Povežite se sa nama

MONITORING

SLUČAJ DRŽAVNI UDAR, NOVA EPIZODA : Predizborni terorizam

Objavljeno prije

na

Mihailo Čađenović, vozač jednog od lidera Demokratskog fronta (DF) Andrije Mandića, uhapšen je početkom sedmice po nalogu Specijalnog tužilaštva, pod optužbom da je učestvovao u stvaranju kriminalne organizacije koja je u oktobru prošle godine, na dan izbora, navodno planirala terorističke akcije u Crnoj Gori. Cilj tih akcija, objasnili su tužioci ranije, navodno je bio nasilno rušenje crnogorske vlasti.

Specijalni tužilac Milivoje Katnić je u oktobru prošle godine saopštio da postoje dokazi da je ,,jedna politička struktura bila involvirana” u slučaj i da je jedan od njenih lidera trebalo da se pojavi na bini i ,,preuzme komandu”. Već više mjeseci režimski mediji slikaju lidere DF-a kao moguće političare o kojima je govorio tužilac, a u tim su medijima najavljivana i hapšenja „crnogorskih plaćenika”.

Katnić drugi put proširuje optužnicu u ovom slučaju. Najprije je u oktobru prošle godine za neodržani terorizam optužio 18 državljana Srbije, od kojih su neki kasnije sklopli sporazume sa tužilaštvom. Optužnica je potom proširena na dva ruska državljanina – Vladimira Popova i Eduarda Širokova, za kojima je raspisana Interpolova međunarodna potjernica, jer se ne zna gdje su. Čađenović je dvadeset treća osoba i jedini crnogorski državljanin koji je uhapšen u okviru ovog slučaja. Njemu je, nakon 72-časovnog pritvora, sudija za istragu podgoričkog Višeg suda Miroslav Bašović, odredio pritvor do 30 dana. Čađenović je na saslušanju negirao to što mu se stavlja na teret.

Pored Čađenovića, Specijalno tužilaštvo je ove sedmice izdalo nalog i za hapšenje izvjesnog Ananija Nina Nikića, ali se on, kako je saopšteno, nalazi van Crne Gore. U šturom saopštenju Specijalnog tužilaštva ne navodi se međutim koji su to dokazi bili inkriminišući za Čađenovića i Nikića.

Da će Ananije Nikić biti sledeći na listi tužilaštva u ovom slučaju, najavljivali su već neko vrijeme crnogorski mediji bliski režimu, pozivajući se na nedavne tvrdnje bivšeg srpskog obavještajca Slavka Nikića u srbijanskim medijima, koje je on naknadno navodno, prema pisanju medija, i ponovio pred beogradskim istražnim organima. Slavko Nikić je u dva televizijska intervjua, u decembru i januaru ove godine, saopštio da je u proljeće prošle godine dobio ponudu od Ananija i još jedne osobe, koji su ga posjetili, da bude dio oktobarskog scenarija u Crnoj Gori. Prorežimski mediji tvrde da je ,,upravo iskaz bivšeg obavještajca bio od koristi crnogorskim istražiteljima da prošire istragu na Nikića i Čađenovića”. Ako je to jedini dokaz kojim barata tužilaštvo, onda nije najjasnije na osnovu čega je uhapšen Čađenović, pošto ga Nikić nijednom nije pomenuo u tim intervjuima. Čađenović, kako nakon njegovog hapšenja tvrde lideri DF-a, ne vozi ni autobomil sa registarskim tablama koje je u svojim intervjuima pomenuo biši srpski obavještajac.

Pri tom, Nikić je u tim intervjuima dao dvije drugačije verzije ponude koju je, kako tvrdi, dobio prošle godine. On je najprije u intervjuu za internet TV Balkan info 18. decembra 2016. saopštio da su ga posjetili Ananije Nikić i još jedna osoba koju je on označio kao ,,lažni Rus” a koji su, kako je tada kazao ,,Milovi ljudi” , koji su mu ponudili da ,,odradi ono za šta su kasnije zloupotrebili Dikića”. U tom intervjuu, Nikić, dakle, posjetioce predstavlja kao Milove ljude koji ne uspijevaju da ga zloupotrijebe za izvedbu lažnog državnog udara, pa odlaze automobilom marke ,,renault fluence, registarske tablice podgoričke PG TE508, boja crna”.

,,Po mojim saznanjima, vlasnik renault fluence-a je neka građevinska firma iz Podgorice… Imam saznanje da je riječ o Milovim ljudima koji su trebali da mi namjeste hapšenje. Imam i dokaze za te tvrdnje”, kaže tada Nikić.

U kasnijem intervjuu, na TV HAPPY u emijisiji Miomira Marića, bivši srpski obavještajac o posjetiocima ne govori više kao o Milovim ljudima, a državni udar više nije lažni. U drugom intervjuu, od 21. januara ove godine, on Ananija Nikića, odnosno automobil kojim je Ananije Nikić navodno došao u pratnji ,,lažnog Rusa”, sada povezuje sa liderom DF-a Andrijom Mandićem. On je u tom intervjuu rekao da mu je tokom druge provjere rečeno da je to zapravo vozilo Andrije Mandića, te da misli da je Mandića neko prevario. ,,Neko je tog čovjeka prevario i na taj način htio da ugrozi opoziciju u Crnoj Gori”, kazao je Nikić.

Automobil koji u intervjuima pominje Nikić nije automobil koji vozi Čađenović, tvrde u DF-u. Iako je marka automobila ista, nijesu iste registarske tablice.

,,Mihailo Čađenović po mom odobrenju upravlja vozilom marke reno fluens PG CG 8**, vlasništvo Skupštine Crne Gore, i nikada ni na jedan put ne kreće bez mog ili odobrenja nekoga iz rukovodstva DF-a”, saopštio je nakon hapšenja Milutin Đukanović, šef poslaničkog kluba DF. ,,Vozilo koje je pominjao izvjesni Slavko Nikić, i čiji je broj registarske tablice pažljivo iščitao novinaru u svom prvom oglašavanju kao veoma važan i ključni podatak sa kojim raspolaže, nema registarske tablice PG CG 8**”, kazao je Đukanović. On je podsjetio da je Nikić rekao da su registarske tablice toga vozila PG TE 5**, „a to vozilo nema nikakve veze sa onim koje koristi DF”.

,,Milomir Marić, bliski Milov i Vučićev prijatelj pokušava da pokupi perje iz Katnićevog pocijepanog jastuka i reciklira događaje od prije godinu dana. Kada su Milo i Katnić shvatili da ne mogu da skrpe ozbiljniju optužnicu, posegnuli su za problematičnim tipovima i istim takvim novinarima. Marićeva emisija je imala jedan jedini cilj – da se izgovori javno Mandićevo ime u cilju povezivanja sa ,,državnim udarom”, ustvrdila je radnije poslanica DF-a Marina Jočić. Ona je kazala da je jedina činjenica to da je optuženi Nikić bio prevodilac ruskog jezika čije su usluge koristili nerijetko lideri opozicije.

DF je nakon hapšenja Čađenovića pozvao VDT Ivicu Stankovića da što prije smijeni Katnića.

,,Pozivamo vrhovnog državnog tužioca da pod hitno smijeni Katnića, jer se on najviše trudio da Katnić bude izabran za specijalnog tužioca. Katnić je postao opasnost za sve u Crnoj Gori, jer je izgubio poslovnu sposobnost. On može da bude problem njegove porodice, ali ne smije da bude problem čitave Crne Gore, zato je dužan Stanković da što prije razriješi dužnosti Katnića, opasnog i sumnjivog tipa”, kazao je na vanrednoj konferenciji za štampu lider DF-a Andrija Mandić.

,,U svojoj biografiji Čađenović nema ni prekršajnu prijavu. On je priveden kako bi se montirala nova optužnica protiv DF-a jer je očigledno da je državni udar s jeseni doživio propast. Sad se pribjegava novoj instalaciji. Znamo da to Katnić radi u susret izborima u Nikšiću, u susret narodnom referendumu o NATO-a i nakon naše snažne međunarodne akcije od Moskve do Vašingtona”, kazao je Mandić.

Lider DF-a je na kraju konferencije zaprijetio: ,,Batina ima dva kraja… Za svačiju glavu iz DF-a koja odleti, odletjeće još nečija”. Ta izjava Mandića poslužila je bivšem premijeru Milu Đukanoviću da na skupu DPS-a u Nikšiću, gdje se uskoro održavaju izbori, ukaže kako je Crnu Goru potrebno spašavati od takve politike. Sam Đukanović je inače prvo tvrdio da ne zna ništa o pokušaju udara, u oktobru prošle godine, da bi nedavno saopštio da je znao da se taj udar sprema, kao i njegovo ubistvo.

Vijesti su objavile da im je u tužilaštvu nezvanično rečeno da tužilac ima dokaze koji ukazuju da su Čađenović i Ananije Nikić više desetina puta komunicirali telefonom i da su putovali zajedno u martu prošle godine u Beograd. Da li se taj navodni put, može dovesti sa iskazom srpskog obavještajca, ne zna se.

Cijeli slučaj navodnog pripremanja terorizma na izborni dan, bar koliko je do sada predočeno javnosti, bazira se uglavnom na iskazima osoba koje su sumnjičene za terorizam u oktobru, a koje su najprije negirale bilo kakvu vezu sa pokušajem terorizma. Kao i na sumnjivim iskazima bivših obavještajaca.

Tako je status svjedoka saradnika, na čijem iskazu u najvećem i počiva slučaj, dobio Aleksandar Sinđelić, koji je nakon hapšenja u oktobru i pominjanja njegovog imena tvrdio da ,,za ovo što se dešava po medijima tek ćemo da se tužimo i da vidimo šta će da bude, s obzirom na to da ja iz Srbije nisam odlazio, niti znam o čemu se radi”. Kasnije je priznao učešće. Tu je i svjedočenje Mirka Velimirovića sa kojim je tužilaštvo sklopilo nagodbu i koji je navodno istražnim organima i ukazao na ,,teroriste”.

Sada imamo i dva iskaza Slavka Nikića. I usijanje na političkoj sceni.

,,Svaki građanin Crne Gore može biti uhapšen i proglašen zavjerenikom, ukoliko je za to dovoljna tvrdnja nekog bivšeg pripadnika tajne službe. To je uvod u otvorenu diktaturu, širenje straha i progon oponenata”, ocijenio je nakon hapšenja funkcioner pokreta URA Neđeljko Rudović.

Odgovornost je na Katniću.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

Izdvojeno

ŠTA ČEKA SADAŠNJE I BUDUĆE PENZIONERE: Različite priče premijera i ministra finansija

Objavljeno prije

na

Objavio:

Odgovorno osmišljena, detaljno pripremljena i brižljivo provedena reforma sistema penzionog osiguranja nudi priliku. Otaljana na brzinu, bez zajedničkog promišljanja i pripreme, može donijeti katastrofu nepojmljivih razmjera. Za sada smo bliži lošijoj opciji

 

Priča o reformi (zapravo – korjenitoj izmjeni) postojećeg sistema penzionog osiguranja ponovo je top tema. Premijer Milojko Spajić našao je za potrebno da izađe pred kamere, što baš ne voli da radi, kako bi ubijedio javnost da penzije neće pobjeći. “Građani uopšte ne treba da strahuju za svoje penzije”, kazao je pokušavajući da primiri rastuću nervozu koju je, koji dan ranije, proizveo ministar finansija Novica Vuković.

Govoreći o korekciji postojećeg penzionog sistema (sistem međugeneracijske solidarnosti) ministar Vuković je u razgovoru za Glas Amerike najavio rješenje u kome će zaposleni upravljati “sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom”, dok će se država brinuti da to bude urađeno “kroz zakonski okvir”. To ne zvuči kao korekcija nego temeljna izmjena i prelazak na sisteme kapitalizacionih fondova i individualnog penzijskog osiguranja.

I to nameće podugačak niz pitanja na koja se moraju ponuditi istiniti i detaljni odgovori. Koji će sadašnjim penzionerima, zaposlenima i onima koji se tek spremaju (školuju) za budući izlazak na tržište rada, pružiti čvrsta uvjerenja kako iz tog reformskog posla neće izaći finansijski oštećeni ili uskraćeni za neka od postojećih i Ustavom garantovanih prava. Trenutno to nije slučaj.

Najjednostavnije je to vidjeti poređenjem nedavnih izjava premijera i ministra finansija. Govoreći o budućoj reformi sistema penzionog osiguranja, koja kao prvi vidljivi efekat treba da donese obećano povećanje prosječne i minimalne (neto) zarade, ministar Vuković kaže “može se desiti jedino korekcija kada govorimo o doprinosima”. Na potpitanje novinara o kakvim korekcijama je riječ, lakonski odgovara kako je to “…nešto s čim je upoznata javnost”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

USTAVNI SUD SMATRA DA JE MILOŠ MEDENICA NEOSNOVANO U PRITVORU: Hoće li se pridružiti ostalima

Objavljeno prije

na

Objavio:

Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, jedini je optuženi iz dvocifrene kriminalne grupe koji se za više počinjenih krivičnih djela brani iz spuškog zatvora i u čijem slučaju jemstvo nije čarobna riječ koja  otvara kapiju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija

 

 

Ustavni sud usvojio je žalbu branioca  Miloša Medenice, advokata Stefana Jovanovića,  da se njegov branjenik neosnovano nalazi u pritvoru, objavili su mediji ove sedmice .

U odluci Ustavnog suda navodi se da mjera obezbjeđenja nije neophodna.

Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, jedini je optuženi iz dvocifrene kriminalne grupe koji se za više počinjenih krivičnih djela brani iz spuškog zatvora i u čijem slučaju jemstvo nije čarobna riječ koja  otvara kapiju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Razlog tome,smatra njegova odbrana,  nije težina krivičnih djela za koja se tereti, niti mala suma koja se nudi za njegovovu slobodu,  već to što je sin bivše predsjednice Vrhovnog suda. Upravo to je u jednoj od mnoštva žalbi naveo njegov advokat .

„Ovoliko dugo neopravdano trajanje pritvora meni govori upravo u tom pravcu, i to je nešto što sam potencirao u žalbama, pogotovo u poslednjoj žalbi, jer ne postoji apsolutno nijedan zakonom ili Ustavom propisan ili utemeljen razlog za dalje trajanje pritvora. To je lični stav branioca, iznijet je u žalbi. Da li je cijenjen od strane Apelacionog suda kada je odlučivao o žalbi i da li je cijenjen od strane Ustavnog suda kada je on odlučivao o ustavnoj žalbi, ja tu informaciju nemam ali to je svakako moj lični stav i ja se držim njega, kaže Jovanović za Monitor.

Kako saznaje Monitor o tome se govorilo i na nedavno održanoj sjednici Ustavnog suda, gdje je jedan od sudija kolegama saopštio  da se ovom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom, jer su neki od njih , kako je kazao, bez valjanih i zakonom utemeljenih stavova smatrali da Medenica ne treba da napusti zatvor.

Od sedam sudija  koliko ih je na plenumu odlučivalo o žalbi advokata Miloša Medenice, dvoje je ostalo pri mišljenju da ovaj optuženi i dalje treba da bude u pritvoru.  Većina je ipak bila drugačijeg stava i ne samo da je prihvatila još jednu u nizu, žalbu koju je napisao advokat Jovanović, već su donijeli odluku da se ukine odluka Apelacionog suda kojom se njegovom klijentu potvrđuje pritvor.

Sa novom odlukom Jovanović nije upoznat, ali ako je zaista takva, dodaje on, onda je očigledno Ustavni sud na istom fonu kao i odbrana.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EKONOMIJA VLASTI: Državna preduzeća – partijsko vlasništvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Službena saopštenja iz državnih kompanija, nerijetko, otkrivaju i najnovija pomjeranja na ovdašnjoj političkoj mapi. Neke ljubavi se gase, neke razbuktavaju. A neke traju

 

 

Još ne postoji zvaničan podatak obroju preduzeća koja su u većinskom vlasništvu države Crne Gore ili neke od ovdašnjih 25 opština. Iz Instituta alternativa potrudili su se i napravili svoju listu. Ona, u stvarnosti, ne može biti kraća. Samo duža. Prema njihovim podacima, imamo 55 državnih i 123 lokalna preduzeća sa, makar, 20.515 zapošljenih. Čiji broj u kontinuitetu raste.

Makar neki od donosioca odluka u prebrojanim državnim  preduzećima ne osjećaju se kao dio tog sistema. Odnosno, ne prihvataju pripadajuće obaveze o javnosti rada. Tako su iz pljevaljskog Rudnika uglja (dio sisetama EPCG) odbili da NVO MANS dostave podatke o zapošljavanju i poslovnim aranžanima vezanim za prodaju uglja kompanijama iz Srbije. Poslovna tajna, objasnili su.

„Kada smo tražili kopiju pravilnika o poslovnoj tajni, odgovoreno nam je da ova kompanija nije obveznik Zakona o slobodnom pristupu informacijama (SPI), jer Rudnik nije u vlasništvu države“, objasnili su iz MANS-a novinarima Vijesti. I predočili dokument – odgovor koji su dobili iz Rudnika uglja. Tamo stoji: „U smislu citirane zakonske odredbe (dio Zakona o SPI, primjedba Monitora), a imajući u vidu činjenicu da je Rudnik uglja, kao jednočlano akcionarsko društvo u 100 odsto vlasništvu EPCG, a ne države Crne Gore, smatramo da ne postoji zakonska obaveza Rudnika uglja za postupanje“.

To što je EPCG skoro pa u sto postotnom vlasništvu države – nema veze. Da je važno, valjda bi neko od nadležnih iz izvršne vlasti ili regulatornih i nadzornih agencija reagovao na objavljene tvrdnje. Ovako, stvari su sada postavljene na sledeći način: Rudnik uglja nije državno nego vlasništvo Elektroprivrede, pa se na njega ne odnosi Zakon o slobodnom pristupu informacijama. Pride, pošto im je resorni ministar Saša Mujović to završio, ubuduće će „sva nabavka uglja EPS-a od RUP-a ići na osnovu bilateralne saradnje dvije kompanije“. Tako će se, pojasnili su iz Ministarstva energetike dogovor Mujovića i izvršnog direktora EP Srbije Dušana Živkovića, „izbjegnuti nepotrebni troškovi trećih lica, posrednika u trgovini, smanjiti mogućnost manipulacija i postigli maksimalni benefiti za kompanije“. Možda. Ali će se tako takođe izbjeći i javno oglašavanje prodaje, nadmetanje potencijalnih kupaca koje bi moglo donijeti bolju cijenu prodavcu (iz perspektive Crne Gore to nam je u interesu) i bilo kakva kontrola poslova ugovorenih bilateralnom saradnjom. Čija se tajnost, vrlo je vjerovatno, podrazumijeva.

Već kada pominjemo EPCG i Srbiju, evo jedna, nazovimo je, zanimljivost. Izvori Monitora iz EPCG najavljuju kako će se narednog ponedjeljka, 15. aprila, u Beogradu održati sjednica Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore. Iz njihove perspektive to je ne samo (pre)skup izlet za kojim nema „ni povoda ni potrebe“, već i rizičan potez kojim se stvara mogućnost da podaci i odluke Odbora direktora EPCG, koji su u dobroj mjeri nedostupni javnosti kao poslovan tajna, dospiju u ruke inostrane konkurencije. Pa se pitaju šta će nadležni uraditi kako bi u konkretnom slučaju zaštitili državne interese.

Predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović u razgovoru za Monitor demantuje tu informaciju. Ali ne spori da će, skupa sa još nekoliko članova odbora direktora EPCG, izvršnim direktorom  i nekoliko zvaničnika kompanija koje su u njihovom vlasništvu (Rudnik uglja, CEDIS, EPCG-Solar, EPCG – Željezara i par manjih preduzeća) početkom naredne nedjelje službeno boraviti u Beogradu. Tamo će, predočio nam je Đukanović, održati više sastanaka sa potencijalnim partnerima u vezi mogućih zajedničkih projekata. Prvi čovjek EPCG je zamolio da ne iznosimo detalje, ali ne možemo odoljeti da ne pomenemo kako će jedna od tema biti potencijalna revitalizacija Rudnika uglja u Beranama.

Đukanović nam je, ipak, potvrdio da će se u ovdašnji članovi Odbora direktora EPCG (oni koji otputuju za Srbiju) u Beogradu sresti sa kolegama Jovicom Milanovićem (dekan ETF u Mančesteru) i Vladimirom Katićem (profesor FTN u Novom Sadu) koji su u aktuelni saziv Odbora direktora imenovani kao eksperti, na prijedlog resornog ministra. Dakle, većina članova borda EPCG okupiće se u Beogradu. „Iskoristićemo priliku“, kazao nam je Milutin Đukanović. A da li će to biti sjednica ili susret možda saznamo iz nekog od narednih kompanijskih saopštenja.

Službena saopštenja iz državnih kompanija, nerijetko, otkrivaju i najnovija pomjeranja na ovdašnjoj političkoj mapi. Neke ljubavi se gase, neke razbuktavaju. A neke traju.

„EPCG osjeća potrebu da se, javnosti radi, oglasi povodom današnjeg istupa u Skupštini CG gospodina Dritana Abazovića (URA), koji vrlo tendenciozno i zlonamjerno opisuje izvršnog direktora naše kompanije, gospodina Ivana Bulatovića. U navedenim istupima se, naime, gospodin Bulatović dovodi u vezu sa nekim skrivenim centrima moći“, nedavno je saopšteno iz EPCG. „Kao predstavnici najvažnije kompanije u državi, dužni smo da ukažemo na jednu vrlo problematičnu praksu u dijelu koji se odnosi na potrebu nekih političkih aktera da, preko leđa EPCG, njenog poslovodstva i zaposlenih, stiču jeftine političke poene. Tako nešto ne samo da je neprofesionalno i nekorektno, nego se, kako vidimo, do sada nikome nije isplatilo u smislu stvarnog postizanja političkog efekta. Jer, i javnost i građani Crne Gore vrlo jasno uočavaju razliku između EPCG, kao ozbiljnog privrednog sistema, i političkog avanturizma.“

Nije bilo davno kada su Đukanović (DF) i Abazović (URA), skupa, ugovorali i proslavljali kupovinu imovine nekadašnje nikšićke Željezare. Sve pred TV kamerama, uz primjetno odsustvo tadašnjeg izvršnog direktora EPCG Nikole Rovčanina (Demokrate), koji je, u međuvremenu, podnio ostavku i preselio se u poslaničke klupe. Zajednički posao finansiran novcem poreskih obveznika nedavno je, od strane Agencije za zaštitu konkurentnosti (AZK), proglašen za nezakonitu državnu pomoć. To je naljutilo čelnike EPCG predvođene Đukanovićem, pa su nadležnom sudu uložili žalbu na odluku AZK. Abazović je ostao ravnodušan, pošto on više nije premijer a njegove partijske kolege su razriješene iz Odbora direktora EPCG.

„Tako smo bili svjedoci smjena članova Odbora direktora EPCG koji je ostavio na računu 80 miliona eura, a juče smo imali priliku da vidimo i smjenu članova Odbora direktora Aerodroma Crne Gore koji ostavljaju na računu preko 24 miliona eura”, saopštili su neki dan iz GP URA.

U tom saopštenju nije navedeno da je na čelu smijenjenog Odbora direktora Aerodoroma CG bio čovjek sa njihove kvote imenovanja po dubini. I da je taj Odbor, onog dana kada im je resorni ministar Filip Radulović saopštio da će njihov mandat sjutradan biti okončan, donio odluku o razrješenju tadašnjeg izvršnog direktora Aerodroma Vladana Draškovića. Imenujući za v.d. direktora sebi bližeg. Bez pomena miliona koji se nalaze na kompanijskom računu.

Toliko o principima. I obećanom otklonu od politika iz vremena vladavine DPS-a.

“Konkurisao za Željeznički prevoz?“, pita 2021. u svom kabinetu Andrija Mandić Beranca Momčila Jelića, ne znajući da njegov sagovornik, odlučan da se iz Srbije vrati u Crnu Goru (na kakvu direktorsku funkciju), snima njihov razgovor. A snimak je nedavno objavljne u Vijestima. Jelić mu odgovara “Da”.

“Za direktora, je l’? Željeznički prevoz je pripao Milanu Kneževiću tako da ovdje ti ne mogu…”, kaže Mandić. “Ali kažu Mandić je tamo”, odgovara Jelić. “To nije moje i mislim da je Milan Knežević već tamo odredio nekoga…“.

Kako se ono kaže: meritornost!?

Inače, prema objavljenim podacima Instituta alternativa  EPCG i Rudnik uglja Pljevlja su dvije od četiri državne kompanije sa najvećim brojem zaposlenih. Ispred njih je CEDIS (takođe dio EPCG grupe) a između Pošta Crne Gore. Aerodromi su na petom mjestu, dok je Željeznički prevoz, bio Milanov ili državni, na 12. mjestu. Ispred EPCG – Solar gradnja.

Iz iste baze podataka saznajemo da je najveća plata izvršnog direktora neke državne kompanije 5,5 hiljada eura (državna avio kompanija ToMontenegro) a najmanja prijavljena 515 eura (Montenegroturist Budva). Dok petnaestak izvršnih direktora državnih kompanija nijesu prijavili svoju zaradu. Valjda čekaju sud partije?

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo