, Sinestezije, Strip festivala, Noći kulture…
U saopštenju direktorka Nada Karadžić ističe da Muzička škola nije prihvatila nikakvu ponudu zakupa, jer uslovi navedeni u Ugovoru o korišćenju prostora Hercegnovskog pozorišta nijesu bili u korist Muzičke škole i njenih učenika. Školski odbor Muzičke škole odlučio je da se ugovor ne potpiše, jer je zgrada u ruiniranom stanju što može da ima neželjene posljedice. Škola ne želi da snosi nikakvu odgovornost, ističe direktorka Karadžić.
,,Namjera nam je da osposobimo zgradu, kako bi koristila Školi i njenim učenicima, na primjer za prodavnicu muzičkih instrumenata, literature i jedan vid muzičkog centra koji nedostaje ovom gradu” – navodi se u saopštenju.
U prizemlju zgrade, koju nove generacije Novljana zovu Pozorište, uz Amfiteatar, radi čuveni Klub u kome su dobrodošli prvenstveno članovi Hercegnovskog pozorišta (od osnivanja 1984. bilo ih je više stotina), prijatelji pozorišta, građani i gosti Herceg Novog, pozorišni i ostali umjetnici i stvaraoci nakon programa u dvorani Park. Zbog nepostojanja sanitarno-tehničkih uslova godinama djelatnost Kluba nije mogla da se ozvaniči. Prvi put ove godine Klub je zatvoren – od strane turističke i poreske inspekcije.
,, Predlog ugovora koji smo ponudili Muzičkoj školi, koja je na ovaj objekat uknjižena kao nosilac prava korišćenja, i koji bi suštinski samo formalizovao dogovor viših institucija iz 1988. godine – grada i države, nažalost, nije prihvaćen, a uz nedobronamjerne priče nastavljeno je u suprotnom smjeru – sve do zahtjeva za iseljenje Hercegnovskog pozorišta. Pominjana je mogućnost plaćanja zakupa, što smo takođe htjeli da prihvatimo, ali je i taj predlog brzo povučen”, kaže Vitka Vujnović, direktorka Pozorišta.
Na pitanje šta će uraditi dok čekaju sudske izvršioce, odgovorili su: Protestvovaćemo – igrajući naše predstave. Gostujući i pozivajući u goste prijatelje Pozorišta.
Osim projekcija filmova mladih autora tokom Hercegnovskog Filmskog festivala, izložbi i preformansa, u Amfiteataru ovog pozorišta gostovali su: Rambo Amadeus, Darkwood Duba, Kanda Kodža i Nebojša, Tanja Jovićević, Autogeni trening, Coffee•Cigarettes, Ritch Bitch, Dragoljub Đuričić i mnogi drugi…
Među potpisnicima peticije Sačuvajmo hercegnovsko pozorište su reditelji Omar Abu el Rub, Staša Koprivica, Marija Perović, Slađana Vujović, Ivan Marinović, Slobodan Milatović, književnici i dramski pisci Bosiljka Pušić, Stevan Koprivica, Biljana Srbljanović, Nikola Malović i Danica Pajović, Goran Ćetković, glumac, Dušan Kovačević, pijanista Boris Kraljević, pozorišni poslenici iz cijele nekadašnje Jugoslavije, ali i desetak evropskih zemalja, čak i Kanade i Australije. Podržali su ih i kolege iz Kraljevskog pozorišta Zetski dom, KC Studentski grad iz Beograda, Kulturnog Centra Bar, Pozorišta DIS iz Banja Luke, Kazališta Agram iz Zagreba, Hercegnovskog strip festivala…
Marija ČOLPA