Dugačka je i tužna priča o izbornim zakonima u Crnoj Gori. Još kad je, krajem 2007. godine usvojen novi Ustav, ustanovljena je obaveza da izborno zakonodavstvo sa njim bude usklađeno. Rokovi da se taj posao uradi produžavani su dosad šest puta. Za izbore je važno da budu održavani po uljudnim propisima, izbori su, opet, važni za demokratiju. Ne bismo se mi, sva je prilika oko toga mnogo sjekirali, ali je usvajanje izbornog zakona Evropska unija propisala kao prvi uslov da bi sa nama nastavila da razgovara. ,,Bez usvajanja izbornog zakona ne možemo predložiti datum za otvaranje pregovora”, bio je izričit početkom ovoga mjeseca direktor direktorata za proširenje Evropske unije Stefano Sanino. Poručio je da na tome treba sve partije da rade zajedno, da budu odgovorne i shvate koliki je ulog u pitanju. Bilo bi jednostavnije da im je preporučeno da kolektivno odu na Mjesec.
Stvar je prosta. Budući da je za usvajanje izbornog zakona potrebna dvotrećinska većina u parlamentu, bilo bi neophodno, reklo bi se i logično, da, prije nego sa Evropom, naučimo da razgovaramo i dogovaramo se jedni sa drugima. Ide – nikako.
Godine su potrošene ne bi li crnogorska parlamentarna pamet ustanovila na koji način hoće da štiti prava manjina. U našim uslovima taj se posao pretvara u nemoguću misiju jednostavno zato što svi istovremeno hoće i neće da budu manjina. Crnogorci i Srbi, kao najzastupljeniji, normalno, hoće da budu većinski narodi, ali, neka od mnogobrojnih rješenja koja je smišljala Radna grupa zadužena za pravljenje izbornog zakona omogućavala su da, kome padne na pamet, odluči da ekskluzivno predstavlja Crnogorce ili Srbe i zatraži pravo na garantovane mandate. Bilo je tu raznih verzija, procenata,objašnjenja, formula, napuštanja, raspuštanja… Niko odavno ne zna postoji li tekst na kojem se radi ili se svaki put kreće iz početka.
Nekako s proljeća, stvar je premještena u nadležnost Kolegijuma predsjednika Skupštine Crne Gore. Prema Monitorovim izvorima, pogodili su se oko većine stvari koje su ih godinama mučile. Manjine će biti oni kojih ima manje od 15 odsto, ljudi koji su u biračkom spisku, a nemaju crnogorsko državljanstvo moći će da glasaju u narednih tri do pet godina, naći će se i neko rješenje za te žene i njihove kvote. Oko svakog od tih pitanja ima milion potpitanja, ali je, nakon popisa sve u duboku sjenu bacilo pitanje jezika. Nova srpska demokratija o izbornom zakonu neće da razgovara ako prethodno ne bude riješeno pitanje upotrebe srpskog jezika, prije svega u školama.
Odgovarajući na poslaničko pitanje predsjednika NOVE Andrije Mandića da li je spreman na compromise, odnosno ravnopravan tretman srpskog jezika u obrazovnom sistemu, kako bi se usvojio izborni zakon, premijer Igor Lukšić je rekao: ,,Određenje da se nastava u obrazovno-vaspitnim ustanovama izvodi na crnogorskom jeziku je ustavno utemeljeno i nije diskriminatorsko za bilo koga u Crnoj Gori, niti ugrožava prava i slobode bilo koje lingvističke zajednice”.
Premijer je, ipak, uočio kako se okolnost da se relativna većina građana Crne Gore izjasnila da govori srpskim jezikom kao maternjim ne može ignorisati. ,,Iz tog razloga Ministarstvo prosvjete i sporta završava pripremu nastavnog plana i programa koji će obezbijediti djeci kojima crnogorski nije maternji jezik izučavanje tog jezika kao posebnog predmeta i dobijanje ocjene na kraju školske godine”.
Vjeruje da će se ,,u otvorenoj komunikaciji sa Ministarstvom prosvjete naći način da se dođe do najboljeg rješenja, uz očuvanje jedinstva obrazovnog sistema”. Kako precizno mali Perica zamišlja nastavu maternjeg jezika u ovoj državi ostalo je sasvim nejasno. Valjda zato što je cijela priča suluda. Ili neko može da zamisli djecu kako nakon redovnih časova crnogorskog idu da dodatno izučavaju srpski jezik.
Srpskim jezikom u Crnoj Gori govori nešto manje od 43, crnogorskim 37 odsto ljudi. Prije neki dan objavljeno je da u Crnoj Gori među mlađima od 18 godina u Crnoj Gori 39,23 odsto govori crnogorski, a 37,47 odsto srpski. Monitoru je u Monstatu objašnjeno da su te podatke obradili na zahtjev Ministarstva prosvjete, a da ostatku javnosti nijesu dostupni jer su preliminarni. Možda ministar prosvjete Slavoljub Stijepović, preporučen kao operativac, smišlja neko genijalno rješenje.
,,Mi nećemo odustati nikad. Vlast traži ima li negdje mekše. Ipak, sumnjam da će se neko, kome je glasačka baza srpska, usuditi da podrži izborni zakon, a da se prije toga ne obezbijedi da srpski i crnogorski jezik budu ravnopravni u obrazovnom sistemu”, kaže za Monitor potpredsjednik Nove srpske demokratije Slaven Radunović.
Prema njegovim riječima rješenje bi bilo lakše pronaći da je jezik samo preimenovan, a ne i materijalno mijenjan.
,,Upali su u zamku koju su sami iskopali”, kaže Radunović uz ocjenu da bi pitanje jezika moglo da proizvede ,,radikalizaciju političkih odnosa i vrlo burnu jesen”.
Nova je pozvala SNP na hitne razgovore u cilju sprječavanja diskriminacije srpske jezičke zajednice u Crnoj Gori. Odgovor se nije čuo.
Posljednji određeni rok za usaglašavanje izbornog zakonodavstva ističe u nedjelju 31. jula. U međuvremenu su iz raznih izvora stigle vijesti da će parlament baš tog dana raspravljati o izbornom zakonu. U ovom trenutku, Kolegijum nije postigao dogovor o izbornom zakonu.
Situacija je sljedeća: od 81 poslanika DPS sa koalicionim partnerima ima 45 glasova. Bošnjačka stranka, ne baš od srca, ali bi mogla glasati ,,za” to su još tri glasa. Ukupno 48. Do dvotrećinske većine od 54, fali šest glasova.
Predstavnici albanskih partija ukidanje posebne izborne jedinice i sve ispod četiri garantovana mandata smatraju ukidanjem stečenih prava i u svim nastupima dosad bili su izričito protiv izbornog zakona. Od toga, kako se procjenjuje, ne bi se usudio da odstupi ni predstavnik Demokratske unije Albanaca. Osam poslanika NOVE i pet Pokreta za promjene, svako iz svojih razloga, takođe izričito tvrde da izborni zakon neće podržati. Ostaje 16 poslanika Socijalističke narodne partije.
,,Ma koliko nevjerovatno zvučalo, prema nekim informacijama, moguće je da SNP neće imati jedinstven stan na glasanju, to jest da njihov Glavni odbor ostavi poslanicima da glasaju prema sopstvenoj savjesti”, kaže za Monitor poslanik PZP-a Koča Pavlović.
Pokret za promjene u izbornom zakonu prije svega nije zadovoljan rješenjima o državljanstvu. Njihov predlog da svi koji su glasali na referendumu dobiju crnogorsko državljanstvo odbijen je.
Nekoliko poslanika SNP-a u razgovoru za Monitor odbacili su mogućnost da njihova partija neće imati jedinstven stav. Poslanici Neven Gošović i Vasilije Lalošević, koji oko izbornih zakona pregovaraju sa vlastima, ostali su nedostupni. Članovima glavnog odbora SNP-a najavljena je mogućnost da će se to tijelo sastati u petak ili subotu.
Jedna od verzija koja se može čuti kao moguće rješenje je da SNP podrži izborni zakon, a da vlast pristane da pitanje jezika reguliše izmjenama Ustava. To bi podrazumijevalo da se u Ustav zapiše da je, pored crnogorskog, službeni i onaj jezik kojim, prema popisu, govori najviše ljudi.
I dok Srbi kažu da će onaj ko glasa za izborni zakon u ovakvim okolnostima biti izdajnik, vlast kaže da će, ko ne glasa, zaustaviti evropske integracije.
,,Nema potrebe da se zavaravamo – u pitanju je sudbina cijele države”, ocijenio je poslanik DPS-a Miodrag Vuković.
Premijer Lukšić je naglasio da su evropske integracije državni interes kojem se ne mogu pretpostavljati bilo kakvi uskonacionalni ili partijski interesi.
Kad se sve zbroji, ispada da naš put ka evropskim integracijama u ovom času zavisi od Miga. Jeste tužno, ali se mora priznati da nam je – knap.
Kosara BEGOVIĆ