Povežite se sa nama

MONITORING

Urbanisti pod lupom tužilaštva

Objavljeno prije

na

U posljednjem izvještaju Stejt departmenta o stanju ljudskih prava u svijetu koji je javnosti predstavila državna sekretarka Hilari Klinton, u dijelu koji se odnosi na Crnu Goru, posebno je naglašeno stanje u urbanizmu i donošenju planske dokumentacije. „Posmatrači su registrovali da je korupcija najevidentnija u oblastima prostornog planiranja”, navedeno je u novom izvještaju Vašingtona. Značajan doprinos ovoj „laskavoj” ocjeni o načinu na koji se u Crnoj Gori planira i uređuje prostor dala je Budva.

Ovaj grad odavno je sinonim za korupciju u urbanizmu i bespravnu gradnju, budvanizaciju koja je donijela ružne građevina svih veličina, oblika i boja, stvorila grad bez plana i arhitekture, bez ulica i trotoara, mjesto u kome su neuki korumpirani urbanisti i neuspješni arhitekti nalazili uhljebljene i slagali betonske kocke u prostoru jedne od najatraktivnijih rivijera.

Vladajuća garnitura DPSDP donijela je tokom posljednjih pet godina niz prostornih i urbanističkih planova koji su, svaki ponaosob, dokumenti čiste, korupcije visokog nivoa.

ISTRAGA: Ni takvi, naručeni planovi koji su ispoštovali i najambicioznije zamisli povlašćenih investitora nisu zadovoljili sve apetite, pa je na pomolu nova afera trgovine građevinskim dozvolama u Budvi koja ozbiljno prijeti da pomuti „slavu” slučaja Zavala.

Prema saznanjima Monitora Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru priprema pokretanje istražnog pos tupka protiv Zlatka Dragovića, sekretara budvanskog Sekretarijata za planiranje i uređenje prostora i njegovih saradnika, zbog nezakonitog izdavanja građevinskih dozvola koje nisu u skladu sa važećim urbanističkim planovima.

Čeka se objedinjavanje više predmeta koji terete Dragovića za zloupotrebu službenog položaja za otvaranje obimnog istražnog postupka za nezakonito izdavanje odobrenja za gradnju.

Prema izvještajima urbanističke inspekcije Ministarstva održivog razvoja i turizma, kontrolom izdatih građevinskih dozvola od 2009- 2011 godine, koju je inspekcija vršila po osnovu prijava građana, mjesnih zajednica, Osnovnog tužilaštva u Kotoru, pa čak i Uprave policije, odgovorna lica u Sekretarijatu izdala su na destine građevinskih dozvola koje su u suprotnosti sa važećim planovima u Budvi, Bečićima, Pržnu, Svetom Stefanu, Rijeci Reževići i Petrovcu.

Inspektori Ministarstva podnijeli su nadležnom organu, u ovom slučaju glavnom administratoru Opštine, predloge za poništenje preko 20 rješenja za gradnju objekata ili rekonstrukciju i dogradnju.

Predloge za oglašavanje dozvola ništavnim prati niz zahtjeva Ministarstva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv Sekretarijata za planiranje i uređenje prostora Opštine Budva kao organa uprave, zatim protiv sekretara Zlatka Dragovića, glavnog urbaniste Slavice Kovač i službenika Vesne Ivanović, Dese Simović i Dušanke Miskin, po osnovu Zakona o uređenju prostora i gradnji objekata i Zakona o prekršajima.

Novi zakon o gradnji sankcioniše i projektante koji projektuju objekte ne poštujući planom zadate uslove, pa su inspektori Urbanističke inspekcije podnijeli isto toliko zahtjeva za oduzimanje licenci projektnim biroima koje su izdate od strane Inženjerske komore Crne Gore, „jer obavljaju poslove suprotno odredbama zakona koji se odnose na poslove za koje je izdata”.

Zbog nepoštovanja datih urbanističko tehničkih uslova za gradnju, (U.T.U), rješenja o lokaciji, Detaljnih urbanističkih planova i Studija lokacija, ili zbog nezakonite revizije glavnih projekata, odnosno grube povrede Zakona o uređenju prostora i gradnji, zatraženo je, prema dostupnim informacijama, oduzimanje licenci za rad biroima ARHIS Group, ATRIUM, Del Projekt, Adria Invest, Pro-Ing-Trade, svi iz Budve. Najviše zahtjeva odnosi sa na ARHIS biro, čak pet od pregledanih 15 predmeta, a ne zaostaju mnogo ni ATRIUM i Del Projekt.

Oduzimanje licenci traži se i za biroe ING-Invest iz Danilovgrada, Čovjek i prostor iz Podgorice, Božović d.o.o iz Šavnika i D.o.o Profesional iz Nikšića.

Ako se ima u vidu da se radi samo o dozvolama koje je urbanistička inspekcija Ministarstva kontrolisala po prijavama, mogu se samo naslutiti razmjere kršenja zakona u Sekretarijatu za urbanizam u onom dijelu koji je ostao izvan kontrole.

U pitanju su djela ozbiljne zloupotrebe položaja odgovornih službenika Opštine Budva kojima je širokom krugu ljudi omogućeno nelegalno sticanje materijalne koristi na štetu Opštine i države Crne Gore.

Ostvareni interesi mogu se mjeriti milionima eura, jer su odobravani gabariti premašivali dozvoljene u nekim slučajevima i do 100 odsto. Kada se ima u vidu cijena kvadrata na teritoriji opštine Budva, mogu se zamisliti dobiti koju su ostvarivali svu učesnici u lancu gradnje, počev od urbanista koji su udarali štambilje na dozvole i ovjeravali lažne glavne projekte na kojima su često rukom docrtavali spratove, arhitekata koji su pogazili struku i profesionalnu etiku u trci za novcem, pa sve do čelnika Opštine Budva koji su takvo ponašanje aminovali.

DRASTIČNO: Drastičan je primjer izdavanja dozvola za gradnju objekata koji spratnošću i površinama od nekoliko stotina kvadrata odstupaju od plana u naselju Rijeka Reževići za koje je nedavno usvojena Lokalna studija lokacije.

Firmi Arteks d.o.o iz Budve izdata je građevinska dozvola prema projektu sa bruto razvijenom građevinskom površinom (BRGP) od 1576 metara kvadratnih, dok je planom dozvoljeno maksimalnih 1163 m2. Prekoračenje iznosi 413 m2 ili 35,50 odsto.

Investitoru PWS Managment iz Budve odobreno je 659 kvadrata ili 46,6% više od parametara datih u LSL, dok je vlasniku L.P.P Capital iz Budve dato preko 300 m2.

Ista je, ako ne i gora situacija u Budvi. Zanimljiv je primjer izgradnje dvojne stambene zgrade u centru grada, pored hotela Avala, investitora Petka i Nikole Mitrovića.

Ovaj objekat postao je simbol urbanističkog kriminala u Budvi.

Urbanistička inspekcija je u novembru 2009 godine, nadležnom organu lokalne uprave naložila poništenje građevinskih dozvola jer su u suprotnosti sa planom DUP Budva-centar.

U izvještaju inspektora Hajra Hajdarpašića navodi se da su urbanistički uslovi izdati za rekonstrukciju i dogradnju objekta iako se radi o izgradnji nove stambene zgrade. Dozvolama koje je izdao opštinski sekretarijat prekoračene su sve vrijednosti date planom, kako zauzetost parcele tako i indeks izgrađenosti, spratnost i ukupna površina objekata. Dio zgrade Petka Mitrovića veći je za 345 kvadrata od dozvoljenog dok u drugom krilu prekoračenje iznosi 400m2.

Inspektor je u ovom slučaju podnio zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv Sekretarijata, sekretara Zlatka Dragovića i Vesne Ivanović. Nadležnom organu uprave upućen je i zahtjev za oduzimanje licence projektnom birou ARHIS koji je izradio glavni projekat suprotno izdatim uslovima za gradnju.

Opsežna akcija državnih organa ostala je međutim bez rezultata. Nadležna inspekcija nije donijela rješenje o rušenju bespravno podignutih spratova. Nelegalna zgrada je dovršena, stanovi prodati a susjedne komšijske kuće u potpunosti degradirane.

Nakon dvogodišnje istrage Osnovno tužilaštvo u Kotoru oglasilo je krivim investitora Petka Mitrovića koji je na kraju kažnjen uslovno.

Akteri u poslu gradnje ove zgradurine u centru Budve potrudili su se da cijelu stvar legalizuju tako što će promijeniti važeći DUP. Predlog izmjena i dopuna DUP-a Budva-centar kojim je predviđena izmjena datih parametara za zgradu Mitrovića i unošenja novih u skladu sa nelegalnim dozvolama, odavno čeka saglasnost Ministarstva održivog razvoja.

Među brojnim predmetima protiv sekretara Dragovića koji su se našli na stolu Osnovnog državnog tužioca Borisa Savića, naći će se i slučaj bespravne gradnje novog „firmiranog” lokala Perla u Budvi koji je smješten u sred budvanskog gradskog parka.

Sekretarijat za planiranje i uređenje prostora izdao je dozvolu za gradnji i rad kafe-restorana kao privremenog objekta, poput kioska i tezgi, u skladu sa Programom postavljanja privremnih objekata.

U pitanju je objekat čvrste betonske konstrukcije na dva nivoa i ne može biti riječi o privremnom objektu, tvrde u kotorskom tužilaštvu.

I kafe Perla se našao na listi objekata koji su obuhvaćeni izmjenama i dopunama DUP-a, sa namjerom da takozvani privremeni objekat postane trajan i legalan.

Prekršajne prijave koje pišu i u Budvu šalju inspektori Ministarstva održivog razvoja ne brinu mnogo službenike Opštine Budva. Prijave obično završavaju u košu, u najgorem slučaju plaća se kazna u iznosu od par ličnih dohodaka. Posao organizovanog kršenja urbanističkih planova donosi mnogo više od plaćenih kazni.

Zato su ocjene Stejt departmenta sa početka teksta, bar što se Budve tiču, sasvim na mjestu.

Branka PLAMENAC

Komentari

Izdvojeno

TAMA CRNOGORSKOG I SRPSKOG PRAVOSUĐA: U službi gospodara i kartela

Objavljeno prije

na

Objavio:

Beogradski Radar je objavio da je predsjednik Krivičnog odeljenja i Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu sudija Milimir Lukić smijenjen. U trenutku dok dva nova postupka protiv Darka Šarića na osnovu SKY komunikacije dostavljene iz inostranstva čekaju na red u odjeljenju Apelacionog suda. Ovaj sudija je još prije četiri godine bio razlog frustracije i intezivne SKY prepiske između braće Šarić

 

 

Evropska komisija (EK) je prošle sedmice objavila izvještaj o napretku Srbije za 2024. Zvanični primjerak izvještaja je lično uručio predsjedniku Aleksandru Vučiću šef Delegacije Evropske unije (EU) Emanuel Žiofre tek prije četiri dana. Ambasador Žiofre je počeo obraćanje izrazima saučešće porodicama 14 poginulih u nesreći u Novom Sadu 1. novembra. Nakon toga je pozvao srbijanske vlasti da “ubrzaju reforme sa pristupanjem EU”. Kada je riječ o stanju pravosuđa, izvještaj navodi da je “postignut određeni nivo pripremljenosti, i da je ostvaren ograničen napredak”, što je najniži oblik napretka prema metodologiji EK. Ukazuje se da je potrebno ojačati “nezavisnost, nepristranost i efikasnost” pravosudnog sistema.

Tragični događaj u Novom Sadu će zasijeniti vijest koja je objavljena samo dan ranije i koja bi u sređenom društvu bila drugačije primljena. Naime, Radar je objavio da je predsjednik Krivičnog odeljenja i Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu sudija Milimir Lukić smijenjen. I sam Lukić je potvrdio smjenu.

Smjena se desila u trenutku dok dva nova postupka protiv Darka Šarića na osnovu SKY komunikacije dostavljene iz inostranstva čekaju na red u odjeljenju Apelacionog suda, sa čijeg čela je skrajnut sudija Lukić. Ovaj sudija je još prije četiri godine bio razlog frustracije i intezivne SKY prepiske između narko bosa Darka Šarića i njegovog brata Duška u kojoj su dogovarali kako da utiču na ishod presude za krijumčarenje skoro šest tona kokaina. Mlađi brat Duško je zbog ovog nezgodnog i nekooperativnog sudije bio na sastanku u sjedištu Bezbedonosno – informativne agencije (BIA) sa načelikom operative Markom Parezanovićem (sa kodnim SKY imenima “Markus“ i “Markos“). Kod Markusa je došao na sastanak i Duško Milenković, predsjednik Apelacionog suda u Beogradu da bi vidjeli kako pomoći starijem Šariću da izađe iz zatvora.

Milenković, koji je nedavno potpisao smjenu Lukića, se tada (maj 2020.godine) požalio na sastanku u sjedištu državne bezbijednosti da je Lukić „težak za bilo koju vrstu pritiska, osim institucionalnog“ -tj. od strane države, te da problem može riješiti “samo jedan čovek” – koga su članovi klana zvali Oskar. U prepiskama se navodi “jedino on (Markus) može da ode kod Oskara” svemoćnog čovjeka u Srbiji a “Markus (je) od poverenja Oskaru”. Parezanović je nakon sastanka sa svemoćnim Oskarom javio “da je sve ok”.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KO SAVJETUJE DRŽAVNE ZVANIČNIKE: Radno mjesto za partijske drugove 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mjesto savjetnika u izvršnoj i parlamentarnoj vlasti  nerijetko služi  za uhljebljenje partijskih kadrova.  Nađe se tu i pokoji potomak ili član familije partijskih drugova i drugarica

 

 

Reakcije, uglavnom negativne, u javnosti je izazvala vijest da je, krajem proteklog mjeseca, Vlada imenovala Predraga Bulatovića za savjetnika potpredsjednika Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Miluna Zogovića.

Zogović je potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP),a Bulatović  predsjednik Političkog savjeta te partije. Politički veteran Bulatović svakako će imati što da savjetuje svog dosta mlađeg partijskog kolegu. Što se tiče politike za infrastruku i razvoj nije baš sigurno.

Zogović nije jedini ministar koga savjetuju partijski drugovi i drugarice.  Mjesto savjetnika u izvršnoj i parlamentarnoj vlasti  nerijetko služi upravo za uhljebljenje partijskih kadrova. Desi se i da budu bez mnogo radnog i partijskog iskustva.

Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić  okružio se sa najviše savjetnika, koji su pri tom  svi iz njegove partije.  

Njegova savjetnica Sandra Radević je Generalna sekretarka Demokrata. Završila je međunarodne odnose u Podgorici, bila zapošljena u MUP-u,  a savjetovala je Bečića i dok je bio predsjednik Skupštine.

Član Demokrata je i Bečićev savjetnik za digitalne medije Božidar Radinović. Radio je u IT sektoru Demokrata od 2016. godine, a od maja 2018. šef je tog sektora. Kadar Demokrata je i savjetnica Milica Kaluđerović, magistrica italijanskog jezika i književnosti.

Bečića savjetuju i stomatološkinja Valentina Minić, predsjednica Foruma žena Demokrata i ekonomistkinja Marija Nikčević, šefica računovodstva Demokrata.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OSUJEĆEN PLAN VLADE DA SA 6,3 MILIONA POMOGNE TOMISLAVA ČELEBIĆA I ĐUKANOVIĆEV UDG: Tajna poništenog tendera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ministarstvo prosvjete namjeravalo je da po duplo većoj cijeni od planirane kupi dio hotela Verde u vlasništvu Tomislava Čelebića, za potrebe novog studentskog doma. Tik do Đukanovićevog univerziteta, čiji bi ga studenti takođe koristili. Plan je zamalo i uspio. Ugovor o kupoprodaji je potpisan, ali je u zadnjem trenu, a nakon pitanja Monitora, Vlada donijela  odluku o poništenju tog posla

 

 

Zamalo se desilo. Ministarstvo prosvjete je imalo namjeru da po duplo većoj cijeni od planirane kupi dio hotela Verde u vlasništvu Tomislava Čelebića za potrebe novog studentskog doma. Za studente državnog i privatnog, Đukanovićevog univerziteta. Ugovor o kupoprodaji je potpisan prethodne sedmice, ali je u zadnjem trenutku, a nakon pitanja Monitora o zakonitosti ove kupovine, Vlada donijela  odluku o poništenju tendera.

Da je Vlada je od kompanije Čelebić City kupila objekat  nedaleko od Univerziteta Donja Gorica (UDG), saopštila je ministarka prosvjete, nauke i inovacija  Anđela Jakšić-Stojanović na konferenciji za štampu koja je upriličena krajem septembra. Ona je tada kazala da je cijena objekta 6,3 miliona eura i da će u narednih deset do 15 dana  biti na raspolaganju za smještaj studenata.

Na tenderu koji je Ministarstvo prosvjete raspisalo za kupovinu novog studentskog doma, određena je vrijednost nabavke od 2.975.206 eura. Jedini ponuđač Čelebić City, ćerka firma kompanije Čelebić  nudi cijenu od 6.290.500 eura, koju Ministarstvo prihvata iako je duplo veća od one koju su propisali nabavkom. Na pitanje Monitora –  da li je time prekršen Zakon o javnim nabavkama, iz Ministarstva nijesmo dobili odgovore u roku koji smo tražili. Umjesto toga, stigla je vijest o poništavanju tendera. A odgovori su nam proslijeđeni dan kasnije, pred samo zaključenje broja.

Monitor je pitanja Ministarstvu poslao u srijedu u 9:46. Istog dana, u 16:33 h, na sajtu Crnogorske elektronske javne nabavke (CeJN) objavljena je  odluka o postupku poništenja javne nabavke. Koju je, tog dana, potpisala ministarka Jakšić-Stojanović.

U obrazloženju odluke se navodi da je Vlada, na sjednici 30. oktobra, usvojila  zaključak kojim van snage stavlja zaključak od 3. oktobra, kada se saglasila sa ovom kupovinom.

Zvanično obrazloženje za poništenje tendera prilično je konfuzno. Navodi se tačka  Zakona o javnim nabavkama u kojoj se pominju slučajevi koji su izuzeti od primjene ovog zakona – kupovina ili zakup zemljišta, građevinskih objekata ili druge nepokretne imovine.  Onda se konstatuje da ovu tačku zakona nije moguće pravilno primijeniti, pa su se stekli uslovi da se primijeni član koji daje uopšteno mogućnost razloga za poništenje javne nabavke, koji glasi – postoje drugi razlozi utvrđeni ovim zakonom.

U zadnji čas dostavljenim odgovorima, Ministarstvo prosvjete  ima dodatno objašnjenje: ,,Nadležni organi su u završnoj fazi postupka utvrdili da je kupovina nepokretnosti – novog studentskog doma  izuzeta iz Zakona o javnim nabavkama (Član 14 stav 1 tačka 1), te predmetna kupovina nije mogla biti izvršena primjenom pravila nabavki ovog Zakona”.

Prema pouzdanim Monitorovim izvorima, ministarka Jakšić-Stojanović je nakon potpisivanja spornog ugovora sa Čelebić City,  upozorena da se radi o neispravnoj, nezakonitoj kupovini, te da bi jedna od nadležnih institucija mogla reagovati.

Posebno sporna smatrala se odluka u dijelu cijene. Zakon o javnim nabavkama navodi da je, između ostalog, neispravna ponuda u kojoj visina ponuđene cijene prelazi procijenjenu vrijednost nabavke.

Eksperti sa kojima je Monitor razgovarao ukazuju i da je sporno i to što je obeshrabreno učešće drugih ponuđača, jer je cijena predviđena tenderom bila duplo manja od one prihvaćene.

Ministarstvo prosvjete se u odgovorima poziva na to da su u samom postupku, posebno napomenuli da se procijenjena vrijednost  (2.975.206)  odnosi na 2024. godinu, a da  u slučaju da ponuda pređe tu cifru „neće biti odbijena, već proslijeđena Vladi i Ministarstvu finansija na dalje odlučivanje“.

Tvrde i da su radili u cilju ostvarivanja konkurentnosti.

„U momentu raspisivanja poziva se nije mogla predvidjeti veličina i kapacitet objekta, te se tom napomenom uticalo na ostvarivanje konkurentnosti“, navode u odgovorima Monitoru. Napominju i da je prije odluke urađena procjena vrijednosti objekta od strane sudskog vještaka, i da je veća od vrijednosti ponude.

Priča je formalno počela u aprilu ove godine kada je Vlada zadužila Ministarstvo prosvjete da sprovede nabavku prostora  za novi studentski dom u najbržem mogućem roku.

Ministarstvo je ekspresno u julu raspisalo tender. Izjavu naručioca(Ministarstva) o nepostojanju sukoba interesa, potpisuju ministarka i članovi tenderske komisije.

Jedini ponuđač – Čelebić City dobija maksimalni broj bodova, između ostalog i za udaljenost budućeg doma od Plavog dvora u Svetozara Markovića 87 i I faze Novog studentskog doma  kod Tehničkih fakulteta. U prevodu najviša ocjena je data zato što se, kako se navodi u odluci Ministarstva, budući dom nalazi na 4.900 metara razdaljine od pomenutih lokacija!

Maksimalni broj bodova je dobijen i zato što je budući dom udaljen svega 190 metara od UDG.

Kako je objekat izgrađen 2020, komisija je cijenila da nije potrebno dodatno ulaganje osim proširenja i opremanja kuhinje, te manje prilagođavanje soba za osobe sa invaliditetom. Ipak, procijenjeno je da će to koštati dodatnih 100.000 eura. Ne navodi se na čiji račun.

Ponuđač je u ponudi naveo da će dom biti spreman u roku od 30 dana od donošenja odluke.

Komisija Ministarstva prosvjete je utvrdila da se radi o četvorospratnoj zgradi sa podrumom, na zemljištu od 2.947 kvadrata. Objekat posjeduje 230 mjesta za smještaj studenata, 109 dvokrevetnih i četiri trokrevetne sobe. Ukupna površina soba sa kupatilima je 2.618 kvadrata, a  zajedničkih prostorija 888 kvadrata.

Na sajtu CeJN postoje dvije odluke o prihvatanju ponude Čelebić City, jedna od 18. septembra, a druga od 17. oktobra, nakon što je Vlada 3. oktobra odobrila ovu transakciju.

Ministarka Jakšić-Stojanović  21. oktobra potpisuje ugovor o kupoprodaji sa izvršnom direktorkom Čelebić City Milenom Brajović. Monitor je imao uvid u ovaj ugovor.

U odluci Ministarstva o kupovini navedeno je da je Čelebić u obavezi da dostavi dokaz o pravu svojine i List nepokretnosti iz kojeg je jasno vidljivo da ne postoji pravna smetnja za zaključivanje ugovora o prodaji. Ukoliko su upisane hipoteke, ponuđač je u obavezi da dostavi izjavu kojom garantuje da će izvršiti brisanje svih zabilježbi. Čelebić se izjavom od 21. avgusta obavezao da će predati uredan List nepokretnosti u roku od 30 dana od Odluke o izboru najpovoljnije ponude.

Međutim, u potpisanom ugovoru navedeno je niz hipoteka na predmetnoj nepokretnosti.  Jedna, iz 2018., iznosi čak 3,6 miliona eura. Povjerilac je Investiciono razvojni fond (IRF), sa zabranom opterećenja, otuđenja i izdavanja u zakup bez saglasnosti povjerioca.

I za ostale hipoteke, ukupno četiri, povjerilac je IRF. Hipoteka je iz novembra 2021.  u iznosu od 970.000 eura, sa rokom otplate 36 mjeseci, grejs period šest mjeseci. Jedna od hipoteka je u visini od milion eura, sa rokom otplate do kraja januara 2026., dok na posljednjoj od tih hipoteka nema iznosa, odnosno ne navodi se u ugovoru o prodaji.

IRF  je 11. oktobra dao saglasnost kompaniji Čelebić City za zaključenje ugovora o kupoprodaji i Pismo namjere o brisanju hipoteke, koje potpisuje izvršni direktor Fonda Nikola Tripković. Pod uslovom da se dio tranše kupoprodajne cijene od milion eura uplati na račun Fonda u cilju umanjenja glavnice kredita iz 2018. Kao i da se iz prve tranše kupoprodajne cijene izmire dospjele a neizmirene obaveze po kreditima preduzeća Čelebić koja imaju izloženost kod Fonda – Čelebić City, Čelebić, C&S Energy. Navodi se i da je dio kredita koji se vodi na kompaniju Čelebić izmiren, ali da za njega još uvijek nije izvršeno brisanje hipoteke.

U potpisanom ugovoru se navodi da će Ministarstvo prosvjete platiti kompaniji Čelebić City 7,5 miliona eura (iznos sa uračunatim PDV-om). Dio od 3,6 miliona eura najkasnije u roku od sedam dana. I to tako što će milion eura biti uplaćeno IRF-u u cilju obaveza prema Čelebićevom kreditu iz 2018., a ostatak od 2,6 miliona na račun Čelebić City. Ostatak novca od 3,9 miliona, kompaniji je trebalo da se uplati najkasnije do kraja januara 2025.

Zanimljivo je da je notar kod koga je potpisan ovaj ugovor upozorio kupca, Ministarstvo prosvjete, na dostupne mjere osiguranja u svrhu obezbjeđenja svojih prava, mjere upisa zabilježbe i ugovornom kaznom za kašnjenje prodavca u realizaciji obaveza. U ugovoru se navodi da  Ministarstvo prosvjete ,,izričito izjavljuje da ne želii ugovaranje takvih mjera obezbjeđenja”, te da pristaje na sve rizike i posljedice u vezi sa tim.

U odgovorima koje su dostavili Monitoru, iz Ministarstva ukazuju da je uobičajeno da je u svakom postupku prometa nepokretnosti obaveza prodavca  da prije primopredaje objekta isti oslobodi opterećenja i hipoteka. „U konkretnom postupku ponuđač je izjavom garantovao da će prije potpisivanja ugovora dostaviti dokaz izdat od strane zajmodavca kojim će se garantovati uklanjanje predmetne hipoteke, što je i učinjeno”, tvrde.

Posljednje naše pitanje upućeno ministarstvu bilo je – Budući studentski dom nalazi se neposredno pored UDG, dok je od državnih univerziteta udaljen pet kilometara. Da li se na ovaj način obezbjeđuje smještaj za studente privatnog univerziteta, čiji su vlasnici Čelebić, Milo Đukanović, Dragan K. Vukčević i Veselin Vukotić, a na kojem je ministarka prosvjete vandredna profesorica, dekanka jednog od fakulteta i direktorica studijskog programa?

,,Naglašavamo da ministarka Jakšić-Stojanović nijednim postupkom u svom dosadašnjem radu na čelu Ministarstva nije favorizovala UDG, ali ni druge univerzitete ili visokoškolske institucije u Crnoj Gori. U tom smislu, ni data aluzija u postavljenom pitanju nema činjenično uporište, pa je ne bismo dodatno komentarisali”, odgovorili su iz Ministarstva prosvjete.

Poništeni tender govori dovoljno.

Predrag NIKOLIĆ

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo