Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Do mora preko Morskog dobra

Objavljeno prije

na

U Morskom dobru i u lokalnoj samoupravi u Ulcinju sigurni su da će izgradnja lučice Kacema, ispod istočnih zidina Starog grada, početi ove godine. Tome bi se svakako najviše obradovali ribari, jer će u toj „marinici” moći da se usidri pedesetak čamaca. „Bar da ne strijepimo kad je jugo”, kažu oni.

KACEMA: Početak radova na Kacemi najavljuje se godinama. Tokom čitave prošle godine iz Morskog dobra je javnost uvjeravana da će radovi početi „odmah nakon turističke sezone i da će investicija koštati preko 350 hiljada eura”.
Krajem aprila 2008. godine odabran je i najpovoljniji ponuđač na tenderu, preduzeće YU BRIV d.o.o. iz Kotora. Vrijednost ponude iznosila je 396 hiljada eura.
Tačno prije dva mjeseca dobijena je i građevinska dozvola, nakon prigovora da se na Kacemi nastoji bespravno graditi.
Pošto je i ta formalnost obavljena, iskrsnuo je novi problem. Naime, pokazalo se da je studija lokacije loše urađena i da čitav taj posao treba ponovo obaviti. Zbog toga će se, kako javnost uvjeravaju odgovorni, morati još neko vrijeme sačekati početak radova na lučici, a i troškovi izgradnje će porasti bar dva puta.

IZLAZ: Ova kratka priča o Kacemi je zapravo priča o 17-ogodišnjem odnosu tog preduzeća Vlade Crne Gore prema prostoru kojim ono u Ulcinju suvereno upravlja. Jer, Morsko dobro od 1992. godine gazduje sa 13 odsto ukupne teritorije ove opštine. I to njenim najboljim i najkvalitetnijim dijelom, što znači i najprofitabilnijim. Usporedbe radi, u Budvi „morsko dobro” zahvata 0,05 odsto teritorije te opštine!
Kako pokazuju ankete, 80 odsto građana Ulcinja nijesu zadovoljni Zakonom o morskom dobru i smatraju da tim područjem treba da gazduje lokalna samouprava.
Posebno se ističe da „obala treba da razvija lokalnu zajednicu, što sada nije slučaj”.
„Mi smo od 1992. godine postali praktično kontinentalna opština, jer nemamo izlaz na more. Sve ingerencije u toj zoni ima ovo državno preduzeće sa sjedištem u Budvi”, kaže za Monitor poslanik u crnogorskom Parlamentu i lider Demokratskog saveza Albanaca u Crnoj Gori Mehmet Bardhi.
Konstatujući da prihodi koje ostvaruje „Morsko dobro treba da pripadnu opštini, on smatra da bi to preduzeće jednostavno – trebalo ukinuti. „Mi ga nazivamo ‘morskim zlom’, zato što je ono dokaz okupacione i kolonizatorske politike i prakse režima koja se vodi prema područjima u kojima Albanci čine većinu stanovništva”, tvrdi Bardhi.

SARADNJA: Do 2002. godine saradnja lokalnih vlasti i tog javnog preduzeća gotovo da nije postojala, a od tada gradonačelnici Ulcinja, koji su iz redova Demokratske unije Albanaca Ferhata Dinoše, kažu da je saradnja veoma dobra.
„Ali, u čemu se ona ogleda? Mi to ne vidimo na terenu”, kaže za Monitor Ilir Lazorja, koordinator MOGUL-a (Monitoring grupe Ulcinj), koja već nekoliko godina na sistematski način prati aktivnosti Morskog dobra.
Visoki funkcioner ovog preduzeća Dragan Marković je nedavno izjavio da dosadašnje investicije te firme iznose oko 20 miliona eura, kao i da je u prošloj godini prihodovano 4,5 miliona eura.
Od tih investicija u Ulcinj nije uloženo ni milion, tvrde u MOGUL-u i navode da Morsko dobro kao investicije redovno prikazuje čistoću i rasvjetu. „To je održavanje, a realna ulaganja su, nažalost, veoma mala, gotovo zanemarljiva, s obzirom na veličinu prostora kojim gazduje to preduzeće i obim sredstva koja ovdje prikuplja već punih 17 godina”, dodaje Lazorja.
Analize pokazuju da investicije Morskog dobra u Ulcinju iznose manje od pet odsto od ukupnog iznosa koje ono godišnje izdvaja za ulaganja na Crnogorskom primorju, iako se u ovoj opštini nalazi čak 56 odsto teritorije kojom upravlja ovo preduzeće!
To je jedan od razloga što je budžet opštine Ulcinj prošle godine iznosio 7,35 miliona eura, a Budve deset puta više!

ZAKUP: Primjedbe na rad i funkcionisanje Morskog dobra u Ulcinju sve češće iskazuju i oni koji su od njega imali najviše koristi – zakupci plaža i objekata u toj zoni. Oni, naime, ističu da je u posljednjih pet godina cijena zakupa porasla za čak četiri puta, dok promet opada.
„Mi tražimo da cijene zakupa budu vraćene na nivo iz 2007. godine, kao i da ugovori o zakupu budu ne kao do sada na godinu dana, već na duži niz godina”, rekao je zakupac poznate plaže Kopakabana Prelja Škrelja.
Malo je, međutim, izgleda da će se uvažiti primjedbe i zahtjevi Ulcinjana, kako zakupaca kupališta i štandova, tako i političara.
Možda će tek približavanjem Evropskoj uniji i implementacijom standarda i principa Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, koja predviđa da najveći dio prihoda treba da ostanu tamo gdje se i ostvare, priča o „morskom dobru” u najjužnijoj crnogorskoj opštini biti konačno svedena u neke realne okvire.
Istorija ovoga grada, duga dvije i po hiljade godina, svjedoči da se Ulcinj razvijao samo onda kada je imao široku lokalnu samoupravu.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo