Novi, drugi, izvještaj Akcije za ljudska prava (HRA) temu samoregulacije – Monitoring samoregulatornih tijela u Crnoj Gori odnosi se na period od marta do oktobra ove godine, a autori su novinar Dragoljub Duško Vuković i novinarka Marijana Buljan. Autori su analizirali rad više crnogorskih medija: Blic, Dan, Dnevne novine, Pobjeda, Vijesti, Monitor, Analitika, Café del Montenegro, IN4S, portal Vijesti, televizije Atlas, RTCG, Pink M, Prva, TV Vijesti. Izvještaj je potvrdio da Medijski savjet za samoregulaciju, koji se finansira iz budžeta, reguliše uglavnom one medije koji nijesu njegovi članovi, ali imaju kritičku distancu prema crnogorskoj vladajućoj eliti.
,,Vodeći štampani i elektronski mediji su u tom period kršili većinu načela Kodeksa novinara Crne Gore, ali je Medijski savjet za samoregulaciju (MSS) registrovao samo manji broj tih kršenja, i to uglavnom onih koja su učinili mediji koji nijesu njegovi članovi i koji ne prihvataju nadležnosti ovoga samoregulatornog tijela”, jedan je od rezultata istraživanja, što su prilikom njegove prezentacije i akcentovali iz HRA.
Autori su u analiziranom periodu registrovali 659 kršenja Kodeksa crnogorskih novinara, od čega je 267 primjera kršenja registrovano u medijima koje “nadzire ” MSS. MSS je međutim u istom vremenskom intervalu, ukazuje HRA, evidentirao samo 113 kršenja, od čega je 81 odsto u medijima koji nijesu njegovi članovi i ne priznaju njegovu nadležnost, navodi se u Izvještaju – Dan, Vijesti, portal Vijesti.
Ta NVO je ukazala da MMS nijednom nije tražio izjašnjenje od glavnih urednika Vijesti i Dana, koji su najčešće pominjani kao kršitelji Kodeksa u njihovim izvještajima.
Autori izvještaja napominju da većinu članova MSS čine radio i TV stanice, a da je to tijelo od marta do oktobra registrovalo samo jedan slučaj kršenja Kodeksa kod te vrste medija, konkretno kod RTCG. ,,U istom periodu, saradnici HRA su zapazili 68 slučajeva kršenja Kodeksa samo od strane pet posmatranih televizijskih stanica, od kojih su četiri članice MSS, i to samo u okviru njihovih glavnih informativnih emisija”, saopštili su.
Najveći broj primjera kršenja Kodeksa Akcija je evidentirala kod dnevnika Dan, kad je riječ o štampanim medijima i kod TV Pink M koja je članica MMS.
Kao što je poznato ta televizijska stanica, nakon dolaska Vladimira Bebe Popovića, Đukanovićevog najnovijeg ukrotitelja neposlušnih medija, u svojim informativnim emisijama vodi kampanju protiv kritičara režima, a posebno Miodraga Perovića, osnivača Monitora i Vijesti i njegove porodice. Istovremeno, na najogoljeniji način veliča se Đukanovićev lik i djelo
Popović je skupa sa MMS, te vlasnicima, urednicima i novinarima medija koji su članovi MMS , uz nesebičnu pomoć Vlade i ,,prijatelja” iz regiona, nedavno organizovao konferenciju Riječ, slika, neprijatelj. Cilj konferencije bio je da se kao neetični upravo prikažu mediji koje Đukanović ne kontroliše. Gle čuda, njihov Pink prednjači u kršenju kodeksa.
U periodu koji je obuhvaćen izvještajem, navodi HRA, najviše je zabilježeno kršenja pretpostavke nevinosti, a zatim slijede načela 1 i 3 Kodeksa – u kojima su izraženi neki od temeljnih profesionalnih etičkih standarda, poput onog da je dužnost novinara „da poštuje istinu i istrajno traga za njom”, odnosno iz načela 3 da su „za novinara činjenice neprikosnovene…”, a da vijest i komentar treba da budu razdvojeni. Istaknut je i slučaj RTCG – komentar novinara javnog servisa povodom izvjestioca za medije UN Franka La Rua. Naime na RTCG-u su, iako se radi o slabovidoj osobi, na krajnje neetičan način komentarisano kako je La Rau pročitao svoj izvještaj.
Niko od predstavnika MSS nije prisustvovao prezentaciji izvještaja HRA, a kako je navela direktorica HRA Tea Gorjanc-Prelević to tijelo zauzelo je ,,veoma neprijateljski stav prema monitoringu i ocjenjivanju njihovog rada “. Ona je podsjetila da se to tijelo finansira iz budžeta.
HRA je kometarisala i izvještaj ombudsmana TV Vijesti, koji nije bio sveobuhvatan i imao je određene nedostatke, ali je pohvalio napore te kuće, kao i dnevnika Vijesti da krenu sa samoregulacijom.
HRA je posebno pozvala dnevnik Dan i nedjeljnik Monitor da i oni uvedu samoregulatora, pošto su još uvijek van sistema samoregulacije. Monitor je među medijima koji rijetko krše Kodeks, ali su na prezentaciji izvještaja predstavnici tog medija izjavili da će u narednom period uraditi sve da uspostave sistem samoregulacije.
Zanimljivo, novinari javnog servisa nijesu našli za shodno da se pojave na prezentaciji izvještaja niti su o tome izvijestili. Valjda da ne zbunjuju gledaoce. Kako da im objasne da Beba i njegovi, čiju konferenciju emituju danima nakon događaja a i otvaranje biroa u Beogradu, prednjače u kršenju novinarske etike, a ne ,,neprijatelji”.
DUŠKO VUKOVIĆ, AUTOR IZVJEŠTAJA
MSS i protiv svojih pravila
MONITOR: Izvještaj Akcije u stvari pokazuje da se MSS ne bavi kršenjima kodeksa u svojim medijima već medijima koji nijesu njihovi članovi?
VUKOVIĆ: Bavi se, ali samo djelimično. Najveći problem u djelovanju tog samoregulatornog tijela je to što oni posao za koji dobijaju novac iz budžeta rade loše i ne po Statutu koji su sami donijeli.
MONITOR: Istraživanje je pokazalo da je cilj njihovog djelovanja da regulišu – Vijesti i Dan?
VUKOVIĆ: Tako ispada po rezultatima njihovog rada. I to ih dovodi u prilično delikatnu poziciju. HRA je i u svom prvom izvještaju konstatovala da je to samoregulatorno tijelo svoju nadležnost proširilo i na one medije u Crnoj Gori koji nijesu njegovi članovi i da tako definisana nadležnost neminovno prevazilazi okvire pojma samoregulacije, i kao takva nije uobičajena.
MONITOR: MSS nije dobro primio kritiku i izvještaj HRA.
VUKOVIĆ: Niko iz MSS nije prisustovao ni prezentaciji prvog niti drugog izvještaja HRA.
MONITOR: Naš nedjeljnik se rijetko pominje u izvještaju?
VUKOVIĆ: Evidentirana su samo dva slučaja kršenja pretpostavke nevinosti kada je u pitanju monitoring HRA, a čini mi se da vas nema ni u izvještajima MSS.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ