Posljednjih dana sam boravio u Europskoj uniji…
Stvarno čovjek mora izići van svoje države da bi osjetio i vidio gdje nam je mjesto!?! Boraveći u Beogradu, Budimpešti, Pragu, Beču i Ljubljani shvatio sam da imam goleme zablude. Dok sam do sada razmišljao u kontekstu viđenog i naučenog, od ove mini turneje po EU počeo sam u vlastitom životu preferirati doživljaj!!!
Shvatio sam da je temeljni politički stratum u svim državama, bile one male, srednje ili velike, bile one članice EU ili izvan njenih granica, ipak i samo, ulica. Ulica kao politički stratum pokazala mi je diferenciju specificu u odnosu na ono što je moj svakidašnji doživljaj u bosnaskio-herecgovačkim gradovima i naseobinama, manjim ili većim…
Shvatio sam značaj ulice kao mjesta za komparativnu analizu političkih prilika, a u mom slučaju i slučaju Bosanaca i Hercegovaca uopće, političkih usudnosti! Boraveći u Češkoj Republici posjetio sam, za europske prilike relativno mali grad, Pardubice. Naš bi čovjek u osobnom nadahnuću uskliknuo: „Ni manjeg grada ni veće čaršije!?!” Lako je govortiti o trgovima i ulicama Praga i Beča… Međutim, kad se nađete na trgu, koji je, zasigurno, i prije stotinu godina isijavao temeljnu gradskost, pa ugledate neobičnu kuću, Gradsku kuću, magistrat, gdje je svaki prozor napravljen kao likovni doživljaj par excelance u načinima cvjetnog aranžiranja, onda shvatite da zapravo stoljetni kulturni obrazac koji gaje Česi, trgu, odnosno ulici, daje legitimaciju da progovori o tradicijski dugoj državnosti!
Sad dolazim do zapuštenih fasada, koje nisu zapuštene, tek i samo, u mom Sarajevu ili mom Mostaru. One su zapuštene i u Beogradu, Zagrebu, Skoplju i Podgorici…
Dakle, na jednoj strani nije uređena samo fasada, koja je vertikalni odslik ulice ili trga, uređena je zapravo država!!! Ulica kao politički stratum, kao ogledalo države, državotvornosti i državnosti postala je te večeri u Pardubicama mojom opsesijom!
Država se, očito, ne pravi na velikim političkim skupovima, pa čak ni povjesnim i političkim procesima, koji mogu trajati i stoljećima; država se pravi kulturnim obrascem, u koji ulaze tekovine kulture naroda i građana, koji su činili državni kompozit jedne zemlje.
Pogled danas na ulice u čitavoj ex-Jugoslaviji, pa čak i u novoprimljenim članicama EU, znači samo jedno: poraz estetike, koji u krajnjem ishodu emanira poraz politike!
Pardubičko iskustvo govori da se malim potezima, koji mogu trajati stoljećima, gradi i dograđuje građevina zvana Država! Zapamtio sam sarajevsku gradonačelnicu, Semihu Borovac, koja se bavila uređenjem fasada u Sarajevu. Bavila se ona ustvari uređenjem države BiH, jer o čemu bi, kada je u pitanju država BiH, mogli razgovarati posjetioci njene metropole nego o doživljaju ulice!?! Semiha Borovac je, nažalost, vrlo brzo zaboravljena, kako to kod nekulturnih naroda biva . Smjenjivali su se u Sarajevu gradonačelnici – trutovi, pijanci i nesposobni ljudi, sposobni tek za veselice i janjad (i to onu pečenu!). Mudrost vođenja grada, koja je mudrost vođenja države u malom, prepuštana je, neodgovornom voljom političkih partija, političkim pigmejcima. Za sve to vrijeme Europa je živjela svoj život.
Mali izlet u EU pokazao mi je da za ulazak u ovu udrugu naroda i država nisu dostatni samo politička volja, tone papira, zakonskih odredbi, usklađivanje legislative… Pardubice su mi pokazale da je model europskog življenja nešto sasvim drugo.
Ulica i trg su politički stratumi koji emaniraju iznimnu političku energiju preko svog, a i našeg estetskog doživljaja.
Gradimir GOJER