Povežite se sa nama

DRUŠTVO

VLADA VS UNIVERZITET CRNE GORE: Sukob u familiji

Objavljeno prije

na

Idila između Vlade i Univerziteta Crne Gore dugo je trajala. Decenijama. Ušla je u zen fazu dolaskom Radmile Vojvodić na čelo rektora. Sve je toliko dobro išlo da je Vlada ovogodišnji budžet UCG povećala za pola miliona eura, a prije tri mjeseca svih pet predstavnika Vlade u Upravnom odboru UCG podržali su reizbor Vojvodićeve na mjesto rektorke.

I onda kao u klasičnom dramskom zapletu – kada se to najmanje očekivalo, Vojvodić se sjetila autonomije i ušla u otvoreni sukob sa Vladom. Razlog je Visoka medicinska škola u Beranama. Za razliku od njenih prethodnika kojima nije smetalo kada je Vlada iz čisto političkih, uglavnom predizbornih, razloga naređivala Univerzitetu da otvara nove fakultete od sjevera do juga države, Vojvodić je rekla da Medicinska škola mora da se seli iz Berana.

Sa UCG su valjano argumentovali svoju odluku da se viša škola iz Berana premjesti u Podgoricu. Međutim iz Vlade ponavljaju da ona mora ostati u tom gradu. Kao primjer da i tamo nešto radi, nakon decenija njihove politike koja je opustošila ovaj dio države.

Sukob koji je otpočeo prije dva mjeseca pokazao je koliko UCG zaista ima autonomije, a i način na koji Vlada funkcioniše.

Krajem maja studenti u Beranama su se pobunili zbog najave da se Visoka medicinska škola iz tog grada seli u Podgoricu. Sa UCG su objasnili da nema uslova da ona ostane u Beranama, te da je prirodno da ta škola bude uz Klinički centar Crne Gore koji jedini ima uslove za kvalitetnu praksu budućeg medicinskog osoblja. Napomenuli su i da bez adekvatne prakse svršenim studentima iz Berana neće biti omogućeno zapošljavanje.

Na sjednici 1. juna Vlada odbija predlog UCG o premještanju škole i odlučuje da ona ostane u Beranama. Sa Univerziteta predlažu da se ove godine ne upisuje nova generacija, ali Vlada to odbija. Nakon što UCG ne raspisuje konkurs za upis studenata u Beranama, Ministarstvo prosvjete šalje inspekciju na Univerzitet. Inspekcija naređuje da se raspiše konkurs za upis 70 studenata u Beranama, UCG tu naredbu ne ispunjava.

Ove nedjelje prosvjetna inspekcija kaznila je Univerzitet sa 500, a rektorku Radmilu Vojvodić kao odgovorno lice sa 50 eura jer nijesu izvršili naredbu i raspisali konkurs. Podnijet je zahtjev i za pokretanje prekršajnog postupka. S druge strane rektorka je podnijela tužbu Upravnom sudu i žalbu Upravi za inspekcijske poslove na rješenje Prosvjetne inspekcije.

Vlada sada nastoji da preko Upravnog odbora izdejstvuje sprovođenje svoje volje. UO UCG ima 15 članova, od kojih petoricu bira Vlada. Do sada je rektorka tijesnom većinom uspijevala da odbrani svoju odluku i u UO. Vlada je u međuvremenu povukla dio članova i imenovala nove – podobnije.

Navodno zbog toga što nije usvojeno njegovo ,,kompromisno rješenje” – da se brucoši upišu u na VMŠ u Beranama, a da nastavu pohađaju u Podgorici, a u suštini zbog toga što UCG ne ispunjava volju Vlade, predsjednik UO Duško Bjelica na pretposljednjoj sjednici UO podnio je ,,neopozivu ostavku”. Ostavka, iako neopoziva, je trajala do ove nedjelje kada je 12 članova UO glasalo da se ona ne prihvati, uz samo tri protiv iz redova akademske zajednice.

,,Krivotvorenje licence, manipulisanje nalazom Prosvjetne inspekcije i najava sankcija, kao i mjera smjenjivanja članova Upravnog odbora UCG, uz dodatno i ciljano izlaganje medijskoj harangi ponavljamo sa ovog vanrednog saziva Senata svojevrsno je represivno postupanje. Univerzitet Crne Gore je podnio ustavnu žalbu Ustavnom sudu za povredu autonomije”, saopštio je Senat UCG. Iz Vlade odgovaraju da oni ne guše već pospješuju autonomiju.

Vojvodićeva je nedavno zatražila ostavku ministra prosvjete Damira Šehovića, navodeći da se ministar rukovodi političko partijskim interesima, dezavuiše javnost a posebno studente. Rektorka je najavila i da će Vlada i ministar pokrenuti glasačku mašinu u UO ,,kako bi poslije dva neuspjela pokušaja iz trećeg puta, navrat-nanos, raspisao konkurs za upis studenata na program koji nije akreditovan”.

U odbranu svog ministra, koji jedini ima kakve takve rezultate, stao je i premijer Duško Marković. Pozvao je UCG da ,,razumije i podrži stratešku državnu politiku i doprinese bržem razvoju i napretku sjevera Crne Gore”. Pomenuo je da država ne ulaže milijardu eura u izgradnju auto-puta da bi ljudi sa severa i dalje odlazili, i dodao da će ,,koliko sjutra” početi da rade na otvaranju fakulteta za poljoprivredu i turizam u Beranama i Bijelom Polju. Iz Vlade su saopštili da će Univerzitetski centar u Beranama, vrijedan blizu četiri miliona eura biti otvoren u oktobru. ,,Izmještanjem Medicinske škole iz Berana novi Univerzitetski kompleks u tom gradu izgubio svoju svrhu”, kazao je Marković i najavio da to, naravno, neće dozvoliti.

Marković je rekao da ostrašćenost kojom je Vlada, na čelu s premijerom, zasuta od pojedinaca sa UCG, ,,prevazilazi sve granice i mjere dobrog ukusa argumentovane rasprave i akademskog rječnika”. Dodao je ipak da

,,Ukoliko se UO Univerziteta ogluši o zahtjev Vlade nećemo insistirati na zakonskoj mogućnosti da Vlada kao osnivač na Univerzitetu uvede posebne mjere za ostvarivanje javnog interesa”.

Na premijerove oštre kritike i molbe da se sukob prekine i konkurs raspiše, rektorka se oglasila kratko – Univerzitet Crne Gore u drugom upisnom roku 28. avgusta spremno čeka buduće studente na Visokoj medicinskoj školi Medicinskog fakulteta u Podgorici. Nonšalantno, akademski ošamarivši premijera.

I Marković je svjestan da Vojvodićeva nije baš uobičajena rektorka. Veze sa Prvom bankom, braćom Đukanović, slikanje sa moćnim biznismenima tokom dočeka Nove godine, samo su neke od stavki u poslovnoj biografiji aktuelne rektorke koje cijelu stvar na relaciji Univerzitet – Vlada smještaju u novi kontekst – sukoba u Familiji. Ko će izvući deblji kraj u ovom odmjeravanju snaga, za sada nije sigurno.

Znakovito je da i pored toga što je Vlada obezbijedila većinu i povukla Bjeličinu neopozivu ostavku, UO nije, na ovonedjeljnoj sjednici, podržao prijedlog Vlade. Prema informacijama Monitora raspravljalo se o VMŠ u Beranama, razmijenjeni argumenti za i protiv i odluka je odložena za sljedeću sjednicu. Međutim, Rektorski kolegijum je javnosti dao dopunu saopštenja UO u kojoj se navodi da se, u skladu sa prethodnim odlukama UCG, studijski program VŠM može realizovati samo u Podgorici gdje je akreditovan. Ispalo je da je ovonedjeljna sjednica održana samo da se Bjelica spasi ishitrene ostavke. A studenti mogu još da čekaju.

U svakom slučaju sukob između Vlade i UCG, Markovića i Vojvodićeve i dalje traje. Sagovornici sa UCG tvrde da je malo realna mogućnost da rektorka, zbog vladinih pritisaka i prijetnji sankcijama, podnese ostavku. Monitorovi izvori kažu da bi, ukoliko se to ipak desi, u tom slučaju najozbiljniji kandidat za njenog nasljednika bio Bjelica, koji odavno priželjkuje da se okiti rektorskom lentom. E u tom slučaju bi DPS autonomija Univerziteta procvjetala.

Duško Bjelica je kao predsjednik Upravnog odbora UCG potpisao sve odluke koje se tiču otvaranja Visoke medicinske škole u Podgorici, sa nastavnom bazom u Kliničkom centru Crne Gore. Naprasno, prošle nedjelje na sjednici UO promijenio je stav, okrenuo leđa kolegama sa UCG, podržao odluku Vlade, i podnio ostavku. Čim je Vlada ponovo obezbjedila većinu u UO izglasan je njegov povratak i pocijepana navodna ,,neopoziva ostavka”.

Koliko je UCG partijski zarobljen najbolje govori činjenica da je Bjelica prije mjesec dana ponovo izabran na funkciju predsjednika UO. Iako je i u toku prvog mandata nezakonito uvodio prinudnu upravu na fakultetima i obračunavao se sa nepodobnim dekanima.

Na kraju, moguće je i da sukob na relaciji Univerziteta i Vlade ostane na nivou porodičnih čarki. Da vlasnik privatnog univerziteta, bivši premijer, stiša strasti. Posebno one vladine.

Univerzitetski razvoj sjevera
U sjenci izbora

Od osnivanja 2005. Visoku medicinsku školu u Beranama završilo je preko 350 studenata iz Crne Gore i okruženja. Ova škola bila je prvi studijski program na sjeveru. Gradska bolnica, dom zdravlja, te srednja medicinska škola sa tradicijom, uticali su da se ovaj studijski program Medicinskog fakulteta iz Podgorice, otvori u ovom gradu. Procvat Berana kao univerzitetskog centra desio se nakon što je DPS, 2006, osvojio vlast u ovoj opštini. Tada su u Beranama otvorene još tri fakultetske jedinice: Učiteljski fakultet, Engleski jezik, Primijenjeni računari, kao i privatni Fakultet za menadžment u saobraćaju i komunikacijama. U gradu je tih godina bilo četiri hiljade studenata, a sa obećanjima o novim programima i pratećoj infrastrukturi se nije stajalo. San o univerzitetskom centru na sjeveru trajao je samo dok je DPS izgubio vlast u ovom gradu 2014. godine. Nakon poraza partije, država je počela da povlači studijske programe iz Berana. Navodno nisu bili rentabilni. Ostala je jedino Visoka medicinska škola, kojoj sada prijeti ista sudbina. Za razliku od Berana, u Bijelom Polju i dalje postoji pet fakultetskih jedinica. Očigledno im na rentabilnosti daje i činjenica da je DPS na vlasti u Bijelom Polju već 25 godina. Iz Vlade sada najavljuju da će u Beranama i Bijelom polju biti otvoreni fakulteti za poljoprivredu i turizam.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo