O stvarnom stanju na Univerzitetu Crne Gore (UCG), Crnoj Gori, pa i šire, više nam govori jedna skora fotografija, nego brojne, pretenciozne, ali isprazne, akademske i ekspertske analize. Reč je o postnovogodišnjoj, slavljeničkoj fotografiji iz hotela Splendid, jednog od prvih dana nove 2016, na kojoj se vide aktuelna rektorka UCG i njen suprug, bivši dugogodišnji ministar kulture u Vladi Crne Gore, i sadašnji ambasador Crne Gore u Srbiji, u društvu nekoliko takozvanih kontroverznih biznismena, iz takozvane sive montenegrinske zone.
Da nije reč o nekim od najznačajnijih osoba vladajućeg crnogorskog režima, i to njegovog takozvanog nadzemlja, i njegovog takozvanog podzemlja, od čijih ovakvih ili onakvih akcija direktno zavise opšti interesi ove države, čak i samo objavljivanje ove fotografije, a kamoli njeno ovakvo ili onakvo komentarisanje, moglo bi da se označi kao nedopustivo, pa i neukusno narušavanje privatnosti. Ovako, javnost ima pravo da zna.
Fotografija o kojoj je reč govori mnogo. Tri stvari se, ipak, izdvajaju kao najznačajnije. Najpre, to je najnovija indikacija, indicija i ilustracija „integralnog igrača”, fuzije kriminalizovane vlasti i organizovanog kriminala, ključne kategorije iz onog poznatog teksta Naima Moizesa, Mafia States, objavljenog u Foreign Affairs, maja-juna 2012. Po slikovitosti i uverljivosti, sa ovom ilustracijom te kategorije, možda može da se meri, samo još ona čuvena ministarka-plagijatorka u Vladi Crne Gore, koja i dalje, moizesovski „integralno”, i neprocesirano, „voli svoju državu”.
Zatim, to je zaprepašćujuća činjenica, da je alternativac Vesko Pejak, iz nikšićke nevladine Alternative, jedini koji je, nakon objavljivanja kritične fotografije, javno zatražio ostavku odnosno smenu aktuelne rektorke našeg jedinog državnog univerziteta. Bez komentara. Naravno da ova činjenica više govori o zastrašujućem stepenu stvarne razorenosti ovog univerziteta, nego o bilo čemu drugom, pa i o našoj notornoj rektorki.
Najzad, fotografija o kojoj je reč, samo pojačava sumnje, koje već dugo postoje u kritičkoj javnosti Crne Gore, da je sve što naša notorna rektorka, tajkunica i dramska umetnica radi na UCG, odtkako je na visoku rektorsku funkciju 2014. izabrana, naime, nije, zapravo, ništa drugo, do rad na svesnom, ciljanom i organizovanom razaranju ovog univerziteta iznutra. U korist onog drugog, iz njene, odnosno Prve familije.
A sve tri stvari koje su gore naznačene, ipak su samo vrh velikog ledenog brega. Dve jedanaestine ovog brega koje su iznad površine i vidljive. Dok ispod površine pluta devet jedanaestina koje se ne vide golim okom, ali upravljaju celokupnim procesom.
Na samom kraju ove male serije o takozvanom aktuelnom stanju na UCG, umesto podrobnije analize, koja ostaje za neku narednu priliku, sledi samo još jedna gruba, ali instruktivna skica ovih potonjih devet jedanaestina. U samo tri kratka poteza. Najpre, to je ona mračna Trijada vladajuće partitokratije, endemske korupcije i oraganizovanog kriminala, o kojoj je u ovoj seriji već bilo reči. Zatim, to je sistemski zamor, dezintegracija i dekadencija poznog kapitalizma, koji je upravo zbog toga sve više i više kapitalizam-fašizam. I to i u velikoj Evropi i svetu, a ne samo u našoj maloj i voljenoj Crnoj Gori. Konačno, to je i ova naša umorna, preumorna pozna moderna, koja je toliko „splendid”, sjajna, zanosna i opasna. Kao naš vrli „tim za integraciju” na našem jedinom državnom univerzitetu.
Milan POPOVIĆ