Strani mediji i analitičari često u novije vrijeme analiziraju ekonomsku situaciju u Crnoj Gori i prognoziraju budućnost crnogorske privrede.
Kombinat aluminijuma Podgorica ne može da plati svoje račune, poručio je njegov direktor Andrej Kuznjecov. ,,Mi govorimo o tri do četiri nedjelje prije nego što odlučimo da li ćemo da zatvorimo pogone,” izjavio je Kuznje cov za kanadski dnevnik na engleskom jeziku Glob end Meil.
DERIPASKINI FINANSIJSKI PROBLEMI: Glavni kanadski dnev nik sa sjedištem u Torontu navodi takođe da je ruski oligarh Oleg Deripaska preko ogranka svoje En plus Group Ltd. poručio Vladi Crne Gore da više ne može održavati KAP da radi sa gubicima, pa će vjerovatno morati da obustavi kompletnu proizvodnju ukoliko brzo ne dobije finansijsku podršku.
Dnevnik, glasilo kanadskih poslov nih krugova, podsjetio je da KAP i sa njim povezane kompanije, uključujući Rudnik boksita koji takođe posjeduje Deripaska, predstavljaju najvažniju industriju u Crnoj Gori. U tekstu se navodi da je aluminijum činio nešto više od polovine crnogorskog izvo za tokom 2007. Proizvodnja i izvoz te robe uveliko utiču na poslovanje aerodroma, željeznice i oko 100 snabdjevača u Crnoj Gori. Otuda su muke KAP-a, po Globu, slikovit prikaz kako globalna kreditna kriza i recesija stvaraju “domino efekat” širom svijeta, škodeći i privredama koje su veoma udaljene od svjetskih finansijskih centara. Među njima je i privreda Crne Gore, koja je od 2006. rasla po prosječnoj godišnjoj stopi od osam odsto budući da su u njeno građevinarstvo, turizam i proizvodnju aluminijuma investirali poslovni ljudi iz Rusije, Zapadne Evrope i Kanade.
,,Sadašnja ekonomska kriza nas je ostavila bez alternative. Morali smo da otvorimo razgovore sa Vladom o hitnom paketu pomoći kako bi održali KAP u životu,” izjavio je predstavnik En plus Peter Lidov.
PROCJENE MMF-A: Među narodni monetarni fond (MMF) je procijenio da će rast društvenog bruto proizvoda crnogorske privrede u 2009. iznositi svega dva odsto.
Šef misije MMF Danijel Kanda je sredinom decembra ocijenio da će vladine mjere za smanivanje poreza i doprinosa od početka 2009. nastaviti da podstiču budžetski deficit. MMF očekuje ,,snažno smanjivanje tražnje pošto će umanjivanje priliva kredita i direktnih stranih investicija (FDI) značajno oboriti prihode”.
Da će osnovni ekonomski izazov biti obezbjeđivanje budžetskih priho da, mišljenja je i Jan-Peter Olters, predstavnik Svjetske banke u Crnoj Gori. Olters je naveo da se planira da budžetski prihodi u 2009. iznose 1,61 milijardi eura, a oni se oslanjaju na porez od dodate vrijednosti (PDV) od robe iz uvoza.
Olters je potvrdio i da će priliv di rektnih stranih investicija tokom ove godine značajno pasti u odnosu na 2007. i 2008. ,,Banke širom svijeta su zaustavile pozaj mice, uključujući tu i svojim podružnicama u Crnoj Gori, značajno smanjujući priliv kapi tala”, izjavio je Olters za Rojters.
Tokom 2007. i do sredine 2008, u Crnu Goru su pristizale značajne količine ka pitala, a banke su u inostranstvu pozajmile sredstva u visini od 14 odsto bruto društve nog proizvoda, što je podstaklo rast kreditnih aktivnosti u privatnom sektoru od 180 odsto, kazao je Olters. FDI su u 2007. iznosile oko 40 odsto bruto društvenog proizvoda, od čega je polovina otpala na kupovinu nekretnina, izjavio je on. On procje njuje da će bez tog priliva kapitala i bez mogućnosti pozajmica, potražnja stranih proizvoda i usluga opasti, što će za rezultat imati niži deficit platnog bilansa u 2009.

KREDITNA KRIZA NEIZBJEŽNA: Možda je naupečatljiviji opis sadašnje privredne situacije u Crnoj Gori dala jedna od vodećih svjetskih agencija za kreditni rejting – Mudis.
,,Crnogorska ekonomija je pogođe na trostrukim šokom”, kazao jeKenet Orčard, potpredsjedik i viši analitičar u Moody’s Sovereign Risk Group.
,,Globalni kreditni krah je smanjio likvidnost u bankarskom sistemu, pad cijene aluminijuma prijeti likvidnosti najvećeg državnog izvoznika, a pre kid ekspanzije nekretnina u svijetu će dovesti do značajnog smanjenja stranih direktnih investicija”, kazao je Orčard.
Mudis vjeruje da će kombinacija nepovoljnih šokova vjerovatno imati značajan uticaj na ekono miju države i da će oslabiti finansijsku snagu do nivoa na kome će je biti teško ojačati srednjoročno.
Mudis smatra da je u Crnoj Gori monetarna kriza sama po sebi nemoguća, pošto država koristi euro kao zvaničnu valutu. Me đutim, kreditna kriza ne može biti u potpunosti izbjegnuta.
,,Za razliku od mnogih drugih država, crnogorska Centralna banka nije u mo gućnosti da u kriznim vre menima obezbijedi podršku likvidnosti bankarskog sistema zato što ne može da stvara eure”, objasnio je Orčard. “U tom kontekstu, Vlada Crne Gore nedavno je dala zajam drugoj po veličini banci u državi, koja se suočila sa ozbiljnim problemom likvidnosti”.
Misli se na Prvu banku Crne Gore, familije Đukanović.
Mudis se pozabavio i problemima KAP-a. ,,S obzirom na važnost fabrike za lokalnu ekonomiju, vlada će mož da biti primorana da renacionalizuje kompaniju ukoliko trenutni vlasnici odluče da zaustave proizvodnju. Takva intervencija bi neizbježno dovela do većeg duga javnog sektora i pogoršanja budžetskog bilansa”. 
Kanadski Glob takođe upozo rava kako je ,,sve moguće ukoliko KAP bude stao”.
ŠTA AKO KAP STANE: Nedavno je londonski nedjeljnik Ekonomistnapisao da bi ,,poslje dice mogle biti strašne”, mada se crnogorska privreda, kako je ugledni konzervativni časopis napisao, “još nije slupala.”
,,Podgorica se proteklih godina ubrzano širi. Sta novi i kancelarije nikli su po obodi ma grada budući da su građevinari puni novca od prodaje vila i apartmana na obali Jadranskog mora Rusima, Britancima i ostalim investitorima. Ali za proteklih nekoli ko mjeseci broj stranih investitora na jadranskoj obali se smanjio, pa je i novac presušio. Radnici na mnogim gradilištima širom grada ostali su bez posla, a cijene ne kretnina su pale za 50 i više odsto,” naveo je Ekonomist.
Prema ovom ča sopisu, ,,na obali je situacija isto toliko loša ili možda čak i gora.
Ekonomist pri mjećuje da bi zatva ranje KAP-a zadalo težak politički uda rac vladi premijera Mila Ðukanovića. Ðukanović je, pre ma britanskom listu, ,,već pretrpio sra motu zbog drugog problema. Vlada je u decembru mo rala da spašava banku čiji su vlasnici njegov brat (sa najviše akcija), sestra i on’’.
Kao kod Kastra Zapadni mediji pišu o mogućnosti održavanja vanrednih parlmentarnih izbora u Crnoj Gori 29. marta. Primijećuju kako ankete pokazuju da Ðukanović trenutno uživa veliku podršku, ali više zbog haosa u kome se nalazi opozicija nego zbog njegove popularnosti. Njemački radio Dojče vele ne očekuje poraz Demokratske partije socijalista, koja je evropski partijski rekorder u pogledu opstajanja na vlasti na Starom kontinentu poslije pada Berlinskog zida 1989. Ukoliko bi bio računat i prethodnik DPS-a, Savez komunista, onda Đukanovićevoj stranci mogu da pozavide i braća Fidel i Raul Kastro na Kubi, koji su upravo obilježili 50 godina od pobjede revolucije na karibskom ostrvu, konstatuje Dojče vele. No, po Dojče veleu, galopirajuća kriza i urušavanje sistema zasnovanog na monopolima opasno prijeti Đukanovićevom rejtingu u Crnoj Gori, pa je realno očekivati da bi on poslije pobjede vladajuće koalicije na predstojećim izborima mogao da premijersku funkciju prepusti trenutnom potpredsjedniku Vlade i ministru finansija Igoru Lukšicu. On je možda najpogodnija ličnost u DPS za težak period ekonomske i finansijske krize koja će u Crnoj Gori potrajati najmanje tri godine, ocijenio je taj radio.
Milan BOŠKOVIĆ