Jedan po jedan, ređaju se ovog proljeća poslovi Bemaksa sa državom, jedan po jedan isplaćuju se milioni iz državne kase. Ova građevinska kompanija, dovođena u vezu sa kapitalom bivšeg ministra inostranih poslova Milana Roćena koji je to više puta demantovao, prošle godine izgubila je mjesto prvaka po vrijednosti poslova sa državnim organima, koje je godinama držala. Srećna zvijezda opet im je izgleda zasijala.
Samo u 17 dana početkom proljeća Bemaks je od Vlade dobio poslove vrijedne preko šest miliona eura. Bemaks će rekonstruisati dio magistralnog puta od Budve do Bečića, što je posao vrijedan 3.679.585 eura, za 390.469 eura saniraće i puteve na teritoriji Kotora, a rekonstruisaće i magistralni puta M2 Podgorica-Ribarevina za oko dva miliona eura.
Za posao rekonstrukcije puta M2 bilo je zainteresovano više kompanija, ali je Bemaks, zanimljivo, ponudio ne samo najnižu cijenu od ostalih, nego i za pola miliona eura nižu od iznosa koliko je Ministarstvo procijenilo da posao vrijedi. Ugovor je krajem aprila sa Bemaksom potpisao ministar saobraćaja Ivan Brajović.
To nije jedina ,,darežljivost” Bemaksa upućena Vladi ove godine. Početkom aprila ta kompanija ponudila se da besplatno sanira klizište u Markovićima. Vlada i Bemaks tada su potpisali ugovor o sanaciji u kojem, između ostalog, stoji da se ,,Vlada obavezuje da predmetna donacija ni na koji način ne može i neće uticati na zakonitost, objektivnost i nepristranost državnih organa u odnosu na kompaniju Bemaks”. Vlada valjda očekuje da im se vjeruje na riječ da neće privilegovati firmu koja je od strane opozicije i civilnog sektora označena kao favorizovana i privilegovana od strane vlasti. Samo je MANS više krivičnih prijava uputio tužilaštvu optužujući Vladu da je na tenderima otvoreno favorizovala Bemaks, ponekad i ignorišući neispunjene uslove za te poslove.
Da li po onoj, dobro se dobrim vraća, tek Bemaks je ovog proljeća naplatio svoju darežljivost i opet je u igri nakon godine suše. Prema podacima Uprave za javne nabavke, ta građevinska kompanija je tokom 2011. bila na prvom mjestu po vrijednosti poslova sa državom, ukupno 11.779.147 miliona eura. Naredne 2012. godine na drugom mjestu nakon Jugopetrola, sa čak 12.371.840,22 miliona eura. Sljedeće 2013. tajac. Ni na posljednjem mjestu.
To je dodatno podgrijalo spekulacije da tzv. klan Grand, koji navodno predvode Roćen i aktuelni ministar inostranih poslova Igor Lukšić gubi uticaj. Opozicioni političari i analitičari u javni fokus vratili su priču o borbi klanova unutar DPS-a, pa se po njima Đukanović tada obraćao u stvari Lukšiću i ekipi iz Granda koju navodno čine vlasnici Bemaksa, skupa sa pojedinim pripadnicima ANB poput Zorana Lazovića. Više izvora tvrdilo je da Roćen nije sam u tom poslu, već da iza Bemaksa navodno stoji skupa sa vlasnicima njegovog omiljenog podgoričkog kafića Grand – Rankom Ubovićem i Aleksandrom Mijajlovićem. Kompaniju formalno vodi Veselin Kovačević. Kovačević je, prema podacima privrednog registra, bio i zastupnik kompanije – Hidroenergija Montenegro u kojoj su kao osnivači okupljeni Bemaks, Ubović i Mijajlović. Hidroenergija je prema podacima MANS-a, obilato kreditirana od strane IRF po niskim kamatnim stopama
Neke su analize išle dotle da su tvrdile da bi se taj bi klan mogao okrenuti protiv Đukanovića.
U Istom smjeru nastavilo se i nakon serije postavljenja u vrhu bezbjednosnog sektora onih kadrova koji se dovode u vezu sa navodno suprostavljenom strujom u vladajućoj partiji, tzv. mojkovačkim klanom, na čijem je čelu navodno ministar pravde Duško Marković. Tu je i najava da će unosni državni poslovi sa duvanom preći u ruke kompanija povezanih sa Mojkovčanima. Krajem prošle godine Đukanović je čak pominjao pojedine ,,strukture” u vlasti koje pokušavaju da sruše autoritet države, kada se posumnjalo da su grandovci u nemilosti šefa.
Prema šemi koju su objavile Vijesti, uz Roćena i Lukšića, uz ekipu iz Granda, su bivši šef ANB-a Boro Vučinić, bivši šef policije Božidar Vuksanović, bivša VDT Ranka Čarapić, bivši šef Uprave za sprječavanje pranja novca Predrag Mitrović.
Po istoj šemi Vijesti uz Markovića je Veselin Veljović, bivši šef Uprave policije sada u vrhu bezbjednosnog sektora, Vesna Medenica, Obrad Mišo Stanišić, Milutin Simović.
U medijima oni su označeni i kao klanovi kafe i duvana, a govori se o njihovom navodnom dugogodišnjem sukobu koji je za rezultat imao i nekoliko afera, među kojima je Listing – u kojoj su glavne žrtve bili baš Roćen i Lukšić.
Grand se ili vraća u velikom stilu, ili, vjerovatnije, nije nikada ni bio u nemilosti. Đukanović, kako su ranije tvrdili izvori Monitora, u stvari vješto balansira sa unutrašnjim trvenjima interesnih frakcija na dvoru. Nekad favorizuje jedne, nekad druge, ali ih sve koristi i kontroliše. Oni koji pokušaju da ga nadrastu, poput Budvana, završe u maratonskim istragama pravosuđa.
Osim što je prvi Vladin partner za izgradnju autoputa, hrvatski Konstruktor, angažovao Bemaks za pripremne radove, još je znakova da Bemaks i njegovi nijesu u nemilosti premijera. Ta je kompanija ovog proljeća udružila snage sa kompanijom premijerovog sina. Za dva posla na državnim tenderima, posao rekonstrukcije zgrade Univerziteta na Cetinju, i ski centra Jezerine, Bemaks se prijavio u konzorcijumu sa kompanijom BB Solar čiji je jedan od vlasnika premijerov sin Blažo Đukanović .
Srećna zvijezda prati one koji sarađuju sa Đukanovićima pokazalo se i ranije. Tako se na listi najvećih ponuđača za 2012. i 2013. godinu našla podgorička kompanija Toškovići. Tokom 2013. ta firma je bila čak četvrta po vrijednosti ugovorenih poslova sa državom – sa 5.261.516,15 eura. Radi se o građevinskom preduzeću u vlasništvu Ivice Toškovića koja tijesno sarađuje sa BB Solar Blaža Đukanovića sa kojim je radio više vrijednih zajedničkih poslova.
Klanovi za raju, poslovi za njihove.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ