Povežite se sa nama

Izdvojeno

UKIDANJE KONCESIJA ZA ŠUME I OPŠTINSKI PRIHODI: Malo, koje znači mnogo   

Objavljeno prije

na

Najava  ukidanja   koncesionog načina gazdovanja šumama , ukoliko bude relizovana,  ostavila bi mnoge lokalne budžete  bez značjanog dijela  prihoda. U opštinama na sjeveru, za sada,  ne znaju kako bi to nadomjesili. Uzdaju se u  “senziblitet nadležnih i sistemska  rješenja za nadoknađivanje gubitaka”

 

Postepeno će se ukidati koncesije i preći na formiranje javnog preduzeća za ekspolataciju šume. Država će eksploatisati i obavljati  uzgoj šume, a privatnici će moći da kupuju tu robu kao berzansku robu. Ta najava  iz  Ministarstva poljoprivrede, otvorila je prostor za zebnju za prihodovnu stranu lokalnih budžeta,  uglavnom, osiromašenih opština na sjeveru.  Podsjećaju da su lokani budžeti pred novim izazovom, s obzirom i da moraju prmijenjivati novi Granski kolektivni ugovor, prema kojem će se zarade  u opštinskoj adminstraciji povećati i do 30 odsto. Mogućnost novog načina gazdovanja šumama, kojim bi opštine ostale čak i bez sadašnje slabašne  koristi  od šumskog bogastva na svojoj teritoriji  zabrinula je i Zajednicu opština. Ocjenjuju da lokalnim upravama “treba obezbjediti druge prihode kojim će nadomjestiti najavljeno ukidanje koncesionih naknada za šume”.

„Jedan od izvora prihoda opština su i koncesione naknade. U 2020. godini su po tom osnovu opštine prihodovale oko 10 miliona eura, a 2022. godini 8,5 miliona prihoda. Najavljenim ukidanjem koncesionih naknada u Zakonu o šumama dodatno se dovodi u pitanje održivost lokalnih budžeta opština, naročito onih koje su korisnice Egalizacionog fonda. Predlažemo da se pri izradi novog Zakona o šumama pokaže senzibilitet, budući da su prihodi opština regulisani Zakonom o finansiranju  lokalnih samouprava, odnosno,  da se pronađe alternativni izvor prihoda kojim će se riješiti taj  problem“, saopštili su iz Zajednice opština.

Od korišćenja  svim državnih šuma ove godine planirani su prihodi od 12,29 miliona eura, dok će za realizaciju Programa gazdovanja šumama iz budžeta biti izdvojeno 5,99 miliona. To znači da je  planirani profit preko  od šest miliona, što je značajno više nego ranijih godina. To su podaci iz Programa gazdovanja, kojeg je pripremila Uprava za gazdovanje šumama i lovištima, a koji je početkom godine usvojila Vlada.

U skladu sa  Zakonu o finansiranju lokalnih uprava,  70 odsto od naknada za korišćenje šuma sada  pripada opštinama na čijoj teritoriji se šume koriste. To, kako su ocijenili u program,  zapravo u državni budžet vraća manje novca nego što se od njega uzima za te  namjene. Iz Uprave podsjećaju i da opštine nemaju zakonsku obavezu da novac koji dobiju po tom osnovu vrate kako bi finansirali neku aktivnost na gazdovanju šumama.

Uprava iz toga izvlači zaključak da je “finansiranje sektora šumarstva neodrživo iz razloga što su primici budžeta države manji od rashoda”. S druge strane, kako tvrde, nedostaju mjere koje se moraju preduzeti da bi mogli izvesti zaključak da se održivo gazduje šumama.  Crna Gora je trenutno  jedina država u regionu koja prodaje drvo u dubećem stanju, dok ostale države imaju nacionalno preduzeće koje se bavi eksploatacijom drveta.  Ukoliko bi naša država pratila te primjere, objasnili su iz resornog ministarstva “prihodi od šuma  onda mogli  bi biti veći i do pet puta”. Koncesiono upravljanje šumama, prema računici jedne NVO iz Plava, državu je, do sada , koštalo oko 20 milijardi eura.

Više puta, tokom minulih godina,  iz mnogih sjevernih opština  isticali  su kako od šumskog bogastva dobijaju mrvice, u odnosu na korist koju imaju koncesionari. Međutim, s obzirom ana situaciju u opštinskim kasama,  objašnjavaju, da i te “mrvice” mnogo znače.

Na primjer, prvobitnim planom budžeta, Opština Berane je za prošlu godinu zacrtala da se od naknada za šume  prihoduje 600.000 eura. Rebalansom budžeta ta cifra je smanjena na 500.000 eura, a ostvarena naplata po pitanju koncesionih naknada iznosila je na kraju oko 450.000 eura. U lokalnoj upravi smatraju da se radi o malim prihodima, ako se uzme u obzir sadašnja tržišna vrijednost drveta. Takođe i na činjenicu da, objašnjavaju “šume na području opštine Berane imaju  oko pet miliona kubnih metara drvnih sortimenata”.

I dosadašnje stanje, prema kojem opštine nijesu imale nikavu nadležnost nad svojim šumama bilo je nezadovoljavajuće, kažu u toj lokalnoj upravi. Beranske lokalne vlasti više puta su upozoravale “da bi opštinski prihodi po osnovu koncesionih naknada morali bi biti znatno veći”.

Kolašinski budžet lani je prihodovao oko 175.000 eura po osnovu naknde za šume. Godinu ranije,  taj iznos je bio nešto visočiji.  U Opštini ocjenjuju da će , eventualno, ukidanje te vrste prihoda negativno uticati na likvidnost budžeta.

“Ukidanje naknade za šume smanjenjem prihoda negativno utiče na likvidnost budžeta. Rešenje moramo tražiti na prihodnoj strani tekućeg budžeta, pa ćemo, u saradnji sa Zajednicom opština ,koncipirati set mjera koje će biti predložene Vladi i Skupštini kako bi se taj problem sistemski riješio”, kazao je vd sekretara za finansije Vuk Vuković.

Opština Plav je, kako je prvobitno bilo predviđeno, trebalo lani da prihoduje po osnovu naknada za šume 81.000 eura, ali  plan je ipak premašen i ostvarili su 131.000. Niske prihode objašnjavaju čnjenicom da je 70 odsto plavskih šuma na teritoriji koju zahvata Nacionalni park (NP) Prokletije. Ipak, kažu, da mogućnost da izgube i to malo bila bi jedna od opasnosti koje bi uticale za nestabilnost lokalnih finansija.

Iako više od polovine teritorije opštine Andrijevica pokrivaju šume, lani su po osnovu naknade za koncesiono korišćenje tog prirodnog bogastva naplatili  samo 123.000 eura, što je polovina planiranog iznosa. Planirane prihode po osnovu  koncesionih naknada u prošloj godini nije naplatila ni Opština Petnjica. U opštinsku kasu se po tom  osnovu slilo  105.000 eura, a prema  planu  trebalo je  150.000. U toj loklanoj upravi upozoravaju da nije dobar put “ dalja pretjerana  centralizacija” .

No, neposredno nakon  najava  o promjeni načina gazdovanja   šumama i  i formiranja državnog preduzeća,  Uprava za šume, početkom marta raspisala je javni poziv  za  davanje šuma na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju. Zbog toga, izgleda da se način gazodavanja neće skoro mijenjati.  Poziv se odnosi na šume u  Petnjici, Šavniku, Plavu, Nikšiću, Danilovgradu, Podgorici, Andrijevici, Bijelom Polju, Plužinama, Kolašinu, Žabljaku, Beranama, Rožajama i Pljevljima . To, prema ocjeni pojedinih udruženja drvoprerađivača sa sjevera, znači da Vlada “uvodi privilegovane koncesionare na velika vrata”. Iz Plava su poručili da su uvjreni da “od formiranja državnog preduzeća neće biti ništa”.

Prema Programu gazdovanje za ovu godinu, ukupna drvna zapremina koja može ove godine može biti korišćena je  675.994 m³, od čega su dvije trećine u državnim šumama.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

INFRASTRUKTURNO SIROMAŠTVO: Samo smeća ne fali

Objavljeno prije

na

Objavio:

Suve česme, fekalije teku rijekama, ulice zatrpane smećem uz zapaljene divlje deponije, opasan otpad krišom se prebacuje iz opštine u opštinu i zatrpava na tuđim imanjima… Kada govori o planiranim investicijama u infrastrukturu  vlast, uglavnom, nudi vizije budućih autoputeva i brzih cesta

 

Desetak dana Moračom, praktično od centra Podgorice pa do njenog ušća u Skadarskom jezeru, teče fekalna kanalizacija. Iz gradskog kolektora u rijeku se izliva prečišćena, poluprečišćena i neprečišćena kanalizacija. Novina je da smo, zbog kvara na gradskom kanalizacionom sistemu koji je u međuvremenu otklonjen (kažu), dobili još jedno izvoršite zagađenja kod Vezirovog mosta  – uzvodno od centra grada i pristojno posjećenih gradskih plaža. Uz boju vode uz desnu obalu rijeke, o zagađenju svjedoči i nesnosan smrad koji se širi ulicama i bulevarima  uz obalu, sve do kružnog toka gdje se račvaju magistrale za Nikšić i Cetinje. Visoke temperature i nizak vodostaj Morače samo su potpomogle  da se najnovije zagađenje bolje vidi i osjeti.

Stara je priča: gradski kolektor nije u stanju da prečisti otpadne vode koje u njega doprema postojeći sistem gradske kanalizacije. O gradnji novog, priča se godinama. „Prečišćavanje otpadnih voda je najznačajniji infrastrukturni projekat u istoriji grada, a samo postrojenje najvažniji segment budućeg sistema“, kazao je bivši gradonačelnik Ivan Vuković, sredinom 2022., prilikom potpisivanja ugovora o izgradnji glavnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Posao je trebalo da počne početkom prošle godine, a EU je do tada izdvojila skoro 33 miliona bespovratnog novca da bi pomogla projekat. Međutim, početak izgradnje (prema prvobitnom planu taj posao bi trebalo da traje 36 mjeseci) neprestano se odlaže zbog protivljenja mještana Botuna. Oni tvrde da će „po cijenu života“ spriječiti izgradnju kolektora u blizini svojih domova i imanja. Prema poslednjim, proljetošnjim, najavama posao je trebalo da počne ovog mjeseca. Izvjesno je da se to neće doseti. Makar do formiranja narednih gradskih vlasti.

„Realizacijom sistema za prečišćavanje otpadnih voda, u vrijednosti od 47,3 miliona eura, biće sačuvane podzemne vode Ćemovskog polja, zetske ravnice, rijeka Morača, a samim tim i vodoizvorište Bolje sestre i Skadarsko jezero“, objašnjavao je prije više od dvije godine tadašnji direktor podgoričkog Vodovoda Filip Makrid. U međuvremenu nije urađeno ništa. Podzemne i nadzemne vode i dalje se zagađuju a cijena budućeg kolektora raste. Od sve priče o novom kolektoru izvjesno je samo jedno: on mora biti napravljen nizvodno od Podgorice.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

NOSIOCI IZBORNIH LISTA ZA PODGORIČKE IZBORE:  Dva lica kampanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ove političke jeseni, kada je u pitanju predizborna  promocija,  na cijeni su oni koji u svojim biografijama nemaju samo političke funkcije, već i stručne reference. Nosioci lista i potencijalni budući gradonačelnici/ce nerijetko su ljekari i profesori.  No, kampanju uglavnom vode iskusni političari i vlastodršci.  Reklama je jedno,  život drugo

 

 

Izbornoj komisiji Glavnog grada predato je 13 lista za učešće na lokalnim izborima, od kojih je do sada potvrđeno osam. To je saopštio predsjednik komisije Vladimir Filipović.  Dvije liste vraćene su na doradu – lista  Crnogorska evropska partija – Novak Adžić i Pokret podstanara Podgorica Naš grad – naš dom,. Posljednje tri  predate liste još su u obradi.To su liste Bošnjačke stranke na čijem je čelu Edin Tuzović, lista Evropa sad – Demokrate – Još jače – Profesor doktor Saša Mujović i lista koalicije Za Budućnost Podgorice, na čijem je čelu Jelena Bojović Borovinić.

Osam potvrđenih lista su: Demokratska partija socijalista koju predvodi Nermin Abdić, Podgorička lista Andreja Milovića, Stranka evropskog progresa Duška Markovića na čijem je čelu Ilija Mugoša,  Evropski savez na čijem je čelu Boris Mugoša, Pokret Preokret  Srđana Perića i Pokret Naprijed Vuka Kadića, lista  koalicije Za bolju Podgoricu Jakov Milatović koju predvodi Luka Rakčević, kao i Crnogorska građanska akcija  Stanka Đuričića.

Nosioci potvrđenih i predatih listi potencijalni su gradonačelnici/ce Podgorice. Centar za ženska prava primijetio je da su samo dvije žene na čelu izbornih listi, iako su partije mahom ispunile kvotu od 40 posto žena na listama. Dosadašnja gradonačelnica Olivera Injac prva je na listi čije je lice za javnost ministar energetke Saša Mujović, a koju su predali PES i Demokrate. Druga žena koja je prva na listi je Jelena Bojović Borovinić dosadašnja je predsjednica Skupštine Glavnog grada.  Listu koju Bojović Borovinić  vodi čini koalicija –  Nova srpska demokratija Andrije Mandića, Demokratska narodna partija Milana Kneževića, Socijalistička narodna partija Vladimira Jokovića, Ujedinjena Crna Gora Gorana Danilovića, Radnička partija Maksima Vučinića, Slobodna Crna Gora Vladislava Dajkovića i Prava Crna Gora Marka Milačića.

Nakon dvije godine njihovog rukovođenja gradom, a nakon pregrupisanja i usitnjavanja političke scene, izglasano je skraćenje mandata lokalnoj Skupštini, što je dovelo do vanrednih izbora, koji će se održati 29. septembra ove godine. PES je potom odlučio da kao lice predizborne kampanje u Podgorici predstavi ministra energetike, iako je prva na listi Injac.

Među nosiocima lista, odnosno  potencijalnim budućim gradonačelnicima Podgorice ima i novih lica, koja međutim nastupaju u ime iskusnih i poznatih političkih lidera. Tako je, recimo, na čelu liste  nove partije Duška Markovića, bivšeg premijera i dugogodišnji šefa tajne policije, je  Ilija Mugoša,  magistar ekonomskih nauka i asistent na Univerzitetu Donja Gorica..

“Dokazaćemo da politika ne mora značiti svađe, podmetanja, nepotizam, partijska zapošljavanja. Ljudima je dosta toga. To koči razvoj našeg grada”,kazao je Mugoša na predstavljanju liste.  Možda je Mugoša zaboravio da je ljudima  toga bilo dosta i onda kada je na izborima 2020. izgubila Demokratska partija socijalista, čiji je Marković bio dvodecenijski visoki funkcioner. Kako god, obećao je drugačiju praksu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZMJENE ZAKONA O UNUTRAŠNJIM POSLOVIMA: MUP će viriti u džepove policajaca

Objavljeno prije

na

Objavio:

Skupština Crne Gore usvojila je zakon kojim se detaljnije utvrđuje postupak prijave i kontrole imovine službenika policije

 

Bivši policijski službenik Petar Lazović u aprilu je Višem sudu u Podgorici ponudio 9,3 miliona eura kao jemstvo da ga puste iz zatvora. To je najveća ponuđena suma u istoriji crnogorskog pravosuđa, pred kojim su gonjeni neki od najvećih svjetskih narko bosova.Ipak, najveću sumu ponudio je bivši pripadnik policije. Optužen da je dio kriminalne organizacije koja je krijumčarila drogu, švercovala cgarete, ubijala, prebijala i mučila druge ljude.

Sud je odbio jemstvo i u obrazloženju, između ostalog, naveo da je Lazović raspolagao računom od preko 40 miliona eura. Međutim, do danas nije poznato da li neko od nadležnih provjerava njegovu imovinu i povezanost sa firmama i licima koja su stala iza ovog jemstva.

O policijskim službenicima i njihovoj djeci sa zavidnom imovinom pisalo se decenijama. Mnoge nevladine organizacije, od kojih se najviše isticala Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), godinama pišu o značajnoj disproporciji zvaničnih prihoda i imovine policijskih funkcionera i njihove djece, ali i najobičnijih policijskih službenika.

U posljednje četiri godine, od razbijanja kriptovane aplikacije za komunikaciju SKY ECC, u Crnoj Gori je uhapšeno više desetina pripadnika policije, aktuelnih i bivših, koji su bili na vezi sa kriminalcima i pomagali im u krivičnim djelima. Mnogi od njih su nudili velika jemstva za svoju slobodu.

Iako odavno postoji potreba da se ispita imovina policajaca i njihove aktivnosti, Vlada je tek nedavno ušla u taj postupak. Do sada je postojala obaveza funkcionera u Upravi policije da prijavljuju imovinu, ali u sklopu Zakona o sprječavanju korupcije koji se odnosi na sve državne funkcionere. Postojao je i mehanizam provjere u Zakonu o unutrašnjim poslovima, kroz Odjeljenje za antikorupciju, ali taj se mehanizam do sada nije primjenjivao. Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović pokrenuo je ovo pitanje, a pred Skupštinom je izložio izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima, kojima se planira dodatno tretiranje ovog problema. Zakon je najprije predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje, a ponovo je usvojen na zasijedanju u srijedu.

„Postoje bivši, ali i neki sadašnji policijski službenici čija je imovina višestruko veća od one koju mogu opravdati i ako se to i potvrdi kroz provjere, za njih neće biti mjesta u službi“, kazao je Šaranović.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo