Povežite se sa nama

FOKUS

Radnici kvare biznis

Objavljeno prije

na

Obistine li se najave, 70 radnika Rudnika boksita koji su već 24 dana u jami Biočki stan mogli bi, prije izlaska ovog broja Monitora, okončati protest i izaći na svjetlost dana. Naši sagovornici kažu da su pregovori između rudara, ministra ekonomije Branka Vujovića i predstavnika uprave Rudnika Andreja Kuznjecova i Igora Kisenkova u srijedu veče okončani načelnim sporazumom, pa je preostalo još da se dogovoreno stavi na papir i potpiše. Time će, treba se nadati, biti okončan jedan od najradikalnijih sindikalnih protesta u novijoj istoriji Crne Gore. To neće biti kraj priče o sudbini Rudnika boksita i radnika zapošljenih u njemu. Kao što okončanje protesta u Boksitima neće označiti kraj sezona manje ili više radikalnih štrajkova u Crnoj Gori. Tek pošto svojevoljno zatočeni rudari izađu iz jame moći ćemo da ,,hladne glave” vagamo šta su založili a šta izborili ljudi koji su rizikovali živote i zdravlje.

Jedno se ne može sakriti. Štrajk u Boksitima je, više nego bilo koji događaj u crnogorskoj ekonomiji posljednjih 12 mjeseci pokazao da je Vlada pogubila sve konce ekonomske politike.

O tome svjedoče izjava premijera Mila Đukanovića i ministara Suada Numanovića i Branka Vujovića od nove godine do danas.

Numanović je u januaru, kad je zagrljen sa rudarima izašao iz okna na Seocu, priprijetio neposlušnim poslodavcima: ,,država je uz svoje građane, a svaki poslodavac mora da vodi računa i da ispunjava svoje obaveze prema zaposlenima”. Nešto se u međuvremenu desilo, pa je ministar rada i socijalnog staranja revidirao. Danas kaže: ,,Poslodavci i radnici moraju poštovati zakon, ali kao zemlja u tranziciji moramo da imamo malo fleksibilniji odnos”.

Slično je, u januaru, i premijer Đukanović uoči potpisivanja ,,pisma nade”, preko državne Pobjede poslao vlasnicima Rudnika boksita poruku: ,,Ne bih volio da još jednom dođem u situaciju da im objasnim da se institucije države Crne Gore moraju poštovati, i da je to ne samo pitanje dobrog vaspitanja nego i zakonska obaveza kako domaćih tako i stranih investitora. Jer, kada se ta crta pređe, tu onda više ne pomažu ni obezbjeđenja ni arogancije bez pokrića”.

Onda rudari kažu da ih je premijer prevario, on se ljutne na ministre koji ga nijesu na vrijeme obavijestili da ono što je obećao neće biti završeno u zadatom roku i – okrene ploču. Pa na ručku u organizaciji Američke privredne komore kaže da bi svako popuštanje neodrživim preduzećima moglo biti fatalno za crnogorsku privredu. ,,Vlada do sada nije pokazala takvu popustljivost, već je pokazala da ima sluha za pojačan stepen socijalne senzibilnosti. Ali, zaista se trudimo da to nipošto ne ode u susret socijalnoj demagogiji koja je vođena idejom da ugrozi političku stabilnost Crne Gore”. Da li premijer jedno priča radnicima a drugo poslodavcima? Ili je za nepuna dva mjeseca, ne prvi put, suštinski promijenio stav.

Uglavnom, on više ne pominje poštovanje zakona i državnih institucija, već tvrdi kako ,,investitore nijesmo ostavili usamljene. Pomogli smo im da restrukturiraju kompanije”. Đukanović onda otkriva kako su ,,na površinu izbili dugo odlagani strukturni problemi u pojedinim industrijama, a tipično za to je industrija aluminijuma”.

Zar nijesmo industriju aluminijuma, kao i Željezaru u Nikšiću, privatizovali (poklonili) upravo da bi novi vlasnici riješili postojeće strukturne probleme. Vlada nam danas, umjesto prosipanja liberalne i socijalne demagogije, duguje objašnjenje – zašto ti investitori, i pored svih zvaničnih i nezvaničnih olakšica i subvencija, nijesu ispunili obaveze. I zašto ova i prethodna Vlada nijesu spriječile kršenje kupoprodajnih ugovora.

Može ministar Branko Vujović da, kao što je to njegovo Ministarstvo uradilo u januaru, naloži vlasnicima privatizovanih firmi da ,,u cilju bezbjednosti lica i imovine” rudare silom izbace iz rudarskog okna. Kao što može da kaže kako se ne mogu isplatiti otpremnine koje traže radnici jer bi to gurnulo firme u stečaj, praveći se da ne zna da su te otpremnine dio privatizacionog paketa kojim se propisuje da prodate kompanije, u roku koji još nije istekao, ne smiju prestati da rade. Ali ministar ne može sakriti činjenicu da nevolje koje danas opterećuju najveća privatizovana preduzeća u Crnoj Gori nijesu posljedica globalne ekonomske kriza. Kriza je samo omogućila da maćehinski odnos novih kupaca i Vlade Crne Gore prema tim preduzećima i radnicima koji su ih decenijama stvarali postane jasno vidljiv.

Branko Vujović kaže da su investitori koje danas država izdašno pomaže – u KAP-u, Boksitima, Željezari – do početka ekonomske krize ,,izvršili sve investicione obaveze predviđene kupoprodajnim ugovorom”. A, u Aneksu broj 1 na Ugovor o kupoprodaji akcija u Željezari Nikšić, koji je u julu prošle godine zaključen u Podgorici između Vlade i MNSS, piše: ,,Sticalac akcija u prva dva investiciona perioda nije izvršio svoje investicione obaveze u skladu sa Investicionim programom i Kupoprodajnim ugovorom”. Među potpisnicima aneksa – i ministar ekonomije Branko Vujović.

Koliko je sličnih tajni koje Vlada krije od svojih građana? ,,Socijalna demagogija” je samo izgovor za pokušaj skrivanja Vladinih tajnih dilova koji nekoga ostavljaju bez hljeba, a drugima donose milione. Strah od preispitivanja njihove odgovornosti je uzrok ljutnje državnih zvaničnika na štrajkače koji traže ispunjenje onoga što im zakoni i javno objavljeni ugovori (bez tajnih aneksa) garantuju. ,,Pisma nade” tu više ne pomažu.

Ulog i dobit

Ako je vjerovati dogovoru koji tek treba staviti na papir, radnici Boksita su nakon 24 dana u jami dobili manje nego što su imali prije pet godina, u vrijeme kada su zvaničnici Vlade i Sindikat kompanije sa sadašnjim vlasnicima Rudnika boksita, of-šor firmom CEAC u vlasništvu Olega Deripaske, potpisali Kupoprodajni i Kolektivni ugovor. Prvi je garantovao da će Rudnik raditi makar do kraja 2010. godine. Drugi je prekobrojnim radnicima koji bi bili proglašeni za tehnološki višak obezbjeđivao, za naše uslove, prilično izdašne otpremnine. Rudarima je ponuđeno da prihvate, mnogo skromniji, Vladin socijalni program uz mogućnost da, ukoliko su u Rudniku radili više od dvadeset godina, odu u penziju bez obzira na godine života. Ovu privilegiju im je, začuđujuće jednoglasno, obezbijedila Skupština Crne Gore prihvatajući ponuđene amandmane na Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju. I taj – teško je reći – ustupak naišao je na oštre komentare članova Vlade. Prvo je ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović poslanicima zamjerio što su rudarima izašli u susret po hitnoj proceduri a nijesu, kao što je on planirao, problem rješavali u zakonskom roku od 90 dana. Potom je i premijer Đukanović kritikovao političare koji „podstiču socijalne zahtjeve radnika koji nijesu realni”, ocjenjujući da ,,takvi političari koriste aktuelnu situaciju za skupljanje političkih poena”. Đukanović je zaboravio da je početkom januara on lično obećao i potpisom garantovao većinu onoga što su rudari izborili tek sada, ponovnim silaskom u jamu.

Država, mediji i štrajk

Onaj dio crnogorske javnosti koji se o događajima u jami Biočki stan informisao na osnovu izvještavanja državnih medija, živi u ubjeđenju da su rudari gotovo mjesec dana proveli pod zemljom kako bi smijenili, inače već smijenjenog, predsjednika sindikalne organizacije Boksita Ratka Radulovića. Tako je Pobjeda početkom nedjelje čitaoce obavijestila kako “Rudari Rudnika boksita koji već tri nedjelje štrajkuju, duguju sopstvenom sindikatu desetine hiljada eura”. To, piše državni dnevni list, “pokazuju podaci sindikalne arhive čije su originale rudari zahtijevali kako bi prekinuli štrajk”. Smijenjeni šef sindikata Rudnika Ratko Radulović ponovio je da se sva fama oko te arhive stvorila zbog para, odnosno zato što su, kako on kaže, pojedinci mislili da neće vraćati pozajmljeni novac, piše Pobjeda u tekstu koji je najavljena na naslovnoj strani Štrajk kao žirant. Slijedi poenta: ,,Saopštiću za Pobjedu poimenično sve koji su uzeli pozajmice, rekao je Radulović i počeo da čita…”. A Pobjeda citira i citira imena i iznose pozajmljenog novca – od 11 do šest hiljada eura.

Nijesu se, međutim, sjetili da pitaju Radulovića da li je taj novac pozajmljen u skladu sa sindikalnim propisima? Da li je još neko, izuzev štrajkača, pozajmljivao novac? Otkud mu ideja da neki od rudara ne žele da vrate dug i da li se tako nešto ranije dešavalo u Boksitima? Može se postaviti i pitanje – zašto je, iz perspektive javnog interesa, važnija informacija da su pojedini rudari iz svoje sindikalne kase, valjda zakonito, pozajmljivali novac, od činjenice da je uprava Kombinata aluminijuma prije mjesec dana sa računa sindikalne organizacije bukvalno otela skoro tri miliona eura. Treba li da vjerujemo kako su sindikalne razmirice i dugovanja važnije od flagrantnog kršenja kupoprodajnog ugovora između Vlade i novih vlasnika Rudnika Boksita i Kombinata aluminijuma? Da li su državni mediji jednako revnosno izvještavali i o desetinama i stotinama hiljada eura vrjednim otpremninama koje su, sa Željeznice Crne Gore i iz Rudnika uglja u Pljevljima, odnosili visokorangirani predstavnici vladajućih partija. Ili ta tema nije bila interesantna koliko i saznanje da je neko, kome je poslodavac u jednom momentu dugovao skoro polugodišnju zaradu, pozajmljivao novac iz kase uzajamne pomoći.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

INFRASTRUKTURNO SIROMAŠTVO: Samo smeća ne fali

Objavljeno prije

na

Objavio:

Suve česme, fekalije teku rijekama, ulice zatrpane smećem uz zapaljene divlje deponije, opasan otpad krišom se prebacuje iz opštine u opštinu i zatrpava na tuđim imanjima… Kada govori o planiranim investicijama u infrastrukturu  vlast, uglavnom, nudi vizije budućih autoputeva i brzih cesta

 

Desetak dana Moračom, praktično od centra Podgorice pa do njenog ušća u Skadarskom jezeru, teče fekalna kanalizacija. Iz gradskog kolektora u rijeku se izliva prečišćena, poluprečišćena i neprečišćena kanalizacija. Novina je da smo, zbog kvara na gradskom kanalizacionom sistemu koji je u međuvremenu otklonjen (kažu), dobili još jedno izvoršite zagađenja kod Vezirovog mosta  – uzvodno od centra grada i pristojno posjećenih gradskih plaža. Uz boju vode uz desnu obalu rijeke, o zagađenju svjedoči i nesnosan smrad koji se širi ulicama i bulevarima  uz obalu, sve do kružnog toka gdje se račvaju magistrale za Nikšić i Cetinje. Visoke temperature i nizak vodostaj Morače samo su potpomogle  da se najnovije zagađenje bolje vidi i osjeti.

Stara je priča: gradski kolektor nije u stanju da prečisti otpadne vode koje u njega doprema postojeći sistem gradske kanalizacije. O gradnji novog, priča se godinama. „Prečišćavanje otpadnih voda je najznačajniji infrastrukturni projekat u istoriji grada, a samo postrojenje najvažniji segment budućeg sistema“, kazao je bivši gradonačelnik Ivan Vuković, sredinom 2022., prilikom potpisivanja ugovora o izgradnji glavnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Posao je trebalo da počne početkom prošle godine, a EU je do tada izdvojila skoro 33 miliona bespovratnog novca da bi pomogla projekat. Međutim, početak izgradnje (prema prvobitnom planu taj posao bi trebalo da traje 36 mjeseci) neprestano se odlaže zbog protivljenja mještana Botuna. Oni tvrde da će „po cijenu života“ spriječiti izgradnju kolektora u blizini svojih domova i imanja. Prema poslednjim, proljetošnjim, najavama posao je trebalo da počne ovog mjeseca. Izvjesno je da se to neće doseti. Makar do formiranja narednih gradskih vlasti.

„Realizacijom sistema za prečišćavanje otpadnih voda, u vrijednosti od 47,3 miliona eura, biće sačuvane podzemne vode Ćemovskog polja, zetske ravnice, rijeka Morača, a samim tim i vodoizvorište Bolje sestre i Skadarsko jezero“, objašnjavao je prije više od dvije godine tadašnji direktor podgoričkog Vodovoda Filip Makrid. U međuvremenu nije urađeno ništa. Podzemne i nadzemne vode i dalje se zagađuju a cijena budućeg kolektora raste. Od sve priče o novom kolektoru izvjesno je samo jedno: on mora biti napravljen nizvodno od Podgorice.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

NOSIOCI IZBORNIH LISTA ZA PODGORIČKE IZBORE:  Dva lica kampanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ove političke jeseni, kada je u pitanju predizborna  promocija,  na cijeni su oni koji u svojim biografijama nemaju samo političke funkcije, već i stručne reference. Nosioci lista i potencijalni budući gradonačelnici/ce nerijetko su ljekari i profesori.  No, kampanju uglavnom vode iskusni političari i vlastodršci.  Reklama je jedno,  život drugo

 

 

Izbornoj komisiji Glavnog grada predato je 13 lista za učešće na lokalnim izborima, od kojih je do sada potvrđeno osam. To je saopštio predsjednik komisije Vladimir Filipović.  Dvije liste vraćene su na doradu – lista  Crnogorska evropska partija – Novak Adžić i Pokret podstanara Podgorica Naš grad – naš dom,. Posljednje tri  predate liste još su u obradi.To su liste Bošnjačke stranke na čijem je čelu Edin Tuzović, lista Evropa sad – Demokrate – Još jače – Profesor doktor Saša Mujović i lista koalicije Za Budućnost Podgorice, na čijem je čelu Jelena Bojović Borovinić.

Osam potvrđenih lista su: Demokratska partija socijalista koju predvodi Nermin Abdić, Podgorička lista Andreja Milovića, Stranka evropskog progresa Duška Markovića na čijem je čelu Ilija Mugoša,  Evropski savez na čijem je čelu Boris Mugoša, Pokret Preokret  Srđana Perića i Pokret Naprijed Vuka Kadića, lista  koalicije Za bolju Podgoricu Jakov Milatović koju predvodi Luka Rakčević, kao i Crnogorska građanska akcija  Stanka Đuričića.

Nosioci potvrđenih i predatih listi potencijalni su gradonačelnici/ce Podgorice. Centar za ženska prava primijetio je da su samo dvije žene na čelu izbornih listi, iako su partije mahom ispunile kvotu od 40 posto žena na listama. Dosadašnja gradonačelnica Olivera Injac prva je na listi čije je lice za javnost ministar energetke Saša Mujović, a koju su predali PES i Demokrate. Druga žena koja je prva na listi je Jelena Bojović Borovinić dosadašnja je predsjednica Skupštine Glavnog grada.  Listu koju Bojović Borovinić  vodi čini koalicija –  Nova srpska demokratija Andrije Mandića, Demokratska narodna partija Milana Kneževića, Socijalistička narodna partija Vladimira Jokovića, Ujedinjena Crna Gora Gorana Danilovića, Radnička partija Maksima Vučinića, Slobodna Crna Gora Vladislava Dajkovića i Prava Crna Gora Marka Milačića.

Nakon dvije godine njihovog rukovođenja gradom, a nakon pregrupisanja i usitnjavanja političke scene, izglasano je skraćenje mandata lokalnoj Skupštini, što je dovelo do vanrednih izbora, koji će se održati 29. septembra ove godine. PES je potom odlučio da kao lice predizborne kampanje u Podgorici predstavi ministra energetike, iako je prva na listi Injac.

Među nosiocima lista, odnosno  potencijalnim budućim gradonačelnicima Podgorice ima i novih lica, koja međutim nastupaju u ime iskusnih i poznatih političkih lidera. Tako je, recimo, na čelu liste  nove partije Duška Markovića, bivšeg premijera i dugogodišnji šefa tajne policije, je  Ilija Mugoša,  magistar ekonomskih nauka i asistent na Univerzitetu Donja Gorica..

“Dokazaćemo da politika ne mora značiti svađe, podmetanja, nepotizam, partijska zapošljavanja. Ljudima je dosta toga. To koči razvoj našeg grada”,kazao je Mugoša na predstavljanju liste.  Možda je Mugoša zaboravio da je ljudima  toga bilo dosta i onda kada je na izborima 2020. izgubila Demokratska partija socijalista, čiji je Marković bio dvodecenijski visoki funkcioner. Kako god, obećao je drugačiju praksu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

KROĆENJE CIJENA: Poslije turističkih, predizborne marže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Proljetošnja akcija Limitirane cijene potrošačima nije donijela pretjeranu korist, ali iz vlade sa puno optimizma najavljuju njenu reprizu. Istovremeno,   iz PES-a su Milatoviću poručili da je vanredne izbore u Podgorici raspisao za kraj septembra kako bi građani na izbore izašli prije nego osjete benefite programa ES2

 

 

Ranije nego što je to bilo najavljeno, Vlada se ponovo uhvatila u koštac sa (pre)visokim cijenama. Kao i proljetos, i sada je riječ o akciji ograničenja marži za dio osnovnih životnih namirnica – prehrambenih i higijenskih proizvoda. U odnosu na kampanju Limitirane cijene ograničenje marži ostalo je isto (do 10, odnosno 15 odsto u veletrgovinama i maloprodaji) ali je popis proizvoda proširen sa 43 na 66. Vladina odluka stupa na snagu osmog dana nakon objavljivanja u Službenom listu.

„Sada očekujemo da se ova odluka sprovede“, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj, uz konstataciju da bi „bilo dobro“ da trgovci u radnjama obilježe proizvode sa limitiranom maržom, iako im Vlada tu obavezu ne može nametnuti svojom odlukom.  „Odluka se ne odnosi na male trgovine (ako ukupna površina svih radnji istog vlasnika ne prelazi 600 kvadratnih metara – prim. Monitora), a važiće do 31. januara 2025. godine. Nakon primjene odluke očekujem smanjenje cijena, jer na osnovu izvještaja tržišne inspekcije marže su puno veće od onih na koje ćemo da ih limitramo”, pojasnio je Đeljošaj.

Od ministra nijesmo saznali kolike su te trgovačke marže o kojima u Crnoj Gori pričamo već više od godinu.  Tom temom nije se bavio ni premijer Milojko Spajić. Njemu je prioritet bio da objasni da „inflacija više nije problem, ali jesu visoke cijene proizvoda“. Za to je  krivicu prebacio na prethodnike iz Vlade Dritana Abazovića. „Mi radimo na tom naslijeđenom problemu“.

Premijer je početkom avgusta najavljivao da borba sa visokim cijenama slijedi po završetku ljetnje turističke sezone. ,,Mi nismo mogli tokom turističke sezone da sprovodimo taj program zato što nije logično da na neki način iz državnog budžeta dotiramo strance”, objavio je Spajić na društvenoj mreži X. Uz obećanje da „od septembra država neće dozvoliti da divljaju marže u trgovinskim lancima…“.

Sada je pojasnio kako je Vlada požurila s ograničenjem cijena (zapravo trgovačkih marži) prije povećanja plata u oktobru, pokušavajući da spriječe trgovce da pojedu benefite programa Evropa sad 2. „Dakle, građani će sa značajno nižim cijenama da dočekaju povećanje plata i na taj način će biti uvjereni da se standard povećava u kontinuitetu od oktobra pa do kraja mandata ove vlade u naredne tri godine”, poručio je Spajić.

Na nama je da odlučimo da li ovu poruku čitamo kao najavu Vlade koja zna šta i kako radi, ili kao još jedno predizborno obećanje PES-a i njihovih koalicionih partnera. Onih koji, zahvaljujući podjeli resora unutar izvršne vlasti, iz ove akcije mogu izvući neku političku korist pred lokalne izbore u Podgorici, Budvi i Kotoru (a uskoro, možda, i u Beranama i ponovo zaboravljenom Šavniku).

Da malo olakšam. Proljetošnja akcija Limitirane cijene potrošačima nije donijela pretjeranu korist (neke računice kažu da su moguće uštede bile manje od jedan posto vrijednosti potrošačke korpe). Na drugoj strani, iz PES-a su Predsjedniku države već zamjerili da je vanredne izbore u Podgorici raspisao za kraj septembra kako bi građani na izbore izašli prije nego prime plate uvećane zahvaljujući vladinom programu ES2.

Od Vlade nijesmo dobili preciznije podatke o visini trgovačkih marži protiv kojih se ona tako odlučno i uporno bori. Ono što nijesmo dobili od izvršnih vlasti, ni ovih ni prethodnih, pokušali su izračunati pojedini mediji. I ti se nalazi baš i ne uklapaju u ponuđeni scenario.

Tako je portal Bankar.me prošlog septembra objavio poređenje marži u Crnoj Gori sa maržama velikih trgovačkih lanaca u Srbiji, Bosni i Hercergovini, Hrvatskoj i Sloveniji. „Analizirajući bruto profitnu maržu 15 velikih trgovačkih lanaca u Regionu rezultati su pokazali da je najveću maržu u prošloj godini imao Merkator Slovenija i to 29,62 odsto. Veću maržu od najvećeg crnogorskog trgovačkog lanca (Voli, prim. Monitora) imali su Merkator Srbija, Lidl Slovenija, Delhaize Srbija, Domaća trgovina Srbija, Spar Slovenija i Bingo Tuzla. Manju maržu od Volija imali su Konzum plus, Lidl Hrvatska, Spar Hrvatska, Plodine Rijeka, Tommy Split i Konzum Sarajevo.

Bankar.me je analizirao i cijene 103 najzastupljenija proizvoda u potrošačkoj korpi u šest regionalnih trgovačkih lanaca. „Rezultati su pokazali da su cijene u najvećem crnogorskom trgovačkom lancu Voli veće samo u odnosu na jedan od dva analizirana velika trgovačka lanca u Bosni i Hercegovini, dok su niže nego u analiziranim marketima u Srbiji i Hrvatskoj“.

Priložena tabela sa cijenama analiziranih proizvoda pokazuje kako su one, kod dobrog dijela njih, u međuvremenu značajno porasle. To dijelom demantuje vladine tvrdnje kako se radi o „zetečenom problemu“. I, što je još važnije, pokazuje da alat koga su se prihvatili (ograničenje marži u veletrgovinama i maloprodaji) nije baš efikasan način za obaranje cijena.

Možda bi ideja sa kojom je premijer upoznao javnost  takođe početkom avgusta dala bolje rezultate? Spajić je tada, agenciji Mina-biznis, najavio da će Vlada osnovati državno preduzeće koje će biti zaduženo za robne rezerve, ali i za direktnu dostavu građanima osnovnih životnih namirnica iz tih rezervi. “To je održiv način da se borimo protiv visokih cijena. Ograničenje marži će definitivno biti jedna velika pomoć budžetu naših građana, međutim, moramo imati dugoročno održivo rješenje za rast cijena i za stabilizaciju cijena u Crnoj Gori.” Očito da za taj posao treba vremena (uz znanje i novac) koje izvršna vlast sada nema.

Dobili smo akciju Limitirane cijene u nešto obimnijem izdanju. I puno optimizma u njenoj najavi. Drugo je pitanje da li će akcija u ovom obimu i obuhvatu opravdati očekivanja.

Uzmimo za primjer maslinovo ulje. Njegova cijena odavno se uzima kao primjer nesrazmjere između domaćih i stranih trgovina. Mnogo smo  puta mogli vidjeti poređenja cijena maslinovog ulja u trgovinama u Podgorici sa onima u Rimu, Madridu, Berlinu… Po pravilu, to je bilo na štetu ovdašnjih potrošača. Zato se i maslinovo ulje, ono najkvalitetnije i u najvećem pakovanju, našlo na listi proizvoda sa ograničenom maržom. Iako to, koliko nas iskustvo uči, neće bitnije uticati na njegovu cijenu.

Postoji i druga strana medalje. Postojeće procjene, iako dosta stare, govore kako su u Crnoj Gori godišnje troši od 0,5 do jednog litra maslinovog ulja po stanovniku. Zato će i ušteda na tom proizvodu, kolika god da je, biti neznatna u krajnjem, mjesečnom ili godišnjem zbiru.

EU prosjek potrošnje maslinovog ulja je 4-6 litara po stanovniku, dok stanovnici Mediterana iz Španije, Grčke ili Italije troše i preko 15 litara ovog ulja godišnje. To kazuje da je u tim zemljama maslinovo ulje zaista osnovna životna namirnica. Za raliku od Crne Gore gdje se na njega gleda kao na luksuz.  A to i te kako utiče na cijenu proizvoda: u trgovinama se ne traži mnogo,  a oni koji ga traže spremni su da plate. Pride, riječ je o dominantno uvoznom proizvodu. Zašto je to tako, to je neka druga priča. Gotovo identična je priča sa maslacem.

Na drugoj strani imamo mlijeko. Prema prošlogodišnjim podacima sa sajta Svijet statistike (World of statistics) stanovnici Crne Gore su drugi potrošači mlijeka na svijetu, odmah iza Finaca, sa godišnjom potrošnjom od nepunih 350 litara po osobi. Mlijeko je skupo pa je njegova kupovina veliki porodični izdatak. Vlada je svojom odlukom  limitirala marže samo uske palete tog proizvoda. Jedna vrsta mlijeka (2,8 posto mliječne masti) u dva pakovanja – tetrapak bez čepa i svježe mlijeko u kesi. Kod jogurta – jedna vrsta i jedno pakovanje.

Ili jabuke. Na Vladinoj listi su samo one najjeftinije koje, inače, stižu tek u poznu jesen. Kod deterdženata je obuhvaćeno samo jedno od 5-10 različitih vrsta pakovanja…

Opet, neko će nešto uštedjeti. To ne znači da je problem riješen. Prava borba za standard potrošača i razumne cijene u trgovinama počinje od proizvodnje. Domaće a ne uvozne. Da su trgovačke marže jedini ili makar dominantan problem, međunarodna konkurencija bi to već registrovala i pokušala da uplivom na crnogorsko tržište ostvari ekstra profit. Mi smo, iz nekih razloga, imali situaciju da su strane kompanije prodavale svoje ovdašnje trgovačke biznise i odlazile iz Crne Gore.

Uz priču o trgovačkim maržama valjalo bi razmiliti i o onoj političkoj. Vlada sa 30 + ministara i potpredsjednika, parlament sa predsjednikom i pet potpedsjednika, a svi oni imaju šefove kabineta, savjetnike, pomoćnike, sekretare, vozače… I sve to neko treba da plati, a najveća stavka na prihodnoj strani države je naplata PDV-a. Najvećim dijelom iz trgovina.

Otud se premijer Spajić vajkao da bi ograničenjem cijena tokom sezone država „dotirala“ strance. I zato, kada razmišljamo da li je akcija vlade mogla biti konkretnija i sveobuhvatnija, trebamo imati na umu da veće cijene u trgovinama znače i veće prihode države.  A, izbori – oni dođu i prođu.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo