„Ovdje se čovjek više ne može odmoriti. Obale Bojane su postale velika diskoteka na otvorenom. Po čitavu noć sa gotovo svake druge terase čuje se muzika i buka. Ovako nikada nije bilo”, tvrde ribari.
I zaista: na mnogim kućicama i vikendicama, koje se koriste ili izdaju, a ima ih oko 450, do kasno u noć se organizuju žurke. Trešti na sve strane, a zbog odlične akustike, mira i sna nema. Tokom dana su, inače, problem i skuteri, koji se velikom brzinom voze po ovoj rijeci.
I voda u Bojani je već danima zamućena, prljava i neprijatnog ukusa , zbog čega je došlo do uginuća jegulja i nekih drugih vrasta ribe, kojih, inače, u delti Bojane ima čak preko 140 vrsta.
Kada padnu prve velike kiše ili jači jugo, na ušću Bojane mogu se vidjeti apokaliptične slike. Svega tu ima, i sa kontinenta, i onoga što su nemarni ljudi ljeti bacali u more: plastike, medicinskog otpada, šporeta i kreveta, sve do automobilskih karoserija.
Izvršni direktor ekološke organizacije Zeleni korak Dželal Hodžić kaže da još uvijek ne zna da li je to od hemikalija ili krivolova. „Znam samo da je krivac za ovo stanje i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom u čijoj je nadležnosti Bojana, jer ne vodi dovoljno računa o ovoj rijeci”, ocjenjuje on i ističe da ovu instituciju, čije je sjedište u Budvi, zanimaju samo prihodi od tzv. privremenih objekata.
Zvanične informacije govore da je od 2010. godine JP Morsko dobro od zakupa za kućice za Bojani inkasiralo oko dva miliona eura! Takođe, broj objekata je na desnom kraku ove rijeke za 20 godina porastao za 2,5 puta!
Jer, na lijevom kraku, koji je zajednički sa Albanijom, takvih objekata nema. Kako što ih praktično nema ni na albanskoj obali. A nema ih ni na obalama drugih rijeka koji se ulivaju u Jadransko more: Neretve, Krke, Zrmanje, Poa… Jedino je Bojana, koja je zbog svojih karakteristika istinsko čudo prirode, postala simbol bahatosti i štetočinskog odnosa prema prirodi.
Iz Morskog dobra tek kažu da zakonito obračunavaju zakup, a da njihovi kontrolori svaku devastaciju uredno registruju i prijavljuju nadležnim organima. Inspektori zaštite prostora su tako saopštili da su samo krajem prošlog mjeseca napisali 22 rješenja o ukljanjanju kućica na prostoru Bojane. Kako su naveli, njihovi vlasnici ne posjeduju potrebna dokumenta o postavljanju privremenih objekata po Planu Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom za period od 2016. do 2018. godine. U Inspekciji dodaju da će se izvršenju rješenja o rušenju, odnosno uklanjanju ovih objekata pristupiti u narednom periodu.
U MANS-u, koji vrši monitoring i na ovom prostoru, smatraju da bi, nakon što je u Skupštini Crne Gore nedavno usvojen Zakon o legalizaciji neformalnih objekata, moglo doći i do legalizacije objekata u zoni morskog dobra i vikendica na Bojani. Konstatujući da to nije u javnom interesu, programski direktor MANS-a Dejan Milovac tvrdi da bi to bila “konačna kapitulacija pravne države pred potpunim urbanističkim haosom koji je zavladao prostorom Crne Gore”.
Tek sada bi se širom otvorila mogućnost za realizaciju originalne ideje koja je prije tačno dvije godine lansirana iz Morskog dobra. “Poseban prijedlog je ideja da se od kuća na Bojani, kroz plansko rješenje i upravni postupak, obezbijede uslovi za formiranje specifičnog difuznog hotela”, saopšteno je iz tog preduzeća. Vjeruje se da bi takva specifična ponuda podigla nivo kvaliteta usluge, dok bi privatni iznajmljivači bili zajednički organizovani u prodaji, rezervacijama i prihvata gostiju. Činjenica je takođe da bi na taj način faktički bilo legalizovano, tačnije zacementirano postojeće stanje na Bojani.
Iz Zelenog koraka su stoga predložili da se svečana sjednica crnogorskog Parlamenta u povodu 25-ogodišnjice proglašenja Crne Gore ekološkom državom održi na Adi. „Održavanjem svečane sjednice upravo ovdje bila bi idealna prilika da se ukaže na ove probleme i izazove i promovišu potencijali Ulcinja: Ada, Bojana, Velika plaža, Valdanos, Solana, Šasko jezero, Port Milena, te pozovu relevantni investitori da ulažu svoj kapital u ovo područje”, smatra Hodžić.
Dok se čeka na odgovor iz Skupštine, u Ulcinju će početi snimanje filma Biser Bojane, čija se premijera očekuje u januaru 2017. godine. Biće to savremena, romantična, akciona komedija, a producenti filma, braća Milutin i Milan Karadžić, ističu da će biti gledanija od serije Budva na pjenu od mora.
„Prikazaćemo u najljepšem svijetlu ovaj grad, koji je to zaslužio, i ljepote Ade, Bojane, Solane i Starog grada”, kazali su Karadžići.
U to niko u Ulcinju ne sumnja, posebno što će u ovom filmu igrati poznata ekipa glumaca iz cijelog regiona. Jer, Bojana će na platnu biti biser, ali je u stvarnosti ona to svakim danom sve manje.
Čudo prirode
Zbog svoje dvojnosti rijeka Bojana je pravo čudo prirode. Dno korita rijeke je, prije njezinog uliva u more, na dva metra, ponegdje i do pet metara ispod nivoa mora. Ipak, najizrazitija osobina Bojane je ta što se dno njezinog korita, počevši od ušća, nalazi ispod nivoa mora na čitavoj dužini od 36 km uzvodno. To ovu rijeku čini izuzetnim prirodnim fenomenom, pogotovo kada se ima u vidu njen veliki proticaj. Jer, ona Sredozemnom moru donosi najviše vode, poslije Nila i Poa.
Mustafa CANKA