Odavno nije vijest da divlja gradnja cvjeta duž Crnogorskog primorja. Ipak, ne događa se svaki dan da se bez propisanih dozvola podižu razne građevine na prostoru koji je pod zaštitom države Crne Gore i UNESKO-a. A upravo to se desilo u Risnu. Kotorska firma Alseir Properties prije šest godina počela je da gradi dvije stambeno-poslovne zgrade na prostoru koji je pod zaštitom države i UNESKO-a iako je građevinsku dozvolu, koju je izdao kotorski Sekretarijat za urbanizam, građevinarstvo i stambeno-komunalne poslove tri puta poništavao Upravni sud Crne Gore i jednom Ministarstvo za uređenje prostora i zaštitu životne sredine. Zbog toga, ni kriva ni dužna, ispašta porodica Jovović.
Prije sedam godina ispred njihove kuće u tom primorskom gradiću stigli su bageri da pripremaju teren za podizanje dvije zgrade, čiji su investitori Rusi. Kada je saznala o čemu se radi, Marija Jovović se obratila nadležnim službama, ali njene žalbe bile su uzaludne. Sve do današnjeg dana.
,,Podignute su dvije zgrade ispred moje kuće i na samoj magistrali, pri čemu je i put prema Domu starih devastiran i pretvoren u kozju stazu. No, to je samo jedan od problema sa kojim godinama živi moja porodica. Kuća, čiji je dio sagrađen još daleke 1487. godine i u čijem se sklopu nalaze turska kula i bunar iz rimskog perioda, potpuno je zaklonjena dvjema još nezavršenim zgradama, tako da sada imamo samo pogled u – nebo! Bunar, koji je bio pun žive pitke vode, presušio je, jer je tok prirodnog izvora poremećen i voda izbija iz soba, temelja i u dvorištu kuće. Naša kuća je sada izvor vlage, voda izvire iz soba, otpadaju pločice, propada namještaj, tako da moja porodica nema ni elementarnih uslova za normalan život. Godinama trpimo nepravdu, uzaludno pokušavajući da privolimo opštinske službe da ispoštuju sudske presude”, kaže Marija Jovović.
Njena kuća sa placem prostire se na površini od preko hiljadu metara kvadratnih.
Sekretarijat za urbanizam, građevinarstvo i stambeno-komunalne poslove opštine Kotor izdao je u oktobru 2009. godine rješenje firmi Alseir Properties DOO Kotor za izgradnju stambenog objekta ukupne površine 431,64 metara kvadratnih, na osnovu kojeg je odobrena građevinska dozvola.
Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine prije tri godine poništilo je građevinsku dozvolu za gradnju pomenutih zgrada koju je izdao kotorski Sekretarijat za urbanizam. U međuvremenu je Upravni sud Crne Gore tri puta poništavao rješenje tog sekretarijata, da bi šef urbanizma u Kotoru nakon svega toga izdao novu građevinsku dozvolu!
Upravni sud Crne Gore je posljednji put krajem 2012. godine usvojio tužbu Marije Jovović protiv firme Alseir Properties. Tužbom je poništeno rješenje glavnog administratora Opštine Kotor, izdato u aprilu te godine. Ni to sudsko rješenje nije bilo od pomoći porodici Jovović.
Jedno vrijeme firmu Alseir Properties sa kojom se sudila porodica Jovović zastupala je i Ana Kolarević, ali je, kako kaže Marija, odustala kada je vidjela o čemu se radi.
,,Zbog svega toga pitam se da li se ikad desilo u istoriji crnogorskog pravosuđa da organ na lokalnom nivou poništi sudsku odluku, i to ne jednu, koju je donio sud na državnom nivou”, kaže Marija Jovović.
Inspektor za urbanizam je, na primjer, u zapisniku od 18. novembra 2009. godine konstatovao više nepravilnosti prilikom izdavanja dozvole – nepropisna udaljenost glavne saobraćajnice puta Kotor – Risan od objekata, da je dozvola izdata suprotno važećem Detaljnom urbanistričkom planu Risna, da se radi o području zaštićenom od strane UNESCO-a… Ali, lokalni moćnici sve su to ignorisali.
Marija se obraćala i Regionalnom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Kotoru, pošto se njena kuća, kako rekosmo, nalazi na prostoru koji je pod zaštitom UNESKO-a i države Crne Gore.
„Išla sam čak i u Zadar da iz tamošnjeg arhiva pribavim dokumenta o starosti kuće, odnosno zašto je pod zaštitom države, ali ni to mi nije pomoglo. Godinu dana uzvraćali su na moje zahtjeve praznim obećanjima i na tome se sve završilo”, kaže Marija.
Prije tri dana Marija Jovović podnijela je i krivičnu prijavu protiv Sekretarijata za urbanizam iz Kotora. Da li će i ona otići u vjetar kao i brojne sudske odluke?
Veseljko KOPRIVICA