Na međunarodnoj i domaćoj političkoj sceni modni hit su guranja političara. Američki predsjednik Tramp je odgurnuo crnogorskog premijera Duška Markovića, predsjednik Rusije Putin poslanika DPS-a Miška Vukovića. Srđan Milić, predsjednik Socijalističke narodne partije, nije imao sreću da ga guraju čelnici dviju svjetskih super sila. Sklonili su ga sa pozicije predsjednika Socijalističke partije njegovi partijski drugovi. U stvari, prinuđen je na ostavku koju mu mjesecima traži nekoliko opštinskih odbora te nekad najjače opozicione partije u Crnoj Gori, koju je, kako tvrde esenepovci, Milić doveo na niske grane. Ili kako kažu iz DPS-a, okačio mačku za rep.
Milić je podnio ostavku prošlog četvrtka. ,,Imao sam čast i posebnu privilegiju da skoro 11 godina budem na čelu SNP-a. Za sve te godine prešao sam više od 800.000 kilometara po svim djelovima Crne Gore, upoznavajući ljude i njihove sudbine”, pohvalio se Milić u ostavci.
Ipak, to što je učio geografiju Crne Gore o trošku partije i poreskih obveznika nije urodilo plodom.
Dodao je da nije ,,rođen ni sa jednom foteljom i nikad me nijesu interesovale”. ,,U svemu čovjek mora imati mjeru i dostojanstvo”, kazao je Milić, poručujući svojim partijskim drugovima: ,,Što se tiče poslaničkog mandata, on ne pripada meni, već SNP-u”.
Nezadovoljstvo Milićevim predsjednikovanjem unutar stranke ključa godinama. Kulminiralo je 11. maja, kada je Glavni odbor SNP-a na elektronskoj sjednici razriješio svih funkcija Aleksandra Damjanovića zbog kršenja Statuta partije. Damjanović je tada pozdravio rukovodstvo SNP-a optužbom da je ,,dovelo partiju na dno političke scene u Crnoj Gori”.
To je podstaklo na pobunu članove beranskog, ulcinjskog i bjelopoljskog SNP-a. Zatražili su Milićevu ostavku. Polovično su ih podržali u plavskom i kolašinskom odboru.
Jedanaest članova Glavnog odbora SNP Berane zatražili su u maju Milićevu neopozivu ostavku. Najviše mu je zamjeren ,,sunovrat političkog rejtinga partije na državnom i lokalnom nivou i to što je partija bukvalno postala privatno preduzeće i interesna grupacija”.
U SNP-u su, kako su mediji objavlili, očekivali da će Milić, nakon ,,katastrofalnog” izbornog rezultata u oktobru prošle godine i sam podnijeti ostavku. Izdržao je Milić i taj talas nezadovljstva članova SNP-a.
SNP je pod njegovim vođstvom na parlamentarnim izborima osvajala sve manje i manje poslaničkih mandata. Osvojila je 2009. godine 16 mandata. Taj zavidni broj uspjela je da gotovo prepolovi na izborima 2012. godine. Tada je SNP osvojio devet mandata. Izborni neuspjeh kulminirao je na oktobarskim izborima kada je SNP kao dio koalicije Ključ osvojila svega tri mandata. To je najslabiji rezultat u istoriji te stranke.
Prije oktobarskih izbora pristalice šefa poslaničkog kluba SNP-a Aleksandra Damjanovića pozivale su Milića da napusti vrh SNP-a, procjenjujući da bi tako dobili više mandata na izborima. Nije ih poslušao. Kao ni prije skoro deset godina kada su upozoravali na urušavanje partije zbog Milića.
SNP je, inače, svojevrstan fenomen na crnogorskoj političkoj sceni.Partija inkubator. Iz nje se iznjedrilo više stranaka. SNP je nastao razlazom Momira Bulatovića i Mila Đukanovića u Demokratskoj partiji socijalista 1998. godine. Od tada je SNP prolazio kroz više sukoba i cijepanja.
Prvi sukob dogodio se 2001. godine. Tada je vrh stranke odbio da podrži Bulatovićevu kandidaturu za premijera SRJ. Uslijedio je vanredni kongres na kojem je sadašnji funkcioner Demokratskog fronta Predrag Bulatović izabran za lidera stranke. Momir Bulatović je nakon toga napustio SNP i formirao Narodnu socijalističku stranku.
Novi razlaz dogodio se 2005. godine. Predrag Bulatović zbog lošeg rezultata na parlamentarnim izborima sljedeće godine podnosi ostavku na funkciju predsjednika, a na njegovo mjesto dolazi Srđan Milić. Šest godina kasnije novi raskol uoči parlamentarnih izbora. Dio članstva predvođen Bulatovićem i Milanom Kneževićem napustio je SNP zato što Milić nije htio da uđe u savez sa Demokratskim frontom, koji je tada predvodio Miodrag Lekić. Bulatović i Knežević su se pridružili Frontu, a ubrzo su osnovali Demokratsku narodnu partiju.
Nezadovljstvo Milićem tinjalo je i dalje. Na sjednici Glavnog odbora početkom 2015. Milić opet odbija da podnese ostavku. Aleksa Bečić sa veteranima SNP-a Velizarom Kaluđerovićem i Nevenom Gošovićem napušta stranku i osniva Demokrate, objasniviši da u SNP-u ne vidi perspektivu. Uslijedila je serija teških optužbi na Milićevu adresu. Optuživali su ga da je privatizovao SNP. Kaluđerović ga je optužio da je od svojih poslanika zahtijevao da glasaju za sporne anekse ugovora o zakupu Svetog Stefana, Miločera i Kraljičine plaže.
Današnji SNP je, prema nekim procjenama, na ivici potpune marginalizacije na crnogorskoj političkoj sceni.
Danijela Marković, bivša poslanica SNP-a, prošlog mjeseca kazala je da postoji mogućnost da ta partija više ne bude imala ikakav uticaj na političkoj sceni Crne Gore. Krivac za to, kako je rekla, isključivo je predsjednik Srđan Milić. ,,Očekujem da će Milić imati i ljudske i moralne snage da podnese ostavku da bi spasio partiju”, kazala je Marković.
Polovinom maja Opštinski odbor SNP-a iz Plava uputio je otvoreno pismo Miliću, poručujući mu da odmah podnese ostavku na sve dužnosti koje obavlja u partiji. ,,Na ovakav korak smo se odlučili zato što je srozao ugled partije”, navedeno je u pismu.
Milić je krajem aprila imao zanimljiv verbalni obračun i sa DPS-om. Uoči glasanja u parlamentu o ulasku Crne Gore u NATO kazao je da ne prihvata odluku parlamenta, niti je smatra obavezujućom.
,,Što se mene tiče, mogu je okačiti mačku o rep. Ovu ‘Skupštinu’ zakazanu za 28. april ove godine na Cetinju posmatram jednako kao i onu koju su Macolini i ‘crnogorski federalisti’ zakazali za Petrovdan, 12. jula, 1941. godine”, napisao je Milić na svom Fejsbuk profilu.
DPS mu je uzvratio istom mjerom.
,,Zaista treba biti politički duduk pa današnji zapadni svijet izjednačiti s fašističkim silama Osovine 1941. I u tom kontekstu porediti istorijsku odluku Skupštine Crne Gore o pristupanju NATO, koja će uslijediti u petak, sa Petrovdanskom skupštinom na Cetinju ’41”, saopštili su iz DPS-a. I dodali da Milićeve izjave imaju domet ,,mačjeg kašlja”.
,,A tek zoološki rječnik koji koristi. Kaže da se ta odluka može okačiti mačku o rep. Misli valjda onako kako je on okačio svoju partiju”.
Sa ovim posljednjim slažu se, sudeći prema njihovim višegodišnjim optužabama, i oni koji su emigrirali iz Socijalističke narodne partije. A možda i dio onih koji su još u njoj.
Veseljko KOPRIVICA