Spisak ljekova za koje građani tvrde da su u Crnoj Gori znatno skuplji nego u regionu, objavila je na društvenim mrežama Organizacija KOD.
Lijek koji pomaže kod visokog krvnog pritiska valsa-cor, a ne nalazi se na osnovnoj listi ljekova, kod nas košta 9,46, a u Srbiji 1,96. Tanakan, namijenjen za liječenje demencije i oboljenja perifernih arterija, je lijek koji se dobija na ljekarski recept, košta 15 eura, a u regionu je jeftiniji tri eura. Gotovo dvaput manje u regionu košta plavix, lijek protiv stvaranja trombova, koji se u domaćim apotekama prodaje za 10,7 eura,
Mirza Krnić iz Organizacije KOD za Monitor objašnjava da im je na ovaj problem ukazao građanin koji im je donio dokaze da je cijena lijeka koji koristi značajno niža u regionu nego u Crnoj Gori. ,,Mi smo tada pozvali građane da nam dostave prijave za slične slučajeve i oni su to učinili u zaista velikom broju. Samo po sebi to govori da je to značajan problem”.
Nešto ranije doktor Danilo Jokić, funkcioner Ujedinjene Crne Gore (UCG), uputio je otvoreno pismo ministru zdravlja Kenanu Hrapoviću, u kojem ga pita da li zna ,,da nam pacijenti i njihova rodbina danas, boreći se za zdravlje i život, ‘švercuju’ ili krijući, u putničkim torbama, prenose preko granice ljekove i medicinska sredstva koja život znače?” I on je u svojem pismu naveo čitav niz ljekova koji su kod nas skuplji nego u regionu.
Jokić za Monitor kaže da svakodnevno dobijaju nove informacije od građana kojima se potvrđuju navodi iz otvorenog pisma ministru: ,,Nerijetko i lično dolaze u kancelarije našeg gradskog odbora UCG kako bi nam pokazali račune i razliku u cijeni. Frapantno je da i ako uračunamo putne troškove do određenih zemalja u regionu, pa dodamo cijenu lijeka, opet ispadne jeftinije nego u crnogorskim apotekama”.
Jokiću su iz Ministarstva zdravlja odgovorili da iznosi netačne podatke i to iz loše namjere.
,,Iz Ministarstva zdravlja, nažalost, odavno nismo čuli ništa relevantno, pogotovo stručno o našoj oblasti djelovanja. Koliko ministar ne poznaje zdravstvo, koliko ne poznaje ovaj konkretan slučaj, najbolje govori činjenica da je nakon mog otvorenog pisma jedna druga organizacija uzela da se bavi cijenama ljekova. Ministar može mene optuživati za šta god želi, ali u svjetlu novih cjenovnika koji se svakodnevno pojavljuju, izvlačimo zaključak da je neistina princip rada, nažalost, ovog ministarstva. A, evo još jednom, da upitamo ministra – gdje je zla namjera kada ljekar pacijenta uputi da nabavi jeftiniji lijek i time uštedi za svoj osiromašeni budžet?”, kaže Jokić.
Na pitanja o ovom problemu iz Agencije za ljekove i medicinska sredstva nijesmo dobili odgovore.
Iz Ministarstva zdravlja za Monitor tvrde da se po ko zna koji put vrši zamjena teza ,,i Lista ljekova se slučajno ili namjerno, a možda i zlonamjerno, miješa i poistovjećuje sa ljekovima u slobodnoj prodaji”.
Objašnjavaju da se cijene ljekova, koji nijesu obuhvaćeni Osnovnom i Doplatnom listom, formiraju na slobodnom tržištu. Crna Gora time poštuje propise Evropske unije koji govore da cijene ljekova u slobodnoj prodaji ne mogu biti administrativno ograničene. Zbog toga je, kažu u Ministarstvu, ,,logično da su cijene ljekova u slobodnoj prodaji u Crnoj Gori veće – mali promet, slobodno formiranje cijena, mali broj stanovnika, i to nema dodirnih tačaka sa Listom ljekova, kojom se obezbjeđuju građanima ljekovi na teret sredstava Fonda i za šta građani ne moraju da izdvajaju sopstvena sredstva”.
Iz Ministarstva napominju da je Lista ljekova sastavljena tako da su najznačajniji i najprometovaniji ljekovi upravo na Osnovnoj listi, dok se mnogi od tih ljekova u Srbiji ili ne nalaze na osnovnoj ili doplatnoj listi, i nisu dostupni osim u slobodnoj prodaji. Pa prema tome tvrde da lijekovi koji su utvrđeni listom ljekova, koji se propisuju na recept, nisu skuplji u odnosu na okruženje već su mnogi i jeftiniji.
,,Pozivamo građane da ne kupuju ljekove u slobodnoj prodaji ‘na svoju ruku’ i bez recepta, jer za svaki takav lijek koji kupe u slobodnoj prodaji, postoje adekvatni i kvalitetni ljekovi koje im je obezbijedila država, tj. izdaju se na teret Fonda za zdravstveno osiguranje. Apelujemo na građane da ljekove ne uzimaju na taj način već da poštuju terapiju koju im propisuju ljekari i koja im je zaista potrebna. Osim nepotrebnog plaćanja iz sopstvenog džepa, neadekvatnim korišćenjem ljekova građani mogu trajno naškoditi svom zdravlju”, navode iz Ministarstva zdravlja.
Iz Organizacije KOD kažu da je tačno da neke od ljekova građanin može dobiti na recept, ali podsjećaju ,,da i te ljekove građani plaćaju preko Budžeta, odnosno Fonda za zdravstveno osiguranje u koji se slivaju sredstva koja oni daju od svojih primanja. Ako je razlika između te cijene i one koja se nalazi u apoteci značajna i na to bi nadležni trebalo da daju odgovor”.
Podsjećaju i da ima situacija kada pacijent ne može brzo doći do svoga specijaliste koji bi mu propisao neki lijek, što ovaj problem čini još složenijim.
,,Uskoro ćemo Ministarstvu zdravlja dostaviti čitavu listu prijava građana. Očekujemo da javno izgovorene riječi obavezuju i da će se garantovati da će ti ljekovi u Crnoj Gori biti građanima dostupni makar na nivou cijena koje za njih važe u regionu”, kaže Krnić.
Građani sa kojima je Monitor razgovarao tvrde da su neki ljekovi skuplji a neki jeftiniji. Ono što ističu kao veći problem je što se dešava da doktori prepisuju ljekove i da otvoreno kažu – nećeš ga naći u Crnoj Gori. A onda kreće potraga – Srbija, Bosna, Albanija… ,,Često idem u jednu od zemalja regiona za ljekove. Moram, ovdje ih ili nema, ili su znatno skuplji. Taj lijek je neophodan članu moje familije, a ja stalno strahujem jer sam svjesan da je to šverc”.
U Ministarstvu su nedavno izradili novu Listu ljekova. Kažu proširena je i u nju su uvršteni novi ljekovi sa boljim dejstvom i efektom.
ORGANIZACIJA KOD
Skuplje nego u regionu
Spisak ljekova – Crna Gora i region:
Tritace 5, 2 eura (Crna Gora) 1, 5 (region)
Valsacor 9,46 eura (Crna Gora) 1,96 eura (region)
Singular 46 eura (Crna Gora) 8-9 eura (region)
Codioval 18-19 eura (Crna Gora) 9 eura (region)
Antiepileptici 50 eura (Crna Gora) 18 eura (region)
Tanakan 15 eura (Crna Gora) 12 eura (region)
Plaviks 10,7 eura/ građani prijavljuju slučajeve od 19 do 25 eura (Crna Gora) 5-7 eura (region)
Diovan 24-27 eura (Crna Gora) 6 eura (region)
Betaserc 12,8 eura (Crna Gora) 2,36 eura (region)
Monopril 8,4 eura (Crna Gora) 3,65 eura (region)
Elorika 10,08 eura (Crna Gora) 2,03 eura (region)
Seroksat 10,08 eura (Crna Gora) 2,63 eura (region)
Prexsanil Combi 15,5 -17 eura (Crna Gora) 6 eura (region)
Lercanil 23 eura/10mg (Crna Gora) 9 eura/20mg (region)
Pradaxa 95 eura (Crna Gora) 46 eura (region)
MINISTARSTVO ZDRAVLJA
Netačne cijene ljekova
Iz Ministarstva zdravlja Monitoru su naglasili: ,,Želimo da ukažemo na to da se u javnosti nestručno i očigledno zlonamjerno spekuliše o nazivima, farmaceutskim oblicima i pakovanjima, a iznose se i netačne cijene ljekova koji se nalaze na Osnovnoj i Doplatnoj listi”.
Navode sljedeće primjere:
-ANTIEPILEPTICI, za koje se ističe cijena od 50 eura, nalaze se u različitim jačinama i pakovanjima na Osnovnoj listi ljekova, dakle građani ih uzimaju na recept i za njih ne plaćaju ništa.
-MONOPRIL – se nalazi na Osnovnoj listi i ne košta crnogorskog osiguranika ništa ukoliko ga uzima na ljekarski recept, što takođe ne odgovara navodima pomenute NVO koja za ovaj lijek iznosi cijenu od 8,40 eura. Poređenja radi ovaj lijek se u susjednoj Srbiji nalazi na Doplatnoj listi i osiguranici za njega plaćaju 50% njegove cijene.
-TRITACE se nalazi na Doplatnoj listi ljekova i osiguranik za Tritace od 5 mg plaća doplatu od 0,75 eura, a NVO navodi cijenu od 5,2 eura.
-SINGULAIR se nalazi na Osnovnoj listi ljekova i takođe uz ljekarski recept osiguranik ne učestvuje u plaćanju, odnosno crnogorske osiguranike košta 0,0 eura.
-PRADAXA u tri jačine od 75 mg, 110mg i 150mg se nalazi na Osnovnoj listi ljekova u Crnoj Gori, dok je u Srbiji njena primjena moguća isključivo u stacionarnim uslovima, tj. ne izdaje se na recept.
-PLAVIX-se ne nalazi na Osnovnoj listi pod ovim zaštićenim imenom već kao CLOPYDIX i ZYLT (isti lijek po INN-u klopidogrel) i taj lijek takođe ide na teret Fonda za zdravstveno osiguranje.
O LJEKOVIMA I U SKUPŠTINI
Monopol privilegovanih
Tokom februara kada se u Skupštini raspravljalo o Zakonu o zdravstvenom osiguranju poslanica DF-a Branka Bošnjak rekla je da su ljekovi u Crnoj Gori skuplji i do sedam puta u odnosu na region. Poslanik DF-a Nebojša Medojević kazao je da veledrogerija Glosarij, koju kontroliše Aco Đukanović, drži monopol u distribuciji i prodaji ljekova u Crnoj Gori. Ministar Hrapović je odgovorio da je donesena uredba o maksimalnoj cijeni ljekova dobila podršku Svjetske banke.
Predrag NIKOLIĆ