Povežite se sa nama

DRUŠTVO

BUDVA: NOVO PLANIRANJE – STARI IZVOĐAČI: Na popravnom planovi za Zavalu i Bečiće

Objavljeno prije

na

Među prvim odlukama nove vlasti u Budvi bila je zabrana gradnje stanova u Budvi i Petrovcu, do izrade novih urbanističkih planova ili revizije postojećih. Ubrzo se pokazalo kako je selektivna i ograničena obustava gradnje nedovoljna da spriječi dalju devastaciju prostora budvanske rivijere. Nedavno je dopunjena novom odlukom predsjednika Opštine, Dragana Krapovića, da se zabrana gradnje proširi i na hotele, ali samo za Petrovac, koji je i bukvalno uništen proteklom megalomanskom gradnjom.

Međutim, nedostaci ovih parcijalnih odluka vidljivi su na svakom dijelu opštinske teritorije. Zabrana gradnje ne odnosi se na preizgrađena naselja Sveti Stefan, Pržno i Bečiće.Ni u Budvi nije obustavljena gradnja hotela za koje građevinske dozvole izdaje Ministarstvo održivog razvoja i turizma, prema važećem DUP-u Budva-centar. Time dalja dubaizacija Budve nije zaustavljena. A mogla je biti, da je opštinska vlast, uz odluku o moratoijumu na gradnju stanova, iz DUP-a Budva centar odbacila ključnu odrednicu o preporučenoj spratnosti, koju je izmislio i u Budvi patentirao, po (ne)djelima čuveni planer Miodrag Ralević, profesor Arhitektnoskog fakulteta iz Beograda, koji je nosilac izrade vodećih urbanističkih planova Budve, Bečića i Petrovca, na osnovu kojih ova turistička mjesta danas izgledaju kao urbanistička rugla.

U Ralevićevim planovima maksimalna spratnost nije definisana. Ona koja je prikazana služi tek kao polazna, preporučena osnova za napredovanje u visine.

Ovakvim planskim rješenjima nepoznatim u uređenim društvima, napravljenim kako bi se zadovoljili interesi građevinske mafije, svako može da gradi kako i koliko želi, što predstavlja negiranje procesa planiranja, pa i same odluke o zabrani koju je donijela nova vlast. Jer za hotele u Budvi na koje se zabrana ne odnosi, nema ni ograničenja spratnosti. Kako je moratorijum proglašen samo za prostor u obuhvatu dva plana, za centar Budve i Petrovca, to se gradnja neometano nastavlja izvan tih zona, odnosno sa druge strane glavnih gradskih saobraćajnica.

U Budvi se i dalje grade višespratnice i soliteri na svim mogućim i nemogućim lokacijama, pa čak i u brdima oko Budve, Bečića, Pržna….

Profesor Ralević je postao konstanta nakaradnog budvanskog urbanizma. Nova vlast je obećavala da će mu rad u Budvi biti zabranjen, te da će ga, kao krivca za nekorektno, nestručno i neetičko planiranje dragocjenog prostora, za koje se sumnja da je vršeno uz nezapamćenu korupciju, proglasiti – personom non grata u Budvi.

Od toga nije bilo ništa, Ralević je vaskrsnuo u Bečićima i na Zavali, za koje radi izmjene i dopune važećih planova, DUP-a Bečići i Urbanistički projekat turističkog naselja Zavala. Posao je, istina, dobio ranije, od prethodne vlasti, za koju je odradio prljave poslove u Budvi, Bečićima i Petrovcu, mjestima kojima je nakon Ralevića i DPS-a, potrebna totalna sanacija. Navodno je Ralević ponovo angažovan iz praktičnih razloga, jer niko drugi ne može ispraviti ono što je uradio sa prostorom Bečića.

Ralevićev Nacrt izmjena i dopuna DUP-a Bečići dostavljen je na davanje mišljenja opštinskim nadležnim službama i preduzećima i Mjesnoj zajednici Bečići. Na nedavnoj konferenciji za medije, predjsednik Krapović je kazao kako Ralevićeva rješenja, kakva god bila, neće više proći u Budvi.

Očekuje se izlaganje ovog planskog dokumenta na javnu raspravu, kada će se vidjeti da li je u pitanju sanacija uzurpiranog prostora ili dodatno ispunjavanje želja vlasnika zemljišta. Nekada mirno turističko naselje, poznato po pretežno hotelskoj turističkoj ponudi, pretvorilo se u svoju suprotnost, mjesto za zadovoljenje interesa građevinskog lobija. Izgradjeni su ogromni stambeni kompleksi rasuti u prostoru od obale do okolnih brda i sela.

Bečići su postali urbanističko ruglo, po ugledu na Budvu i Petrovac.

Ralević je dobio i atraktivan posao revizije ranije planiranih kapaciteta na Zavali. U pitanju je sudbina neizgrađenog dijela poluostrva Zavala, između kompleksa sa vilama Dukley Gardens i mora. Odluku o izradi Izmjena i dopuna UP Zavala bivša vlast donijela je 2012.

Ralevićev zadatak sastoji se u tome da legalizuje postojeće stanje izgrađenih objekata na Zavali, koje nije u skladu sa važećim planom. Odnosno da planom predvidi već izgrađeno.Zatim da preispita prvobitnu namjenu preostalog, neizgrađenog dijela poluostrva, koje je većinom u vlasništvu Opštine i u procesu je restitucije.

Prema važećem Urbanističkom projektu TN Zavala, pored naselja sa izgrađenima vilama, planirana je gradnja nebodera visine 141 cm., hotela kojeg je prethodni vlasnik Zavale, ruska Mirax grupa imenovala kao hotel Jedro. Zanimljivo je da je ovaj neboder planiran na zemljištu čiji je vlasnik Opština. Planirana je i gradnja niza novih vila i drugih sadržaja, kao da one iz kompeksa Dukley nisu dovoljne.

Na sajtu Minisatrstva održivog razvoja okačeno je Mišljenje na dostavljeni Nacrt izmjena i dopuna UP TN Zavala, u kojem nema primjedbi na megalomanske gabarite zgrada smještenih u preostaloj borovoj šumi. Prigovori se odnose na manje važne detalje izrade plana, prije svega na činjenicu da nije preveden sa srpskog na crnogorski jezik.

Važno je napomenuti da je u Mišljenju MORT-a, možda i prvi put, Raleviću kao obrađivaču naređeno da mora definisati maksimalnu spratnost objekata, kao i ostale urbanističke parametre, indeks zauzetosti i izgrađenosti, što do sada nije bio slučaj. Dakle bez preporučene spratnosti.

Izjašnjavanje po Ralevićevom Nacrtu plana ide u drugi krug na relaciji Opština-MORT, što je relativno daleko od izlaganja plana na javni uvid građana. Nije moguće vidjeti šta je Ralević uradio, da li je hotel Jedro sa nebrojenim vilama izbrisan ili ne.

Za dodatnu urbanizaciju Zavale zainteresovani su mnogi investitori. Iz grupe Stratex, vlasnika dijela Zavale na koje je izgrađeno naselje sa ekskluzivnim vilama, očekuju da se iz aktuelnog, važećeg UP TN Zavala izbriše hotel sa vilama, te da na toj lokaciji ostane postojeće zelenilo. Traže takođe, da se njima dozvoli gradnja hotela na poziciji sadašnje garaže i restorana na plaži Guvance, ispod magistralnog puta.

Za ostanak hotela na vrhu rta Zavala, kako se nezvanično saznaje, lobira, između ostalih, biznismen Branko Čupić. Špekuliše se da bi nekom kombinatorikom sa Opštinom, možda zamjenom za gradsku tvrđavu Citadela, mogao postati vlasnik zemljišta na toj atraktivnj lokaciji, koja se graniči sa hotelom Belvi, čiji je suvlasnik.

Ako se zadovolje navedeni interesi preko obrađivača Ralevića, neprevaziđenog eksperta u tom polgedu i naručilaca iz redova DPS-a, već degradirano poluostrvo Zavala, dobilo bi nove građevine, dva hotela na dvije lokacije, nove vile i druge sadržaje, uz niz saobraćajnica koje ga presijecaju uzduž i poprijeko.

Od nekadašnjeg zelenog rta, dijela dragocjenog pejzaža budvanskog zaliva, neće ostati ništa osim ružnih građevina, ma kako se one zvale i koliko zvjezdica brojale. Ukoliko nova odbornička većina u lokalnoj Skupštini prilikom izjašnjavanja o planovima, tako nešto dozvoli.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo