Povežite se sa nama

MONITORING

Čuvajte se, oni dolaze

Objavljeno prije

na

Mlad/a si? Zanima te karijera u politici? Imaš znanja, energije i vjere u sebe da pokažeš svoje predvodničke kapacitete? Želiš da budeš na čelu najveće organizacije mladih u Crnoj Gori? Iskoristi priliku i kandiduj se!

Tim riječima ,,najsnažnija, najorganizovanija i najmodernija partija u ovom dijelu Evrope” (kako, takođe, stoji na sajtu izborionline.me ), Demokratska partija socijalista vrbuje politički podmladak. Djecu partije. Tako pozivaju ,,Tebe i sve mlade obrazovane ljude pune vjere u sebe i državu Crnu Goru” da se online kandiduju za delegate na Kongresu Savjeta mladih i, potom, ako to požele, za mjesto predsjednika Savjeta mladih. Tako DPS omogućava da ,,Tvoji potencijali dođu do izražaja, da se čuje glas mladih ljudi, da on bude relevantan i da svojim mišljenjem utičeš na kreiranje bolje budućnosti za sve građane i građanke Crne Gore.” Tako se začinju.

Od avgusta prošle godine do sredine proteklog mjeseca trajali su izbori za delegate, od 18 do 30 godina, VI Kongresa Savjeta mladih. Završeno -izabrano je 455 predstavnika. I to: 50 odsto putem online aplikacije, a 50 odsto na osnovu prijedloga Opštinskog odbora, tradicionalnom metodom.

Procedura je jasna ¬– oni će, kada za to dođe vrijeme, 23. marta, izabrati i predsjednika Savjeta mladih, za što je kampanja ( slogan: Budi čovjek za velike stvari ) počela 8. februara.

Pioniri partije su se prijavili, vodili Facebook kampanju, na za to otvorenu Facebook stranicama, i postali delegati. Susret s budućnošću može da počne.

Recimo: student Pravnog fakulteta u Podgorici Demir Spahić. Prikupio 146 lajkova. U okviru kampanje, na svom Facebook profilu ,,postavio” je stihove: ,,Crna Goro, Crna Goro – nepobjediva, Crna Goro, Crna Goro – majko jedina, Crna Goro, Crna Goro – tebe volim ja, Crna Goro, Crna Goro – ti si najbolja!” Citirao je i Džona Kenedija: ,,Dragi moji sugrađani, ne pitajte šta vaša država može učiniti za Vas, već šta Vi možete učiniti za vašu državu…” Na koncu je poentirao: ,,Da bi naša država pomogla nama, mi je moramo učiniti jakom..” Dovoljno. Zaslužio da postane delegat.

Demirov kolega po fakultetu Jasmin Rašketić (rođen 1984), iz Bara, svoj Facebook profil ukrasio je logoima DPS-a. Od juna 2010. godine obavlja funkciju odbornika Skupštine opštine Bar. Rašketić za prolaz u delegate vjerovatno može da zahvali i sugrađanki, ministrici nauke Sanji Vlahović, koja je posjetila njegov Facebook nalog i 31. avgusta prošle godine, devet minuta poslije ponoći, prokomentarisala: ,,Srećno, Jasmine”. Uz postavljeni smiješak. Jasmin je, razumije se, uzvratio lajkom.

Na sjeveru ista priča. Sandra Stešević iz Bijelog Polja, rođena 1990. godine, dobila je status delegata. Studentica Pravnog fakulteta poručuje: ,,Pobjednici u životu razmišljaju na način JA MOGU, JA HOĆU, JA JESAM.” I, još: ,,Ne idi uokolo govoreći kako ti svijet duguje život. Svijet ti ne duguje ništa. On je nastao prvi!” Marovićevski. Osvojeno: 124 lajka.

Četiri godine starija Sandrina sugrađanka Velida Hadžajlić nakupila je šezdesetak lajkova više. Diplomirala ekonomiju ¬- ,,Preduzetništvo i biznis” -smjer koji je do nebesa i dalje uzdigao Veselin Vukotić. To se zove preporuka. Član je OO DPS-a, potpredsjednik MO ,,Nedokusi”. Kaže: ,,Volim Crnu Goru, pa mislim da je lijepo učestvovati u oblikovanju njene, a samim tim i naše budućnosti.” Ljubav prema domovini, ljubav prema partiji. Dobitna kombinacija. Delegat!

Dvadesetčetvorogodišnji Denis Šabotić iz susjednog Rožaja pred prošlogodišnje izbore piše: ,,…Ja sam čovjek koji želi pomoću moći da dođe do cilja. ZATO SAM JA ČOVJEK KOJI POBJEĐUJE, A ŠTA SI TI? Zapitaj se i odgovori mi…za tridesetak sati imaćeš mogućnost da dokažeš da si i ti pobjednik da si i ti jedan od onih koji pobjedu ostvararuju na svoju inteligenciju… u kladioničarskom maniru rekoh iz 1u1! NAPRIJED CRNA GORO!!! Jer nećemo nazad jer nismo u slijepim ulicama jer IMAMO LJUBAV, RODOLUBLJE I ZNAMO POŠTOVATI ONO ŠTO SMO URADILI 2006. GODINE!!! !!! VOLIM VAS, ČUJEMO SE I VIDIMO POBJEDNIČKOG 14og OKTOBRA !!! Delegat. Zasluženo.

Ni metropola turizma ne zaostaje. Rođeni u Bihaću, brat i sestra Vlačić, Božidar (rođen 1990.godine) i Desanka ( rođena 1987) žive u Budvi i kroz DPS mijenjaju Crnu Goru. Božidar za sebe kaže da je ,,radan, odgovoran, ambiciozan, kreativan, inspirisan, organizovan, istrajan i komunikativan, sposoban za individualni kao i za timski rad, voljan za dalje usavršavanje, spreman za izvršavanje zadataka – bez obzira na pritisak i ostale radne uslove.” Bez obzira na sve. Kadar.

Osamnaestogodišnji Filip Stanojević sa Cetinja, tek zakoračio u punoljetstvo, a već je na rukovodećim funkcijama: Predsjednik Savjeta mladih DPS Cetinja pri Sekretarijatu za socijalnu politiku i mlade Prijestonice. Na svom političkom Facebook profilu ponosno je postavio fotografiju: svoj lik (krupni kadar) u promotivnom spotu protekle parlamentarne kampanje DPS-a. Još veći ponos: fotografija sa Milom! Neko je prokomentarisao: “Kako ličite što je ovo!” Uslijedio je Filipov lajk odobravanja. Izdvaja se i fotografija orla u letu sa krilima u bojama nacionalne zastave. Prošao.

I novoizabrani delegat Nevena Keković (rođena 1986.) iz Herceg Novog, u svrhu svoje Facebook kampanje iskoristila je fotografiju sa šefom: rukovanje pod navalom iskrenog i obostranog osmjeha. Kekovićka je fotku postavila na najvidljivije mjesto (cover photo). Da se vidi, da se zna… Mlada partijka uveliko razbira dnevnu politiku, ne bi li je zapazili u centrali. Tako, piše: ,,Najstarija poslanica novog saziva, koja je, svakako iz DF-a, donosi odluku o NEintoniranju himne. Alternativa je sakaćenje himne za dvije strofe.

Neka ih. Davljenički cinični trzaji, ko gubi…” Ako ne dogura do Bebe Džaković – ništa.

Delegat je i dvije godine mlađi Kotoranin Alen Balić. Trenutno, prolazi kroz školu života i preduzetničke ekonomije Veselina Vukotića. UDG. Preporuka i po. Nakrcao je 257 lajkova. Na Facebooku je veoma aktivan. Crnjanski bi rekao starmalovski: ,,Gospodine Pajoviću, ne može se voditi ljubav sa partnerom, a da pri tome činu partneri spavaju u odvojenim krevetima”. Ili: ,,Gospodine Medojeviću, zaista ste prvoklasni majstor u kreiranju izmišljotina… Da je takva disciplina uvrštena među Olimpijskim disciplinama, Vi biste bili olimpijski šampion… Pa: ,,Zahvaljujući DPS-u na čelu sa gospodinom Milom Đukanovićem, koja je odgovornom politikom obezbjedila socio-ekonomsku stabilnost posljedice globalne finansijske krize, u znatno manjoj mjeri osjećaju se u Crnoj Gori u komparaciji sa Španijom, Italijom, Grčkom, Portugalom…” Eh, da je njima Milo.

Podgoričanka Dijana Stijepović (1989) za sebe piše da je ,,komunikativna, odgovorna, kolegijalna, sklona timskom radu, ambiciozna i motivisana”. Na njenom Facebook profilu ističe se parola: ,,ALE ALE ALE ALE ALEEEE TI SI NAŠA PRVA LJUBAV CRNA GORO VOLIM TEEE!!!!” Tu je i životni moto: ,,Život je pun obaveza i odgovornosti, ali nijedna nije važnija od obaveze prema sebi!” To je to: vjerovatno je zbog te obaveze baš u – DPS-u.

Navedeni će, sa preostalim delegatima, nakon dva kruga predsjedničke online kampanje i svođenja kandidata na najuži izbor, biti u prilici da 23. marta, tajnim glasanjem, izaberu Predsjednika savjeta mladih DPS-a. Kampanja je uveliko u toku.

Dvadesetpetogodišnji Danilovgrađanin, šef kabineta predsjednika Opštine, Bojan Brajović već je započeo predsjedničku trku. Za sada je sakupio 157 lajkova. Uz fotografiju na kojoj je u zagrljaju sa političkim idolom, Brajović dopisuje: ,,Naprijed Crna Goro! Naprijed Danilovgrade!” I dodaje – smiješak. Neko je stigao da prokomentariše: ,,Finih momaka – svaka čast!” Svaka čast.

Za predsjednika se kandidovao i, uskoro tridesetogodišnji Pljevljak, koji živi u Podgorici, Vesko Dragaš. Na njegovom Facebook profilu stoji: ,,Vesko je jedan od vodećih eksperata za područje računovodstva i korporativnih finansija u Crnoj Gori”. Ekspert je, očito, i za politiku. Piše: ,,SA PONOSOM ću ponoviti riječi pokojnog Akademika Rajka Pavićevića kada je rekao da Gosp. Milo Đukanović spada među pet najzaslužnijh Crnogoraca u njenoj istoriji: ,,PETAR I, NJEGOŠ, VLADIKA DANILO, KRALJ NIKOLA i MILO ĐUKANOVIĆ”. Ili: ,,Neka bude srećna Crna Gora i njeni građani da ga imaju i da znaju da su kormilo Države Crne Gore dali u najbolje ruke.” Neka bude srećna Crna Gora sa ovakvom omladinom.

Tu je i dvadesetsedmogodišnji Baranin Milan Babović. Dobro se kotira: 627 lajkova. Devetog februara zapisao je: ,,Očekujem podršku od izabranih delegata Savjeta mladih, članova Partije, kao i cjelokupne javnosti Crne Gore. Čovjek za velike stvari! Zajedno možemo više!” Na drugom mjestu mladi Babović ovako piše: ,,Ovog 21.maja 2012. godine imamo bolje puteve, dovoljno struje kao i kvalitetniji smještaj.” On će daleko da dogura.

Kandidovao se i Aleksandar Vuković, rođen 1993. godine u Pljevljima. Sebe ovako opisuje: ,,Mlad sam i želim da napredujem, kako sa obrazovanjem, tako i na političkoj sceni. Moj osnovni zadatak kao preśednika Savjeta mladih DPS bila bi afirmacija naše partije među mlađom populacijom.” I pionir Vuković ima fotografiju sa šefom partije. Đukanović, sa roditeljskim osmjehom na licu, tapše Aleksandra po ramenu. Neko je prokomentarisao: ,,E, ovo je pravi blagoslov!!!” Amin.

Partijski regruti dolaze. Čuvajte se.

Marko MILAČIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠTA ČEKA SADAŠNJE I BUDUĆE PENZIONERE: Različite priče premijera i ministra finansija

Objavljeno prije

na

Objavio:

Odgovorno osmišljena, detaljno pripremljena i brižljivo provedena reforma sistema penzionog osiguranja nudi priliku. Otaljana na brzinu, bez zajedničkog promišljanja i pripreme, može donijeti katastrofu nepojmljivih razmjera. Za sada smo bliži lošijoj opciji

 

Priča o reformi (zapravo – korjenitoj izmjeni) postojećeg sistema penzionog osiguranja ponovo je top tema. Premijer Milojko Spajić našao je za potrebno da izađe pred kamere, što baš ne voli da radi, kako bi ubijedio javnost da penzije neće pobjeći. “Građani uopšte ne treba da strahuju za svoje penzije”, kazao je pokušavajući da primiri rastuću nervozu koju je, koji dan ranije, proizveo ministar finansija Novica Vuković.

Govoreći o korekciji postojećeg penzionog sistema (sistem međugeneracijske solidarnosti) ministar Vuković je u razgovoru za Glas Amerike najavio rješenje u kome će zaposleni upravljati “sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom”, dok će se država brinuti da to bude urađeno “kroz zakonski okvir”. To ne zvuči kao korekcija nego temeljna izmjena i prelazak na sisteme kapitalizacionih fondova i individualnog penzijskog osiguranja.

I to nameće podugačak niz pitanja na koja se moraju ponuditi istiniti i detaljni odgovori. Koji će sadašnjim penzionerima, zaposlenima i onima koji se tek spremaju (školuju) za budući izlazak na tržište rada, pružiti čvrsta uvjerenja kako iz tog reformskog posla neće izaći finansijski oštećeni ili uskraćeni za neka od postojećih i Ustavom garantovanih prava. Trenutno to nije slučaj.

Najjednostavnije je to vidjeti poređenjem nedavnih izjava premijera i ministra finansija. Govoreći o budućoj reformi sistema penzionog osiguranja, koja kao prvi vidljivi efekat treba da donese obećano povećanje prosječne i minimalne (neto) zarade, ministar Vuković kaže “može se desiti jedino korekcija kada govorimo o doprinosima”. Na potpitanje novinara o kakvim korekcijama je riječ, lakonski odgovara kako je to “…nešto s čim je upoznata javnost”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

USTAVNI SUD SMATRA DA JE MILOŠ MEDENICA NEOSNOVANO U PRITVORU: Hoće li se pridružiti ostalima

Objavljeno prije

na

Objavio:

Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, jedini je optuženi iz dvocifrene kriminalne grupe koji se za više počinjenih krivičnih djela brani iz spuškog zatvora i u čijem slučaju jemstvo nije čarobna riječ koja  otvara kapiju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija

 

 

Ustavni sud usvojio je žalbu branioca  Miloša Medenice, advokata Stefana Jovanovića,  da se njegov branjenik neosnovano nalazi u pritvoru, objavili su mediji ove sedmice .

U odluci Ustavnog suda navodi se da mjera obezbjeđenja nije neophodna.

Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, jedini je optuženi iz dvocifrene kriminalne grupe koji se za više počinjenih krivičnih djela brani iz spuškog zatvora i u čijem slučaju jemstvo nije čarobna riječ koja  otvara kapiju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Razlog tome,smatra njegova odbrana,  nije težina krivičnih djela za koja se tereti, niti mala suma koja se nudi za njegovovu slobodu,  već to što je sin bivše predsjednice Vrhovnog suda. Upravo to je u jednoj od mnoštva žalbi naveo njegov advokat .

„Ovoliko dugo neopravdano trajanje pritvora meni govori upravo u tom pravcu, i to je nešto što sam potencirao u žalbama, pogotovo u poslednjoj žalbi, jer ne postoji apsolutno nijedan zakonom ili Ustavom propisan ili utemeljen razlog za dalje trajanje pritvora. To je lični stav branioca, iznijet je u žalbi. Da li je cijenjen od strane Apelacionog suda kada je odlučivao o žalbi i da li je cijenjen od strane Ustavnog suda kada je on odlučivao o ustavnoj žalbi, ja tu informaciju nemam ali to je svakako moj lični stav i ja se držim njega, kaže Jovanović za Monitor.

Kako saznaje Monitor o tome se govorilo i na nedavno održanoj sjednici Ustavnog suda, gdje je jedan od sudija kolegama saopštio  da se ovom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom, jer su neki od njih , kako je kazao, bez valjanih i zakonom utemeljenih stavova smatrali da Medenica ne treba da napusti zatvor.

Od sedam sudija  koliko ih je na plenumu odlučivalo o žalbi advokata Miloša Medenice, dvoje je ostalo pri mišljenju da ovaj optuženi i dalje treba da bude u pritvoru.  Većina je ipak bila drugačijeg stava i ne samo da je prihvatila još jednu u nizu, žalbu koju je napisao advokat Jovanović, već su donijeli odluku da se ukine odluka Apelacionog suda kojom se njegovom klijentu potvrđuje pritvor.

Sa novom odlukom Jovanović nije upoznat, ali ako je zaista takva, dodaje on, onda je očigledno Ustavni sud na istom fonu kao i odbrana.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EKONOMIJA VLASTI: Državna preduzeća – partijsko vlasništvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Službena saopštenja iz državnih kompanija, nerijetko, otkrivaju i najnovija pomjeranja na ovdašnjoj političkoj mapi. Neke ljubavi se gase, neke razbuktavaju. A neke traju

 

 

Još ne postoji zvaničan podatak obroju preduzeća koja su u većinskom vlasništvu države Crne Gore ili neke od ovdašnjih 25 opština. Iz Instituta alternativa potrudili su se i napravili svoju listu. Ona, u stvarnosti, ne može biti kraća. Samo duža. Prema njihovim podacima, imamo 55 državnih i 123 lokalna preduzeća sa, makar, 20.515 zapošljenih. Čiji broj u kontinuitetu raste.

Makar neki od donosioca odluka u prebrojanim državnim  preduzećima ne osjećaju se kao dio tog sistema. Odnosno, ne prihvataju pripadajuće obaveze o javnosti rada. Tako su iz pljevaljskog Rudnika uglja (dio sisetama EPCG) odbili da NVO MANS dostave podatke o zapošljavanju i poslovnim aranžanima vezanim za prodaju uglja kompanijama iz Srbije. Poslovna tajna, objasnili su.

„Kada smo tražili kopiju pravilnika o poslovnoj tajni, odgovoreno nam je da ova kompanija nije obveznik Zakona o slobodnom pristupu informacijama (SPI), jer Rudnik nije u vlasništvu države“, objasnili su iz MANS-a novinarima Vijesti. I predočili dokument – odgovor koji su dobili iz Rudnika uglja. Tamo stoji: „U smislu citirane zakonske odredbe (dio Zakona o SPI, primjedba Monitora), a imajući u vidu činjenicu da je Rudnik uglja, kao jednočlano akcionarsko društvo u 100 odsto vlasništvu EPCG, a ne države Crne Gore, smatramo da ne postoji zakonska obaveza Rudnika uglja za postupanje“.

To što je EPCG skoro pa u sto postotnom vlasništvu države – nema veze. Da je važno, valjda bi neko od nadležnih iz izvršne vlasti ili regulatornih i nadzornih agencija reagovao na objavljene tvrdnje. Ovako, stvari su sada postavljene na sledeći način: Rudnik uglja nije državno nego vlasništvo Elektroprivrede, pa se na njega ne odnosi Zakon o slobodnom pristupu informacijama. Pride, pošto im je resorni ministar Saša Mujović to završio, ubuduće će „sva nabavka uglja EPS-a od RUP-a ići na osnovu bilateralne saradnje dvije kompanije“. Tako će se, pojasnili su iz Ministarstva energetike dogovor Mujovića i izvršnog direktora EP Srbije Dušana Živkovića, „izbjegnuti nepotrebni troškovi trećih lica, posrednika u trgovini, smanjiti mogućnost manipulacija i postigli maksimalni benefiti za kompanije“. Možda. Ali će se tako takođe izbjeći i javno oglašavanje prodaje, nadmetanje potencijalnih kupaca koje bi moglo donijeti bolju cijenu prodavcu (iz perspektive Crne Gore to nam je u interesu) i bilo kakva kontrola poslova ugovorenih bilateralnom saradnjom. Čija se tajnost, vrlo je vjerovatno, podrazumijeva.

Već kada pominjemo EPCG i Srbiju, evo jedna, nazovimo je, zanimljivost. Izvori Monitora iz EPCG najavljuju kako će se narednog ponedjeljka, 15. aprila, u Beogradu održati sjednica Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore. Iz njihove perspektive to je ne samo (pre)skup izlet za kojim nema „ni povoda ni potrebe“, već i rizičan potez kojim se stvara mogućnost da podaci i odluke Odbora direktora EPCG, koji su u dobroj mjeri nedostupni javnosti kao poslovan tajna, dospiju u ruke inostrane konkurencije. Pa se pitaju šta će nadležni uraditi kako bi u konkretnom slučaju zaštitili državne interese.

Predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović u razgovoru za Monitor demantuje tu informaciju. Ali ne spori da će, skupa sa još nekoliko članova odbora direktora EPCG, izvršnim direktorom  i nekoliko zvaničnika kompanija koje su u njihovom vlasništvu (Rudnik uglja, CEDIS, EPCG-Solar, EPCG – Željezara i par manjih preduzeća) početkom naredne nedjelje službeno boraviti u Beogradu. Tamo će, predočio nam je Đukanović, održati više sastanaka sa potencijalnim partnerima u vezi mogućih zajedničkih projekata. Prvi čovjek EPCG je zamolio da ne iznosimo detalje, ali ne možemo odoljeti da ne pomenemo kako će jedna od tema biti potencijalna revitalizacija Rudnika uglja u Beranama.

Đukanović nam je, ipak, potvrdio da će se u ovdašnji članovi Odbora direktora EPCG (oni koji otputuju za Srbiju) u Beogradu sresti sa kolegama Jovicom Milanovićem (dekan ETF u Mančesteru) i Vladimirom Katićem (profesor FTN u Novom Sadu) koji su u aktuelni saziv Odbora direktora imenovani kao eksperti, na prijedlog resornog ministra. Dakle, većina članova borda EPCG okupiće se u Beogradu. „Iskoristićemo priliku“, kazao nam je Milutin Đukanović. A da li će to biti sjednica ili susret možda saznamo iz nekog od narednih kompanijskih saopštenja.

Službena saopštenja iz državnih kompanija, nerijetko, otkrivaju i najnovija pomjeranja na ovdašnjoj političkoj mapi. Neke ljubavi se gase, neke razbuktavaju. A neke traju.

„EPCG osjeća potrebu da se, javnosti radi, oglasi povodom današnjeg istupa u Skupštini CG gospodina Dritana Abazovića (URA), koji vrlo tendenciozno i zlonamjerno opisuje izvršnog direktora naše kompanije, gospodina Ivana Bulatovića. U navedenim istupima se, naime, gospodin Bulatović dovodi u vezu sa nekim skrivenim centrima moći“, nedavno je saopšteno iz EPCG. „Kao predstavnici najvažnije kompanije u državi, dužni smo da ukažemo na jednu vrlo problematičnu praksu u dijelu koji se odnosi na potrebu nekih političkih aktera da, preko leđa EPCG, njenog poslovodstva i zaposlenih, stiču jeftine političke poene. Tako nešto ne samo da je neprofesionalno i nekorektno, nego se, kako vidimo, do sada nikome nije isplatilo u smislu stvarnog postizanja političkog efekta. Jer, i javnost i građani Crne Gore vrlo jasno uočavaju razliku između EPCG, kao ozbiljnog privrednog sistema, i političkog avanturizma.“

Nije bilo davno kada su Đukanović (DF) i Abazović (URA), skupa, ugovorali i proslavljali kupovinu imovine nekadašnje nikšićke Željezare. Sve pred TV kamerama, uz primjetno odsustvo tadašnjeg izvršnog direktora EPCG Nikole Rovčanina (Demokrate), koji je, u međuvremenu, podnio ostavku i preselio se u poslaničke klupe. Zajednički posao finansiran novcem poreskih obveznika nedavno je, od strane Agencije za zaštitu konkurentnosti (AZK), proglašen za nezakonitu državnu pomoć. To je naljutilo čelnike EPCG predvođene Đukanovićem, pa su nadležnom sudu uložili žalbu na odluku AZK. Abazović je ostao ravnodušan, pošto on više nije premijer a njegove partijske kolege su razriješene iz Odbora direktora EPCG.

„Tako smo bili svjedoci smjena članova Odbora direktora EPCG koji je ostavio na računu 80 miliona eura, a juče smo imali priliku da vidimo i smjenu članova Odbora direktora Aerodroma Crne Gore koji ostavljaju na računu preko 24 miliona eura”, saopštili su neki dan iz GP URA.

U tom saopštenju nije navedeno da je na čelu smijenjenog Odbora direktora Aerodoroma CG bio čovjek sa njihove kvote imenovanja po dubini. I da je taj Odbor, onog dana kada im je resorni ministar Filip Radulović saopštio da će njihov mandat sjutradan biti okončan, donio odluku o razrješenju tadašnjeg izvršnog direktora Aerodroma Vladana Draškovića. Imenujući za v.d. direktora sebi bližeg. Bez pomena miliona koji se nalaze na kompanijskom računu.

Toliko o principima. I obećanom otklonu od politika iz vremena vladavine DPS-a.

“Konkurisao za Željeznički prevoz?“, pita 2021. u svom kabinetu Andrija Mandić Beranca Momčila Jelića, ne znajući da njegov sagovornik, odlučan da se iz Srbije vrati u Crnu Goru (na kakvu direktorsku funkciju), snima njihov razgovor. A snimak je nedavno objavljne u Vijestima. Jelić mu odgovara “Da”.

“Za direktora, je l’? Željeznički prevoz je pripao Milanu Kneževiću tako da ovdje ti ne mogu…”, kaže Mandić. “Ali kažu Mandić je tamo”, odgovara Jelić. “To nije moje i mislim da je Milan Knežević već tamo odredio nekoga…“.

Kako se ono kaže: meritornost!?

Inače, prema objavljenim podacima Instituta alternativa  EPCG i Rudnik uglja Pljevlja su dvije od četiri državne kompanije sa najvećim brojem zaposlenih. Ispred njih je CEDIS (takođe dio EPCG grupe) a između Pošta Crne Gore. Aerodromi su na petom mjestu, dok je Željeznički prevoz, bio Milanov ili državni, na 12. mjestu. Ispred EPCG – Solar gradnja.

Iz iste baze podataka saznajemo da je najveća plata izvršnog direktora neke državne kompanije 5,5 hiljada eura (državna avio kompanija ToMontenegro) a najmanja prijavljena 515 eura (Montenegroturist Budva). Dok petnaestak izvršnih direktora državnih kompanija nijesu prijavili svoju zaradu. Valjda čekaju sud partije?

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo