Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Investitorima po spomenik

Objavljeno prije

na

,,Auuu biće to dugačak naziv ulice: ‘Alo taxi treba mi vozilo u Ulicu šeika Zaid Bil Sultana Al Nahijana broj 74″, jedan je od komentara na društvenim mrežama vladine odluke da osnivač Ujedinjenih Arapaskih Emirata dobije spomenik i ulicu u Podgorici.

Vijest da će Podgorica dobiti novi spomenik obnarodovana je neposredno nakon što se Milo Đukanović sa svitom vratio iz posjete Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Tamo je premijer ugovorio saradnju sa najvišim zvaničnicima te države iz porodice Al Nahijan. Raniji pregovori o investicijama kraljevske porodice Al Nahijan na Velikoj plaži i Adi Bojani, te u Đukanovićevoj Prvoj banci propali su.

Dobre veze crnogorske vladajuće i emiratske kraljevske porodice, ponukale su gradonačelnika Miomira Mugošu da krajem decembra traži saglasnost od Ministarstva kulture da po osnivaču UAE da ime ulici u Podgorici. Komisija za podizanje spomen-obilježja ekspresno je prihvatila taj zahtjev.

Sve zasluge za to ne pripadaju samo Mugoši. Savjetu za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova pisao je ranije predsjednik Atlas grupe Duško Knežević. On je prvi predložio da ulica u Podgorici dobije ime osnivača UAE. Za to je dobio podršku od ambasadorke UAE Hafse Abdulla Al Ulame. Ambasada je zainteresovana da ime Šeika Zaida nosi ulica u neposrednoj blizini Atlas Kapital Centra, jer će u njemu biti smještene prostorije Ambasade UAE. Kapital Centar je inače zajednički projekat Kneževića i kompanije Kapital investment koja je u vlasništvu kraljevske porodice iz UAE.

Osim na društvenim mrežama odluka o novom spomeniku i nazivu ulice koji će krasiti glavni grad nije izazvala polemike. Jedan od rijetkih koji je komentarisao ovu odluku je publicista i novinar Danilo Burzan koji smatra da je odluka ,,čisto političke prirode i svrha joj je da se privuku i odobrovolje investitori iz te zemlje za ulaganja u Crnoj Gori”.

Za spomenike važi da su svojevrsna svjedočanstva o duhu vremena. Podgorički spomenici iz novog milenijuma pored ovog svjedoče i o strateškim investitorima.

Prvi su sa poklonima u vidu spomenika počeli Rusi. Grad Moskva je poklonio Podgorici spomenik Aleksandru Puškinu, postavljen u septembru 2002. Spomenik je svečano otkrio perfekt Centralno administrativnog okruga grada Moskve Genadij Valentijevič Djogtjev i gradonačelnik Miomir Mugoša.

Dvije godine kasnije otkriven je spomenik ruskom pjesniku i glumcu Vladimiru Visockom. Gradonačelnik Mugoša je upriličio i ovu ceremoniju.

Po zakonu, Ministarstvo kulture je nadležni organ koji daje odobrenje za podizanje spomenika. Stručna komisija Ministarstva kulture nije dala odobrenje za postavljanje spomenika Visockom, dok je za Puškinov spomenik sugerisala da se postavi u nekom od podgoričkih parkova.

Vlada i Mugoša nijesu htjeli za to da čuju. Spomenik Visockom je postavljen na obali Morače, a Opština je za postavljanje spomenika Puškinu predložila pet lokacija. Rusi su izabrali najatraktivniju – ispred galerije Centar.

Zabilježeno je da su najznačajniji crnogorski istoričari umjetnosti ocjenili da je spomenik Visockog antologijski neukus, a i da Puškinov spomenik nije daleko od toga odmakao.

Poslije podizanja ovih spomenika, Rusi, predvođeni Olegom Deripaskom, došli su u Kombinat aluminijuma.

Godinu nakon što je grčka kompanija Helenik Petroleum privatizovala Jugopetrol, Grčka, 2003. godine, poklanja spomenik posvećen grčkom heroju crnogorskog porijekla Vasosu Mavrovuniotisu – Vasu Crnogorcu. Međutim, nekoliko istaknutih istoričara u Crnoj Gori tada je kazalo da nijedno svjedočanstvo nacionalne istorije ne poznaje ime Vasa Brajovića, kako je navodno bilo pravo ime Mavrovuniotisu. Povodom Dana oslobođenja Podgorice gradonačelnik Mugoša i Mihail Spiuelis, ambasador Grčke, ipak su otkrili spomenik na platou preko puta upravne zgrade Telekoma na Mostu Blaža Jovanovića.

Spomenik i ulica za investitore iz UAE samo je nastavak te tradicije. U tom duhu je i zahtjev iz Azerbejdžana. Nakon što je državna naftna kompanije Sokar iz Azerbejdžana dobila u dugoročni zakup nekadašnju kasarnu u Kumboru, ambasador Azerbejdžana Eldar Hasanov pisao je gradonačelniku Podgorice. Ambasador od Mugoše traži da u Podgorici jedna ulica dobije ime po azerbejdžanskom glavnom gradu Bakuu. Ambasador Hasanov je Mugoši predložio i da se u Podgorici postavi bista velikog azerbejdžanskog pjesnika Huseina Džavida.

Ne treba sumnjati u Mugošinu i Vladinu bolećivost prema investitorima. I još strateškim. Da je otvoren prema investicijama a mnogo tvrđi prema kulturi i tradiciji, Mugoša je već dokazao rušenjem kina Kultura na čijem mjestu je sada parking. I nekadašnja kultna knjižara Kultura u centu Podgorice pretvorena je u butik, a ispred njega ,,rade” dileri.

Spomenici iz ranijeg, predmugoševskog perioda, u sjenci su ovih investicionih. Tako je spomenik Petru II preko puta Narodnog pozorišta svake godine mjesecima iscrtan grafitima. Tokom prošle godine ukradene su biste Branka Božovića ispred istoimene osnovne škole, zatim bista Sava Kažića na Barutani i Mahmuta Lekića u Tuzima. Kuća vajara Rista Stijovića ruinirana je, a sa zida koji samo što nije pao skinuta je i spomen ploča.

Ne bi bilo iznenađenje da se gradonačelnik Mugoša lati spiska investitora, pa počne da ih ovjekovječuje po zaslugama. Samo još da utvrdi tarifu – koliko je ulaganja potrebno za spomenik, koliko za ulicu, a koliko za spomen ploču…

,,Biće na kraju da ko god nam da koju paru po njemu nazovemo neku ulicu… Ako prifali ulica, cjepkaćemo ih na djelove”, jedan je od internet komentara na ovu razvojnu filozofiju.

Saveznici i bombe

Gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša prošle godine, povodom 13. jula, otvorio je u Tološkoj šumi spomenik savezničkim avionskim posadama koje su stradale tokom Drugog svjetskog rata u ovom dijelu Evrope. Kako je Mugoša školovan po starom sistemu, mora da je učio da su saveznički avioni sravnili Podgoricu sa zemljom, te da je poslije Drezdena bila najviše bombardovani grad u toku Drugog svjetskog rata. Podgorica, tada varošica od 16.000 stanovnika koja nije imala strateški značaj, za par mjeseci savezničkih bombardovanja, a bilo ih je oko osamdeset, izgubila je 2.000 žitelja. Samo u jednom danu, 5. maja 1944. godine, savezničke leteće tvrđave izbacile su na Podgoricu oko 600 bombi, od kojih je poginulo oko 600 osoba, a nekoliko stotina je ranjeno. Okupatori su izgubili oko 80 vojnika. Do danas nije razjašnjeno zašto su saveznici bombardovali Podgoricu. Nije samo Podgorica stradala od savezničkih bombi, one su padale i na Nikšić, Budvu, Bar, Ulcinj, Danilovgrad, Andrijevicu, Berane i Pljevlja. Nedugo nakon postavljanja, Društvo za zaštitu Podgorice, iza kojeg stoje navijači Budućnosti – Varvari, izlijepilo je spomenik savezničkim pilotima plakatima kojima su upozorili da se ne smiju zaboraviti žrtve Podgorice tokom savezničkog bombardovanja. Plakati su ubrzo uklonjeni. Nasuprot ovog, u centru Podgorice, u krugu zgrade SDK, 1994. godine otkriven je spomenik ,,nevinim žrtvama bombardovanja Podgorice u Drugom svjetskom ratu”. Iznad postamenta sa ovim natpisom visi bomba od više stotina kilograma.

Kupačica prekomandovana

Jedan od prvih Nugošinih poteza nakon što je 2000. preuzeo fotelju prvog čovjeka Podgorice, bio je da ukloni čuvenu skulpturu Kupačica iz parka preko puta Skupštine Crne Gore. Originalnog naziva Čežnja, skulptura je postavljena 1998. godine, a Podgoričani su je ubrzo prozvali Kupačica. Figuru žene od bijelog mermera, koja se ispod ogromnog bijelog luka kupa u fontani, Podgoričani su smatrali suviše krupnom za ovdašnje poimanje ljepote. ,,Bila je jedna od najvećih skulptura u mermeru na Balkanu, možda čak najveći ženski akt u Evropi, ali neki su htjeli da to bude lijepa Podgoričanka”, branili su se autori skulpture braća Svetozar i Svetomir Radović. Oni su tužili Opštinu zbog uklanjanja njihovog djela. Iako traje desetak godina, taj slučaj pred sudom još nije završen. Braća Radović traže naknadu materijalne i nematerijalne štete od skoro milion eura.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Godina koju trebaju da obilježe krupne reforme zbog boljitka građana, ali i EU obaveza, počinje sa posvađanim političkim elitama. Do ulaska u EU, Crna Gora mora da zatvori još 27 poglavlja. Za taj posao ova godina je ključna. A parlament blokiran

 

 

Zbog spora vlasti i opozicije oko Ustavnog suda u Novu godinu smo ušli sa blokiranom Skupštinom i nesuvajanjem budžeta.

Zbog neusvajanja budžeta, Crna Gora će ponovo ići na privremeno finansiranje. Potrošačke jedinice će mjesečno dobijati 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini sve dok se ne usvoji Zakon o budžetu.
Za vrijeme Vlade premijera Zdravka Krivokapića na snazi je bilo privremeno finansiranje pola godine, pa su isplate plata i penzija tekle nesmetano.

Za razliku od tog vremena, aktuelna Vlada je planirala niz povećanja i reformi koje nijesu izvodljive bez usvajanja budžeta – od stavki u kapitalnom budžetu, vraćanja nagomilanih dugova, do povećanja penzija za srazmjerne penzionere i plata za pripadnike Vojske.

Iz vlasti zato okrivljuju opoziciju da nema opravdanja za blokadu procesa koji utiču na povećanje penzija, plata, naknada za novorođenčad, staračkih naknada, dječijih dodataka, naknada majkama, besplatnih udžbenika, podršku radnicima i sve ono što su građani s pravom očekivali od ovog budžeta… Uz to optužuju opoziciju i za ugrožavanje likvidnosti države i usporavanje evropskog puta.

,,Ustavni puč i narušavanje pravnog poretka, enormno zaduženje koje će u tri godine preći tri milijarde eura, ili oko pet hiljada eura po svakom građaninu, uključujući i djecu… Povratak kriminalnih obračuna i surovih likvidacija na ulicama, skandali u prosvjeti, slabljenje borbene gotovosti Vojske Crne Gore, narušavanje dobrosusjedskih odnosa, najavljena blokada evropskog puta i mnoge druge negativnosti i skandali koji prate ovu vladu i parlamentarnu većinu, zaslužuju snažan odgovor opozicije. Mi nećemo skrštenih ruku posmatrati kako nam jedna skupina političkih diletanata i poslušnika centara moći drugih država uništava Crnu Goru i njene institucije”, objasnio je razloge blokade Skupštine za Dan poslanik URA Filip Adžić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Govor mržnje je sve prisutniji u javnom prostoru Crne Gore, a posebno je pojačan nakon posljednje tragedije na Cetinju . Praksa govori da oni koji siju mržnju najčešće bivaju kažnjeni prekršajno, ukoliko se uopšte kazne

 

Velike tragedije često bivaju povod da se ljudi okupe i zajednički prebrode teške trenutke. Međutim, u Crnoj Gori one nerijetko dodatno podstiču podjele i pojačavaju govor mržnje.

Tako smo nakon 1. januara na Cetinju, kada je u teškom zločinu stradalo 12 ljudi (i trinaesti počinilac), a četvoro njih ranjeno, na internetu vidjeli izlive mržnje sa svih strana.

Iako će srbijanski tabloidi biti upamćeni po  žutilu i neprofesionalizmu koje je izbijalo iz gotovo svakog naslova i rečenice o cetinjskoj tragediji, biće upamćeni i po govoru mržnje koji su sipali po svojim čitaocima. Prednjačio je Srpski telegraf, koji je na svom portalu objavio tekst pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ ilustrovanu slikom Njegoša i srušene kapele na Lovćenu, kao i slikom masovnog ubice Aca Martinovića.

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Zbog toga će, kako kažu, zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.

Međutim, glavno leglo govora mržnje događalo se na društvenim mrežama, gdje su su se izdvojile dvije grupe. Jedna  koja smatra da su Cetinjani zbog svojih nacionalnih i vjerskih stavova to zaslužili, i druga koja je za zločin krivila „svetosavce“ i Srpsku pravoslavnu crkvu, čijoj konfesiji je masovni ubica navodno pripadao. Bilo je poziva da se Cetinjani vrate vjeri i skinu prokletstvo sa jedne strane, a sa druge da se „puca po svetosavcima“ i da se u manastirima traži oružje.

Određene narative podgrijao je i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić. „Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja”, kazao je on.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje  većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija

 

 

Gotovo dva mjeseca od poslednjih lokalnih izbora u Budvi, nema dogovora stranaka za formiranje vlasti.  Nema ni usaglašenog predloga za funkciju predsjednika lokalnog parlamenta, dok zakonski rokovi za uspostavljanje funkcionalne uprave polako ističu.

Na sjednici održanoj 28. decembra Vlada je donijela odluku da se prva sjednica Skupštine opštine Budva održi u petak, 10. januara. Za sazivanje prve sjednice nakon izbora od 17. novembra, nadležna je Vlada, u skladu sa članom 39 Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su u pitanju ponovljeni lokalni izbori. Majsko izjašnjavanje građana Budve propalo je, političke partije, grupe građana i koalicije, nisu uspjele da postignu dogovor oko formiranja vlasti, nije održana sjednica parlamenta i nije izabran njen predsjednik.

Politička scena u Budvi više je nego zanimljiva. Od 25. marta ove godine kada je odlukom Vlade skraćen mandat lokalnom parlamentu, opština Budva radi bez zakonodavne  i izvršne vlasti. Sa predsjednikom opštine Milom Božovićem  koji se godinu i devet mjesec nalazi u zatvoru u Spužu, jedinim autoritetom za donošenje svih važnih odluka oko imenovanja i razrješenja kadrova kao i odluka o načinu trošenja novca iz bogate budvanske kase.

U fotelji potpredsjednika opštine smjenjuju se Božovićevi najbliži kadrovi, zavisno od nivoa poslušnosti i bespogovornog izvršavanja odluka koje stižu iz Spuža. Opštinom trenutno rukovodi potpredsjednik Nikola Jovanović, lider grupe građana Budva naš grad, koja je na novembarskim izborima osvojila 9 odborničkih mandata. Isto koliko i lista Za budućnost Budve, koalicije DF-a, koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro.

Ove dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija.

Dnevni red prve sjedince SO poslije devet mjeseci ima samo dvije tačke.  Potvrđivanje mandata odbornicima i izbor predsjednika Skupštine opštine Budva.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo