Povežite se sa nama

MONITORING

Sjekira za integracije

Objavljeno prije

na

Dugačka je i tužna priča o izbornim zakonima u Crnoj Gori. Još kad je, krajem 2007. godine usvojen novi Ustav, ustanovljena je obaveza da izborno zakonodavstvo sa njim bude usklađeno. Rokovi da se taj posao uradi produžavani su dosad šest puta. Za izbore je važno da budu održavani po uljudnim propisima, izbori su, opet, važni za demokratiju. Ne bismo se mi, sva je prilika oko toga mnogo sjekirali, ali je usvajanje izbornog zakona Evropska unija propisala kao prvi uslov da bi sa nama nastavila da razgovara. ,,Bez usvajanja izbornog zakona ne možemo predložiti datum za otvaranje pregovora”, bio je izričit početkom ovoga mjeseca direktor direktorata za proširenje Evropske unije Stefano Sanino. Poručio je da na tome treba sve partije da rade zajedno, da budu odgovorne i shvate koliki je ulog u pitanju. Bilo bi jednostavnije da im je preporučeno da kolektivno odu na Mjesec.

Stvar je prosta. Budući da je za usvajanje izbornog zakona potrebna dvotrećinska većina u parlamentu, bilo bi neophodno, reklo bi se i logično, da, prije nego sa Evropom, naučimo da razgovaramo i dogovaramo se jedni sa drugima. Ide – nikako.

Godine su potrošene ne bi li crnogorska parlamentarna pamet ustanovila na koji način hoće da štiti prava manjina. U našim uslovima taj se posao pretvara u nemoguću misiju jednostavno zato što svi istovremeno hoće i neće da budu manjina. Crnogorci i Srbi, kao najzastupljeniji, normalno, hoće da budu većinski narodi, ali, neka od mnogobrojnih rješenja koja je smišljala Radna grupa zadužena za pravljenje izbornog zakona omogućavala su da, kome padne na pamet, odluči da ekskluzivno predstavlja Crnogorce ili Srbe i zatraži pravo na garantovane mandate. Bilo je tu raznih verzija, procenata,objašnjenja, formula, napuštanja, raspuštanja… Niko odavno ne zna postoji li tekst na kojem se radi ili se svaki put kreće iz početka.

Nekako s proljeća, stvar je premještena u nadležnost Kolegijuma predsjednika Skupštine Crne Gore. Prema Monitorovim izvorima, pogodili su se oko većine stvari koje su ih godinama mučile. Manjine će biti oni kojih ima manje od 15 odsto, ljudi koji su u biračkom spisku, a nemaju crnogorsko državljanstvo moći će da glasaju u narednih tri do pet godina, naći će se i neko rješenje za te žene i njihove kvote. Oko svakog od tih pitanja ima milion potpitanja, ali je, nakon popisa sve u duboku sjenu bacilo pitanje jezika. Nova srpska demokratija o izbornom zakonu neće da razgovara ako prethodno ne bude riješeno pitanje upotrebe srpskog jezika, prije svega u školama.

Odgovarajući na poslaničko pitanje predsjednika NOVE Andrije Mandića da li je spreman na compromise, odnosno ravnopravan tretman srpskog jezika u obrazovnom sistemu, kako bi se usvojio izborni zakon, premijer Igor Lukšić je rekao: ,,Određenje da se nastava u obrazovno-vaspitnim ustanovama izvodi na crnogorskom jeziku je ustavno utemeljeno i nije diskriminatorsko za bilo koga u Crnoj Gori, niti ugrožava prava i slobode bilo koje lingvističke zajednice”.

Premijer je, ipak, uočio kako se okolnost da se relativna većina građana Crne Gore izjasnila da govori srpskim jezikom kao maternjim ne može ignorisati. ,,Iz tog razloga Ministarstvo prosvjete i sporta završava pripremu nastavnog plana i programa koji će obezbijediti djeci kojima crnogorski nije maternji jezik izučavanje tog jezika kao posebnog predmeta i dobijanje ocjene na kraju školske godine”.

Vjeruje da će se ,,u otvorenoj komunikaciji sa Ministarstvom prosvjete naći način da se dođe do najboljeg rješenja, uz očuvanje jedinstva obrazovnog sistema”. Kako precizno mali Perica zamišlja nastavu maternjeg jezika u ovoj državi ostalo je sasvim nejasno. Valjda zato što je cijela priča suluda. Ili neko može da zamisli djecu kako nakon redovnih časova crnogorskog idu da dodatno izučavaju srpski jezik.

Srpskim jezikom u Crnoj Gori govori nešto manje od 43, crnogorskim 37 odsto ljudi. Prije neki dan objavljeno je da u Crnoj Gori među mlađima od 18 godina u Crnoj Gori 39,23 odsto govori crnogorski, a 37,47 odsto srpski. Monitoru je u Monstatu objašnjeno da su te podatke obradili na zahtjev Ministarstva prosvjete, a da ostatku javnosti nijesu dostupni jer su preliminarni. Možda ministar prosvjete Slavoljub Stijepović, preporučen kao operativac, smišlja neko genijalno rješenje.

,,Mi nećemo odustati nikad. Vlast traži ima li negdje mekše. Ipak, sumnjam da će se neko, kome je glasačka baza srpska, usuditi da podrži izborni zakon, a da se prije toga ne obezbijedi da srpski i crnogorski jezik budu ravnopravni u obrazovnom sistemu”, kaže za Monitor potpredsjednik Nove srpske demokratije Slaven Radunović.

Prema njegovim riječima rješenje bi bilo lakše pronaći da je jezik samo preimenovan, a ne i materijalno mijenjan.

,,Upali su u zamku koju su sami iskopali”, kaže Radunović uz ocjenu da bi pitanje jezika moglo da proizvede ,,radikalizaciju političkih odnosa i vrlo burnu jesen”.

Nova je pozvala SNP na hitne razgovore u cilju sprječavanja diskriminacije srpske jezičke zajednice u Crnoj Gori. Odgovor se nije čuo.

Posljednji određeni rok za usaglašavanje izbornog zakonodavstva ističe u nedjelju 31. jula. U međuvremenu su iz raznih izvora stigle vijesti da će parlament baš tog dana raspravljati o izbornom zakonu. U ovom trenutku, Kolegijum nije postigao dogovor o izbornom zakonu.

Situacija je sljedeća: od 81 poslanika DPS sa koalicionim partnerima ima 45 glasova. Bošnjačka stranka, ne baš od srca, ali bi mogla glasati ,,za” to su još tri glasa. Ukupno 48. Do dvotrećinske većine od 54, fali šest glasova.

Predstavnici albanskih partija ukidanje posebne izborne jedinice i sve ispod četiri garantovana mandata smatraju ukidanjem stečenih prava i u svim nastupima dosad bili su izričito protiv izbornog zakona. Od toga, kako se procjenjuje, ne bi se usudio da odstupi ni predstavnik Demokratske unije Albanaca. Osam poslanika NOVE i pet Pokreta za promjene, svako iz svojih razloga, takođe izričito tvrde da izborni zakon neće podržati. Ostaje 16 poslanika Socijalističke narodne partije.

,,Ma koliko nevjerovatno zvučalo, prema nekim informacijama, moguće je da SNP neće imati jedinstven stan na glasanju, to jest da njihov Glavni odbor ostavi poslanicima da glasaju prema sopstvenoj savjesti”, kaže za Monitor poslanik PZP-a Koča Pavlović.

Pokret za promjene u izbornom zakonu prije svega nije zadovoljan rješenjima o državljanstvu. Njihov predlog da svi koji su glasali na referendumu dobiju crnogorsko državljanstvo odbijen je.

Nekoliko poslanika SNP-a u razgovoru za Monitor odbacili su mogućnost da njihova partija neće imati jedinstven stav. Poslanici Neven Gošović i Vasilije Lalošević, koji oko izbornih zakona pregovaraju sa vlastima, ostali su nedostupni. Članovima glavnog odbora SNP-a najavljena je mogućnost da će se to tijelo sastati u petak ili subotu.

Jedna od verzija koja se može čuti kao moguće rješenje je da SNP podrži izborni zakon, a da vlast pristane da pitanje jezika reguliše izmjenama Ustava. To bi podrazumijevalo da se u Ustav zapiše da je, pored crnogorskog, službeni i onaj jezik kojim, prema popisu, govori najviše ljudi.

I dok Srbi kažu da će onaj ko glasa za izborni zakon u ovakvim okolnostima biti izdajnik, vlast kaže da će, ko ne glasa, zaustaviti evropske integracije.

,,Nema potrebe da se zavaravamo – u pitanju je sudbina cijele države”, ocijenio je poslanik DPS-a Miodrag Vuković.

Premijer Lukšić je naglasio da su evropske integracije državni interes kojem se ne mogu pretpostavljati bilo kakvi uskonacionalni ili partijski interesi.

Kad se sve zbroji, ispada da naš put ka evropskim integracijama u ovom času zavisi od Miga. Jeste tužno, ali se mora priznati da nam je – knap.

Kosara BEGOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

FORUM 2BS U KGB HOTELU: Koga i šta zastupa Atlantski savez CG

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sadašnja predsjedavajuća ASCG je Milica Pejanović – Đurišić, dugogodišnji kadar DPS-a bivša ministarka odbrane i žena sa zavidnim stažom u visokoj diplomatiji. Aktivnosti ASCG se sprovode kroz tri centra od kojih je ključni Digitalni forenzički centar (DFC) osnovan 2018. godine sa velikim brojem do sada objavljenih publikacija na temu ruskog malignog uticaja, uglavnom iz ugla DPS-a

Prošle sedmice je 3. i 4. oktobra u Hotelu Splendid u Bečićima održan, četrnaesti po redu, Forum To Be Secure (2BS) (sa eng.- Biti bezbjedan) u organizaciji Atlantskog saveza Crne Gore (ASCG). Na portalu ove organizacije se navodi da je to vodeća bezbjednosno-politička konferencije u Jugoistočnoj Evropi. Ovogodišnja tema je – Svijet u neredu: Pretvaranje izazova u prilike uz fokus na reperkusije i bezbjednosne izazove na Zapadnom Balkanu.

Prisustvovalo je više od 400 učesnika, među kojima zvaničnici država i vlada, visoki predstavnici međunarodnih organizacija i diplomatskih misija i istaknuti stručnjaci za bezbjednost i međunarodne odnose. ASCG ističe da “posvećeno radi na promociji euro-atlantskih vrijednosti i medjunarodnoj bezbjednosti od kada je osnovan 2006. godine”. Iste godine ASCG primljen je u članstvo globalne Asocijacije atlantske povelje (ATA).

Sadašnja predsjedavajuća ASCG je Milica Pejanović – Đurišić, dugogodišnji kadar Demokratske partije socijalista (DPS), bivša ministarka odbrane, osoba sa  zavidnim stažom u visokoj diplomatiji. Aktivnosti ASCG se sprovode kroz tri centra od kojih je ključni Digitalni forenzički centar (DFC) osnovan 2018. godine sa velikim brojem do sada objavljenih publikacija na temu ruskog malignog uticaja, uglavnom iz ugla DPS-a. Navodno je DFC osnovan radi “borbe protiv dezinformisanja, lažnih vijesti i propagandnih kampanja koje imaju za cilj destabilizovanje demokratskih procesa u Crnoj Gori i na Zapadnom Balkanu”.

Osnivač 2BS foruma i DFC-a je Savo Kentera iz Budve. On je od 2008. godine do maja 2022. bio predsjednik crnogorskog Atlantskog saveza kada ga je manjinska vlada Dritana Abazovića (podržana u Skupštini od DPS-a) imenovala za direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). Nepunih pet mjeseci nakon postavljenja, i odmah po završetku 12-tog 2BS foruma u Bečićima, Kentara je smijenjen nakon što je DPS otkazao podršku Abazovićevu zbog potpisivanja Temeljnog sporazuma sa Srpskom crkvom (SPC). Pred smjenu Kentera je organizovao, ispostaviće se, farsičnu akciju ANB-a, navodno u saradnji sa međunarodnim partnerima i Specijalnim državnim tužilaštvom (SDT). Tada su uhapšena dvojica crnogorskih državljana, protjerano šest ruskih diplomata, i stavljena zabrana ulaska za 28 stranaca. Domaći državljani nikada nisu optuženi za špijunažu dok je samo jedan osumnjičen za nedozvoljeno držanje oružja i do sada nikakvog sudskog epiloga nije bilo. Kentera se tada pohvalio “profesionalnim radom” ANB-a u kojoj “ima mnogo kvalitetnih ljudi i… profesionalaca”, te da ne želi “da bilo ko misli da tamo rade kriminalci ili ljudi koji su povezani sa kriminalom”. Objavljene SKY prepiske ANB službenika su pokazale sasvim suprotno.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 11. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POLITIČARI PROŠLOSTI I DRUGE PRIČE: Umjesto pregovora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Zetska banovina, referendum, Kosovo, Emilo Labudović i Slobodan Milošević, Aleksandar Vučić i Milo Đukanović. Bila je to sedmica podsjećanja da sa politikama prošlosti nijesmo raskrstili

 

Sedmica nakon podgoričkih izbora protekla je u raspirivanju podjela i tenzija.  Kao neka vrsta „pregovora“, u susret onim zvaničnim. Otvorili su ih,  baš kao nekad, Aleksandar Vučić i Milo Đukanović.

Počelo je sa pojavljivanjem Đukanovića u izbornom štabu partije koju je decenijama  vodio, kako bi proslavio izborni rezultat DPS-a.  Đukanović se više ne sjeća da li je tom prilikom baš  pjevao „Jači smo od Srbije“ali dao je do znanja da nema ništa protiv te poetike. Njegov  postizborni muzički repertoar poslužio je, očekivano,  predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, da danima u medijima lamentira nad Crnom Gorom. Na kraju je i došao.

“I jedan i drugi smo opsjednuti Srbijom. on je mrzi, ja je volim, i nemam nikakav problem s tim. Ja ću nastaviti da volim svoju zemlju, on može da nastavi da je mrzi. Istovremeno ću poštovati Crnu Goru i narod u njoj, šta god on pjevao, koliko god mrzio Srbiju, ona će ići naprijed”, prokomentarisao je najprije Vučić. Uz ocjenu da on i Đukanović  imaju “gotovo sve različito u svojim programima, planovima i idejama”, ali da imaju “jednu zajedničku opsesiju – Srbiju”.

Vučić je i u Hamburgu nastavio na istom fonu. Tamo je izjavio da je “Srbija glavna tema svih napada u Crnoj Gori i da će Podgorici odgovoriti na licu mjesta ono što zaslužuje”. Takođe, saopštio je “da u Podgorici ne znaju da naprave koaliciju”, što se vidjelo kao njegova poruka pred  podgoričke pregovore, koji će biti teški i neizvjesni.

Potom je i stigao u Crnu Goru,  gdje je u Tivtu kazao da je  Đukanović “političar prošlosti”, i da će ga “tamo i ostaviti”,  te da Srbija nema teritorijanih pretenzija ka Crnoj Gori.

“Je li Srbija uzela 14 odsto teritorije Crnoj Gori, je li glasala negdje za to da se Crnoj Gori oduzme 14 odsto teroitorije Crne Gore. Da li Srbija poštuje sve međunarodne norme, poštuje. Da li Crna Gora poštuje? Zašto ne poštuje Rezoluciju 1244. I nas na sve to vi stalno optužujete za teritorijalne pretenzije, što nas ne zanima. Sami ste donijeli odluku da odete od nas 2006. godine, mi smo rekli ‘u redu, vaša slobodna volja’. Jedino što nismo očekivali je da ćete poslije dvije godine da priznate nezavisnost Kosova”, kazao je, pri tom demantujući da se miješa u ovdašnje izbore i pregovore.   Kako je rekao nije ni imao pojma ko sve ovdje učestvuje u izborima koliko je bio zauzet.  „Imam prijatelje – to su Milan Knežević, Andrija Mandić, to su mi drugari koje poznajem decenijama… I to je sve”.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 11. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

33 GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Sram prećutanog zločina

Objavljeno prije

na

Objavio:

A šta tebe čeka, Gospodine Grade,
u ovoj noći bratske krvomutnje,
dok krvnici mirno svoj posao rade?…
Ne daj, Bože, da se steknu moje slutnje!

Vitomir Vito Nikolić (decembar 1991. godine)

 

Prećutali smo, društvo i država, još jednu godišnjicu Rata za mir. Tako su, prema ideji Svetozara Marovića, tadašnje DPS vlasti, njihovi politički saveznici iz Podgorice i Beograda i njima lojalni ratnohuškački mediji tepali  rušilačkom  pohudu na Konavle i Dubrovnik koji je započeo 1. oktobra 1991.

U agresiji na  jug Hrvatske učestvovalo je oko sedam hiljada crnogorskih rezervista, pripadnika MUP-a i dobrovoljačkih paravojnih formacija. Operacija oslobađanja Dubrovnika trajala je do maja 1992. Skoro 240 dana građani Dubrovnika živjeli su pod opsadom iz vazduha, sa mora i kopna, 138 dana bez struje i vode, a više od četiri mjeseca proveli su u skloništima.

Tokom napada na Konavle i Dubrovnik poginula su 92 civila, više od 430 branitelja tog grada, a ranjeno je više od 1.500 osoba. U logore, od kojih je jedan bio u Morinju, odvedene su 423 osobe, a bilo je više od 33.000 prognanih i izbjeglih. U napadima su uništeni brojni spomenici kulture u gradu koji je dio svjetske baštine UNESCO-a zbog čega je, uz ostalo, od sedamdesetih godina prošlog vijeka bio demilitarizovan (otvoreni grad). Pride, smatralo se da vojnicima i vojsci nije mjesto u jednom, svjetski poznatom turističkom centru.

Pod granatama tadašnje Jugoslovenske narodne armije (JNA) razoreno je devet srednjovjekovnih palata unutar istorijskog jezgra Dubrovnika, dok je na području od Stona do Konavala spaljeno 2.127 kuća. Bez krova nad glavom ostalo je 7.771 stanovnik dubrovačkog područja. Šta nije spaljeno, to je opljačkano. U privatnom ili državnom aranžmanu.

Tokom agresije, poginulo je i 166 građana Crne Gore, pripadnika vojnih, policijskih i dobrovoljačkih (paravojnih) formacija.

,,Nitko u ovo ne može povjerovati, toliko suludo, toliko besmisleno. Avioni koji prelijeću i mitraljeska paljba. U pravcu Cavtata sam vidio dim…”. Ovo je 1. oktobra 1991. godine zapisao Milan Milišić, dubrovački pjesnik, prevodilac i univerzitetski predavač. Srbin po nacionalnosti i jedna od prvih civilnih žrtava napada na Dubrovnik. Milišić je 3. oktobra, dva dana prije nego je ubijen, u svoj dnevnik zapisao: ,,Vrijeme je iz sadašnjosti kliznulo u prošlost, a mi smo ostali u nekakvom praznom prostoru, kroz koji fijuču neizvjesnost i strah. Ljudi preračunavaju koliko još hrane imaju, koliko vode. Čitanje Sartra nudi neku utjehu, ali ironičnu, nemilosrdnu…”.

Vlasti u Podgorici imale su tih dana drugih briga: JNA je, defakto, njoj prepustila da crnogorske građane – vojne obveznike mobiliše, organizuje i pošalje na dubrovačko ratište. ,,Pohod na Dubrovnik je svrsishodan i svako suprotno stanovište je izdajničko”, poručivao je tadašnji premijer Milo Đukanović. Tadašnji Predsjednik Crne Gore Momir Bulatović, predsjednik Predsjedništva SFRJ Branko Kostić i general Pavle Strugar tvrdili su se da  vojne operacije prikažu kao odbrambene i nužne, nakon što su ustaše krenule na Crnu Goru.

Monitor je još tada pisao da to nije istina, i da je ratni pohod preduzet u cilju stvaranja tzv. velike Srbije, odnosno, izlaska vojske na njene prirodne granice. Potvrđeno je to kasnije sa mnogih adresa. Tadašnji savezni ministar za odbranu bivše SFRJ Veljko Kadijević, u knjizi Moje viđenje raspada – Vojska bez države, priznaje da je stvarni cilj napada bio okupacija dijela hrvatske teritorije, i dubrovačku operaciju opisuje kao ,,pripremne osnove za dalja dejstva prema Splitu”.

Isto je, prije devet godina, u razgovoru za Monitor potvrdio i Petar Poljanić,  tadašnji (ratni) gradonačelnik Dubrovnika a kasnije i hrvatski konzul u Crnoj Gori: “Dubrovnik je stradao samo i isključivo zahvaljujući činjenici što je bio na putu prema Karlobagu. Nije iz Dubrovnika nitko, ama baš nitko, ništa loše napravio ni Srbiji ni Crnoj Gori. Oni su krenuli prema Karlobagu i Virovitici (zapadne granice velike Srbije koje je javno promovisao Vojislav Šešelj – prim. Monitora), jer su htjeli stvoriti veliku Srbiju. Nikakav drugi razlog nije postojao za taj rat.”

Najteži dan rata u Dubrovniku pod opsadom bio je 6. decembar 1991. Tada su vojnici JNA, skupa sa crnogorskim i srpskim dobrovoljcima na grad pod Srđem ispalili više od 1.000 artiljerijskih granata raznog kalibra. Samo tog dana od granatiranja je poginulo 19, a ranjeno 60 ljudi. Spaljena je biblioteka Međunarodnog univerzitetskog centra sa 20.000 knjiga i znatno razoreno staro jezgro grada pod zaštitom UNESCO-a.

Međunarodni sud za ratne zločine na prostoru bivše SFR Jugoslavije u Hagu osudio je, zbog napada na Dubrovnik viceadmirala Miodraga Jokića i generala Pavla Strugara na sedam, odnosno sedam i po godina zatvora. Admiral Milan Zec oslobođen je optužbi, dok je suđenje kapetanu JNA Vladimiru Kovačeviću ustupljeno Srbiji. Proces pred Vijećem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu je obustavljen nakon što su ljekari Vojno medicinske akademije (VMA) svjedočili da je Kovačević psihički bolestan i nesposoban da prati suđenje. Nijesu svi povjerovali u ove tvrdnje.

“Da li je on bio lud u vreme kada je pucao na Dubrovnik?“, zapitala se predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko: „Za nas, kao društvo, postavlja se pitanje ko je sve učestvovao u rušenju i zločinima ’90-ih godina i da li su tada bile potrebne te medicinske potvrde o njihovom duševnom zdravlju. Ovde se dovodi u sumnju, čak, i reč VMA koja je i sama imala neku ulogu u svim tim zbivanjima. Da li je verodostojno to što oni tvrde? To je nešto što treba takođe proveriti jer s obzirom na moralni raspad ove zemlje i njenih institucija teško je iz prve poverovati u to što oni kažu.”

U Crnoj Gori nije pokrenut nijedan krivični postupak protiv bilo koje osobe zbog ratnih zločina izvršenih prilikom agresije na Dubrovnik. Zaboravljeni su i oni koji su se protivili tom sramotnom ratu, po cijenu vlastitog života.

Admiral Vladimir Barović izvršio je samoubistvo 29. septembra 1991. na Visu, na dan kada je preuzeo dužnost načelnika štaba Vojnopomorske oblasti. Barović je u oproštajnom pismu naveo da je agresija JNA na Hrvatsku suprotna crnogorskoj i vojničkoj časti, i da on u njoj ne želi da učestvuje. Prethodno je, kao učesnik pregovora o povlačenju JNA iz Pule, obećao: „Ovdje neće biti razaranja dok sam ja komandant, a ako, ipak, budem prisiljen narediti razaranja Pule i Istre, mene tada više neće biti”.

Tadašnji predsjednik Crne Gore Filip Vujanović posthumno je odlikovao admiral Barovića na Dan državnosti 2016. godine. Orden je primio komandant Mornarice, jer je Barovićeva supruga Radmila to odbila uz obrazloženje ,,da je sve davno rečeno”. Po admiralu Baroviću se ne zove nijedna ulica u Crnoj Gori, nema biste niti obilježja, a o njegovom činu ne uči se ni u školama. Ipak, Crna Gora pamti. Književnik Momir M. Marković izrekao je 1996. rečenicu koja (još) nije ušla u čitanke ali jeste u usmeno predanje: “Jedini metak ispaljen u ovom ratu, na koji Crna Gora može biti ponosna, jeste onaj admirala Vladimira Barovića”.

Sedam dana po samoubistvu Barovića, i pet dana nakon napada na Dubrovnik i Konavle, život je okončao i komandant garnizona JNA u Kumboru admiral Krsto Đurović. Pod krajnje sumnjivim okolnostima. Zvanična verzija tadašneg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu glasila je da je helikopter u kojem se nalazio Đurović oborila hrvatska strana i da je on podlegao povredama, dok su njegovi saputnici i pilot ostali nepovrijeđeni. Sa hrvatske strane stizale su drugačije priče. Po njima, Đurović je ubijen prije nego je dopremljen u zonu ratišta.

“Bili smo dobri prijatelji”, prisjeća se Poljanić u pomenutom razgovoru za Monitor. “Strahovito mi je žao što je možda razlog zašto je ubijen bio i jedan moj razgovor sa njim u Herceg Novom, a koji je slušao jedan oficir JNA. To je bilo 19. septembra 1991. Krsto mi je otvoreno rekao: nemojte sa vaše strane ništa poduzimati, jer dok sam ja zapovjednik Vojno-pomorskog sektora Boka mi nećemo napasti Dubrovnik. Šta se kasnije sa njim dogodilo dobro se zna u Crnoj Gori. Nije istina da nije istražen taj slučaj i da se ne zna šta se desilo, jer nijedan jedini naš vojnik nije bio u Konavlima kada je on poginuo…”.

Septembarsko istraživanje CGO pokazalo je da 45 odsto mladih u Crnoj Gori, koji su učestvovali u njihovoj anketi, ne zna za napad na Dubrovnik iz 1991. godine. Od onih koji znaju za agresiju, skoro dvije trećine “ne zna ili odbija da odgovori na pitanje o broju poginulih u tom napadu”. Dok svaki osmi od onih koji su čuli za rat za mir vjeruje/zna da je napad iz Crne Gore na Dubrovnik bio opravdan. I to neznanje je cijena prećutanog zločin.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo