Idila između Vlade i Univerziteta Crne Gore dugo je trajala. Decenijama. Ušla je u zen fazu dolaskom Radmile Vojvodić na čelo rektora. Sve je toliko dobro išlo da je Vlada ovogodišnji budžet UCG povećala za pola miliona eura, a prije tri mjeseca svih pet predstavnika Vlade u Upravnom odboru UCG podržali su reizbor Vojvodićeve na mjesto rektorke.
I onda kao u klasičnom dramskom zapletu – kada se to najmanje očekivalo, Vojvodić se sjetila autonomije i ušla u otvoreni sukob sa Vladom. Razlog je Visoka medicinska škola u Beranama. Za razliku od njenih prethodnika kojima nije smetalo kada je Vlada iz čisto političkih, uglavnom predizbornih, razloga naređivala Univerzitetu da otvara nove fakultete od sjevera do juga države, Vojvodić je rekla da Medicinska škola mora da se seli iz Berana.
Sa UCG su valjano argumentovali svoju odluku da se viša škola iz Berana premjesti u Podgoricu. Međutim iz Vlade ponavljaju da ona mora ostati u tom gradu. Kao primjer da i tamo nešto radi, nakon decenija njihove politike koja je opustošila ovaj dio države.
Sukob koji je otpočeo prije dva mjeseca pokazao je koliko UCG zaista ima autonomije, a i način na koji Vlada funkcioniše.
Krajem maja studenti u Beranama su se pobunili zbog najave da se Visoka medicinska škola iz tog grada seli u Podgoricu. Sa UCG su objasnili da nema uslova da ona ostane u Beranama, te da je prirodno da ta škola bude uz Klinički centar Crne Gore koji jedini ima uslove za kvalitetnu praksu budućeg medicinskog osoblja. Napomenuli su i da bez adekvatne prakse svršenim studentima iz Berana neće biti omogućeno zapošljavanje.
Na sjednici 1. juna Vlada odbija predlog UCG o premještanju škole i odlučuje da ona ostane u Beranama. Sa Univerziteta predlažu da se ove godine ne upisuje nova generacija, ali Vlada to odbija. Nakon što UCG ne raspisuje konkurs za upis studenata u Beranama, Ministarstvo prosvjete šalje inspekciju na Univerzitet. Inspekcija naređuje da se raspiše konkurs za upis 70 studenata u Beranama, UCG tu naredbu ne ispunjava.
Ove nedjelje prosvjetna inspekcija kaznila je Univerzitet sa 500, a rektorku Radmilu Vojvodić kao odgovorno lice sa 50 eura jer nijesu izvršili naredbu i raspisali konkurs. Podnijet je zahtjev i za pokretanje prekršajnog postupka. S druge strane rektorka je podnijela tužbu Upravnom sudu i žalbu Upravi za inspekcijske poslove na rješenje Prosvjetne inspekcije.
Vlada sada nastoji da preko Upravnog odbora izdejstvuje sprovođenje svoje volje. UO UCG ima 15 članova, od kojih petoricu bira Vlada. Do sada je rektorka tijesnom većinom uspijevala da odbrani svoju odluku i u UO. Vlada je u međuvremenu povukla dio članova i imenovala nove – podobnije.
Navodno zbog toga što nije usvojeno njegovo ,,kompromisno rješenje” – da se brucoši upišu u na VMŠ u Beranama, a da nastavu pohađaju u Podgorici, a u suštini zbog toga što UCG ne ispunjava volju Vlade, predsjednik UO Duško Bjelica na pretposljednjoj sjednici UO podnio je ,,neopozivu ostavku”. Ostavka, iako neopoziva, je trajala do ove nedjelje kada je 12 članova UO glasalo da se ona ne prihvati, uz samo tri protiv iz redova akademske zajednice.
,,Krivotvorenje licence, manipulisanje nalazom Prosvjetne inspekcije i najava sankcija, kao i mjera smjenjivanja članova Upravnog odbora UCG, uz dodatno i ciljano izlaganje medijskoj harangi ponavljamo sa ovog vanrednog saziva Senata svojevrsno je represivno postupanje. Univerzitet Crne Gore je podnio ustavnu žalbu Ustavnom sudu za povredu autonomije”, saopštio je Senat UCG. Iz Vlade odgovaraju da oni ne guše već pospješuju autonomiju.
Vojvodićeva je nedavno zatražila ostavku ministra prosvjete Damira Šehovića, navodeći da se ministar rukovodi političko partijskim interesima, dezavuiše javnost a posebno studente. Rektorka je najavila i da će Vlada i ministar pokrenuti glasačku mašinu u UO ,,kako bi poslije dva neuspjela pokušaja iz trećeg puta, navrat-nanos, raspisao konkurs za upis studenata na program koji nije akreditovan”.
U odbranu svog ministra, koji jedini ima kakve takve rezultate, stao je i premijer Duško Marković. Pozvao je UCG da ,,razumije i podrži stratešku državnu politiku i doprinese bržem razvoju i napretku sjevera Crne Gore”. Pomenuo je da država ne ulaže milijardu eura u izgradnju auto-puta da bi ljudi sa severa i dalje odlazili, i dodao da će ,,koliko sjutra” početi da rade na otvaranju fakulteta za poljoprivredu i turizam u Beranama i Bijelom Polju. Iz Vlade su saopštili da će Univerzitetski centar u Beranama, vrijedan blizu četiri miliona eura biti otvoren u oktobru. ,,Izmještanjem Medicinske škole iz Berana novi Univerzitetski kompleks u tom gradu izgubio svoju svrhu”, kazao je Marković i najavio da to, naravno, neće dozvoliti.
Marković je rekao da ostrašćenost kojom je Vlada, na čelu s premijerom, zasuta od pojedinaca sa UCG, ,,prevazilazi sve granice i mjere dobrog ukusa argumentovane rasprave i akademskog rječnika”. Dodao je ipak da
,,Ukoliko se UO Univerziteta ogluši o zahtjev Vlade nećemo insistirati na zakonskoj mogućnosti da Vlada kao osnivač na Univerzitetu uvede posebne mjere za ostvarivanje javnog interesa”.
Na premijerove oštre kritike i molbe da se sukob prekine i konkurs raspiše, rektorka se oglasila kratko – Univerzitet Crne Gore u drugom upisnom roku 28. avgusta spremno čeka buduće studente na Visokoj medicinskoj školi Medicinskog fakulteta u Podgorici. Nonšalantno, akademski ošamarivši premijera.
I Marković je svjestan da Vojvodićeva nije baš uobičajena rektorka. Veze sa Prvom bankom, braćom Đukanović, slikanje sa moćnim biznismenima tokom dočeka Nove godine, samo su neke od stavki u poslovnoj biografiji aktuelne rektorke koje cijelu stvar na relaciji Univerzitet – Vlada smještaju u novi kontekst – sukoba u Familiji. Ko će izvući deblji kraj u ovom odmjeravanju snaga, za sada nije sigurno.
Znakovito je da i pored toga što je Vlada obezbijedila većinu i povukla Bjeličinu neopozivu ostavku, UO nije, na ovonedjeljnoj sjednici, podržao prijedlog Vlade. Prema informacijama Monitora raspravljalo se o VMŠ u Beranama, razmijenjeni argumenti za i protiv i odluka je odložena za sljedeću sjednicu. Međutim, Rektorski kolegijum je javnosti dao dopunu saopštenja UO u kojoj se navodi da se, u skladu sa prethodnim odlukama UCG, studijski program VŠM može realizovati samo u Podgorici gdje je akreditovan. Ispalo je da je ovonedjeljna sjednica održana samo da se Bjelica spasi ishitrene ostavke. A studenti mogu još da čekaju.
U svakom slučaju sukob između Vlade i UCG, Markovića i Vojvodićeve i dalje traje. Sagovornici sa UCG tvrde da je malo realna mogućnost da rektorka, zbog vladinih pritisaka i prijetnji sankcijama, podnese ostavku. Monitorovi izvori kažu da bi, ukoliko se to ipak desi, u tom slučaju najozbiljniji kandidat za njenog nasljednika bio Bjelica, koji odavno priželjkuje da se okiti rektorskom lentom. E u tom slučaju bi DPS autonomija Univerziteta procvjetala.
Duško Bjelica je kao predsjednik Upravnog odbora UCG potpisao sve odluke koje se tiču otvaranja Visoke medicinske škole u Podgorici, sa nastavnom bazom u Kliničkom centru Crne Gore. Naprasno, prošle nedjelje na sjednici UO promijenio je stav, okrenuo leđa kolegama sa UCG, podržao odluku Vlade, i podnio ostavku. Čim je Vlada ponovo obezbjedila većinu u UO izglasan je njegov povratak i pocijepana navodna ,,neopoziva ostavka”.
Koliko je UCG partijski zarobljen najbolje govori činjenica da je Bjelica prije mjesec dana ponovo izabran na funkciju predsjednika UO. Iako je i u toku prvog mandata nezakonito uvodio prinudnu upravu na fakultetima i obračunavao se sa nepodobnim dekanima.
Na kraju, moguće je i da sukob na relaciji Univerziteta i Vlade ostane na nivou porodičnih čarki. Da vlasnik privatnog univerziteta, bivši premijer, stiša strasti. Posebno one vladine.
Univerzitetski razvoj sjevera
U sjenci izbora
Od osnivanja 2005. Visoku medicinsku školu u Beranama završilo je preko 350 studenata iz Crne Gore i okruženja. Ova škola bila je prvi studijski program na sjeveru. Gradska bolnica, dom zdravlja, te srednja medicinska škola sa tradicijom, uticali su da se ovaj studijski program Medicinskog fakulteta iz Podgorice, otvori u ovom gradu. Procvat Berana kao univerzitetskog centra desio se nakon što je DPS, 2006, osvojio vlast u ovoj opštini. Tada su u Beranama otvorene još tri fakultetske jedinice: Učiteljski fakultet, Engleski jezik, Primijenjeni računari, kao i privatni Fakultet za menadžment u saobraćaju i komunikacijama. U gradu je tih godina bilo četiri hiljade studenata, a sa obećanjima o novim programima i pratećoj infrastrukturi se nije stajalo. San o univerzitetskom centru na sjeveru trajao je samo dok je DPS izgubio vlast u ovom gradu 2014. godine. Nakon poraza partije, država je počela da povlači studijske programe iz Berana. Navodno nisu bili rentabilni. Ostala je jedino Visoka medicinska škola, kojoj sada prijeti ista sudbina. Za razliku od Berana, u Bijelom Polju i dalje postoji pet fakultetskih jedinica. Očigledno im na rentabilnosti daje i činjenica da je DPS na vlasti u Bijelom Polju već 25 godina. Iz Vlade sada najavljuju da će u Beranama i Bijelom polju biti otvoreni fakulteti za poljoprivredu i turizam.
Predrag NIKOLIĆ