Da Specijalno državno tužilaštvo nije u potpunosti riješilo problem sistemske korupcije bivše vlasti u najpoznatijoj turističkoj Opštini, predvođene lokalnim prvacima Demokratske partije socijalista, pokazuje se iz dana u dan. Članovi višečlane budvanske organizovane kriminalne grupe (OKG), ni nakon okončanih istraga, dosuđenih zatvorskih kazni, serije potpisanih sporazuma o priznanju krivice – ne miruju. Ni gubljenje fotelja, ni finansijske i zatvorske kazne, bjekstva od odgovornosti, promjene države i državljanstva – ne mogu ih odvojiti od prebogate budvanske kase koju su besomučno praznili tokom decenije svoje vladavine.
Pipci štetočinske hobotnice, osam godina od početka istražnih postupaka kojima je obuhvaćeno na desetine lokalnih funkcionera, članova njihovih porodica, kumova, bratstvenika i poslovnih ortaka, i dalje su usmjereni ka opštinskom budžetu koji prazne serijski, naplatom potraživanja iz mnogobrojnih štetnih ugovora koje je bivša vlast, sada organizovana kriminalna organizacija, pravila u raznim oblastima funkcionisanja grada, od kapitalnih investicionih poduhvata, špekulacija sa opštinskom zemljom, pa do poslova u kulturi, lokalnoj televiziji ili pozorišnom festivalu Grad teatar. U izvlačenju novca iz opštinske kase granice za njih nisu postojale.
Specijalno državno tužilaštvo procesuiralo je nekoliko predmeta, poznatih budvanskih afera u kojima je Opština oštećena za oko 100 miliona eura. Krivci su imenovani, kazne, ovakve ili onakve izrečene su, ali se očekivala dalja zaštita javnih interesa, poništenje svih štetnih ugovora koje su pripadnici budvanske OKG zaključivali sa Opštinom.
Poštenog, validnog ugovora za neki od obavljenih poslova bivše lokalne uprave gotovo i nema. Svi redom su korupcionaški do te mjere da građane više nijedna njihova pronevjera ne može iznenaditi, nijedna suma, jer se u Budvi govori samo o milionima koje neko ,,dođe” nekome, a sve na račun Opštine.
Novoj vlasti u redovnim vremenskim intervalima stižu na naplatu dugovi iz njihovih maštovitih ugovora koji se teško mogu rastumačiti. Situacija oko novog organizovanog pohoda na budvansku kasu postaje alarmantna.
Stiče se utisak kako su ostale netaknute razrađene šeme i lanci usluga u crnogorskom pravosuđu, uspostavljene u vrijeme kada su vodeći članovi kriminalne grupe bili ugledni funkcioneri DPS-a.
Isti oni djelioci pravde i istaknuti službenici državne administarcije uz čiju je pomoć bila moguća onolika pohara Budve i danas donose odluke i presude kojima članovi OKG naplaćuju novac od poslova koji nikada nisu ni realizovani kao i od onih koji jesu, ali sročeni isključivo na štetu Opštine.
Samo u proteklih mjesec dana članovi OKG i sa njima povezana lica uspjeli su da sa opštinskog računa skinu gotovo 1.2 miliona eura putem sudskih presuda po osnovu spornih ugovora.
U najavi je novih 2,2 miliona duga i mnoštvo tužbi koje čekaju na naplatu.
Ako se nastavi ovim tempom može se dogoditi da nova gradska uprava povrati okrivljenim članovima OKG sav novac koji su po sporazumima o priznanju krivice bili dužni vratiti Opštini kao nezakonito stečenu dobit.
Serijsko skidanje para sa opštinskog računa ukazuje na to kako u Opštini Budva ima novca uprkos teškom nasleđu. Pokazuje se takođe kako je Budva bogata opština i da novca ima za sve potrebe grada – čim su lopovi skrajnuti od njene kase.
Međutim, puna kasa je mamac za mnoge, za čitav krug onih koji su godinama uspješno poslovali naslonjeni na opštinski budžet, za kontroverzne biznismene i propale političare, za njihove veze u crnogorskom pravosuđu.
Sredinom marta streljački klub Snajper skinuo je sa računa iznos od 300.000 eura na ime štete po raskidu ugovora o zakupu zemljišta u selu Kuljače na kome je planirana izgradnja streljačkog centra, koja nije nikada realizovana, zbog neriješenih imovinskih odnosa sa mještanima, rođacima bivšeg predsjednika Rajka Kuljače. Opština, kao, nije znala za to, pa je presuđeno da nadoknadi štetu koju je klub imao oko uređenja prostora.
Vrhovni sud je presudio u korist Snajpera, nakon što su Osnovni i Viši odbacili zahtjev za nadoknadu štete.
Nedugo zatim, Crnogorska komercijalna banka prinudno naplaćuje 400.000 eura od Opštine, u jednom zamršenom sporu oko kredita koji je Opština 2008. podigla kod ove banke u iznosu od 2,3 miliona eura. Potpis na ugovor o kreditu stavio je tadašnji predsjednik Rajko Kuljača, da bi u posao oko vraćanja kredita iz nejasnih razloga uveo svog kuma Branislava Savića-Gugija, koji je najprije pozajmio Opštini navedeni iznos za koji je umanjen iznos kredita, da bi kasnije u sudskom postupku protiv CKB taj iznos povratio. Banka se, razumljivo, presudom Apelacionog suda u novom sudskom postupku, namirila na račun Opštine. Savić je potpisnik sporozama o priznanju krivice za štetu nanijetu Opštini u iznosu od šest miliona eura.
U posljednjih desetak dana sa računa Opštine budvanski poslovni mag Marko Kentera, uspio je da skine oko pola miliona eura.
Najprije je budvanska kompanija Lovćen film koja gazduje bioskopom Cadmus Cineplex, prinudno naplatila 200.000 eura aktiviranjem mjenica, na ime duga koji Opština odbija da plati kao obavezu iz ugovora koji je Lovćen film zaključio sa Opštinom u vrijeme mandata Lazara Rađenovića, na čelu gradske uprave.
Prema ugovoru iz 2013. lokalna se uprava obavezala da za bioskop godišnje izdvaja 199.000 eura i na 20 godina ustupi ovoj firmi 1.500 kvadrata prostora u poslovnom centru TQ Plaza. Iza nominalnih vlasnika kompanije Lovćen film, bračnog para Vladana i Iris Sretenović, nezvanično stoji Marko Kentera.
Suprotno navedenom ugovoru, Lazar Rađenović zaključuje aneks ugovora u kome obaveze Opštine postaju znatno veće, po 398.000 godišnje. Novi predsjednik Opštine Srđa Popović, iz DPS-a, pokreće sudski spor za raskid Rađenovićevog aneksa, koji nasljeđuje nova opštinska vlast. Međutim, Privredni sud odbija tužbu Opštine, kako po pravilu biva kada je Kentera jedna od zainteresovanih stranaka u sporu.
Prije desetak dana račun je blokirala i druga Kenterina firma Copyright, na iznos od 230.000 eura. U pitanju je posao sa Javnim servisom TV Budva iz 2007. godine koji je Kentera zaključio sa tadašnjom direktoricom Milenom Lubarda-Marojević, o izvođenju ljetnjeg TV programa koji nikada nije ni realizovan. Apelacioni sud odbio je žalbu Opštine i prihvatio zahtjev Kentere da mu se plati nerealizovan posao.
Oba aktera ovog štetnog ugovora ubilježili su korist od toga u mandatu nove vlasti. Kentera se naplatio od Opštine, dok je Lubarda napredovala u karijeri, imenovana je za direktoricu Festivala Grad teatar.
Podsjećamo, riječ je o kompaniji Copyright, članici kriminalne grupe koja je učestvovala u finansijskim malverzacijama kojima je Opština oštećena za 3,8 miliona eura. Što je Kentera po osnovu nagodbe sa Specijalnim tužilaštvom nadoknadio većinom u zemljišnim parcelama po Paštrovićima.
Novi udar na gradski budžet stiže iz Osnovnog suda u Kotoru po tužbi Miodraga-Miša Mitrovića, takođe člana budvanske krimi grupe, hapšenog u aferi Prijevor, vezanoj za malverzacije sa opštinskom zemljišnom parcelom na Jazu u kojoj je okrivljen i Miloš Marović, sin Svetozara Marovića. Iako je aktivno učestvovao u nelegalnoj trgovini sa Opštinom, kupio parcelu od 26.000 m2, otkupio i kredit Miloša Marovića kod CKB od 385.000 eura, te kasnije zamijenio parcelu za drugu, na lokaciji Crvena glavica kod Svetog Stefana, Mitrović je nakon svega presavio tabak tvrdeći da ga je organizovana kriminalna grupa na čelu sa Svetom Marovićem – prevarila. Traži od Opštine raskid ugovora i povraćaj 1,2 miliona eura.
Prvostepenom odlukom kotorskog suda Opština je dužna da mu taj iznos isplati, dok mu je firma Smart It, Miloša Marovića, dužna isplatiti sumu od 385.000 eura. Ukoliko presuda postane pravosnažna Mitroviću će sa kamatama biti isplaćeno oko 2,2 miliona eura.
Još će i da zaradi na svemu.
Ni jednom od navednih tužilaca nije na pamet palo da traže naplatu starih dugovanja za vrijeme mandata bivše vlasti, sa kojom su poslove dogovarali. Više je nego očigledno šta akteri kriminalne grupe, njihovi nalogodavci, pomagači i sudovi pokušavaju nanovo u Budvi.
Sva ona spektakularna hapšenja, tužilačke istrage i sudske kazne nakon kojih se činilo da je visokoj korupciji u turističkoj metropoli došao kraj, pokazaće se na kraju kao dobro režirana farsa.
Branka PLAMENAC