Stranačko prestrojavanje pred predstojeće parlamentarne i lokalne izbore u turističkoj prijestonici u punom je zaletu. Razgovore vode svi sa svima sa ciljem stvaranja novih saveza i rasturanja postojećih, ali konačna slika izbornog nastupa zavisi od ishoda previranja u najjačoj opozicionoj Socijalističkoj narodnoj partiji. U Budvi su, pored parlamentarnih, za 14. oktobar raspisani i lokalni izbori, koji su posljednji put održani u aprilu 2009. kada je većinu mandata osvojila koalicija stranaka DPS i SDP. Politička scena za izbore 2012. prilično je promijenjena, birači će imati mogućnost da daju povjerenje i nekim novim partijama koje prvi put ulaze u izbornu trku, ali i posve novim koalicijama i ocijene ponude kakvih do sada nije bilo.
Izborne liste se pripremaju, partijski prvaci pregovaraju, što tajno što javno, ali su glavni savezi uglavnom prepoznati.
Turistička metropola Crne Gore nalazi se pred prekretnicom. Koalicija DPSDP, koja je na vlasti od 2005. godine, vladala je tako da je Budvu dovela u dužničku krizu tešku na desetine miliona eura. Gotovo svaki važniji posao, svaka kapitalna investicija lokalne vlasti, pretvorila se u aferu koju istražuju nadležni državni organi.
Turistička Budva uživa reputaciju najkorumpiranijeg grada u državi, čiji su čelnici osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne. Oko dvadeset članova Opštinskog odbora DPS-a, među kojima su visoki partijski funkcioneri, predsjednik i potpredsjednik grada, direktori, odbornici i poslanici, osuđeni su, neki pravosnažno a neki još ne, na kazne zatvora zbog zloupotrebe položaja. Brojne afere čekaju na okončanje istrage koju vodi vrhovno državno tužilaštvo. Zbog špekulacija sa opštinskim zemljištem istraga se vodi i protiv predsjednika Opštinskog odbora DPS-a Bora Lazovića.
Gradom hara urbanistička mafija koja je uzurpirala vrijedan i atraktivan prostor svojim građevinama na štetu javnog interesa. Budva je zapala u bankarsko ropstvo. Većina zemljišnih parcela i vrijednih nekretnina pod hipotekom je brojnih banaka. Predstavnici vlasti u Budvi postali su za kratko vrijeme milioneri, dok su građani osiromašili.
U takvoj atmosferi pitanje očuvanja vlasti DPSDP prije svega je pitanje opstanka i odgađanja odgovornosti za počinjena nedjela. Iz straha od gubitka moći i uticaja vladajuća koalicija se širi onima koji su spremni da ih podrže, koji nalaze najraznovrsnije izgovore za pružanje ruke spasa krivcima za propast grada. U ovom slučaju to su ostaci nekadašnjeg Liberalnog saveza, nejaka Liberalna partija lidera Andrije Popovića.
Ova je partija na proteklim lokalnim izborima u Budvi izašla u koaliciji sa Demokratskim centrom Gorana Batrićevića, bivšeg potpredsjednika PzP, i sa svega pet glasova prešla cenzus, osvojivši ukupno 255.
LP raspolaže sa jednim ali vrijednim mandatom u SO, koji je vlastima mnogo značio prilikom izglasavanja urbanističkih planova za betonizaciju Budve po narudžbi moćnog crnogorskog građevinskog lobija, za zaduživanje grada ili prodaju vrijednih opštinskih parcela.
Prije ulaska LP u savez sa DPS, manji koalicioni partner SDP postavio je svoje zahtjeve. Traže mjesto predsjednika lokalnog parlamenta i potpredsjednika Opštine, pored onoga što već imaju. Što je DPS ranjiviji, to su i zahtjevi partnera veći. Da li će biti ispunjeni nakon ulaska LP, saznaće se uskoro.
Savez Liberala i DPS-a ima i svoju cijenu. Na važne pregovore sa liberalima, održanim nedavno u hotelu „The Quin of Montenegro” u Bečićima, stigla je trojna delegacija visokih funkcionera DPS-a: potpredsjednik Svetozar Marović, direktor partije Branimir Gvozdenović i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Željko Šturanović.
Liberalima je obećan niz ustupaka, poslanička mjesta, učešće u izvršnoj vlasti, javnim preduzećima, diplomatiji. Obećano je ministarstvo sporta i srazmjeran dio u raspodjeli ambasadorskih fotelja….
Oblast sporta u budućem kabinetu vlade pripašće, navodno, lideru LP Andriji Popoviću, dok je za amabasadora viđen stari liberal Ivančević.
Ivančević je demantovao nagađanja oko diplomatskog mandata „koji mi niko nije nudio niti imam takve ambicije”. On je zajednički nastup sa DPS-om opravdavao činjenicom da „liberali postoje već 22 godine i da nova generacija mladih ove stranke ne treba da ostane na političkim marginama već da uzme učešće u vlasti i da do promjena dovede djelujući iznutra. Mi želimo da budemo vlast a ne opozicija”, iskren je Ivančević, dodajući da su postavili značajne političke preduslove da bi uopšte ušli u koaliciju.
Šef budvanskih liberala Mito Pejović potvrdio je da su na lokalnom nivou zatražena dva odbornička mjesta za formiranje samostalnog odborničkog kluba, kao i upravljačke funkcije u javnim preduzećima, opštinskoj upravi, urbanizmu, komunalnoj policiji i inspekcijskim službama, „preko kojih se može uticati da se u Opštini počnu rješavati problemi i da se zavede red”.
Za povjerenje 14.500 građana Budve sa pravom glasa i 31 odborničko mjesto u SO boriće se i nova velika koalicija Demokratski front.
Front će okupiti Pokret za promjene, NOVU i Narodnu stranku. Frontu je prišao odbornik SNP Božidar Vujičić, koji je bio i prvi predlagač na Glavnom odboru stranke da vodeća opoziciona partija uđe u savez sa Demokratskim frontom. Međutim, snaga SNP u Budvi, u gradu u kome živi njen lider Srđan Milić, značajno je opala. Međutim, snaga SNP u Budvi nije na zavidnom nivou. SNP je na posljednje izbore izašla u koaliciji sa NOVOM i Narodnom strankom. Savez „narodnjaka” osvojio je šest mandata, od čega su SNP pripala četiri.
Na državnim izborima ova stranka nastupila je samostalno i osvojila samo 780 glasova, što po riječima Vujičića pokazuje da su koalicije uspješnije. Skoro koliko i PzP, koji je osvojio 630 glasova Budvana i dva mjesta u Skupštini.
Demokratski blok na svojoj strani već na startu ima pet odbornika SO Budva.
Božidar Vujičić naglašava da im 2009. nije smetala sporna statutarna odluka za udruživanje.
Upitan da li ima pristalica iz redova svoje partije za ulazak u Front, Vujičić naglašava kako razgovara sa partijskim kolegama koliko mu to procedura dozvoljava, ali da neće nikoga nagovarati. Čini se da većina članova ipak podržava stav GO stranke.
U gradu se čuju komentari kako će neki istaknuti Paštrovići iz redova SNP ipak prići Frontu, međutim za to nema potvrde. Još se analizira situacija u vrhu stranke i vaga u lokalu.
Odbornik SNP Krsto Rađenović naglašava da je jedno sigurno:
„Paštrovići će listom glasati protiv DPS-a, ma gdje bili. Štetu koju je DPS nanio Svetom Stefanu i cijelim Paštrovićima nije napravio ni- jedan osvajač kroz dugu i burnu istoriju ovoga kraja. Imaćemo oštru izbornu kampanju i ukazati na haos koji vlada u elitnom turističkom ljetovalištu”.
Razgovori među opozicijom se vode, na sto se iznose razne ponude. SNP je pozvao predstavnike PzP, Nove i NS i ponudio koaliciju sa DF. Zanimljivo je da ovim pregovorima nije prisustvovao šef budvanskog SNP-a Veselin Marković, nego je poslao delegaciju na odborničkom nivou.
Pojedini pripadnici SNP-a navode da će nakon izbora, na kojima njihova stranka izlazi samostalno, lider Srđan Milić najvjerovatnije biti u poziciji da pregovara sa Demokratskim frontom o postizbornoj koaliciji i zatraži mjesto premijera buduće vlade, nešto poput slučaja mandatara Ivice Dačića, trećerangiranog na izborima u Srbiji.
Dok se prave koalicije, savezi i prebjezi iz jedne stranke u drugu, lokalni DPS vrši ozbiljne pripreme za oktobarsku trku za vlast. Od 110 članova Opštinskog odbora svaki je, navodno, dobio zaduženje da obezbijedi 50 potpisa sigurnih glasača koalicije koju predvodi DPS, što obezbjeđuje oko 5.500 glasova i izbornu većinu u Budvi.
Živi bili pa vidjeli.
Branka PLAMENAC