Povežite se sa nama

MONITORING

Biznismen i dragulji

Objavljeno prije

na

Hotel Belvi u Bečicima našao se protekle sedmice u žiži interesovanja domaće i inostrane javnosti kada je objelodanjeno da je oko 25 kilograma poludragog kamena opal deponovano u sefu poznatog turističkog kompleksa kojim upravlja španska hotelska grupa Iberostar. Ova bizarna vijest iznova pokazuje kako nema te pošasti koja će mimoići Budvu, turističku metropolu Crne Gore. Do istrage i otkrivanja onolikih kilograma dragog kamenja u Bečićima, došlo je, kako navode Vijesti, nakon zahtjeva policije druge države da se izvrši provjera da li je dio dragulja koji je plijen međunarodnih švercera završio u Crnoj Gori.

Pokazalo se da je itekako završio, pohranjen na više tajnih lokacija.

Prema saznanjima Monitora dio blaga otkriven je i u Podgorici a istragu o ovom nesvakidašnjem otkriću vodi specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal.

U okviru istrage saslušan je vlasnik hotela Belvi, Branko-Brano Čupić, kontroverzni biznismen, junak burazerske privatizacije crnogorske privrede.

Čupić je saopštio kako su tridesetak kila dragog kamenja u sefu njegovog hotela deponovali inostrani gosti. Ko je skrivao pokradene dragulje po Podgorici za sada nije poznato.

Veoma zanimljivu priču o otkriću skupocjenog kamenja u Crnoj Gori, sasvim neočekivano, pokrio je veo misterije. Ne zna se vrijednost otkrivenog plijena ni vrsta plemenitog minerala. Inspektori budvanske policije tvrde da se radi o poludragom kamenu opal, koji kao mineraloid spada u grupu dragog kamenja, dok neki izvori govore da su u Belviju pronađeni nebrušeni dijamanti mnogo veće vrijednosti.Vrijedni plijen je oduzet i odnijet na sigurno u Podgoricu, u trezor sa zaplijenjenim umjetninama i dragocjenostima.

Nije poznato ni protiv koga se vrši istraga i da li je ona dio međunarodne akcije Interpola protiv pripadnika poznate kriminalne grupe Pink Panter, koju čine mahom Crnogorci i Srbi, koja se širom svijeta bavi krađom dragulja, zlata i vrijednih umjetnina.

Lider PzP-a Nebojša Medojević optužio je vršioca dužnosti direktora Uprave policije Božidara Vuksanovića za postupanje policije i „zataškavanje tajnog šefa bande kradljivaca dijamanata Pink Panter u Budvi u slučaju pronalaženja oko 20 kg brušenih dijamanata vrijednih preko 300 miliona eura”.

Slučaj 25 kila dragog kamenja u hotelskom sefu bacio je medijsko svjetlo na lik i biznis pomenutog Brana Čupića. Ogromno bogatstvo stekao je u periodu tranzicije povoljnom kupovinom niza vrijednih državnih nekretnina, vila, fabrika, tvrđava, zemljišnih kompleksa…

Lista nekretnina Brana Čupića zaista je impozantna i pažnje vrijedna. Kupovao je atraktivne nepokretnosti duž Crnogorskog primorja od koje je gotovo svaka vrijedan istorijski spomenik ili biser srednjovjekovne arhitekture primorskih gradova.

U vlasništvu njegove firme Imobilia Doo nalaze se čak četiri palate u zalivu Boke.

Pazario je čuvenu baroknu palatu Tripković u Dobroti, najznačajniji spomenik stambene arhitekture na području Kotora iz 17. i 18. vijeka.

Vlasnik je palaca Zmajević u Perastu, poznatog pod imenom Biskupija jer su u njoj stolovali biskupi. Palata posjeduje porodičnu kapelu posvećenu Gospi od Rozarija, i predstavlja najizrazitiji dio pejzaža Perasta.

Međutim, kupovinom fabrike konfekcije Jadran Perast odnosno zgrada koje su joj pripadale, biznismen Čupić postaje vlasnik gotovo pola Perasta.

Palata Smekja iz 18. vijeka najveća u Perastu sazidana od korčulanskog kamena sastoji se od dvije zgrade površine preko 2.500 kvadrata.

Kompleksu pripada i nova zgrada zidana za potrebe fabrike od 2.440 m2 sa raznim pratećim objektima. Kupovinom 74 odsto akcija Jadran Perasta na vladinom tenderu za 5,1 milion eura Čupić je pored navedenih palača dobio bonus, plac u gradu površine oko 3.800 m2, stara kućišta u zaleđu i 12 lokala, prodavnica peraške konfekcije u Perastu, Kotoru, Vrbasu, Bečeju i Beogradu.

Izuzetno nepovoljnu prodaju ogromne imovine fabrike Jadran Perast koja spada u jedno od izrazito podcijenjenih preduzeća u procesu privatizacije, potpisao je ondašnji ministar turizma Predrag Nenezić u svojstvu predsjednika Savjeta za privatizaciju.

Hotel Belvi kupljen je 2003. od Budvanske rivijere za iznos od 2,2 miliona eura. Za te pare otišlo je i atraktivno zemljiše u zaleđu bečićke plaže površine preko 25.000 kvadrata!

Čupić njeguje dobre odnose sa budvanskom lokalnom upravom od koje je dalekih devedesetih po niskoj cijeni otkupio neurbanizovanu zemljišnu parcelu od 3,64 hektara na Crvenoj glavici nadomak Svetog Stefana. Ova prodaja ostala je upamćena po novogodišnjem koncertu Lepe Brene za koji je, pored isplate plata, otišao prihod od prodaje. Izmjenom Prostornog plana Opštine Budva Čupiću je na toj parceli omogućeno ucrtavanje turističkog naselja sa zgradama od četiri do osam spratova, brojnim vilama, apatmanima za prodaju, garažama koje sežu i do šest nivoa ispod zemlje, kojim se na drastičan način devastira ovaj priobalni predio.

Tako urbanizovanu i sređenu lokaciju vlasnik sada prodaje po višestruko višoj cijeni što je i poslovni kredo Čupićeve Imobilije istaknut na sajtu www.imobilia.net.

Kupovina nekretnina u vlasništvu države pod iznimno povoljnim uslovima, investiranje i prodaja po basnoslovnim cijenama.

Brano Čupić je pravi kolekcionar građevina koje predstavljaju dio kulturne i istorijske baštine Crne Gore. Pokazao je prefinjen ukus u njihovom odabiru.

Pod nejasnim okolnostima, uz podršku lokalnog DPS-a, došao je u posjed Citadele, srednjovjekovnog kastela grada Budve sa bedemima, koja predstavlja jedan od najznačajnijih fortifikacionih objekata srednjeg vijeka na Crnogorskom primorju. Citadela je javnosti poznata po sceni na kojoj su održavane pozorišne predstave Grada teatra. Od kada je prešla u Branove ruke kamena scena koja je namjenski izgrađena nakon zemljotresa postala je nedostupna. Festival je istjeran sa budvanske tvrđave koja je otvorila vrata za ugostiteljstvo, restoran i kafane.

Kompanija Imobilia proširila se i do Herceg Novog u kome posjeduje Gradsku kafanu, simbol ovog turističkog grada. Na površini od preko 2.500 kvadrata smješteni su restoran kafei, terase sa kojih se pruža neponovljiv pogled na ulaz u zaliv, ali i nezaobilazni apartman omiljen kod tajkuna i novobogataša, luksuzno opremljen Penthaus.

Finansijski uspon Brana Čupića za period od dvadesetak godina je zapravo još jedna „uspješna” priča pripadnika crnogorske biznis elite koja se u godinama rata, sankcija i tranzicije, po riječima bivšeg premijera Mila Đukanovića – dobro snašla. Kakvog je porijekla kapital kojim su privatizovana crnogorska bogatstva nije poznato kao ni biznis lika iz ove priče.

U knjizi Pravila ćutanja Momira Bulatovića tada malo poznati Čupić pominje se kao učesnik šverca cigareta tokom devedesetih iako njegovog imena nema na optužnici tužioca iz Barija.

„Upravo mi je Milica (novoizabrana ministrica odbrane Milica Pejanović-Đurišić) obezbijedila dokumente SDB-a iz kojih se nepobitno vidjelo da je Marović (Svetozar) omogućio izvjesnom Čupiću, biznismenu iz Budve, da bez plaćanja bilo kakvih državnih dažbina, 40 šlepera natovarenih cigaretama prođe kroz Crnu Goru i uđe u Srbiju. Po tim papirima nadoknada koja mu je zbog toga isplaćena bila je 40.000 DM po šleperu”, zapisao je Bulatović. Zahvaljujući opalima, „izvjesni” Ćupić je, bar za kratko, stekao ogromnu medijsku slavu. Koliko se vidi, sve se čini da i ovaj slučaj što prije padne u zaborav.

Branka PLAMENAC

Kamen varljivih nada

Opal, poludragi kamen koji je prošle nedjelje nađen u sefu poznatog hotela Iberostar Belvi u Bećićima, po predanju, to je najnepredvidljiviji kamen, simbol promjenljive sreće.

Postoji više od 100 raznovrsnih boja opala. Ukoliko su zaronjeni u vodu, neki varijeteti opala postaju poluprovidni. Ljudima je opal bio poznat najkasnije od 250 godine prije nove ere. Opal je umetnut u krunu Rimskog imperatora Konstantina I (272-337 n.e.) koji je tvrdio da ovaj kamen svijetli u mraku, a vjerovao je da štiti carsku vlast i njegov život. Konstantin je u mnogobrojnim pričama o opalu pomenuo čarobno svojstvo ovog kamena koje omogućava onome ko ga nosi da postane nevidljiv.

Možda i zato opal je postao amajlija lopova. Opal je kao kamen simpatije i saosjećanja zaštitnik medicinskih sestara i doktora. Neki su smatrali da je opal kamen „uzaludne nade”. Drugi vjerovali da njegov sjaj čisti svijest, daje jasne misli i tjera strah. Na Istoku opal je cijenjen kao kamen vjere i ljubavi, dok je u Evropi predstavljao simbol nade i sreće. Astrolozi smatraju opal mjesečevim kamenom.

Prema Delfijskom proročanstvu, opal je simbol nedosljednosti, karakteristične za lijepe žene. I Šekspir je dijelio to mišljenje.

Uglavnom, opal je kamen varljivih nada i iluzija, skrivenih strasti, sujeverja, omiljeni kamen mađioničara i alhemičara. Zaslužio je da se nađe u sefu bečićkog hotela.

M. B.

Komentari

Izdvojeno

ŠTA ČEKA SADAŠNJE I BUDUĆE PENZIONERE: Različite priče premijera i ministra finansija

Objavljeno prije

na

Objavio:

Odgovorno osmišljena, detaljno pripremljena i brižljivo provedena reforma sistema penzionog osiguranja nudi priliku. Otaljana na brzinu, bez zajedničkog promišljanja i pripreme, može donijeti katastrofu nepojmljivih razmjera. Za sada smo bliži lošijoj opciji

 

Priča o reformi (zapravo – korjenitoj izmjeni) postojećeg sistema penzionog osiguranja ponovo je top tema. Premijer Milojko Spajić našao je za potrebno da izađe pred kamere, što baš ne voli da radi, kako bi ubijedio javnost da penzije neće pobjeći. “Građani uopšte ne treba da strahuju za svoje penzije”, kazao je pokušavajući da primiri rastuću nervozu koju je, koji dan ranije, proizveo ministar finansija Novica Vuković.

Govoreći o korekciji postojećeg penzionog sistema (sistem međugeneracijske solidarnosti) ministar Vuković je u razgovoru za Glas Amerike najavio rješenje u kome će zaposleni upravljati “sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom”, dok će se država brinuti da to bude urađeno “kroz zakonski okvir”. To ne zvuči kao korekcija nego temeljna izmjena i prelazak na sisteme kapitalizacionih fondova i individualnog penzijskog osiguranja.

I to nameće podugačak niz pitanja na koja se moraju ponuditi istiniti i detaljni odgovori. Koji će sadašnjim penzionerima, zaposlenima i onima koji se tek spremaju (školuju) za budući izlazak na tržište rada, pružiti čvrsta uvjerenja kako iz tog reformskog posla neće izaći finansijski oštećeni ili uskraćeni za neka od postojećih i Ustavom garantovanih prava. Trenutno to nije slučaj.

Najjednostavnije je to vidjeti poređenjem nedavnih izjava premijera i ministra finansija. Govoreći o budućoj reformi sistema penzionog osiguranja, koja kao prvi vidljivi efekat treba da donese obećano povećanje prosječne i minimalne (neto) zarade, ministar Vuković kaže “može se desiti jedino korekcija kada govorimo o doprinosima”. Na potpitanje novinara o kakvim korekcijama je riječ, lakonski odgovara kako je to “…nešto s čim je upoznata javnost”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

USTAVNI SUD SMATRA DA JE MILOŠ MEDENICA NEOSNOVANO U PRITVORU: Hoće li se pridružiti ostalima

Objavljeno prije

na

Objavio:

Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, jedini je optuženi iz dvocifrene kriminalne grupe koji se za više počinjenih krivičnih djela brani iz spuškog zatvora i u čijem slučaju jemstvo nije čarobna riječ koja  otvara kapiju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija

 

 

Ustavni sud usvojio je žalbu branioca  Miloša Medenice, advokata Stefana Jovanovića,  da se njegov branjenik neosnovano nalazi u pritvoru, objavili su mediji ove sedmice .

U odluci Ustavnog suda navodi se da mjera obezbjeđenja nije neophodna.

Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, jedini je optuženi iz dvocifrene kriminalne grupe koji se za više počinjenih krivičnih djela brani iz spuškog zatvora i u čijem slučaju jemstvo nije čarobna riječ koja  otvara kapiju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Razlog tome,smatra njegova odbrana,  nije težina krivičnih djela za koja se tereti, niti mala suma koja se nudi za njegovovu slobodu,  već to što je sin bivše predsjednice Vrhovnog suda. Upravo to je u jednoj od mnoštva žalbi naveo njegov advokat .

„Ovoliko dugo neopravdano trajanje pritvora meni govori upravo u tom pravcu, i to je nešto što sam potencirao u žalbama, pogotovo u poslednjoj žalbi, jer ne postoji apsolutno nijedan zakonom ili Ustavom propisan ili utemeljen razlog za dalje trajanje pritvora. To je lični stav branioca, iznijet je u žalbi. Da li je cijenjen od strane Apelacionog suda kada je odlučivao o žalbi i da li je cijenjen od strane Ustavnog suda kada je on odlučivao o ustavnoj žalbi, ja tu informaciju nemam ali to je svakako moj lični stav i ja se držim njega, kaže Jovanović za Monitor.

Kako saznaje Monitor o tome se govorilo i na nedavno održanoj sjednici Ustavnog suda, gdje je jedan od sudija kolegama saopštio  da se ovom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom, jer su neki od njih , kako je kazao, bez valjanih i zakonom utemeljenih stavova smatrali da Medenica ne treba da napusti zatvor.

Od sedam sudija  koliko ih je na plenumu odlučivalo o žalbi advokata Miloša Medenice, dvoje je ostalo pri mišljenju da ovaj optuženi i dalje treba da bude u pritvoru.  Većina je ipak bila drugačijeg stava i ne samo da je prihvatila još jednu u nizu, žalbu koju je napisao advokat Jovanović, već su donijeli odluku da se ukine odluka Apelacionog suda kojom se njegovom klijentu potvrđuje pritvor.

Sa novom odlukom Jovanović nije upoznat, ali ako je zaista takva, dodaje on, onda je očigledno Ustavni sud na istom fonu kao i odbrana.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EKONOMIJA VLASTI: Državna preduzeća – partijsko vlasništvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Službena saopštenja iz državnih kompanija, nerijetko, otkrivaju i najnovija pomjeranja na ovdašnjoj političkoj mapi. Neke ljubavi se gase, neke razbuktavaju. A neke traju

 

 

Još ne postoji zvaničan podatak obroju preduzeća koja su u većinskom vlasništvu države Crne Gore ili neke od ovdašnjih 25 opština. Iz Instituta alternativa potrudili su se i napravili svoju listu. Ona, u stvarnosti, ne može biti kraća. Samo duža. Prema njihovim podacima, imamo 55 državnih i 123 lokalna preduzeća sa, makar, 20.515 zapošljenih. Čiji broj u kontinuitetu raste.

Makar neki od donosioca odluka u prebrojanim državnim  preduzećima ne osjećaju se kao dio tog sistema. Odnosno, ne prihvataju pripadajuće obaveze o javnosti rada. Tako su iz pljevaljskog Rudnika uglja (dio sisetama EPCG) odbili da NVO MANS dostave podatke o zapošljavanju i poslovnim aranžanima vezanim za prodaju uglja kompanijama iz Srbije. Poslovna tajna, objasnili su.

„Kada smo tražili kopiju pravilnika o poslovnoj tajni, odgovoreno nam je da ova kompanija nije obveznik Zakona o slobodnom pristupu informacijama (SPI), jer Rudnik nije u vlasništvu države“, objasnili su iz MANS-a novinarima Vijesti. I predočili dokument – odgovor koji su dobili iz Rudnika uglja. Tamo stoji: „U smislu citirane zakonske odredbe (dio Zakona o SPI, primjedba Monitora), a imajući u vidu činjenicu da je Rudnik uglja, kao jednočlano akcionarsko društvo u 100 odsto vlasništvu EPCG, a ne države Crne Gore, smatramo da ne postoji zakonska obaveza Rudnika uglja za postupanje“.

To što je EPCG skoro pa u sto postotnom vlasništvu države – nema veze. Da je važno, valjda bi neko od nadležnih iz izvršne vlasti ili regulatornih i nadzornih agencija reagovao na objavljene tvrdnje. Ovako, stvari su sada postavljene na sledeći način: Rudnik uglja nije državno nego vlasništvo Elektroprivrede, pa se na njega ne odnosi Zakon o slobodnom pristupu informacijama. Pride, pošto im je resorni ministar Saša Mujović to završio, ubuduće će „sva nabavka uglja EPS-a od RUP-a ići na osnovu bilateralne saradnje dvije kompanije“. Tako će se, pojasnili su iz Ministarstva energetike dogovor Mujovića i izvršnog direktora EP Srbije Dušana Živkovića, „izbjegnuti nepotrebni troškovi trećih lica, posrednika u trgovini, smanjiti mogućnost manipulacija i postigli maksimalni benefiti za kompanije“. Možda. Ali će se tako takođe izbjeći i javno oglašavanje prodaje, nadmetanje potencijalnih kupaca koje bi moglo donijeti bolju cijenu prodavcu (iz perspektive Crne Gore to nam je u interesu) i bilo kakva kontrola poslova ugovorenih bilateralnom saradnjom. Čija se tajnost, vrlo je vjerovatno, podrazumijeva.

Već kada pominjemo EPCG i Srbiju, evo jedna, nazovimo je, zanimljivost. Izvori Monitora iz EPCG najavljuju kako će se narednog ponedjeljka, 15. aprila, u Beogradu održati sjednica Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore. Iz njihove perspektive to je ne samo (pre)skup izlet za kojim nema „ni povoda ni potrebe“, već i rizičan potez kojim se stvara mogućnost da podaci i odluke Odbora direktora EPCG, koji su u dobroj mjeri nedostupni javnosti kao poslovan tajna, dospiju u ruke inostrane konkurencije. Pa se pitaju šta će nadležni uraditi kako bi u konkretnom slučaju zaštitili državne interese.

Predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović u razgovoru za Monitor demantuje tu informaciju. Ali ne spori da će, skupa sa još nekoliko članova odbora direktora EPCG, izvršnim direktorom  i nekoliko zvaničnika kompanija koje su u njihovom vlasništvu (Rudnik uglja, CEDIS, EPCG-Solar, EPCG – Željezara i par manjih preduzeća) početkom naredne nedjelje službeno boraviti u Beogradu. Tamo će, predočio nam je Đukanović, održati više sastanaka sa potencijalnim partnerima u vezi mogućih zajedničkih projekata. Prvi čovjek EPCG je zamolio da ne iznosimo detalje, ali ne možemo odoljeti da ne pomenemo kako će jedna od tema biti potencijalna revitalizacija Rudnika uglja u Beranama.

Đukanović nam je, ipak, potvrdio da će se u ovdašnji članovi Odbora direktora EPCG (oni koji otputuju za Srbiju) u Beogradu sresti sa kolegama Jovicom Milanovićem (dekan ETF u Mančesteru) i Vladimirom Katićem (profesor FTN u Novom Sadu) koji su u aktuelni saziv Odbora direktora imenovani kao eksperti, na prijedlog resornog ministra. Dakle, većina članova borda EPCG okupiće se u Beogradu. „Iskoristićemo priliku“, kazao nam je Milutin Đukanović. A da li će to biti sjednica ili susret možda saznamo iz nekog od narednih kompanijskih saopštenja.

Službena saopštenja iz državnih kompanija, nerijetko, otkrivaju i najnovija pomjeranja na ovdašnjoj političkoj mapi. Neke ljubavi se gase, neke razbuktavaju. A neke traju.

„EPCG osjeća potrebu da se, javnosti radi, oglasi povodom današnjeg istupa u Skupštini CG gospodina Dritana Abazovića (URA), koji vrlo tendenciozno i zlonamjerno opisuje izvršnog direktora naše kompanije, gospodina Ivana Bulatovića. U navedenim istupima se, naime, gospodin Bulatović dovodi u vezu sa nekim skrivenim centrima moći“, nedavno je saopšteno iz EPCG. „Kao predstavnici najvažnije kompanije u državi, dužni smo da ukažemo na jednu vrlo problematičnu praksu u dijelu koji se odnosi na potrebu nekih političkih aktera da, preko leđa EPCG, njenog poslovodstva i zaposlenih, stiču jeftine političke poene. Tako nešto ne samo da je neprofesionalno i nekorektno, nego se, kako vidimo, do sada nikome nije isplatilo u smislu stvarnog postizanja političkog efekta. Jer, i javnost i građani Crne Gore vrlo jasno uočavaju razliku između EPCG, kao ozbiljnog privrednog sistema, i političkog avanturizma.“

Nije bilo davno kada su Đukanović (DF) i Abazović (URA), skupa, ugovorali i proslavljali kupovinu imovine nekadašnje nikšićke Željezare. Sve pred TV kamerama, uz primjetno odsustvo tadašnjeg izvršnog direktora EPCG Nikole Rovčanina (Demokrate), koji je, u međuvremenu, podnio ostavku i preselio se u poslaničke klupe. Zajednički posao finansiran novcem poreskih obveznika nedavno je, od strane Agencije za zaštitu konkurentnosti (AZK), proglašen za nezakonitu državnu pomoć. To je naljutilo čelnike EPCG predvođene Đukanovićem, pa su nadležnom sudu uložili žalbu na odluku AZK. Abazović je ostao ravnodušan, pošto on više nije premijer a njegove partijske kolege su razriješene iz Odbora direktora EPCG.

„Tako smo bili svjedoci smjena članova Odbora direktora EPCG koji je ostavio na računu 80 miliona eura, a juče smo imali priliku da vidimo i smjenu članova Odbora direktora Aerodroma Crne Gore koji ostavljaju na računu preko 24 miliona eura”, saopštili su neki dan iz GP URA.

U tom saopštenju nije navedeno da je na čelu smijenjenog Odbora direktora Aerodoroma CG bio čovjek sa njihove kvote imenovanja po dubini. I da je taj Odbor, onog dana kada im je resorni ministar Filip Radulović saopštio da će njihov mandat sjutradan biti okončan, donio odluku o razrješenju tadašnjeg izvršnog direktora Aerodroma Vladana Draškovića. Imenujući za v.d. direktora sebi bližeg. Bez pomena miliona koji se nalaze na kompanijskom računu.

Toliko o principima. I obećanom otklonu od politika iz vremena vladavine DPS-a.

“Konkurisao za Željeznički prevoz?“, pita 2021. u svom kabinetu Andrija Mandić Beranca Momčila Jelića, ne znajući da njegov sagovornik, odlučan da se iz Srbije vrati u Crnu Goru (na kakvu direktorsku funkciju), snima njihov razgovor. A snimak je nedavno objavljne u Vijestima. Jelić mu odgovara “Da”.

“Za direktora, je l’? Željeznički prevoz je pripao Milanu Kneževiću tako da ovdje ti ne mogu…”, kaže Mandić. “Ali kažu Mandić je tamo”, odgovara Jelić. “To nije moje i mislim da je Milan Knežević već tamo odredio nekoga…“.

Kako se ono kaže: meritornost!?

Inače, prema objavljenim podacima Instituta alternativa  EPCG i Rudnik uglja Pljevlja su dvije od četiri državne kompanije sa najvećim brojem zaposlenih. Ispred njih je CEDIS (takođe dio EPCG grupe) a između Pošta Crne Gore. Aerodromi su na petom mjestu, dok je Željeznički prevoz, bio Milanov ili državni, na 12. mjestu. Ispred EPCG – Solar gradnja.

Iz iste baze podataka saznajemo da je najveća plata izvršnog direktora neke državne kompanije 5,5 hiljada eura (državna avio kompanija ToMontenegro) a najmanja prijavljena 515 eura (Montenegroturist Budva). Dok petnaestak izvršnih direktora državnih kompanija nijesu prijavili svoju zaradu. Valjda čekaju sud partije?

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo