Ko sudi ljudima, ne ostaje mu vremena da ih voli.
Majka Tereza
Agnesa Gondža Bojadžiu, poznatija kao Majka Tereza, beatificirana 2003. kao Blažena Tereza od Kalkute, oficijalno je proglašena sveticom. Burne rasprave o njenom etničkom/nacionalnom identitetu, koje su počele nakon što je 1979. godine dobila Nobelovu nagradu za mir, postale su još žešće. Za Albance, ona je Albanka jer su joj roditelji bili Albanci; za Vlahe, pripada Vlasima, jer je njena majka Drana Bojadžiu, djevojačko Bernaj, rođena u Đakovici, navodno bila vlaškog porijekla; za oficijalne vlasti u Makedoniji, Majka Tereza je ,,naša Skopjanka” jer je rođena u Skopju; za ostale, koji je ne mogu etnički ni kulturno svojatati, ona pripada ,,svim narodima svijeta”.
Neko će reći: to su fakti. Činjenice. Ne postoje fakti, postoje samo interpretacije! Smisao podataka koje nazivamo ,,činjenice” je da omoguće razumijevanje. A razumijevanje je logički konsistentna interpretacija potkrijepljena svim relevantnim činjenicama. Pristupimo interpretaciji
Vidjeli smo onaj etnički, ako hoćete, genetski elemenat identiteta Agnese Gondže Bojadžiu. Postoji i kulturološki sloj identiteta, određen mjestom rođenja, vaspitanjem i dominantnim sistemom društvenih vrijednosti sredine, takozvani aksiološki i socijalni sistem, koji je za razumijevanje životnog opredjeljenja i moralnih shvatanja ljudi mnogo značajniji od njihove genetike.
Kada i gdje je rođena i u kakvom sistemu društvenih vrijednosti je odrasla Majka Tereza? Rođena je 26. avgusta 1910. godine u Skoplju. Iako naizgled sasvim jasna, i ova je činjenica predmet konfliktnih interpretacija: Skoplje je u Makedoniji, dakle rođena je u Republici Makedoniji; ipak, njeno albansko porijeklo navelo je autore jednog oficijalnog sajta da Skoplje premjeste u Albaniju.
Međutim, Ages Gondža Bojadžiju nije rođena ni u Makedoniji ni u Albaniji, nego u Osmanli devlet, dakle – u Osmanskoj Turskoj! Savremena kulturologija ignoriše ovaj podatak, iako je on upravo u kulturološkom kontekstu, izuzetno značajan. Razlog je opet ideološke prirode: dominantji negativni stereotip Osmanlijske države kao represivnog sistema u kom su kršćani/hrišćani bili progonjeni, bio bi razoren, a zagovaranje islamofobije bilo bi poljuljano. U ime istorijske istine i kao prilog uzajamnom razumijevanju kultura, treba naglasiti: da, mala Agnes Gondža Bojadžiu, rođena je u Turskoj (Osmanlijskoj) državi, utemeljenoj na principima islama. I upravo zahvaljujući tome, bilo je moguće da njeni roditelji katolici, krštenje male Agnes Gondže Bojadžiu, obave u katoličkoj crkvi, usred Skoplja, jedine evropske islamske države utemeljene na načelima tolerancije propisane od islama kao državne politike!
Još konkretnije: mala Agnes Gondža Bojadžiu mogla se je u svojoj ulici igrati sa djecom muslimanima, katolicima, ortodoksima, jevrejima, samo u svom rodnom gradu, u granicama Osmanske Turske, i nigdje na drugom mjestu u Evropi. I samo u toj evropskoj državi mogla je slušati i orgulje i kambane i molitvu rabina i ezan igrajući se u parku gdje je tada stajala katolička crkva a sada njena spomen kuća i spomenik – u samom centru Skopja.
Blažena Tereza od Kalkute, Sveta Tereza, proglašena za sveticu u katoličkom kršćanskom kalendaru, rođena je i odrasla u srcu osmanlijske držae – islamske evropske države! Upravo u kulturologiji i kulturnoj komunikaciji, kao naučno fundiranim disciplinama, neophodno je ukazati na komparativnu vrijednost ove činjenice, jer je predstavljala jedinstven slučaj na tlu tadašnje Evrope. ! U kojoj katoličkoj državi izvan granica nekadašnje osmanlijske islamske države, je iste te godine mogao musliman klanjati barem džumu namaz? Ni u jednoj! U kojoj pravoslavnoj? Ni u jednoj! Poslije ovoga ne može se ponavljati laž o ,,represivnosti Osmanlijske države i netolerantnosti islama”, kada se uz to ima u vidu da ni u jednoj od tadašnjih evropskih država, izvan evropskih granica nekadašnje Osmanlijske države, nije čak postojala ni jedna jedina džamija!? Jedan tako fascinantan i vrijedan podatak, sjajan primjer kulturne i religijske tolerancije koji u prah ruši negativne ideološke stereotipe o karakteru osmanlijske države i osnovnim vrijednostima islama, koji vraća vjeru u ljude, u civilizaciju, i ako ne zvući pretjerano, čak i u politiku – ne smije se prećutati
Pa ipak, jedan ovakav sjajan primjer doslijedne politike multietničke i multireligijske tolerancije kakav je slučaj Majke Tereze, katoličke svetice, koja pripada svim narodima svijeta, rođene u islamskoj državi i vaspitane u društvu utemeljenom na islamu, takav kapitalan argument u prilog razumijevanja i saradnje među kulturama, sklanja se ispred očiju javnosti, skriva se od masovnih medija, ignoriše se od akademske javnost!? Zašto? Da se ne dovede u pitanje militaristička teza S. Hantigtona o neizbježnosti sukoba civilizacija!?
Danas, kada nas truju ideologijom kulturne netolerancije, isključivošću, kada smo dublje ogrezli u predrasude, kada postajemo robovi stereotipa i diskriminacije, činjenica da je Majka Tereza rođena u Osmanlijskoj državi i islamskom socijalnom okruženju, dobija presudnu važnost! Pogotovo što je ta Osmalijska (Turska) država čak i pred sam slom, već na izdisaju, nakon 500 godina tradicije multireligijske tolerancije, uprkos stalnih napada i naglašenog neprijateljstva krišćanskih država kojima je bila tada izložena, do poslednjeg daha branila islamski princip tolerancije i poštovanja slobodnog javnog i privatnog izražavanja etničkog i kulturnog identiteta svih svojih građana, na kom je bila i zasnovana!
Svijet je jedno veliko multikulturno društvo. Živjeti u multikulturnom društvu je moguće ako se pronađe smisao koji će takav život opravdati kao bolji od života u ksenofobičnom društvu. Živjeti zajedno u multikulturnom društvu, znači poštovati druge. Mi poštujemo zajednički život ne zato što smo naučili da živimo zajedno, nego zato što smo naučili da se poštujemo!
Ferid MUHIĆ