Tri knjige autora Jovana Divjaka objedinjene pod naslovom „Ne pucaj!“, izdala je fondacija „Obrazovanje grad BiH”, koju je on za života „uvakufio“. Ovom trilogijom od preko 1.800 stranica, razbijene su mnoge dileme vezane za odbrambeno-oslobodilački rat 1992–1995. u BiH, a posebino je rasvijetljena herojska odbrana grada podno Trebevića
Dobili smo nedavno najdraži poklon u vidu tri knjige, autora Jovana Divjaka, objedinjene pod karakterističnim naslovom „Ne pucaj!“, u izdanju fondacije koju je za života „uvakufio“ Divjak „Obrazovanje grad BiH“, a štampala sjajna štamparija „Grafičar promet“. Ovom trilogijom od preko 1.800 stranica, razbijene su mnoge dileme vezane za odbrambeno-oslobodilački rat 1992–1995. u Bosni i Hercegovini, a posebice je rasvijetljena herojska odbrana grada podno Trebevića.
Tomovi nose naslove: „Ratni dnevnik 1992“, „Ratni dnevnik 1993“ i „Fragmenti“.
General koji je prije agresije na BiH i opsade Sarajeva predavao na vojnim učilištima vojnu tatiku, koga sam upoznao dok je rukovodio opšteobrambenim djelatnostima u mom rodnom Mostaru, ispisao je homogenu svjedočanstvenu prozu, koja se čita lako, a govori o najdramatičnijim godinama u modernoj povijesti države BiH.
Ono što posebno imponira je mjera kojom on, gotovo apotekarski, precizno vaga riječi da nikoga svojim dnevničkim zapisima ne ošteti, da ne govorim da nekoga povrijedi…
Nosilac najznačajnijih francuskih odličja, koji je najveći dio vremena proveo u rovovima sa braniteljima BiH, rat za odbranu bh. naroda opisuje bez i trunke samoisticanja ili ratničke patetike, preciznošću zapovjednika, a već trenutak nakon toga osjećajnom umilnošću supruga i brižnošću oca. Najpopulariji general koji je zapovjedao na bh tlu, znao je u ovim tekstovima biti i dostatno kritičan prema svojim podređenim, ali i nadređenima.
Ovim zapisima, vjerodostojnosti radi, ne nedostaju ni citati ratnih dokumenata, čak i onih označenih s „vojna tajna“, niti vrlo precizne rekonstrukcije pojedinih povijesnih događaja, a i onog možda najdramatičnijeg, kad je general zapovijedio preko megafona u Dobrovoljačkoj ulici: „Ne pucaj!“
Jovanu Divjaku pripada upravo temeljem ove svjedočanstvene dnevničke proze i pozicija, najznačanije mjesto među onima koji su o opsjedutom Sarajevu i nikad pokorenom gradu i državi pisali različitim prigodama i na različite načine.
Jedinstvenim stilom i otmjenošću, koja ga je krasila u svakodnevnom ophođenju, general je ispisivao svoje ratne dnevnike. Možda nije ni bio svjestan da će ova svjedočanstva biti tako dragocjena kakvim ih, kao sudionik stravične opsade Sarajeva, uistinu smatram.
Knjiga „Fragmenti“ donosi obilje dokumentarne građe kojom autor potkrepljuje svoja svjedočanstva. Ali, tu su i tekstovi više autora o generalu Divjaku objavljivani u dnevnoj štampi tijekom rata i u poraću. Iznimno zanimljiv je i segment generalove osobne prepiske. Posebno intrigantna je njegova razmjena pisama s predsjednikom Predsjedništva BiH u vezi sa odlukom da vrati generalski čin, isprovocirana određenim slabostima u funkcioniranju Armije, te posebno nesankcioniranjem pojedinih zapovjednika…
Troknjižje Jovana Divjaka obziljan je, dokumentima potkrijepljen životopis profesionalnog oficira u kojem pokazuje, u iznimno dramatičnim okolnostima patriotizam i neviđeno „Bosnoljublje“.
Čuvena generalova komanda iz Dobrovoljačke ulice u Sarajevu: „Ne pucaj!“ sadrži čovjekoljublje kojem nije učen ni na jednoj vojnoj akademiji na svijetu, ali i nastojanje da se u najtežim trenucima postupa taktično i sa sviješću filantropa.
U Divjakovoj trilogiji čitatej nalazi odgovore na brojna pitanja koja su postavljali ljudi neupoznati sa situacijom u napadnutoj BiH i opsjednutom Sarajevu. Ona je i jedinstven šamar svima koji su imali (i imaju!) negativan stav prema BiH i njenim građanima.
Gradimir GOJER