Prodavanje, odnosno kupovina polovne odjeće, sa čijom se praksom počelo još u 18. vijeku u Velikoj Britaniji kroz istoriju je predstavljalo vid otpora prema određenim društvenim pojavama.
U Americi, tridesetih i četrdesetih godina prošlog vijeka, garderoba iz „druge ruke” predstavljala je alternativu tadašnjem dominantnom modelu konzervativne domaćice u suknji do sredine listova i frizurom pod konac. Već šezdesetih godina kupovina u second hand-ovima postala je ne samo težnja za individualnošću, već i borba protiv potrošačkog društva.
Danas, ukoliko se kupovina polovne odjeće ne posmatra samo kao posljedica ekonomske krize, može se naći i razlog koji kupovinu nošene odjeće čini društveno korisnom pojavom. Nije riječ samo o veoma povoljnim cijenama, već i o borbi protiv sistema na kojem počiva savremena konzumeristička civilizacija.
„Počela sam da kupujem polovnu robu kada sam otkrila da modna industrija dosta zagađuje životnu sredinu. Danas se proizvodi mnogo garderobe, u buticima stalno izlaze nove kolekcije”, kaže Andrea, studentkinja koja više od godinu dana rijetko kupuje odjeću na drugim mjestima. Nju je na ovakav pristup motivisalo posebno to što se danas roba uglavnom proizvodi u sweatshopovima, u kojima rade žene, ali i djeca i muškarci za veoma male pare u neuslovnim fabrikama, bez velikog broja radničkih prava. „Za mene to predstavlja način da manje učestvujem u zagađivanju životne sredine, ali i da svojim novcem ne podržim velike kompanije koje eksploatišu ljude”, naglašava Andrea.
Naravno, u ovoj se priči ne smije zanemariti ni moda, kao motiv nošenja second hand garderobe, te nije iznenađujuće da su žene najbrojniji kupci.
Dobri poznavaoci second hand-ova znaju da se u ovakvim radnjama nerijetko mogu, za veoma pristupačne cijene, naći kreacije poznatih svjetskih brendova – od H&M-a do Armanija.
„Često nađem dobro očuvane ili skoro nove stvari, obično budu sa etiketama na koje inače nikad ne bih dala pare jer su bezobrazno skupe”, kaže Sofija, djevojka od dvadesetak godina, prebirajući po rafovima jednog od podgoričkih butika polovne robe. Iz radnje izlazi sa farmericama plaćenim dva eura, košuljom četiri, haljinom od osam i osmjehom koji nema cijenu.
U Crnoj Gori second hand radnje nalaze se u skoro svakom gradu, a posao ide dobro, iako još ima onih koji ne vole da se zna da ponekad kupuju tamo.
„Možda sam ih i ja jednom imala, dok sam bila mlađa”, kaže o predrasudama Valentina Kovačević Leković, vlasnica second hand-a One Off. Po njenom iskustvu, sve je manje onih koji sa podozrenjem gledaju na kupovinu nošene garderobe.
„Žene sve više shvataju da nema veze ko je nosio tu garderobu prije njih. Meni se, na primjer, dopada, što je haljinu nosila neka žena prije mene. Baš ima čar i posebnost iz tog razloga”, kaže ona. „Nosiš neku novu energiju, a onda je, uz svoju, proslijeđuješ nekom drugom ko će je opet nositi i to ide u krug”, dodaje uz osmjeh.
Valentina je, zajedno sa svojom prijateljicom Jelenom Pejović, prije pet godina otvorila ovaj nesvakidašnji second hand, za koji osjećate potrebu da dođete ponovo.
Ona u razgovoru za Monitor objašnjava da, kada su došle na ovu ideju, nisu htjele da to bude samo posao za zaradu: „Željele smo da napravimo neko mjesto koje će jednog dana biti kultno. Da se tu okupljaju umjetnice, žene iz svijeta politike, doktorke, obične i neobične… Da tu skupljamo krug žena koje i nama prijaju, a i međusobno”.
Odjeća koja se prodaje u ovoj radnji uvezena je iz Italije gdje, opet, pristižu komadi iz raznih krajeva svijeta – od Londona i Pariza, preko Pakistana, iz Egipta, Amerike, pa čak i Meksika. U malom prostoru ovog butika, može se osjetiti širina svijeta, mašte, kreativnosti, ali i slobode od pogrešne percepcije o polovnoj garderobi. Ovdje se mogu kupiti i vintage stvari, garderoba koja je na modnom tronu bila pedesetih i šezdesetih godina, a sada se uveliko vratila kao vrlo popularan trend.
Odjeća se brzo rasproda, što zbog originalnosti, što zbog povoljnih cijena. Unikatnost košta između pet i 25 eura, a na čestim sniženjima čak i manje.
Kada su u pitanju osobe koje dolaze ovdje da kupuju, Valentina Kovačević Leković kaže da se vizija o emancipovanim i slobodoumnim ženama ostvaruje, a da su umjetnice najčešći posjetioci. „Interesantno, srećem te žene i skoro svaki naš komad koji sam prodala pamtim”, kaže.
Ona objašnjava zašto se mnoge dame zaljube u second hand: „Ženama je nekad dosta svakodnevnih problema. Ona dođe, kupi nešto, to nije skupo, a sebi je uljepšala dan. Ovdje nikad ne znate šta ćete naći i čar je u tome što ne znate. Ovo nije konfekcija, ovo je za nekog ko zna da mašta.”
Isidora, stalna mušterija One Off-a, kaže da se tu osjeća posebno. „Jedinstvena odjeća i prijateljska atmosfera”. Za otkrivanje ovog second hand-a bio zadužen usmeni marketing. „Prijateljica, koja drži do svog izgleda i ne žali da plati vrlo skupocjenu garderobu, otkrila mi je da se često oblači kod Valentine i Jelene”, objašnjava Isidora.
Taj uvijek prisutni faktor iznenađenja posebna je, kaže, prednost kupovine u second hand radnjama: „Tu nađete nešto što ne očekujuete. Možda i najkvalitetniju odjeću.”.
Second hand. Detalj koji grad čini gradom.
Miljana DAŠIĆ