Dvije su stvari već sada gotovo izvjesne: iz redova albanskih nacionalnih stranaka biće i u narednom sazivu crnogorskog Parlamenta dva predstavnika, dok će DPS dobiti najviše glasova Albanaca. Od 18 hiljada, koliko ih u prosjeku glasa, stranka premijera Mila Đukanovića će imati podršku više od trećine Albanaca. Moguće je da će taj procenat porasti, jer je premijer tokom nedavne posjete Opštini Ulcinj kazao da je u toku velika borba za svakog glasača i da će DPS nastojati da dobije što više glasova pripadnika i te nacionalne zajednice.
Albanskim strankama, koje su se udružile u tri koalicije, i ostalim strankama, preostaje da podijele ostatak. Naravno, dio će dobiti koalicija Ključ, koja ima u svojim redovima popularnog Dritana Abazovića, kao i Socijaldemokratska partija Ranka Krivokapića, te manji dio stranke koja je iz nje nastala, Socijaldemokrate.
U savezu Albanci odlučni, koji čine Nova demokratska snaga – Forca, Demokratska unija Albanaca i Albanska alternativa, tvrde da mogu imati dva poslanika. No, čini se da su svjesni da se to neće dogoditi, pa su samo pet dana prije predaje izbornih lista čelnici tih stranaka Nazif Cungu, Mehmed Zenka i Đerđ Camaj uputili pismo predsjednicima, premijerima i šefovima parlamenata Albanije i Kosova sa molbom da utiču na lidere ostalih albanskih stranaka u Crnoj Gori da na izborima 16. oktobra nastupe na jednoj listi.
U koaliciji Sa jednim ciljem, koju predvodi Demokratska partija Fatmira Đeke, okupili su se Građanska inicijativa Vaselja Siništaja, Demokratski savez Mehmeta Bardhija i Građanski pokret Perspektiva Amira Holaja. Ovu listu predvodiće povratnik u aktivnu politiku, bivši ministar za manjine u crnogorskoj Vladi i gradonačelnik Ulcinja Gzim Hajdinaga. Đeka, čija je baza na Anamalskom području, uz granicu sa Albanijom, je izborom Hajdinage za nosioca liste, uspio da napravi osovinu grad-selo u Ulcinju, a da uključivanjem Siništaja koaliciju učinio faktorom na državnom nivou, odnosno da i ubuduće izvjesno zadrži parlamentarni status.
Đeka kaže da je on prije gotovo godinu dana inicirao pravljenje zajedničke političke platforme Albanaca u Crnoj Gori, a da su to devalvirali upravo oni koji se sada, navodno, zalažu za jedinstvo. ,,Da je ova inicijativa samo formalna pokazuje činjenica da najprije nije nama upućena. Valjda bi to bio red”, kaže on.
,,Kasno je sada za takve inicijative”, rekao je nosilac liste Albanski demokratski savez Nikola Camaj, koji je, inače, čelnik Demokratskog saveza u Malesiji. On je okupio i najveći dio članova odbora te stranke u Plavu i Rožajama, i formirao koaliciju sa Centralnim albanskim pokretom za integracije dr Isata Jakupija u Ulcinju. Camaj je uvjeren u dobar rezultat, jer, ističe, želi faktorizaciju Albanaca u ovoj zemlji, dok su najveće stranke svoju sudbinu vezale za Đukanovićevu partiju koja nije ispunila legitimne zahtjeve ove nacionalne zajednice. ,,Pojavom ove liste građaninu se pruža prilika da bira: želi li da postane faktor ili da ostane dekor”, kaže on.
Ako Camaj ne uspije u namjeri da postane poslanik, uspjeće da homogenizuje pristalice u Malesiji za važne lokalne izbore koji se očekuju naredne godine, ali i pokazati da je veliko nepovjerenje Albanaca u političku elitu. Zapuštenost područja na kojima oni žive, neuspješne lokalne uprave, nepoštovanje ranijih koalicionih dogovora i nastojanja Vlade kojoj su davali bezuslovnu podršku da suprotno interesima i željama građana koristi resurse, ključni su razlozi za nepovjerenje i razočaranje albanskih birača.
Posebno se to odnosi na Ulcinj, što će pokazati manji broj birača koji će izaći na birališta u toj opštini, te broj nevažećih listića. Jer, nacionalne partije su postale praktično interesne skupine, a za programska opredjeljenja malo ko haje.
Zato će rezultati izbora biti veoma indikativni, jer mogu ubrzati promjene na lokalnom nivou, izbori su svakako naredne godine, ali i u Nacionalnom savjetu Albanaca. Čelnik te institucije Genci Nimanbegu je, naime, dosadašnji poslanik Force i prvi na listi koalicije Albanci odlučni.
Da glasači moraju kazniti ovakvu neprepoznatljivu politiku, smatra čelnik Opštinskog odbora SDP-a Skender Elezagić navodeći kao primjer posljednju posjetu premijera Ulcinju. „Poslije ove posjete građani Ulcinja mogu biti sigurni da ukoliko glas daju DPS-u i njegovim satelitima mogu da računaju na kontinuitet njihove politike prema ovom gradu. To je politika uništavanja turizma i ekonomije, infrastrukturnog zapostavljanja i ubrzanog iseljavanja njegovih stanovnika i to svih – i Albanaca i Crnogoraca. I muslimana i katolika i pravoslavaca”, kaže on.
Prema njegovim riječima, Đukanović je polio hladnom vodom sve njegove građane. ,,Prije svega svoje najvjernije koalicione partnere iz Force. Otvoreno im je rekao da on i ne pomišlja da ispoštuje ono što je potpisao u čuvenom Aneksu 2 sporazuma Force i DPS-a”, napominje Elezagić.
U tom sporazumu iz jula 2015. godine bilo je precizno i rokovima definisano gotovo sve što su albanske političke stranke godinama tražile od Vlade u Podgorici. Ni slovo nije realizovano. Naprotiv, Vlada je najavila novi juriš na Valdanos i čini snažan pritisak da se već prije parlamentarnih izbora usvoji Prostorno-urbanistički plan Opštine koji je sama izradila! Na taj način, pred ovo izjašnjavanje, dodatno ponižava svoje vjerne partnere koji su povjerenje kod svojih sunarodnika zadobili ranije upravo na odbrani Valdanosa i interesa Ulcinja.
Mustafa CANKA