Povežite se sa nama

OKO NAS

INVESTICIONA PLIMA U ULCINJU: Grad na prekretnici

Objavljeno prije

na

– Kao grad i zajednica nalazimo se na prekretnici. Sigurna sam da će, ako se realizuje samo polovina projekata koji će uskoro biti pokrenuti, Ulcinj za nekoliko godina postati jedna od najrazvijenijih opština u državi. Plima podiže sve brodove na moru”, kaže potpredsjednica Opštine Ulcinj Hadidža Đoni.

Radi se, prije svega, o investicijama u infrastrukturu, turističke i energetske objekte. Nakon sezone nastaviće se radovi na rekonstrukciji puta od Ulcinja prema Vladimirskim Krutama, odnosno graničnom prijelazu Sukobin. Izvjesno je da će u 2019. gosti pristizati na ulcinjsku rivijeru modernom saobraćajnicom, a iz crnogorske Vlade je najavljeno da će biti obavljena rekonstrukcija ovog prijelaza prema Albaniji. Jer, on je odavno postao ,,usko grlo” kojim umjesto projektovanih pola miliona prolazi četiri puta više putnika godišnje.

Takođe, izvjesno je da će nova magistrala omogućiti da se Sukobin otvori i za robni promet, što je stalni zahtjev privrednika sa Primorja.

Za početak jeseni su iz lokalne uprave najavili i raspisivanje glavnog tendera za izbor najpovoljnijeg ponuđača za izvođenje radova na unapređenju vodovodne i kanalizacione infrastrukture grada, vrijednog pet miliona eura, te zatražili podršku od Vlade za realizaciju projekta spajanja gradskih bulevara Teuta i Skenderbeg.

„To je projekat vrijedan pet miliona eura i vjerujem da ćemo stvoriti uslove za njegovu realizaciju”, kaže gradonačelnik Ljoro Nrekić. On dodaje da od Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom očekuje pomoć za asfaltiranje puta u zaleđu Velike plaže „koji bi posebno u sezoni rasteretio saobraćaj prema Štoju i Adi, gdje se stvaraju kilometarske kolone”.

Da je tako nešto realno, može se zaključiti iz Nacrta zakona o finansiranju lokalnih samouprava koji se nalazi na javnoj raspravi. Tim aktom koji je pripremilo Ministarstvo finansija, opštinama na Primorju više neće biti ustupana polovina naknade za korišćenje morskog dobra prikupljena na njihovoj teritoriji, već će ona u cjelosti pripasti tom javnom preduzeću.

Opština Ulcinj je, po tom osnovu, samo prošle godine inkasirala nešto preko 700.000 eura.

Značajna ulaganja, kako ističe gradonačelnik, najavio je i CEDIS. U ovoj godini na području ulcinjske opštine planirana je realizacija projekata, čija vrijednost dostiže cifru od dva miliona eura.

Još veće investicije će biti u turističke sadržaje. Tako će kompanija Karisma, koja je u jeku ove sezone rekonstruisala hotel Olimpik, a ranije i Belvi, saopštila da će na jesen krenuti sa gradnjom novog depadansa u kompleksu Holidej Vilidž Montenegro i konferencijske sale od 1.200 mjesta. Takođe, najavljeno je da će krajem godine biti postavljen kamen-temeljac za novi hotel Lido, koji će imati pet zvjezdica i koji će biti u funkciji za sezonu 2020.

Istovremeno je Vlada Crne Gore saopštila da planira da na jesen, najvjerovatnije u novembru, ponovi tender za izdavanje u dugoročni zakup i izgradnju turističkih objekata na rajskom ostrvu Adi Bojani.

Dostavljanje ponude najavili su najpoznatija njemačke turistička agencija TUI, te jedan od najvećih evropskih turoperatora Tomas Kuk, koji su istakli da na Adi žele da primijene svoj koncept i sadržaje sa kojima posluju širom svijeta.

Lokalna uprava je praktično odradila sav posao kako bi do početka naredne sezone bio u funkciji i akva-park, u neposrednom zaleđu Velike plaže.

Velika investicije su u Ulcinju u obnovljive izvore energije. Do kraja septembra trebalo bi da počne probni rad vjetroelektrana na planini Možuri. Ukupna vrijednost vjetroparka kreće se oko 90 miliona eura.

Još veće ulaganje predviđeno je za izgradnju solarne elektrane na lokalitetu Briska gora za što su ponude dostavili tri konzorcijuma: Fortum i EPCG , IREDL i Montesolar. Do kraja mjeseca biće objavljeno ko će na prostoru od preko šest miliona kvadrata državne teritorije postaviti solarne panele.

Direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac izjavio je da građani imaju svako pravo da znaju ko je potencijalni zakupac zemljišta po cijeni od pet centi po kvadratu, kao i pod kojim uslovima će taj zakup biti realizovan.

On je rekao da ne postoje čak ni najosnovnije projekcije o tome koliko će solarne elektrane kreirati koristi za lokalne zajednice, pa čak ni onih koliko novih radnih mjesta će biti otvoreno.

No, malo se ko tim bavi u ovoj opštini obzirom da vladajuću većinu u opštinskom parlamentu čini preko 90 odsto odbornika. Naime, samo tri od ukupno 33 predstavnika građana su opozicionari ( dva iz URA, jedan iz SDP-a).

“Vremena, resursa i prostora za izgovore više nemaju. Niko im ne smeta, najmanje mi, da realizuju dobre projekte za kojima Ulcinj naprosto vapi. Naravno da budno pratimo sve što rade”, kaže odbornik Građanskog pokreta URA Ilir Harasani.

Poučeni lošim iskustvima i nizom štetočinskih privatizacija, stečajeva i likvidacija firmi, građani Ulcinja su još uvijek skeptični po pitanju projekata koji se realizuju, a posebno za one koji se najavljuju. Jer, Ulcinj je godinama najnerazvijenija opština na Primorju, sa jednom od najmanjih prosječnih zarada na nivou države, grad koji ima pet hiljada manje stanovnika nego prije 27 godina.

,,Naša je obaveza i dužnost da, u saradnji sa državnim institucijama, učinićemo sve da oporavimo privredu Ulcinja, ojačamo i ubrzamo ekonomski razvoj nekada najbogatije primorske opštine i zaustavimo odliv mladih, školovanih i kvalitetnih kadrova”, kaže gradonačelnik Nrekić.

A poznati civilni aktivista Dželal Hodžić uputio je pismo premijeru Dušku Markoviću u kojem je zatražio da Vlada Crne Gore ovom gradu dodijeli – privilegovan status. Hodžić je od Markovića zahtijevao da se formira poseban fond, sanacioni plan za prevazilaženje postojećeg stanja uz uključivanje i lokalnih eksperata iz pojedinih oblasti, te da kod budućih privatizacija i pronalaženja stranih investitora uvaži mišljenje i poštuje želje građana Ulcinja i na taj način izgradi istinsko partnerstvo.

Dok Hodžić čeka na odgovor Markovića, Harasani upozorava da bi se Ulcinj uskoro mogao suočiti sa velikom opasnošću ukoliko Apelacioni sud potvrdi presudu Privrednog suda po kojoj bi Opština Ulcinj trebalo da isplati Atlas grupi oko osam miliona eura po tužbi za tzv. slučaj K 1, koji datira još od početka osamdesetih godina prošlog stoljeća, a po osnovu naknade štete zbog srušenog turističkog naselja.

Ukoliko presuda postane pravosnažna Opštini Ulcinj prijeti bankrot, jer je godišnji budžet ove lokalne samouprave upravo oko osam miliona eura.

,,Slučaj ‘K1’ je zapravo organizovana pljačka i kriminal. Zbog tog, ali i mnogih drugih ‘slučajeva pravde’ godinama govorimo kako su institucije u Crnoj Gori politizovane i pod kontrolom partijskih struktura i da se zbog toga nešto hitno mora mijenjati. A mi u Ulcinju moramo biti maksimalno oprezni”, tvrdi Harasani.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo