„Država, to sam ja“, ova rečenica pripisuje se Luju XIV, jednom od potonjih apsolutista francuskog poznog feudalizma. „Država je sve, čovek ništa“, izgovorio jeBenito Musolini, italijanski fašistički diktator, na početku poznog kapitalizma. I Državu to sam ja, i Državu koja je sve a čovek ništa, i niz sličnih, državotvornih kvintesenci, živimo svakog dana, u izvedbi crnogorskog Vrhovnika, Mila Đukanovića, na kraju njegovog i našeg poznog kapitalizma.
I u jednom, i u drugom, i u trećem slučaju, međutim, umesto tvorbe, čak bogotvorenja, na delu imamo suštinsku i svakodnevnu negaciju države. I ovde, dakle, okretanje stvari naglavce. Zbog toga je bogotvorenje države, jedna od najraširenijih ideologija našeg vremena. Istorija dovoljno objašnjava, ili makar nagoveštava, pozni feudalizam i pozni kapitalizam, na njegovom početku i njegovom kraju.
Ipak, tek rigorozna konceptualizacija objašnjava stvari do kraja. Zbog čega ni Luj XIV, ni Benito Musolini, ni Milo Đukanović, uprkos svom bogotvorenju, nemaju, i ne mogu imati državu, a na žalost, sa njima, nemaju i ne mogu je imati, ni njihovi podanici? Pa jednostavno zbog toga što je država, po strogoj ali nužnoj definiciji, opšta odnosno javna institucija parekselans. Istina je, doduše, i država kao takva, uvek je više u interesu bogatih i moćnih, nego u interesu onih drugih, ali je izvestan minimum opštosti, javnosti, i odvojenosti od svih lujeva, benita i mila ovog sveta, neophodan, da bi uopšte bila država. A ni u jednom od tri navedena slučaja, ovog minimuma nema.
Ali šta onda, umesto države, imamo? Latifundiju. Veliki zemljišni posed. Političku tvorevinu koja je mnogo bliža predmodernom feudalizmu nego modernom kapitalizmu. U slučaju prve dvojice, Luja XIV i Benita Musolinija, to je već i istorijski poznato. Ali je tako i u slučaju našeg Vrhovnika. I njegove male, nezavisne i međunarodno priznate Latifundije. Odsustvo opštosti, javnosti i odvojenosti Poseda, od Vrhovnikove familije, biološke i one druge, glavna je karakteristika ove tvorevine.
Pri tome, posebno treba naglasiti, dijagnoza latifundije, nije samo, pa čak ni uopšte, obični jezički gaf. Da nije reč o gafu, uverljivo govore, i empirija, i teorija. Empirija je opštepoznata. Danas već skoro zaboravljeni šverc duvana, pa nešto mlađi KAP i Železara Nikšić, pa još mlađi Telekom, i najmlađa Limenka, pa genocid i drugi ratni zločini iz postjugoslovenskih ratova 1990-ih, pa nekažnjivost za sve prethodno, pa, dakle, status i moć izvan i iznad ustava i zakona. Baš kao Luj XIV. I Benito Musolini. Samo uz jednu važnu razliku i dodatak. Luj XIV i Benito Musolini, sve ovo su i javno deklarisali, naš Vrhovnik sve ovo krije iza fasade liberalne demokratije.
Razlog za ovu razliku, dolazi više iz sveta, nego iz same latifundije. Da bi ovu i ovakvu latifundiju podržali, i instrumentalizovali, naravno za svoje, a ne za naše svrhe, naime, Brisel i Vašington, ponekad i Moskva, imaju potrebu za legitimacijom. A ova se legitimacija danas zove liberalna demokratija.
Teorija ovo potonje dodatno rasvetljava. Posebno rasprava o pravoj prirodi južnoameričkih latifundija, vođena između samih vrhova tadašnje društvene nauke, početkom druge polovine dvadesetog veka.Dok su ortodoksni marksisti tvrdili da je reč o pukom zaostatku feudalizma, dependisti su odgovarali da su ove latifundije samo po spoljašnjem izgledu zaostatak, ali da je velika razlika i novost, činjenica da one više ne funkcionišu kao jedinice autonomnog feudalnog sistema, nego su, kao formacije (polu)perifernog kapitalizma, snažno i nepovratno instrumentalizovane, za potrebe centralnog, uglavnom zapadnog, evropskog i severnoameričkog kapitalizma. Kako tada južnoameričke, tako danas zapadnobalkanske latifundije. Koga ova značajna teorijska debata zanima, nek pogleda radove Raula Prebiša, Andre Gunder Franka, Samira Amina i Imanuela Volerstina.
MIlan POPOVIĆ