Među prvim odlukama nove vlasti u Budvi bila je zabrana gradnje stanova u Budvi i Petrovcu, do izrade novih urbanističkih planova ili revizije postojećih. Ubrzo se pokazalo kako je selektivna i ograničena obustava gradnje nedovoljna da spriječi dalju devastaciju prostora budvanske rivijere. Nedavno je dopunjena novom odlukom predsjednika Opštine, Dragana Krapovića, da se zabrana gradnje proširi i na hotele, ali samo za Petrovac, koji je i bukvalno uništen proteklom megalomanskom gradnjom.
Međutim, nedostaci ovih parcijalnih odluka vidljivi su na svakom dijelu opštinske teritorije. Zabrana gradnje ne odnosi se na preizgrađena naselja Sveti Stefan, Pržno i Bečiće.Ni u Budvi nije obustavljena gradnja hotela za koje građevinske dozvole izdaje Ministarstvo održivog razvoja i turizma, prema važećem DUP-u Budva-centar. Time dalja dubaizacija Budve nije zaustavljena. A mogla je biti, da je opštinska vlast, uz odluku o moratoijumu na gradnju stanova, iz DUP-a Budva centar odbacila ključnu odrednicu o preporučenoj spratnosti, koju je izmislio i u Budvi patentirao, po (ne)djelima čuveni planer Miodrag Ralević, profesor Arhitektnoskog fakulteta iz Beograda, koji je nosilac izrade vodećih urbanističkih planova Budve, Bečića i Petrovca, na osnovu kojih ova turistička mjesta danas izgledaju kao urbanistička rugla.
U Ralevićevim planovima maksimalna spratnost nije definisana. Ona koja je prikazana služi tek kao polazna, preporučena osnova za napredovanje u visine.
Ovakvim planskim rješenjima nepoznatim u uređenim društvima, napravljenim kako bi se zadovoljili interesi građevinske mafije, svako može da gradi kako i koliko želi, što predstavlja negiranje procesa planiranja, pa i same odluke o zabrani koju je donijela nova vlast. Jer za hotele u Budvi na koje se zabrana ne odnosi, nema ni ograničenja spratnosti. Kako je moratorijum proglašen samo za prostor u obuhvatu dva plana, za centar Budve i Petrovca, to se gradnja neometano nastavlja izvan tih zona, odnosno sa druge strane glavnih gradskih saobraćajnica.
U Budvi se i dalje grade višespratnice i soliteri na svim mogućim i nemogućim lokacijama, pa čak i u brdima oko Budve, Bečića, Pržna….
Profesor Ralević je postao konstanta nakaradnog budvanskog urbanizma. Nova vlast je obećavala da će mu rad u Budvi biti zabranjen, te da će ga, kao krivca za nekorektno, nestručno i neetičko planiranje dragocjenog prostora, za koje se sumnja da je vršeno uz nezapamćenu korupciju, proglasiti – personom non grata u Budvi.
Od toga nije bilo ništa, Ralević je vaskrsnuo u Bečićima i na Zavali, za koje radi izmjene i dopune važećih planova, DUP-a Bečići i Urbanistički projekat turističkog naselja Zavala. Posao je, istina, dobio ranije, od prethodne vlasti, za koju je odradio prljave poslove u Budvi, Bečićima i Petrovcu, mjestima kojima je nakon Ralevića i DPS-a, potrebna totalna sanacija. Navodno je Ralević ponovo angažovan iz praktičnih razloga, jer niko drugi ne može ispraviti ono što je uradio sa prostorom Bečića.
Ralevićev Nacrt izmjena i dopuna DUP-a Bečići dostavljen je na davanje mišljenja opštinskim nadležnim službama i preduzećima i Mjesnoj zajednici Bečići. Na nedavnoj konferenciji za medije, predjsednik Krapović je kazao kako Ralevićeva rješenja, kakva god bila, neće više proći u Budvi.
Očekuje se izlaganje ovog planskog dokumenta na javnu raspravu, kada će se vidjeti da li je u pitanju sanacija uzurpiranog prostora ili dodatno ispunjavanje želja vlasnika zemljišta. Nekada mirno turističko naselje, poznato po pretežno hotelskoj turističkoj ponudi, pretvorilo se u svoju suprotnost, mjesto za zadovoljenje interesa građevinskog lobija. Izgradjeni su ogromni stambeni kompleksi rasuti u prostoru od obale do okolnih brda i sela.
Bečići su postali urbanističko ruglo, po ugledu na Budvu i Petrovac.
Ralević je dobio i atraktivan posao revizije ranije planiranih kapaciteta na Zavali. U pitanju je sudbina neizgrađenog dijela poluostrva Zavala, između kompleksa sa vilama Dukley Gardens i mora. Odluku o izradi Izmjena i dopuna UP Zavala bivša vlast donijela je 2012.
Ralevićev zadatak sastoji se u tome da legalizuje postojeće stanje izgrađenih objekata na Zavali, koje nije u skladu sa važećim planom. Odnosno da planom predvidi već izgrađeno.Zatim da preispita prvobitnu namjenu preostalog, neizgrađenog dijela poluostrva, koje je većinom u vlasništvu Opštine i u procesu je restitucije.
Prema važećem Urbanističkom projektu TN Zavala, pored naselja sa izgrađenima vilama, planirana je gradnja nebodera visine 141 cm., hotela kojeg je prethodni vlasnik Zavale, ruska Mirax grupa imenovala kao hotel Jedro. Zanimljivo je da je ovaj neboder planiran na zemljištu čiji je vlasnik Opština. Planirana je i gradnja niza novih vila i drugih sadržaja, kao da one iz kompeksa Dukley nisu dovoljne.
Na sajtu Minisatrstva održivog razvoja okačeno je Mišljenje na dostavljeni Nacrt izmjena i dopuna UP TN Zavala, u kojem nema primjedbi na megalomanske gabarite zgrada smještenih u preostaloj borovoj šumi. Prigovori se odnose na manje važne detalje izrade plana, prije svega na činjenicu da nije preveden sa srpskog na crnogorski jezik.
Važno je napomenuti da je u Mišljenju MORT-a, možda i prvi put, Raleviću kao obrađivaču naređeno da mora definisati maksimalnu spratnost objekata, kao i ostale urbanističke parametre, indeks zauzetosti i izgrađenosti, što do sada nije bio slučaj. Dakle bez preporučene spratnosti.
Izjašnjavanje po Ralevićevom Nacrtu plana ide u drugi krug na relaciji Opština-MORT, što je relativno daleko od izlaganja plana na javni uvid građana. Nije moguće vidjeti šta je Ralević uradio, da li je hotel Jedro sa nebrojenim vilama izbrisan ili ne.
Za dodatnu urbanizaciju Zavale zainteresovani su mnogi investitori. Iz grupe Stratex, vlasnika dijela Zavale na koje je izgrađeno naselje sa ekskluzivnim vilama, očekuju da se iz aktuelnog, važećeg UP TN Zavala izbriše hotel sa vilama, te da na toj lokaciji ostane postojeće zelenilo. Traže takođe, da se njima dozvoli gradnja hotela na poziciji sadašnje garaže i restorana na plaži Guvance, ispod magistralnog puta.
Za ostanak hotela na vrhu rta Zavala, kako se nezvanično saznaje, lobira, između ostalih, biznismen Branko Čupić. Špekuliše se da bi nekom kombinatorikom sa Opštinom, možda zamjenom za gradsku tvrđavu Citadela, mogao postati vlasnik zemljišta na toj atraktivnj lokaciji, koja se graniči sa hotelom Belvi, čiji je suvlasnik.
Ako se zadovolje navedeni interesi preko obrađivača Ralevića, neprevaziđenog eksperta u tom polgedu i naručilaca iz redova DPS-a, već degradirano poluostrvo Zavala, dobilo bi nove građevine, dva hotela na dvije lokacije, nove vile i druge sadržaje, uz niz saobraćajnica koje ga presijecaju uzduž i poprijeko.
Od nekadašnjeg zelenog rta, dijela dragocjenog pejzaža budvanskog zaliva, neće ostati ništa osim ružnih građevina, ma kako se one zvale i koliko zvjezdica brojale. Ukoliko nova odbornička većina u lokalnoj Skupštini prilikom izjašnjavanja o planovima, tako nešto dozvoli.
Branka PLAMENAC