U Morskom dobru i u lokalnoj samoupravi u Ulcinju sigurni su da će izgradnja lučice Kacema, ispod istočnih zidina Starog grada, početi ove godine. Tome bi se svakako najviše obradovali ribari, jer će u toj „marinici” moći da se usidri pedesetak čamaca. „Bar da ne strijepimo kad je jugo”, kažu oni.
KACEMA: Početak radova na Kacemi najavljuje se godinama. Tokom čitave prošle godine iz Morskog dobra je javnost uvjeravana da će radovi početi „odmah nakon turističke sezone i da će investicija koštati preko 350 hiljada eura”.
Krajem aprila 2008. godine odabran je i najpovoljniji ponuđač na tenderu, preduzeće YU BRIV d.o.o. iz Kotora. Vrijednost ponude iznosila je 396 hiljada eura.
Tačno prije dva mjeseca dobijena je i građevinska dozvola, nakon prigovora da se na Kacemi nastoji bespravno graditi.
Pošto je i ta formalnost obavljena, iskrsnuo je novi problem. Naime, pokazalo se da je studija lokacije loše urađena i da čitav taj posao treba ponovo obaviti. Zbog toga će se, kako javnost uvjeravaju odgovorni, morati još neko vrijeme sačekati početak radova na lučici, a i troškovi izgradnje će porasti bar dva puta.
IZLAZ: Ova kratka priča o Kacemi je zapravo priča o 17-ogodišnjem odnosu tog preduzeća Vlade Crne Gore prema prostoru kojim ono u Ulcinju suvereno upravlja. Jer, Morsko dobro od 1992. godine gazduje sa 13 odsto ukupne teritorije ove opštine. I to njenim najboljim i najkvalitetnijim dijelom, što znači i najprofitabilnijim. Usporedbe radi, u Budvi „morsko dobro” zahvata 0,05 odsto teritorije te opštine!
Kako pokazuju ankete, 80 odsto građana Ulcinja nijesu zadovoljni Zakonom o morskom dobru i smatraju da tim područjem treba da gazduje lokalna samouprava.
Posebno se ističe da „obala treba da razvija lokalnu zajednicu, što sada nije slučaj”.
„Mi smo od 1992. godine postali praktično kontinentalna opština, jer nemamo izlaz na more. Sve ingerencije u toj zoni ima ovo državno preduzeće sa sjedištem u Budvi”, kaže za Monitor poslanik u crnogorskom Parlamentu i lider Demokratskog saveza Albanaca u Crnoj Gori Mehmet Bardhi.
Konstatujući da prihodi koje ostvaruje „Morsko dobro treba da pripadnu opštini, on smatra da bi to preduzeće jednostavno – trebalo ukinuti. „Mi ga nazivamo ‘morskim zlom’, zato što je ono dokaz okupacione i kolonizatorske politike i prakse režima koja se vodi prema područjima u kojima Albanci čine većinu stanovništva”, tvrdi Bardhi.
SARADNJA: Do 2002. godine saradnja lokalnih vlasti i tog javnog preduzeća gotovo da nije postojala, a od tada gradonačelnici Ulcinja, koji su iz redova Demokratske unije Albanaca Ferhata Dinoše, kažu da je saradnja veoma dobra.
„Ali, u čemu se ona ogleda? Mi to ne vidimo na terenu”, kaže za Monitor Ilir Lazorja, koordinator MOGUL-a (Monitoring grupe Ulcinj), koja već nekoliko godina na sistematski način prati aktivnosti Morskog dobra.
Visoki funkcioner ovog preduzeća Dragan Marković je nedavno izjavio da dosadašnje investicije te firme iznose oko 20 miliona eura, kao i da je u prošloj godini prihodovano 4,5 miliona eura.
Od tih investicija u Ulcinj nije uloženo ni milion, tvrde u MOGUL-u i navode da Morsko dobro kao investicije redovno prikazuje čistoću i rasvjetu. „To je održavanje, a realna ulaganja su, nažalost, veoma mala, gotovo zanemarljiva, s obzirom na veličinu prostora kojim gazduje to preduzeće i obim sredstva koja ovdje prikuplja već punih 17 godina”, dodaje Lazorja.
Analize pokazuju da investicije Morskog dobra u Ulcinju iznose manje od pet odsto od ukupnog iznosa koje ono godišnje izdvaja za ulaganja na Crnogorskom primorju, iako se u ovoj opštini nalazi čak 56 odsto teritorije kojom upravlja ovo preduzeće!
To je jedan od razloga što je budžet opštine Ulcinj prošle godine iznosio 7,35 miliona eura, a Budve deset puta više!
ZAKUP: Primjedbe na rad i funkcionisanje Morskog dobra u Ulcinju sve češće iskazuju i oni koji su od njega imali najviše koristi – zakupci plaža i objekata u toj zoni. Oni, naime, ističu da je u posljednjih pet godina cijena zakupa porasla za čak četiri puta, dok promet opada.
„Mi tražimo da cijene zakupa budu vraćene na nivo iz 2007. godine, kao i da ugovori o zakupu budu ne kao do sada na godinu dana, već na duži niz godina”, rekao je zakupac poznate plaže Kopakabana Prelja Škrelja.
Malo je, međutim, izgleda da će se uvažiti primjedbe i zahtjevi Ulcinjana, kako zakupaca kupališta i štandova, tako i političara.
Možda će tek približavanjem Evropskoj uniji i implementacijom standarda i principa Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, koja predviđa da najveći dio prihoda treba da ostanu tamo gdje se i ostvare, priča o „morskom dobru” u najjužnijoj crnogorskoj opštini biti konačno svedena u neke realne okvire.
Istorija ovoga grada, duga dvije i po hiljade godina, svjedoči da se Ulcinj razvijao samo onda kada je imao široku lokalnu samoupravu.
Mustafa CANKA